Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

rewelacyjna solniczka! bede podgladac, bo wlasnie tez zaczynam przygode. Swietnie to u Ciebie wyglada! piekna wysepka :)


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robiłem porządki i niestety musiałem usunąć część skałki z zoa. Na skałce pojawiło się kilka pęcherzyków Valonii, Ostrożnie wyjąłem z akwa, odciąłem zainfekowaną część i wywaliłem do kosza. kilka zaskoków niestety musiałem poświecić. Mam nadzieje że to wystarczy i nie będzie przerzutów. Skałkę z zoa kupiłem w sklepie gdzie wtedy nie widziałem tego paskudztwa, ale ostatnio jak tam bylem to na wszystkich szczepkach były pęcherze i na 100% stamtąd przywlokłem to dziadostwo. Na szczęście największy miał dopiero z 2 mm i może nie zainfekowałem akwa.

Romku, jak u Ciebie sprawa wygląda? Bo widziałem zoa z tego samego źródła?


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na valonię polecam mitraxy. W moim akwa zaczęła robić już się plagą, zarastała dużymi skupiskami koralowce twarde. Kupiłem 3 mitraxy i zostały już nieliczne bąbelki valonii. U Ciebie robotę zrobiłby jeden.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na valonię polecam mitraxy. W moim akwa zaczęła robić już się plagą, zarastała dużymi skupiskami koralowce twarde. Kupiłem 3 mitraxy i zostały już nieliczne bąbelki valonii. U Ciebie robotę zrobiłby jeden.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Dzięki za cenną wskazówkę. Jak by się pojawiła to pewnie zainwestuj w matrixa. Skała na szczęście czysta więc może się obejdzie.

Jak myślicie czy należałoby wywalić całą tą skałkę z zoa? Czy da się przeszczepić zoa na inną skałkę? Czy lepiej poczekać i liczyć że pozostała część jest "czysta"?

Edytowane przez smash (wyświetl historię edycji)

400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Miklas: czy teraz dokarmiasz swoje Mitraxy, mam wrażenie, że mój po zjedzeniu wszystkich bąbelków mógł paść z głodu (pomimo, że były inne glony).

@smash: nie przesadzaj z tą paniką?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie mają jeszcze co jeść. Nie zastanawiałem się co później. Może jak uda mi się złapać to oddam dwa komuś w potrzebie.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej Radek :)... śliczna kosteczka :) u siebie mam już obsadę koralową i myślę o Błazenku (może 2 malutkich) możesz mi powiedzieć jak wygląda woda i czy masz jakiś wysyp zielonego nalotu na szybach po karmieniu ?? bo chyba nie masz odpieniacza z tego co widziałem :) ja jadę na samej gąbce w fzn-3 i nie mam żadnych problemów z wodą i glonami ( były przy dojrzewaniu i coś jeszcze mam ale tylko dlatego, że akwa ma ok 2.5 m plus nie mam w nim ekipy sprzątającej ) pozdro! dodaję Twój zbiornik do obserwacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan po 8 tygodniach.

Na próbę dałem czarne tło. Z niebieskim wyglądało bardziej żywo, czarne z kolei ładnie maskuje wszystkie"graty"

A wam które bardziej się podoba?

po 8 tyg.

A tu moje dwa światy i córeczka - baczy obserwator ;)

julka


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebieskie, bo ... nie ma grzałki :D

A tak poważnie to oba są spoko. Jak dla mnie chyba bardziej czarne, bo faktycznie maskuje nieco rurę i cyrkulację :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebieskie, bo ... nie ma grzałki :D

Grzałka to rzeczywiście paskudztwo. Wczoraj robiłem podmianę i włożyłem aby wyrównać temperaturę. To jeden z wielkich minusów tej kaskady- brak miejsca na zamontowanie grzałki.


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam w takim razie grzałkę Skalar :) Jest w kolorze piachu, można ją dać poziomo na dnie z tyłu i ma zewnętrzny termostat.

Sam mam takie i w słodkim i w słonym i są super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... tydzień 10

Od tego tygodnia zaczyna stosować sól INSTANT OCEAN. Do tej pory używałem Kenta ale chyba jeszcze za bogata na ten etap. Rdzawy nalot na piasku nie daje mi spokoju, więc postanowiłem spróbować z uboższą solą. Do kaskady dołożyłem równiż ok 30ml PhosGuard.

Kilka fotek

Seriatopora caliendrum

rhodactis & ricordea

All

Nakręciłem również filmik. Jakość niestety kiepska, ale nie mam nic lepszego.


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rico widze sie rozrosla. Obserwuj tego rhodactisa co jest nizej - bo ten skurczybyk dosc silnie parzy - a niedaleko ma do tej rico.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...tydzień 16

Zbiorniczek powiększył się o czepki:

- hystrixa przywiezionego z zimowego zlotu w Ustroniu

- pseudogorgoni

- Caluastrei

Pozostałe życie ma się dobrze. Ostatnio nawet podzieliła się ricordea florida, co mnie bardzo ucieszyło.

Na wieczną rafę odszedł ślimaczek tektus. Muszę zakupić szybko nowego bo pięknie czyścił z glonów, a teraz gdy go nie mam (jakieś 3 tyg.) to doceniam jego apetyt na glony.

