Skocz do zawartości
Gość radiesteta

Oświetlenie do 350 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Gość radiesteta

Czy akwarium o wymiarach (cm) 100 długość x 50 głębokość x 70 wysokość może być o oświetlone 3 lampami HQI 1x150W czy to za mało i przydałoby się coś więcej ? Wychodzi 1,28 W /litr. Oczywiście chciałbym w nim mieć coś więcej niż tylko miękkie korale. A jeśli to za mało to czy zwykle oświetlenie czy więcej HQI ?

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ja mam 200 W LED i jak kupuje szczepki SPS to muszę zaczynać od piasku ażeby nie popalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim baniaku przy 250w możesz mieć coś więcej jak korale miękkie. 3x150 to nieporozumienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Czyli co może być za mocne ? Wystarczy 2x150W + coś tam jeszcze np 2x39W tak jak w tych belkach jest ? Bo gdzieś na forum ktoś pisał, że 1W/1 l to mało dla lepszych koral.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto trzymać się sztywno reguły 1l- 1w to jest wystarczające ale przy 50wysokości.

Lepiej coś co daje mocne światło, o 150w bym zapomniał bo cytuje słowa pewnego forumowicza to się nawet do zieleniaka nie nadaje albo do zieleniaka.W tym przypadku się zgadzam.

Czym są dla ciebie lepsze korale ?

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

W takim razie jakie byłoby najlepsze oświetlenie dla takiego zbiornika ? Wiem, że wysokość baniaka tez ma znaczenie i che by było oświetlenie dobre na całej głębokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ci nie przeszkadza że będziesz miał duże straty w bok to 2x250 w + ewentualnie t5 te wymagające spsy sobie poradzą.

Masz wąski i krótki baniak taki niestandardowy trochę tu będzie potrzebna zabudowa i chłodziarka.

Nie jestem wielkim fanem ledów ale przy wąskim zbiorniku może pomysłałbyś o ledach lepiej skupiają wiązkę od hqi np 2x160w mniej strat.

Do tych wymiarów nie widzę raczej alternatywy.

Ps.Jako że w dziale nowicjuszy napisałeś sugeruje się zastanowić nad głębią kosztem wysokości jeśli jeszcze nie zamówiłeś bo rosną koszty a kuleje spostrzeganie zawartości szkła.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

No na razie to przymiarka ale tylko tyle miejsca mam. Dlatego pomyślałem o 3 lampach 150W bo te by się tam zmieściły. Są od razu z wentylatorami. W dodatku te belki często jak widziałem mają ponad 100 cm. O kosztach tez myślę. Nie uśmiecha mi się wydać 5,5 tys na sama lampę ;-). Dlatego temat założyłem. Chyba, żeby jednak przyciąć z góry te 10 cm ale wtedy aż o 50 litrów spada pojemność zbiornika.

http://allegro.pl/show_item.php?item=3806016131

Albo coś takiego tylko tam brak właśnie wymiarów długości.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150w żarniki oświetlą akwaria o szerokości 60 - 65cm więc straty nie małe, przy 50cm oślepniesz od tych hqi.

Wentylatorki przy 3 żarnikach,zabudowa i akwarium 100x50 chłodziarka "moim zdaniem" to bankowo, przy dwóch 150w chyba też ale ręki nie dam sobie obciąć

albo 1x250w + 2x39w albo 2x 160w led za 1600zł były te mastery więc 3,2tys nie 5,5tys.

A jeszcze lepiej 100x60x60 wtedy 2x150w i 2x39cm da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

http://www.aquario.pl/oprawy-oswietleniowe-lampy-hqi/542-lampa-hqi-1x150w-led-wentylator.html

Coś takiego miałem na myśli Myślałem o zbiorniku bez pokrywy. Tylko oświetlenie lub taki panel u góry. Więcej nic. 60 cm jako głębokość nie wchodzi w grę. Max 50 cm. Musze mieć za 2 lata manewry na zrobienie zabezpieczenia przed dzieckiem. To ma być mój docelowy i ostateczny zbiornik dlatego chciałbym jak największy i jak najlepiej oświetlony. Jakoś też nie mam przekonania do LED. Może za stary jestem i to dlatego. Nie bardzo ufam, że są w stanie wytworzyć dobry rodzaj światła. Chyba, ze mnie ktoś naprawdę przekona.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

HQI też nie jest źródłem światła, które pozwala na oświetlenie korali takim samym światłem jak to które pochodzi ze słońca.

Moc źródła nie ma nic do ilości światła jakie dany rodzaj źródła emituje.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zwolennikiem ledów ale wybrałbym 1000 razy dowolnego razora lub mastera niż tą lampę co ty pokazałeś.

Jeśli za 2 lata zabudujesz to powyższa wypowiedź nie zostawia złudzeń a jeśli to w salonie to brak pytań ;)

Na początku spokojnie ci wystarczy 1x160w led boki nie doświetlone ale po roku dokupisz sobie drugą sztukę.

Jeśli nie chcesz ledów to kup sobie 1x250 + 2x24w giesemanna lub tej wloskiej firmy juz nie pamiętam jak to się tam zwie sfig....i

Tak strasznie stary.

Próbowałeś kiedyś grzebać w 70wysokości ? ja co prawda miałem najwyższy baniak 52 ale niektórzy powiadają że od 60 zaczynają się schody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej wysokosci (70cm) mozna napewno HQI 150 W zapomniec.

Jak Ben napisal; 2 x 250 lub jedna 250 i ze 2 lub 4 x 39 W T5.

Grzebalem w 70 cm zbiorniku kilka lat. Przyjemnosc to nie jest, ale przy niskiej (60cm) szafce mozna wytrzymac. Pozniej zalowalem, ze nie zrobilem 65 cm wysokosci.

