Skocz do zawartości
MojeSumienie

Miernik do KH, Ca, Mg, NO3 - Marzenia ściętej głowy?

Rekomendowane odpowiedzi

Idą święta, więc można się chwilę zadumać nad swoim akwarium...

tak dumam i dumam i ... no właśnie...

Czy jest jakiś miernik/komputer z wyświetlaczem, który oprócz temperatury, pH, zasolenia mierzy jeszcze np Magnez, Wapń i kH?

Ustawiam mu np zadane wartości minimalne i maksymalne i raz, że pokazuje aktualne wartości w akwarium - dwa alarmuje o przekroczeniu najniższej i najwyższej wartości.

Na zasadzie.... "weź pigułkę" :)

jeśli jest to proszę o wskazanie gdzie on jest i czemu jest taki drogi? :D

a jeśli nie ma - to czy istnieje w ogóle możliwość zrobienia samemu czegoś takiego

EDYCJA:

Skorygowalem tytul.

Tester


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm raczej pozostanie wsrod marzen:)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tylko znajdziesz takie elektrody jonoselektywne... to resztę zrobi już każdy elektronik :) No chyba że chcesz sobie zautomatyzować pomiar, albo nie określasz górnej granicy finansowej - wtedy - tak, jest to możliwe :) Ale taniej wyjdzie Ci zatrudnienie jakiejś ładnej Pani do stałego monitorowania... A jeszcze i piwo by podała :)

ps. przepraszam Panie - nie chciałem urazić.... mogą zatrudnić Panów :)

ps. okazuje się że są na rynku takie elektrody :)

http://www.e-laboratoria.pl/elektrody-jonoselektywne-wtw.html

http://www.marat.pl/instr-wapniowa.html

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ciekawości wybrałem 3 elektrody Azotany, wapń, magnez - na kh nie znalazłem

Wysłałem do nich zapytanie i ciekawy jestem co odpowiedzą.

A swoją drogą... mając takie elektrody co musiałbym jeszcze mieć, żeby coś takiego poskładać?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek - to nie jest takie rozowe jak sie wydaje.

Poszukaj sobie na opinii o miernikach elektornicznych azotanow firmy PinPoint na RC czy na Amazon..

Mialem kiedys przyjemnosc pracowac przez pare lat jako chemik w jednym z najlepiej wyposazonych labow w Polsce specjalizujacych sie w badaniach srodowiskowych (glownie woda). Bylo to jeszcze przed "Unia", ale Polska dostala sporo kasy na ekologie, wiec sprzet wybieralismy z gornych polek. Wiekszosc pomiarow substancji nieorganicznych byla wykonywana zautomatyzowanymi metodami miareczkowymi i kolorymetria. Metody prawie te same co w Salifercie.

Wiem, bylo to pare ladnych lat temu, ale chemia zawsze dziala tak samo.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektrody sa wrażliwe, wymagają kalibracji i odpowiednich warunków. Ale skoro ludzie używają działających na tej samej zasadzie elektrod pH, czy podobnych redoks, myślę że i w wypadku innych jonów by to podobnie działało.

Co nie zmienia faktu, że ja, jako "technik laborant" z wykształcenia (między innymi), nie stosuje u siebie ani pomiarów pH, ani innych opartych na elektrodach.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku cierpliwości, jeszcze trochę i będziesz miał taki miernik w twoich rękach:

http://www.advanceda...rium-parameters

https://www.facebook...172032453001343


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żebym ja jeszcze po "ichniemu" umiał czytać :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie: miernik mierzy WSZYTSTKO :) W drugiej połowie przyszłego roku powinien być do nabycia w Europie, cena nie przekroczy 600$ (u nas pewnie 600 Euro) za miernik i dodatkowo ok. 35$ za dysk z czujnikami, działający ok 90 dni.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to i tak kupa kasy :(

rozumiem, że ten dysk będzie wymienny?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kupa kasy" to pojęcie w akwarystyce morskiej bardzo względne, z jednej strony to oczywiście niebagatelny wydatek, z drugiej - byle komputer akwarystyczny z elektrodami tyle kosztuje, porządna lampa czy odpieniacz do dużego akwarium potrafią kosztować sporo więcej... Moim zdaniem, cena za taką niesamowitą funkcjonalność jest uczciwa.

Dysk oczywiście jest wymienny.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile to bedzie dzialalo. Seneye tez mialo dzialac.. :(

Z drugiej strony realnie myslac - cudow nie ma. Obym sie mylil, ale nie bardzo wierze w urzadzenie ktore bedzie niezawodnie mierzylo wszystkie newralgiczne parametry w sposob wiarygodny i powtarzalny z satysfakcjonujaca nas dokladnoscia.

Ale na razie jak to mowi stare porzekadlo: "Jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego."

Z przyjemnoscia to jednak "odszczekam" jesli nie mam racji :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest żaden "cud" :) Łatwo można się domyśleć, na jakiej zasadzie to działa. A wygląda na to, że działa, oczywiście nie oczekuj np. w przypadku Ca pomiaru z dokładnością do 1mg/L, ale myślę że większość akwarystów będzie z dokładności tego urządzenia zadowolona. Więcej nie mogę napisać, bo obowiązuje mnie NDA, ale wróżę temu urządzeniu sporą popularność.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zeby dawalo dokladnosc taka jaka daja testy Salifert.

