Skocz do zawartości
kosiarek84

Jakie rybki do 450l?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie planuje obsadę rybna mojego zbiornicZka. Moje pytanie brzmi ile można trzymać dużych ryb w takim zbiorniku tj. 110x70x60. Pisząc dużych mam na myśli:

*Zoltek

*hepatusik

*chelmionek

*borsucZek

*ukoronowaniem ma być coś bardziej wymagającego i myslalbym tu o "Japonczyku":)

*obowiazkowo blazenek

Ogólnie obsada ma być dość spokojna. Myślicie ze można utrzymać te wszystkie rybki razem czy jednak baniak bedzie trochę prZyciasny? Jeśli tak to która z tych rybek byście wykluczyli na samym pocZatku?

Pozdrawiam Łukasz


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W trakcie realizacji zbiornik? To jeszcze nie masz nic? No bo wiesz - włożysz skałę, urosną korale miejsca będzie mniej. a zobaczysz że rybki to tylko dodatek do rafy i w cale nie najważniejszy. tak więc spokojnie. W słodkim myślimy o rybach - tutaj pomyślisz o tym na końcu - zobaczysz, spokojnie. Dużo wyzwań przed tobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy w co sie udeza na pierwszy plan. Nie zawsze korale sa na pierwszym miejscu. Natomiast musisz wiedziec co je co, zebys przez obsade nie stracil korali ktore masz zamiar trzymac w zbiorniku.

3 pokolce, akwarium nie zbyt dlugie, wiec raczej szukaj zwierzakow co potrzebuja mniej przestrzeni do plywania..

(Moja opinia)

Pozdrawiam

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik juz jest cały tylko chce wiedzieć na co mogę sobie pozwolić i dobrać obsadę ze tak powiem od gornie niż potem dorzucac coś nieprEmyslanie w trakcie. Myśle ze hepatus raczej nikomu nie zawadzi wiec ewentualnie moze być problem z Japoncem i żółtkiem. Borsuk i chelmionek to tez chyba niezbyt konfliktowe rybcie? Zastanawia mnie jeszcze chelmion czy ewentualnie brak Aptazji w zbiorniku moze jakoś wpłynąć negatywnie na jego dietę? Zbiornik początkowo bedzie czysty bo jest na syntetyku. Z czasem pewnie i tak sie coś przetarga z zewnątrz no ale... Istnieje możliwość zrezygnowania ewentualnie z żółtka lub borsuka.

Pozdrawiam Łukasz

Edytowane przez kosiarek84 (wyświetl historię edycji)

4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasia to nie jest dieta chelmona. Tutaj raczej się obawiam że przy trzech pokolcach chelmon nie bardzo będzie miał co jeść, zwłaszcza że akwa jest na syntetyku więc raczej robactwa w skałach typu kiełże itp nie będzie.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bedzie trzeba to i pipetka będę karmił bo rybcia jest bardzo fajna;)

Pokolce zamierzam kupić jak najmniejsze sie da natomiast chelmiona dam rozmiar M wiec jakoś powinien sobie poradzić. Oczywiście jak rybcie podrosna to pewnie czeka mnie wymiana baniaka albo oddanie rybek, nie chce zeby sie męczyły w za małym zbiorniku ale chyba te 1,5-2 lata mogą oko pocieszyć?

Pozdrawiam Łukasz

Edytowane przez kosiarek84 (wyświetl historię edycji)

4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce zamierzam kupić jak najmniejsze sie da natomiast chelmiona dam rozmiar M wiec jakoś powinien sobie poradzić.

Pozdrawiam Łukasz

To że ryba skarłowacieje to oznacza że sobie radzi ?

Oczywiście niewolnik w kopalni też sobie poradzi ale czy jest szczęśliwy ?

Zebrasome flavescens możesz dać bo ona wielka nie rośnie ale hepatus to bydlę i zbytnio nie zdąży się rozpędzić.Kwestia tylko czy chodzi o lans,samozadowolenie czy o pasję zgodną z etyką która bada co jest dobre a co złe.

2 pokolce wystarczą: żółtek i np jakiś mniejszy Ctenochaetus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strigosus ciekawy:) tez go szukałem ale zapomniałem nazwy. Dzieki a co do hepatusa to nie obrażając nikogo widYwalem go na forum w zbiornikach mniejszych od mojego.

Pozdrawiam Łukasz

Edytowane przez kosiarek84 (wyświetl historię edycji)

4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że ryba skarłowacieje to oznacza że sobie radzi ?

Oczywiście niewolnik w kopalni też sobie poradzi ale czy jest szczęśliwy ?

