Skocz do zawartości
p@weł

kwarantanna zakupionych ryb w domu

Rekomendowane odpowiedzi

właściwie czy powinno sie tak robić?czy odrazu do baniaka pakujecie ryby po tzw kwarantannie.tzn czy stosować kwarantanne w domu po zakupionej rybie po kwarantannie w sklepie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kwarantanny oczekuję od sklepu. Kupuję ze źródeł sprawdzonych i tyle. Z większością ryb można przeprowadzić kwarantannę w domku ale co z rybami typu chelmon czy np.mandaryn, które to potrzebują koniecznie większej i to dojrzałej ilości skały. Ja po transporcie rybkę aklimatyzuję i do akwarium siup.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyj guzika szukaj, temat był kilka razy wałkowany.

Co do kwarantanny to powinno się to robić, ale niektórzy nie mają miejsca czy dodatkowego akwa na kwarantanne.

czy odrazu do baniaka pakujecie ryby po tzw kwarantannie.

Raczej chodziło Ci o aklimatyzacje, więc jak nie ma się na to miejsca czy środków to odpowiedź jest jasna.

Pozdrawiam


300L + sump 84L Odpieniacz: Mini BK 200 Oświetlenie: T5 6x54W Cyrkulacja: JVP 17000 l/h Obieg: NJ 2300

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

78f65dd657b0253055c541113ce9cb22u474a440.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie ryby jak mandaryn czy też babki kopiące wpuściłem bez kwarantanny ale resztę trzymałem w zbiorniku kwarantannowym przez 3 tyg. od przywiezienia ze sklepu. Powód jest prosty, posiadam 2-gi zbiornik jest odpalony na wodzie z głównego zbiornika i za wiele pracy przy nim nie ma a i ja mam więcej pewności że niczego nie przyciągnę ze sklepu. Nie ufam już sklepowym kwarantannom po przyprowadzeniu ospy, która położyła pól poprzedniej obsady. W miarę możliwości polecam zbiorniki kwarantannowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zakupem mandaryna i też mam dylemat , bo na kwarantanne u mnie w domu raczej pozwolić sobie nie mogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zakupem mandaryna i też mam dylemat , bo na kwarantanne u mnie w domu raczej pozwolić sobie nie mogę.

W Pabianicach kupowałem rybki i były po 2 tygodniowej kwarantannie.

Po dostawie byłem w sklepie i wskazałem które chcę kupić. Po dwóch tygodniach po zapytaniu telefonicznym odbierałem.

Zero problemów. Rybki zdrowe.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto rybę na pare dni do sumpa wrzucić - jak by miała paść łatwiej odłowić.

Smyropad


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w Pabianicach Kupiłem młodego Navarchusa, to w piątek po 2 Tygodniach zeszła, w ogóle nie chciała przyjmować pokarmu, a co za tym idzie padła po prostu z Głodu , i jeszcze ospa się wdała na Pozostałe jak je wyleczę, to raczej po coś nowego wybiorę się do Warszawy,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto rybę na pare dni do sumpa wrzucić - jak by miała paść łatwiej odłowić.

Smyropad

Ja po aklimatyzacji wpuszczam na rafę,wydaje mi się że tak przeżywa najmniej stresów za jednym razem.(w miarę zbliżone środowisko,obecność innych ryb,mniejsza ilość aklimatyzacji ) Istnieje potężne ryzyko że ukryta choroba może z czasem zabić całą obsadę ale mało kto posiada dodatkowy zbiornik gdzie w oddzielnym systemie można zakup sprawdzić i przetrzymać na 3 tygodnie.

Ja w Pabianicach Kupiłem młodego Navarchusa, to w piątek po 2 Tygodniach zeszła, w ogóle nie chciała przyjmować pokarmu, a co za tym idzie padła po prostu z Głodu , i jeszcze ospa się wdała na Pozostałe jak je wyleczę, to raczej po coś nowego wybiorę się do Warszawy,

A podawałeś najzwyklejszą artemię ? sorki ale to dla mnie takie pieprzenie ,to samo może być jak kupisz z Warszawy albo z Paryża ,było tu już pisane że zwierzęta morskie to duża loteria i nie chodzi mi o jakiś patriotyzm bo z wielu miast trafiały do mnie zwierzaki ,bez lub z kwarantanną i reguły nie ma ,kiedyś padł mi chelmon rostatus przekładając go z jednego do drugiego zbiornika połączonego we wspólny obieg,nie mogłem się powstrzymać ale czy ja źle piszę ???