Te 90 dni to 90 pomiarow? Wtedy cena takiego krazka jest nawet do zaakceptowania.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to jest praktycznie pomiar ciągły :) Przez sieć leci na serwer producenta a stamtąd do klienta i producent nie pobiera ani centa za tę usługę. Jeśli producent dogada się z producentami komputerów akwarystycznych, pomiar będziesz mógł także odczytywać lokalnie, a kto wie czy nie udostępnią SDK publicznie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli mialbym sie zdecydowac to juz wole w tych pieniadzach zestaw verniera. Tylko ze jak tester ja w dalszym ciagu nie bardzo wierze w niezawodnosc ale parametry jak Ca, NO3 i np temp spokojnie mozna sobie monitorowac. Ponoc sa elektrody dla ca i mg dwa w jednym ale skutecznosc hmmm. Dlatego napisalem wczesniej ze to marzennie, chociaz w tym przypadku gwarantuja powtarzalnosc i bardzo duza dokladnosc.

http://www.vernier.c...terfaces/labq2/,

w przeciwienstwie do tego z tymi foliami fluorescencyjnymi to mega przepasc technologiczna :)

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest kwestia kasy. Lazik Curiosity nia takie parametry mierzy.

No oby, oby...

Choc na gwiazdke 2015 to cienko to widze :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenowa też :)

Zobaczymy jak to będzie, jak można się domyśleć, bierzemy udział w programie betatestów i za wiele napisać nie mogę, ale myślę że przeciętny akwarysta morski powinien być z tego miernika zadowolony.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Wam sie nie wydaje, ze gdy nagle taki komputer udezy na alarm, to trzeba bedzie wziac do reki Saliferta i pomiar sprawdzic, zanim zaczniemy dzialac ? ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie pierwszych kilka razy ktos bedzie sprawdzal a pozniej jak sie okaze ze wyniki sa ok to komputer dostanie troche zaufania :)


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak raz sada sie pomyli, to restart ? Chyba, ze chodzi jedynie o kontrole, ktora sie w razie co skontroluje, no bo jesli taki komputer ma jeszcze sterowac dozowaniem, to milego prowadzenia :baby:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze taki komputer nie wyeliminuje testow jakich uzywamy. szczerze mowiac to chetnie bym takie cos wykorzystal dla celow monitorowania ale nie do sterowania. Zreszta kwestia zywotnosci takiej sondy to niezly znak zapytania. Jak na razie to nie wiadomo czy mozna prowadzic staly monitoring przy zanurzonej sondzie 24 godziny 365 dni w roku. Powtarzalnosc wynikow w takim wypadku moze byc w granicach bledu pomiaru w dosc duzym marginesie. Zreszta robienie testow kropelkowych jak na razie jest najlepsza opcja. Zadziwiajace jest to ze satelity kraza po orbitach, czlowiek wyznacza sobie coraz bardziej ambitne cele podpierajac sie wysoko zaawansowana technologia a sprawa miarodajnych testow za pomoca sondy (elektrody) wydaje sie dosc duzym problemem :) Dziwne to troche dla mnie :)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakos akwaria prowadzone na reaktorach nie padaja od bedu kontrolera ph

.. nikt jeszcze akwa nie polozyl przez "przeozonowanie" spowodowane padnieciem kontrolera redox...

dlaczego z Ca Kh Mg Sr Fe N mialo by byc inaczej? :) kwestia czasu panowie :) jestem pewny ze mozliwe beda elektroniczne pomiary wiekszej czesci interesujacych nas rzeczy.

pamietacie lat nascie-dziesiat temu jak papierek lakmusowy do ph babelki z mydla clarka do twardosci wody sie robilo? :) jak pokazaly sie kolorowe testy to i tak stara metoda szla w parze :)

jestesmy teraz na kolejnym etapie rozwoju technologii i nie ma szans na obrone a bo i po co ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiś rok temu ktoś pisał o testerach NO3, Ca itd, któres sa dostępne w USA

Z tego co pamiętam koszt jednego to było około 400$, ale nie mogę znaleźć tematu

Wyglądem przypominały dlugopis, kolor biały z dodatkiem koloru

pozdr

mam

http://www.horiba.com/us/en/application/material-property-characterization/water-analysis/water-quality-electrochemistry-instrumentation/compact/

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakos akwaria prowadzone na reaktorach nie padaja od bedu kontrolera ph

.. nikt jeszcze akwa nie polozyl przez "przeozonowanie" spowodowane padnieciem kontrolera redox...

dlaczego z Ca Kh Mg Sr Fe N mialo by byc inaczej? :) kwestia czasu panowie :) jestem pewny ze mozliwe beda elektroniczne pomiary wiekszej czesci interesujacych nas rzeczy.

Jakiś czas temu czytałem temat, gdzie b. ładne akwarium sps poleciało bo zacięła się pompka i cały balling poszedł do baniaka.

Dlatego, osobiście taki system bym zastosował, z przynajmniej jednym, rezerwowym - zabezpieczającym, ale zupełnie niezależnym.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.