Skocz do zawartości
bengalski

Pierwsza solniczka 240 + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich kolegów. Już od jakiś dziesięciu miesięcy chodziła za mną ta solniczka, powoli zbierałem sprzęt bo nie stać mnie było na kupno wszystkiego. W końcu kupiłem akwarium 240L full opti z kominem. Nie miałem na czym go postawić więc pospawałem stelaż z kształtownika 25x25mm o wymiarach 95x50 i przykryłem blatem. W blacie wyciąłem otwory na przeloty. Zastosowałem płytę 18mm, w połowie blatu jest poprzeczka więc wystarczy. Blat od spodu osłonięty arkuszem aluminium.

Ze sprzętu mam :

Lampę LED chińską 120W

Cyrkulatory VP 101B 3000L/H 2szt (mam jeszcze 5000L/H ale hałasował mi i go wyjąłem)

Grzałka 300W

Odpieniacz Sera

Termometr

Filtr RO/DEMI

Miernik TDS

Salimer

Sól Blue Greasure

Do Sumpa mam:

Akwarium 67L

Pompę obiegową Aquabee 2000/1 2000L/H podnoszenie 3m

W sumpie zamierzam mieć 3 przegrody 1. Odpieniacz 2.Filtr glonowy 3.Skała wraz z pompą obiegową.

W akwarium znajduje się 36kg żywej skały i 9kg piasku. Akwarium jeszcze nie jest zalane do pełna bo czekam na 30L wody z działającego zbiornika. W tej chwili mam jakieś 60-70L swojej wody zalanej 14dni temu i 30L dojrzałej wody zalanej 5dni temu. Drobne skałki wylądują w sumpie. Dodatkowo mam 10kg suchej skały lecz nie wiem czy się zmieści.

Przepraszam za tak rozległy opis:) Mile widziane wskazówki.

Lampa będzie wieszana na profilu 20mm w kształcie odwróconej litery L przełożonym przez kawałek profilu przyspawany w tylnej części stelaża widocznym na pierwszym zdjęciu.

Nie pisz posta pod postem.

mintaj

post-17521-0-65174500-1387972437_thumb.jpg

post-17521-0-27228200-1387972511_thumb.jpg

post-17521-0-39706400-1387972520_thumb.jpg

post-17521-0-04853500-1387972527_thumb.jpg

post-17521-0-55381300-1387972540_thumb.jpg

post-17521-0-26580700-1387972557_thumb.jpg

post-17521-0-53433800-1387972904_thumb.jpg

post-17521-0-40397100-1387972925_thumb.jpg

post-17521-0-08417000-1387972943_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie jestem profesjonalistą z dużym doświadczeniem ażeby móc cokolwiek powiedzieć na temat Twojego projektu.jedno jest pewne.Życzę powodzenia i na pewno często będę zaglądał do tego wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dobrze przygotowany start, a to już połowa sukcesu.

Moim zdaniem skały masz chyba troszkę za dużo. Będzie mało miejsca na korale które będą rosły a przy okazji walczyły ze sobą. Rybki też potrzebują trochę przestrzeni. Ale to sprawa gustu o którym się nie dyskutuje.

Nie podałeś co masz zamiar hodować


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram Romana ,też wydaje mi się ze masz za duże gruzowisko i będzie mało wolnej przestrzeni dla ryb i rozrostu korali.

Chyba, że nie jest to jeszcze docelowe ułożenie skały .Popracuj nad tym.Jak obsadzisz skałę koralami jest to trudniejsze do

wykonania, ale nie niemożliwe. :smiling:

Pozdrowionka


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tam ułożenie skały się podoba :smiling: . Fajnie się zapowiada . Radził bym Ci przymocować ten stelaż do ściany np. jakimiś kotwami . U mnie jest trochę więcej wody i profil był większy ale bez kotwi samo niezalane akwarium trochę się bujało, minimalnie ale zawsze...

Życzę powodzenia


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dobrze przygotowany start, a to już połowa sukcesu.

Moim zdaniem skały masz chyba troszkę za dużo. Będzie mało miejsca na korale które będą rosły a przy okazji walczyły ze sobą. Rybki też potrzebują trochę przestrzeni. Ale to sprawa gustu o którym się nie dyskutuje.

Nie podałeś co masz zamiar hodować

Też mam takie wrażenie że jest dużo skały ale brakuje jeszcze jakieś 40L tak że się podniesie poziom wody, a skała jeszcze nie poklejona. Jak doleje wody i zamontuje sump to trochę skały wyląduje w sumpie razem z odpieniaczem i zrobi się więcej miejsca w akwarium.