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie tak jestem za kwarantanną ,woda z obiegu głównego i podmianki do wylania ,spokój i przyglądanie się na rybkę 2 tygodnie potem akwarium


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś trzymałem pokolce ze sklepu w sumpie (ok 80x35 jednej komory ze skałą, glonami itp.) na jakiś czas, ale niestety ryba była bardzo zestresowana, więcej kropek niż by ją wrzucić do głównego, po wrzuceniu zluzowała i kropki niemal znikały.Poza tym jaki jest sens kwarantanny w jednym obiegu bo znam takich którzy tak robią? :D Jak syf złapie, to będzie syf - nieważne czy w sumpie czy w głównym (swoje swieże pokolce trzymałem osobno w celu podkarmienia, podtuczenia). Prawdziwą kwarantannę jest sens robić, gdy mamy drugi, dojrzały zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o mnie to nie chodziło mi o 1 obieg ,tylko zalewasz wodę z akwarium i i potem przy podmianach obieg odcięty chodziło o tą samą wodę


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tak naprawdę to powino się poddawać kwarantannie wszystko, lącznie ze swoimi rękami i mrozonymi pokarmami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po aklimatyzacji wpuszczam na rafę,wydaje mi się że tak przeżywa najmniej stresów za jednym razem.(w miarę zbliżone środowisko,obecność innych ryb,mniejsza ilość aklimatyzacji ) Istnieje potężne ryzyko że ukryta choroba może z czasem zabić całą obsadę ale mało kto posiada dodatkowy zbiornik gdzie w oddzielnym systemie można zakup sprawdzić i przetrzymać na 3 tygodnie.

A podawałeś najzwyklejszą artemię ? sorki ale to dla mnie takie pieprzenie ,to samo może być jak kupisz z Warszawy albo z Paryża ,było tu już pisane że zwierzęta morskie to duża loteria i nie chodzi mi o jakiś patriotyzm bo z wielu miast trafiały do mnie zwierzaki ,bez lub z kwarantanną i reguły nie ma ,kiedyś padł mi chelmon rostatus przekładając go z jednego do drugiego zbiornika połączonego we wspólny obieg,nie mogłem się powstrzymać ale czy ja źle piszę ???

Piotruś różne kąski mu podawałem, artemie przede wszystkim i nic inne bez problemu wszystko jadły, widocznie taki osobnik się trafił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwarantanna jak najbardziej podstawa w akwarium morskim ale nikomu sie nie chce tego robic I sie liczy ze w sklepie byla zrobiona .Ale niestety tylko do czasu.Nigdy nie wpuszcze ryby bez kwarantanny zrobionej przezemnie w domu I namawiam do tego oszczedzi nerwow I pieniarzkow.A dodam jeszcze ze wszystkie nowe korale przed wsadzeniem do akwarium przechodza u mnie kapiel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokażcie jak wyglądają wasze akwaria kwarantannowe. Opiszcie też w czym wy moc życie nowe korale.

Pozdawiam Mateusz89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje akwarium kwaratannowe mam 30l z pokrywa w pokrywie 11 w switlowka ,grzalka ,termometr ,filtr zwykly aquael 1 ,wode wlewam 15 l z akwarium stacjnarnego reszta idzie swierza solanka odstana.Ryby siedza w kwarantannie 4 tyg.Oczywiscie podmianki.Korale kapie w coral RX leje tube na 1 L .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy waszym daniem akwarium 60x30x33 wystarczy na przeprowadzenie dodatkowej kwarantanny Zebrasomy flavescens? To w sumie największa ryba, z tych które planuję.