Czy tej glebokosci (50cm) naprawde nie da sie powiekszyc ?

100 x 60 x 60 byloby "normalnie latwiej". :yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

@ Stani Raczej z tym ciężko bo zbiornik będzie w przedpokoju gdzie i tak szafka jest już zrobiona na styk funkcjonalności mieszkania. Te baniaki muszą być robione ze szkła ok 1cm grubości. Ciekawa uwaga z tym 65cm. Postaram się jutro jeszcze raz zrobić pomiary i sprawdzić czy nie dałoby się go wydłużyć o te 5-10 cm i zrobić 110x50x65. Wtedy byłoby nawet większe niż pierwotne, a skoro piszesz, że te 5 cm w zawyż ma znaczenie to ok. Czy przy 65 wys HQI 150 W już by chwyciło ? Albo nawet mogłoby być 110x50x60 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o wymagających koralach ludzie sobie do kostek 150l-180l wkładają 150w ale wysokość mają do 50cm i doświetlają t5.

Gdybyś napisał o koralach średnio wymagających lub niezbyt wymagających to sytuacja była by inna.

No ja bym na pewno wolał 110x50x60 niż 100x50x70.

Masz 6 opcji i nic więcęj nie wymyślisz chyba że jakaś homemade

110dl i 1x250w+t5 i boki lekko ciemniejsze niż na środku

100dł podobnie jak wyżej

110 lub 100dł i 2x250 + chłodziarka

100cm i ledy 160w boki niedoświetlone

110cm i ledy 160 również boki niedoświetlone

110-100cm i ledy x2 z bokami doświetlonymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ok reasumując i robiąc wielokrotnie pomiary rożnymi miarkami przy założeniu, że grubość szyb będzie 1 cm słuszne takie założenie jest przy tym litrażu ? To Wymiary zbiornika mogą być max: 102 cm długości x 46 głębokości x wysokość - ta max 70 cm. Przy czym z boków akwarium nie będzie już miejsca na nic zostają dosłownie wąskie szparki. Tak więc ewentualne oświetlenie tylko z góry wchodzi w grę. Co do życia to napisałem tak bo jeszcze dokładnie nie zaplanowałem obsady zbiornika, ale jako że to będzie już mój ostateczny rozmiar baniaka przynajmniej na 5 lub więcej lat chciałbym mieć otwarta drogę do trzymania tam wszystkiego co się przy tej pojemności tam da trzymać. Na początek pewnie byłyby moje obecne miękkie ale z czasem stopniowo dokładanie bardziej ambitnych korali i innego życia. Czy naprawdę żadna lampa nie przebija tych 70 cm głębokości?

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób sobie 90x50x60 oświetlisz jedną lampą ledową lub hqi.Ja nie wyobrażam sobie nie wygodnego manewrowania przy bokach, nawet kosztem wymiarów.Warunki pracy (komfort) to podstawa bez nich możesz się zniechęcić.

46 głębokość przy takim litrażu to w mojej ocenie porażka dla mnie to najważniejszy wymiar , nie musi być największy ale musi być optymalny bo jak wspominałem wpływa na spostrzeganie życia.

Ledy mają największe skupienie dosięgną lub 250w + t5, jeśli tak się upierasz na 70 te drugie troszkę słabiej przy tej głębokości ale dadzą radę.

Do 90cm długości 60 wysokość 10cm szkło , 60cm wys i 100cm to już 12cm

przy 70cm wys oba obie te długości masz 12cm dane z w wikipedii.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Poszperałem nieco w organizmach które ewentualnie bym chciał mieć i np Tridacna nie powinna być w pełnym oświetleniu. Zatem czy takie akwarium nie można by było w ten sposób zaplanować by te 10-12 cm wysypać żywym piachem robiąc miejsce dla rozgwiazd i trochę "cienia" właśnie małży,Gorgasia preclara itp ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie o takiej lampie do tego akwa?

http://www.aquario.pl/lampy-led/1932-zetlight-qmaven-6600-200w.html

oczywiście tę wysokość też proponowałbym robić max 60cm, b w sumie w imię czego sobie utrudniać?

żeby nabić "litraż"?

Długość lampy 69cm, więc diody pewnie rozstawione na max 60cm, jakiej długości akwa dadza rade?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A może połączenie od góry lampa 250 w a w celu doświetlenia dna z boku panel LED który by nie święcił od góry tylko właśnie pod kątem i doświetlał tą strefę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 x 46 x 60 i 6 x 54W T5 ?

Tridacny lubia swiatlo. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6x54W T5 przy wysokości 60cm pozwala na trzymanie wszystkiego :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6x54W T5 przy wysokości 60cm pozwala na trzymanie wszystkiego :)

Ale przy długości zbiornika 100cm wystaje 15cm z boku ;)

Ja bym dał 8x39W albo nawet 10X39W to była by moc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przy 60 cm wysokości i 60cm głębokości 10x39W to jest masakra, już 8x39W pozwala na trzymanie absolutnie wszystkiego, T5 to jest prawdziwa moc. Szczególnie przy dobrych odbłyśnikach i ciasnym upakowaniu, T5 daje taki strumień świetlny, że każdy bez wyjątku SPS będzie zadowolony. Oczywiście, dochodzi do tego jeszcze dobór świetlówek itd... ale sama czysta moc jest ogromna...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem za tym by pchać T5 w opór już nie dla samego życia tylko dla efektu , t5 na dopalaczach robi wrażenie i nie trzeba skąpić na aktynice jeśli ktoś lubi fiolet a t5 ciężko przedobrzyć, pozostaje kwestia finansowa (wymiany)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.