Zebrasome flavescens możesz dać bo ona wielka nie rośnie ale hepatus to bydlę i zbytnio nie zdąży się rozpędzić.Kwestia tylko czy chodzi o lans,samozadowolenie czy o pasję zgodną z etyką która bada co jest dobre a co złe.

2 pokolce wystarczą: żółtek i np jakiś mniejszy Ctenochaetus

Hepcio lubi się rozpędzic jak w filmie gdzie jest nemo. Ja w trochę większym zbiorniku zaczynam myśleć jak go złapać i znaleźć nowy dom.

Fajna rybcia ale niestety rośnie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, Hepcio to bandyta i to szybki. Wszytko co jest w filmie Nemo to prawda. Nawet tak samo pływa jak w filmie :)

Niestety hepatus potrzebuje długich zbiorników bo potrafi się nieźle rozpędzić - a że inni trzymają go w mniejszych zbiornikach - przemilczę

Bojowniki tez trzymają w kulach.

Co do Chelmona to nie chodzi o to że pokolce będą mniejsze od niego, on po prostu jak zobaczy pokarm to najpierw sie pół godziny zastanawia co to jest i czy nadaje się do jedzenia, za to pokolce są jak błyskawice z żołądkami bez dna. Będąmu tylko migać przed oczami.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrezygnować z chelmiona? Jest jakiś sposób jego dokarmiania? Moze po prostu wprowadzić go jak juz skałki trochę "porosna" to bedzie miał co dłubać?:)

Pozdrawiam Łukasz


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do chełmona rostatusa to się nie zgodzę, że nie nadąża za pokolcami z pokarmem, mój akurat jest pierwszy przy jedzeniu i mrożonki to tylko fruwają, ale fakt początki karmienia były jak Yarcio napisał

on po prostu jak zobaczy pokarm to najpierw sie pół godziny zastanawia co to jest i czy nadaje się do jedzenia"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Musze was zasmucć- to nie jest chełmon ani chelmion tylko po prostu chelmon ;)

Yarcio-kiełży i innych mam aż zadużo więc to argument nie jest.

kosiarek84-daj sobie na niego kilka miesięcy od startu i zobaczysz jak robactwo bedzie to sobie sprawisz..

O dokarmianiu chelmonów jest duuuużo na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmony uwielbiają rurówki a że miałem ich plagę to mój miał wielką ucztę ale niestety wykosił już wszystko teraz niechętnie je artemie więc warto poczekać aż akwarium dojrzeje i coś nie coś się zalęgnie w skale dla niego.

Odnośnie hepatusa to trochę za małe "krótkie" to akwarium a już w ogóle sobie w takim akwarium nie wyobrażam borsuka,żółtka,hepatusa i japonicusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze zamiast Japonca dałbym strigosusa. Trochę mnie smucicie z tym Hepatusem. A moze podrUcicie mi pomysł na jakaś fajna rybcie koniecznie spokojna i reef safe? Narazie obsada staje na żółtku strigosusie i chelmonie w późniejszym okresie + obowiązkowo błazen i doktorek:)

Pozdrawiam Łukasz


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem umiarkowanym przeciwnikiem pensetnikow (chelmon czy forcipiger) w akwarium. W duzych, stabilnych zbiornikach sa one do zaakceptowania. W mniejszych, zwlaszcza mlodych akwariach- odradzam. Mimo niezaprzeczalnej urody i zalety w postaci tepienia aiptasii, przezywalnosc tych rybek jest jeda z nizszych.

Osobiscie polecalbym zamiast kilku wiekszych ryb, kilkanascie malych i stadnych np gromada apogonow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze was zasmucć- to nie jest chełmon ani chelmion tylko po prostu chelmon ;)

Yarcio-kiełży i innych mam aż zadużo więc to argument nie jest.

kosiarek84-daj sobie na niego kilka miesięcy od startu i zobaczysz jak robactwo bedzie to sobie sprawisz..

O dokarmianiu chelmonów jest duuuużo na forum.

Tak, to może masz dużo, ale kolega startuje na skale syntetycznej i jeżeli ich nie wprowadzi do baniaka to skąd mają się tam wsiąść ?

Jak jest dużo skały i są kiełże ( odpowiednia populacja ) to będzie tak szybko się odradzać że Chelmon nie nadąży ich wyjeść.

Miałem u siebie Chelmona i wytępił mi wszystkie Kiełże i Mysis z baniaka,a później było gorzej bo na jedzenie się nie załapywał i nawet nie był specjalnie nim zainteresowany. Specjalnie dla niego uruchomiłem hodowle artemii, ale na tym by długo nie pociągnął więc powędrował do innego zbiornika gdzie było bardzo dużo skały i życia w niej i tam sobie do teraz pływa.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Yarcio-napisałam tak tylko dlatego,że z tego co się orientuję to też mam syntetyczną skałę.