Co do hodowli to pewnie miękkie bo są najmniej wymagające a nie mam jeszcze doświadczenia. W tej chwili mam ksenię, sarco i kawałek montipory talerzowej. Wszystko dostałem od znajomych, na zakupy to raczej jeszcze za wcześnie. Dodaję kilka zdjęć:) Na ostatnim zdjęciu widoczne coś niebieskiego co mi siedzi w skale wypuszcza 2 niebieskie rurki jedna większa. Jak mu się zrobi cień to się chowa w dziurkę a na noc zamyka dziurkę tak że wystaje tylko taki mały kopczyk w kolorze skały, nie mam pojęcia co to jest.

post-17521-0-69577300-1387984235_thumb.jpg

post-17521-0-77798600-1387984315_thumb.jpg

post-17521-0-12942600-1387984825_thumb.jpg

post-17521-0-99920300-1387985161_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tam ułożenie skały się podoba :smiling: . Fajnie się zapowiada . Radził bym Ci przymocować ten stelaż do ściany np. jakimiś kotwami . U mnie jest trochę więcej wody i profil był większy ale bez kotwi samo niezalane akwarium trochę się bujało, minimalnie ale zawsze...

Życzę powodzenia

U mnie też minimalnie się buja, oczywiście nie samo. Ale to może być dobre rozwiązanie zwłaszcza jak synek mi podrośnie. Za skałą mam jeszcze jakieś 5cm wolnego miejsca i zastanawiam się czy jak już będę kleić czy nie przesunąć jej pod szybę tylną. Widziałem że w kostkach często tak ludzie mają że skała leży na szybie lecz nie wiem czy to jest dobry pomysł ze względu na cyrkulację. Dodam że i tak nie mam dostępu do szyby tylnej bo jest od strony ściany i jest pomalowana na czarno więc penie nie będzie czyszczona.

post-17521-0-35952300-1387986215_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajne szkiełko ,skały jak będzie uważał że za dużo zawsze można do sumpa dać :alien:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic bardziej mylnego - wyciagniecie pozniej skaly wiaze sie z dosc duza zmiana aranzu w baniaku - mozna powiedziec ze to w zasadzie bedzie restart baniaka. Wiem po sobie - a mam mniej zwarta konstrukcje. Takie gruzowisko to sporo problemow - ale coz zdobytego doswiadczenia na takim gruzowisku nikt nie odbierze, o ile tylko starczy sil, cierpliwosci etc. Pomijam kompletnie problemy zwiazane z rozrostem koralowcow i przyslanianiem tych ktore sa nizej ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic bardziej mylnego - wyciagniecie pozniej skaly wiaze sie z dosc duza zmiana aranzu w baniaku - mozna powiedziec ze to w zasadzie bedzie restart baniaka. Wiem po sobie - a mam mniej zwarta konstrukcje. Takie gruzowisko to sporo problemow - ale coz zdobytego doswiadczenia na takim gruzowisku nikt nie odbierze, o ile tylko starczy sil, cierpliwosci etc. Pomijam kompletnie problemy zwiazane z rozrostem koralowcow i przyslanianiem tych ktore sa nizej ;P

Myślę że w ciągu kilku dni sump będzie gotowy i część skały tam wyląduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl o takiej konstrukcji skaly jak kolezanka w tym watku:

http://nano-reef.pl/topic/61816-160-litrow-spelnionych-marzen/

Mnie ostrzegano 2 lata temu przed gruzowiskiem i ... sie nie posluchalem ;] Ale dzis wiem, ze rady byly dobre aby jeszcze bardziej ustawic ta skale przestrzennie i lekko.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl o takiej konstrukcji skaly jak kolezanka w tym watku:

http://nano-reef.pl/...nionych-marzen/

Mnie ostrzegano 2 lata temu przed gruzowiskiem i ... sie nie posluchalem ;] Ale dzis wiem, ze rady byly dobre aby jeszcze bardziej ustawic ta skale przestrzennie i lekko.

Na pewno wezmę to pod uwagę jak już będę kleić skałę. Mam tam też kawałki co nadają się tylko na ułożenie w pionie i widać że są to kawałki martwego korala, takie "gałęzie" grube jak nadgarstek i nie wiem czy to się nadaje do akwarium bo skała wygląda na dość litą. Dzięki za uwagi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.