Skocz do zawartości
patihipi

Moje pierwsze akwarium 30l Olkusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum, wczesniej jako tylko Wasz czytacz. Postanowiłam założyc pierwsze akwarium morskie jak na razie z obawy o moje żadne doświadczenie praktyczne tylko kostka 30l:

sprzęt

kostka aquael 30l

świetlówki z zestawu 2x11w

w planie dodatkowo mała pompa

grzałka Tetra

żywy piasek 4kg

żywa skała 3,5kg

woda zakupiona z działającego zbiornika

Wczoraj zalane i czekam

Pierwsza podmiana wody planowana za 2tygodnie

zakupiłam podstawowe testy Tetra, termometr, mam filtr odwróconej osmozy (jeszcze zastanawiam sie nad zakupem DI), salimetr sera , bakterie

Jeżeli jeszcze coś mam dokupić, zrobić prosze o rady, wszelka pomoc i komentarz mile widziane

post-22805-0-26640100-1387360303_thumb.jpg

post-22805-0-83608100-1387360319_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiaj się nad zakupem DI tylko go kup.

Jeżeli chodzi o testy tetra to się nie wypowiadam, nie używałem nigdy.


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką kostke od 7 tygodnie.Co do testów to narazie zbedne-dopiero za miesiąc warto zrobić na no3 test. Cierpliwość to podstawa, pierwsze zycie po miesiącu(slimak turbo, krab pustelnik i koralowce miekkie) Podmian sie nie robic na początku bo akwarium musi dojrzec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi dzień akwarium. W filtrze oprócz gąbki, mam Phosguard i purigen, planuje jeszcze włożyc kawałki rafy do koszyczka lub ceramike. Może jakieś rady co do tego?

Zauważyłam małaą jakby rozgwiazde na skale (asterina) są dwie zostawic czy łapac? ,i jeszcze jednego gapowicza który jest bardzo szybki cięzko mi go zidentyfikowac. Wczoraj sprawdzałam parametry i wszystko jak na razie jest ok, przynajmniej według testów Tetra.

post-22805-0-25168500-1387447271_thumb.jpg

post-22805-0-74529800-1387447292_thumb.jpg

post-22805-0-82814100-1387447301_thumb.jpg

post-22805-0-44754500-1387447315_thumb.jpg

Edytowane przez patihipi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu to wieloszczet chyba jakiś, a na 2 i 3 to rozgwiazda asterina a na ostatnim to nie wiem.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu to wieloszczet chyba jakiś

Mi to wygląda nie kiełża, pożyteczne stworzenie.

Asterine (tą małą rozgwiazdę) możesz wywalić bo niektóre lubią podjadać zoanthusy i inne koralowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokupiłam wczoraj nieduży kawałek skały, i ta w porównaniu do poprzedniej jest naprawde żywa - wyszły z niej dwa ślimaki, sa dwa grzybki i jeszcze rurówka. Oprócz tego bardzo zaskoczył mnie krab, który nie wiem jak się tam schował, znalazłam że to jest lybia tesselata, czy on wogóle ma szanse u mnie przetrwac?

post-22805-0-64524600-1387788141_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie przeżyje :). Masz farta , ten krab jest warty z 60zl

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ukwiały chyba trzeba specjalnie dokarmiać, inaczej padną a wtedy nie wiem co z krabem. P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie dokarmiałem specjalnie tego kraba, zawsze sobie coś wyłapał lub znalazł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, daje mrożonke dla czyszczacej krewetki, może to mu wystarczy? jest naprawde ładny i szkoda by go było gdyby padł z głodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja testy tetry polecam, z powodzeniem używałem ich przy paletkach i w roślinnym- wiec spokojna głowa :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja testy tetry polecam, z powodzeniem używałem ich przy paletkach i w roślinnym- wiec spokojna głowa :thumbup:

Paletki i roślinne to nie morskie. Najbardziej sprawdzone są Salifert, ewentualnie Red Sea, Jbl, zoolek niektóre się nadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info, nastepne testy kupie pewnie z Saliferta, tylko sprzedawca w sklepie tak jakos mi te z Tetry wcisnąl i musze je skonczyc.