Zmiana soli na uboższą zdecydowanie pomogła w walce z brązowym nalotem na piasku. Być może przyrostów korali nie mam oszałamiających, ale w tak małym akwarium to plus.

Fragment rafki z nowymi mieszkańcami:

16 week

Całość:

pico reef 16 weeks

Edytowane przez smash (wyświetl historię edycji)

400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie,panie,pięknie :clap: .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie,panie,pięknie :clap: .

Dzięki baszurek. A jak się czuje twoja montipora ze lotu? Fajna była.


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki baszurek. A jak się czuje twoja montipora ze lotu? Fajna była.

Montiporka ma sie dobrze,tyle,ze przyrostow szczegolnych nie ma. A tak na marginesie,zastanawiam sie,jak to jest,ze w tych kosteczkach wszystko Wam pieknie rosnie,a ja u siebie juz dwa razy robilem w Reefmaxie podejscie do takich "chwastow",jak zielone briareum,czy tez pseudogorgonia i nie chca sie u mnie utrzymac za cholere...Nie mowiac juz o zoa...:blink:.

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładny baniak :czapki z głów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..tydzień 19

OSPA???

Wczoraj wieczorem po zapaleniu aktynicznego zauważyłem kropki na moich błaznach. Wygląda to na początkowe stadium ospy więc od razu postanowiłem działać.

  • podnosiłem temperaturę do 28 oC
  • pokroiłem ząbek czosnku i zalałem 100ml RODI. Rano wlałem samą wodę do akwarium.
  • do filtra podłączyłem Aquael Sterylizator MULTI UV 3W
  • mrożonkę marynuje z ząbkiem czosnku i też będę podawał kilka razy dziennie w niewielkich ilościach.

Postanowiłem nie stresować ryb i ich nie odławiać ich do kwarantanny. Jeśli sytuacja będzie się pogarszać to pewnie będę zmuszony odłowić rybki i spróbować leczyć popularnymi preparatami na ospę.

Zastanawia mnie źródło problemu. Nie wprowadzałem żadnego nowego życia. Jedynie co mi przychodzi do głowy to niedzielny serwis i wkładanie łap do akwarium albo pęseta którą używałem w zbiornikach słodkowodnych (ospy w nich nie ma, a pesetę zawszy dokładnie myje pod bieżącą wodą, ręce też oczywiście myję przed pracą w akwa).

.......

Po 2 dniach wszystko wróciło do normy. Błazenki czyste i zadowolone pływają po rafce. Lamkę UV zostawię zachowawczo jeszcze na kilka tygodni.

Edytowane przez smash (wyświetl historię edycji)

400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... tydzień 20

Od wczoraj w akwarium mam kilku nowych mieszkańców. Od kolegi Wściekłego Dorsza przywiozłem Sinularie zieloną fluo a wraz z nią jej mieszkań Gobiodona histrio.

Gobiodon histrio

Rybka towarzyska, lubi czasami wyskoczyć na mały Łomżing;)

Łomżing Gobiodona

Doszła również Duncanopsammie axifuge. To moje drugie podejście do tego korala. Zobaczymy jak tym razem pójdzie. Jutro dorzucę jakąś fotkę.


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie podoba jakoś tak płasko i nawalone jedno na drugim.. ale to tylko moje zdanie

A tak w ogole 30l to już chyba lekka przesada :-( biedne zwierzątka :-[


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no od razu do tego co kolega trzyma w akwarium to trzeba 1000l ..... Nie przesadzajmy !!! ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogole 30l to już chyba lekka przesada :-( biedne zwierzątka :-[

A rozumiesz pojecie nano-reef albo piko-reef ? Poszukaj sobie na temat pikorafek dla przykladu.

Dla tego gobiodona 30l jest wystarczajace, blazny male sa jeszcze - jak podrosna pojda na wymiane o czym Radek pisal. A lekka przesada to takie durne posty ;P

Milego weekendu :D


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Data rejestracji 16 luty 2014, nie ma to jak zjednać sobie nowych kolegów na forum :-). Fajna kostka jakby coś to mam jakieś zoasy brązowo zielono żółte :-)

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie podoba jakoś tak płasko i nawalone jedno na drugim.. ale to tylko moje zdanie

A tak w ogole 30l to już chyba lekka przesada :-( biedne zwierzątka :-[

Płasko - no to raczej powinieneś uznać za plus, bo te "biedne zwierzątka" mają więcej miejsce do pływania.

Nawalone jedno na drugim- jeśli poczytasz jak powstaje rafa i popatrzysz zdjęcia tych naturalnych to rzeczywiście tak jest. Nowe rosną na szkieletach obumarłych i tak to się kreci. Poza tym, to moje pierwsze akwarium morskie i chce zbierać doświadczenia z rożnymi koralowcami a nie ograniczać się do 3 gatunków. Nadmiar życia zawszy można odsprzedać/wymienić/oddać (co zamierzam niebawem uczynić) więc nie ma co się spinać ;)

BTW. Dzięki chłopaki (jarek35, VDR, Miklas) za wyrozumiałość i wsparcie.

Edytowane przez smash (wyświetl historię edycji)

400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.