Ale oczywiście-zgadzam się ze wszystkim na temat chelmona-nie do akwarium bez żyjątek w skale czy na skale:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trochę się chyba nie zrozumieliśmy.

No ale przyznasz że jakoś dostarczyłaś te Kiełże do baniaka.

Syntetyczna to jest jak jest nowa w sklepie, a potem to już ożywa :)

Ale kończąc tą polemikę uważam że chelmona powinieneś na razie sobie odpuścić.

Może jak już baniak będzie stabilny i będzie miał tak ze 1,5 - 2 lata i nie będzie konkurencji pokarmowej dla niego to wtedy możesz się pokusić.

Musisz też wsiąść pod uwagę że pokolce bardzo brudzą wodę i przy trzech naleśnikach musisz już zadbać o dobrą filtracje.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze wpuszczenie chelmona na sam koniec to dobre rozwiazanie. Za filtracje bedzie robiła alpha170 i 18l siporaxu + bakterie AF. Ewentualnie w razie czego mam tez filtr przeplywowy na jakaś rowe ale

Mam nadzieje ze potrzebna nie bedzie. Zobaczymy...:) liczę sie z ewentualnością większej Alphy albo bk w przyszłości.

Pozdrawiam Łukasz


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do takiego akwarium z pokolcami ja bym pomyślał jakimś odpieniaczu 200 lub nawet 250.

Alpha 170 choć ładnie pieni to może nie podołać. Jak jeszcze nie kupiłeś to przemyśl to.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniek juz zakupiony. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. W każdym razie nastawiam sie ze bedzie potrzeba zakupu większego odpieniacza.

Pozdrawiam Łukasz


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten pieniek pracował przy obsadzie 6 x chromisy, 2 x błazenki 1 x naso, 1 x zółtek, 1 x hepatus, 1 x mandaryn i coś tam jeszcze pływało. obsada była lps sps i dość dużo miękkich a parametry trzymało książkowo, no3 i po4 niewykrywalne. Sam widziałem jak pieniek w akwarium pracował. Myślę że powinien spokojnie dać radę.

Dla przykładu podam że u mnie w 500 obiegu śmigał apf 600 a zmiana nastąpiła niedawno tylko dlatego że w miarę tanio mogłem nabyć DIY ala BK na pompie tunze i z racji dość mocnej obsady. I tu napiszę że w 450l mam hepatusa, zółtka, zebr.valiferum (ta niedługo na rynek bo dość pokaźnie rośnie), 2 błazny, salarias, mandaryn, helmon, bandyta i babka koparka (też przeznaczona na rynek). Jak wiemy pokolce brudzą więc pieniek wymieniłem a i apf troszkę za mały był, ale nie porównujmy alp do Alphy 170 !!! i to na pompie RD

Co do ilości ryb, możesz trzymać, jak widzisz mam obsadę podobną bardzo. Niech mi ludziska głowę susza że hepatys w 450 l !!!??? ale kto dziś ma akw długości po 3m..a i to dla takiej rybki przepłynąć to zajmie ze 2 s. Helmon od 3 tygodni u mnie (dostałem go w prezencie od żonci) ale skały mam 42 kg, skała z działającego zbiornika, rurówek, mysisu itp szmat tego myło i dużo tego jeszcze pływa. Na razie ryba poluje ale i skubie mrożonki, ma sie znakomicie choć ma 3 pokolce w towarzystwie. Przez ok 3 dni po jego wpuszczeniu trwała wojna ale jest ok, aż dziw że hepatus jej bronił (a hepcia mam takiego ok 22 cm) i faajno to wyglądało jak stawał murem za nowym towarzyszem. Teraz rybki pięknie pływają razem :)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to mi sie podoba "z życia wzięte". Jasne ze nie każdy ma akwa po 3 metra a i nawet ci co je maja niech sie nie oszukują ze działają ku chwale natury. Jakby ktoś był takim eko to by morskich rybek nie trzymał w "słoiku" bo tak niestety należy postrzegac dla nich nasze akwaria. Po prostu każdy musi mieć swój roZum i normalnym jest ze nie będę trzymał bydlaka 25 cm w za małym dla niego baniaku. Ale na takiego 5cm hepcia to chyba 450l to nie jest jakas męczarnią. Podrośnie to najwyżej zrobi przesiadke do większego zbiornika i tyle. Dzięki cop

Pozdrawiam Łukasz


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosiarek - 5 osob Ci odradza hepatusa a jedna nie i widze ze natychmiast zlapales wiatr w zagle. To ze inni trzymaja hepka w mniejszych akwariach nie jest zadnym usprawiedliwieniem. Tak samo jak to, ze nie majac 3-metrowego akwarium mniej wplywasz na rafy.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.