W tej chwili mam mały atak glonów na szybach ale nie jest jeszcze tak źle. Krewetki i krabiki żyją i mają się dobrze. Przeczekam jeszcze troche i będę coś dokupywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atak glonów przeszedł chyba juz ten najgorszy i jest lepiej, czyszcze szybe ale juz co kilka dni. Jedyne co mi przeszkadza to piasek - robi sie na nim taki brązowawo-czerwony nalot, i nie wiem czy to tez minie? to sa okrzemki? Kilka fotek co doszło w moim akwarium i ma sie dobrze oraz krab, o którego sie bałam że nie przezyje ale radzi sobie całkiem fajnie i jak karmie krewetkę to też chętnie wychodzi :)

post-22805-0-46857500-1390586567_thumb.jpg

post-22805-0-23270300-1390586570_thumb.jpg

post-22805-0-72114800-1390586573_thumb.jpg

post-22805-0-67485000-1390586576_thumb.jpg

post-22805-0-40303100-1390586580_thumb.jpg

Edytowane przez patihipi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium świetne, będę obserwował ;) Jeśli tylko znajdziesz asterinę - wywal ją, wieloszczety też

A krabik trzyma się świetnie i oby tak dalej :)

Edytowane przez guucio8 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja nowego życia w akwa. W tym dwa korale od kolegi z forum za które serdecznie dziękuje :) :)

wszystko jak na razie śmiga pięknie, nie mam większych trudności . Jedyny problem to takie dłuzsze głony zielone na skale w dwóch miejscach. Szyby w akwa czyszcze co dwa dni i chyba jest to wina zbyt jasnego pokoju - z dwoma oknami.Już postanowiłam założyc rolety. Będe jeszcze teraz wymieniac filtr odwróconej osmozy i dolacze od razu zywice. Nawet takie małe akwa cieszy wieczorem po pracy :) :) a cotygodniowa podmianka nie jest żadnym problemem przy takim małym litrażu.

Wieloszczeta jednego juz wywaliłam, jeszcze gdzieś widziałam jednego ale tylko dwa razy i teraz nie umiem go zlokalizowac. Asteriny są ale niewiele i jak są na wierzchu to usuwam.

post-22805-0-50302600-1391783428_thumb.jpg

post-22805-0-24135900-1391783432_thumb.jpg

post-22805-0-94099400-1391783433_thumb.jpg

post-22805-0-56599300-1391783435_thumb.jpg

post-22805-0-49498900-1391783438_thumb.jpg

Edytowane przez patihipi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, też miałem taką kosteczkę. Poproszę fotki całości.

Pozdrawiam i 3mam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetne akwa!

będę na bieżąco podgladać, bo sama szykuje się do kostki :) jestem na etapie kompletowania sprzętu :)

powodzenia w dalszym rozwoju życia!


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja 30-tka ma juz 92 dni -recepta na sukces=cierpliwość-(dopiero po 90 dniach wpusciłem slimaki i krewetki wundermani)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja również przychylam się do prośby o foto całości :)


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki za jakość ale to moje w miare aktualne fotki, robione telefonem więc szału nie ma. Wszystko jak na razie pięknie się kręci, troche życia ciągle dochodziło i juz mam pełno. Większe akwarium w planach tylko kase musze zacząc zbierac :) przyznaje to hobby które wciąga

post-22805-0-27919300-1392642053_thumb.jpg

post-22805-0-71172200-1392642063_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam prawie po sąsiedzku bo ja z Wolbromia:)

Śledzę od początku temat i bardzo mi się podoba Twoje akwarium. Niedługo sam się zabieram na początek za taką samą kostkę, więc jak coś to pozwolę sobie do koleżanki napisać.

Pozdrawiam:)


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak tam akwarium? Doczekamy się jakiejś aktualizacji????


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam po dłuższym czasie. Cała nano rafka pięknie śmignęła, jedynie co te wielkie zoanthusy zielone na górze zamknęły się na amen i musiałam je usunąć :hope: reszta ładnie żyje, krab,nemo i czerwona rozgwiazda mają się dobrze. Planuje na zime przeprowadzke - może 125l lub 200l - tylko teraz trzeba zbierac do tej zimy kase :sweat:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.