Pozdrawiam Mateusz89

Edytowane przez Mateusz89 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pewnie ze tak mozesz ja spokojnie pakowac na kwaranntanne ,a zapomnialem dodac najlepiej jest wsadzic z 2 doniczki zeby miala gdzie sie chowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje akwarium kwaratannowe mam 30l z pokrywa w pokrywie 11 w switlowka ,grzalka ,termometr ,filtr zwykly aquael 1 ,wode wlewam 15 l z akwarium stacjnarnego reszta idzie swierza solanka odstana.Ryby siedza w kwarantannie 4 tyg.Oczywiscie podmianki.Korale kapie w coral RX leje tube na 1 L .

ę ą ?? a co z tego przeżywa ,4 tyg trzymasz ryby w 30l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko plywa nic sie nie dzieje ,to jest tylko zbiornik przejsciowy.Ale mam juz 100 L przygotowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwarantanna powinna być przeprowadzona w sklepie, nie można sprzedawać ryb bez kwarantanny. Zawsze trzeba wybierać rybę pod bardzo dobrym oświetleniem, najlepiej niebieskim i nie kupować jak zobaczy się najmniejszą oznakę choroby. Nawet jedna "kropka" na rybie już ją dyskwalifikuje... Kwarantanna sklepowa nie obejmuje tylko obserwację ryby, ale też powinno być przeprowadzone odrobaczanie itp.

Jednak zbiornik kwarantannowy i tak uważam trzeba mieć i być w stanie go odpalić na wodzie z akwarium głównego w każdej chwili. Nawet 30 litrów przy 3 dniowych całkowitych podmianach wody (na zwykłym filtrze przelewowym bez węgla i innych absorbentów) z dojrzałego zbiornika "wypali". Uważam że trzymanie w nim skały jest bezcelowe, bo chociaż stabilniejsze wydają się parametry to jednak skała pochłania lekarstwa i leczenie jest mniej skuteczne, a i przetrwalniki mają fajną kryjówkę...

Uważam, że leczenie w zbiorniku głównym jest bardzo mało skuteczne i też bardzo drogie, a straty przy tym na pewno będą. Leczenie w zbiornikach kwarantannowych przy wczesnym odłowieniu i rozpoznaniu choroby są praktycznie w 90% skuteczne.

Pojawia się jeszcze kilka innych kwestii dlaczego warto mieć zbiornik kwarantannowy. Po pierwsze jeżeli jest "ospa" w zbiorniku głównym, a w większości przypadków ona jednak jest (chociaż stali bywalce nie chorują) to nowo przybyła rybka na pewno ją też załapie ( szczególnie jeżeli jest "białobrodym") Z obserwacji tak po 3 dobach ;) i jako osobnik osłabiony i "nowy" w obsadzie nieodłowiony i nie przeleczony w zbiorniku kwarantannowym może paść.

Można zastosować tuby z siatki ogrodowej przy wpuszczaniu nowych osobników, aby je łatwiej odłowić i zaobserwować czy zaklimatyzowały się w nowym zbiorniku i czy z łatwością przyjmują pokarm itp.

Trzymanie ryby w sumpie wiąże się na pewno z większym "wysypem ospy" niż w zbiorniku głównym. Tak naprawdę to w jaki sposób wpuścimy nową rybkę i jaki zafundujemy jej start ma bardzo duże znaczenie....dlatego siatki ogrodowe są dla mnie nr.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwarantanna jak najbardziej tak, pierwsza w sklepie i druga w domciu tylko kto ma osobny zbiornik na nią ?

Zwalanie winy na sklep to takie odsuwanie od siebie winy a sami kupujemy bez niej bo zaraz rybki nie będzie.

Są oczywiście wyjątki, sam kupiłem ostatnio naso po kwarantannie.

Rybka jadła, była wybarwiona ale coraz to "cieńsza" i padła.

Teraz co mam krzyczeć jaki to be sklep i co mi za g... sprzedał ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli ryba którą chcę kupić dostała ospy podczas kwarantanny w sklepie i jest leczona, oczywiście cały czas przyjmuje jedzenie i wygląda jakby ospa miała zniknąć to czy mam taką rybę znów przeprowadzać przez kwarantannę w domu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.