Skocz do zawartości
cop909

PH problem

Rekomendowane odpowiedzi

nic a nic, zupełnie. Przed podmianką było 7,81 i po podmiance 7,81.

Dokładnie jest tak jak pisałem....podmianka nic nie pomoże. Jak wcześniej miałem 86 l baniak i podmieniłem 50 l to PH podskoczyło o 0,2 ale w ciągu kilku godzin spadło do pierwotnego poziomu 7,78

Mariusz na twoim miejscu położył przewód nawet po podłodze aby wystawić go na zewnątrz i wtedy zobaczysz czy to jest skuteczne.

2 miesiące temu też zakładałem wątek o niskim PH po przesiadce na większy baniak, nawet tam się też wpisywałeś.

U mnie też był kłopot z wystawieniem przewodu przez okno więc wystawiłem go na klatkę schodową :)

problem z PH sam się rozwiązał po 24 godzinach.

Teraz skoki mam poniżej 0,1 :)

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro tak zrobię, jak pisałem wężyk mam głęboko schowany. Jutro po pracy będę czyścił pienidło więc przy okazji podłączę i wężyk, podprowadzę go dalej za akwarium i zobaczę.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH "6,7" nie jest rewelacyjnie duze, podnoslbym do 8 i zbadal pH

wietrzyc pokoj

pompy w strone powierzchni, zeby sie "gotowala"

pozdrawiam

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani KH podnoszę, woda badana wczoraj, wiadomo korale pobierają a ja drastycznie szybko nie podnoszę, wszystko co robię robię powoli bez pośpiechu. KH zbadam w tygodniu i zobaczę jak rośnie i czy w ogóle rośnie, na razie zwiększyłem na pompie..


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, Mg masz wg mnie bardzo niskie, a to nie pomaga w podnoszeniu kH, zawsze miałeś tak nisko?

Poza tym, przy niskim pH można zamiast NaHCo3 stosować Na2Co3 (łatwo wyprodukować z wodorowęglanu w piekarniku kuchenki)

Oczywiście najlepiej wietrzyć pomieszczenie, jak piszą koledzy.


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg idzie w górę, tydzień temu było wyższe, też koraliki pobrały, również zwiększyłem dawkę. Wiem że niskie i podniosłem, jednak jak się okazało wczoraj za mało na pompę zapodałem.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnoszenie kH - ok, ale co przy metodzie probiotycznej? Szukalbym innego sposobu.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A samo oświetlenie sumpa (bez refugium) nie pomoże? - jakby nie patrzeć jakaś fotosynteza powinna nastąpić, mówię oczywiście o oświetleniu sumpa w nocy.

Oswietlajac samego sumpa spowodujesz rozrost glonow wapiennych na calym sprzecie, nie jest to dobry pomysl.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak wężyk jest za oknem ????


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze przewietrzone pomieszczenie ma ogromny wpływ na PH.

Dziś rano postanowiłem przewietrzyć pokój w którym jest akwarium.

Miało to być dwie minuty przed wyjazdem zamknąć okna i po sprawie,

jak zwykle brak czasu i zapomniałem zamknąć okien przed wyjazdem.

Po powrocie 10 godzin póżniej ziąb w domu nas przywitał z ciekawości

sprawdziłem PH które w ciągu dnia miało ok 8.10-8.20.

Teraz wskazywało 8.30 czyli efekt jest widoczny.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem też potestować wężyk za oknem. No, może pH trochę wzrosło, ale to co przede wszystkim było widać, to przy zimnym powietrzu odpieniacz słabiej pienił. Też tak macie?

Wężyk umocowałem teraz pod skosem sufitu (poddasze), jakieś 100cm nad akwarium i 100cm w bok od akwarium, więc odpieniacz nie zasysa "akwariowego" powietrza (odpieniacz MCE600). pH niewiele, ale lepsze, odpieniacz pieni super. Zobaczymy efekt po tygodniu.

A swoją drogą, skoro rozpuszczalność CO2 w wodzie zależy od temperatury i maleje z jej wzrostem, to może warto przetestować zimne i ciepłe powietrze, bo z samą temperaturą wody testy mogą być zbyt ryzykowne.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem też potestować wężyk za oknem. No, może pH trochę wzrosło,

Co się kryje pod pojęciem "może" ????

napisz konkretnie po wystawieniu wężyka za okno PH wzrosło lub zmalało o.... ile???

Gdybanie raczej nikomu nie pomaga.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatra powietrza ma wplywa na formowanie sie piany. Tak samo jak i zasolenie.

Jezli nie zmienilo sie znaczoca to sie znie zmieni. Przewietzrenie mieszkania daje efekt ju zpo 2-3 godzinach. Oczywisci epod warunkiem ze pozbywamu sie Co2 regularnie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczytując z Saliferta działa autosugestia. Miało być lepiej to jest ;-).

Powiedzmy, że z 7,8 do 8, ale te zielenie zmieniają się w zależności od światła. Gdybym zobaczył powyżej 8 (ciemna zieleń), nie użyłbym stwierdzenia "może".

Grzegorzu, to że ma, to wiem. Chodziło mi o zauważalny spadek produkcji piany. Z gęstej zrobiła się rzadka, mniej stabilna. Interesuje mnie natomiast podgrzanie powietrza do odpieniacza, przy tej samej temperaturze wody - czy to też zmniejszy rozpuszczalność CO2?

W weekend przetestuję jeszcze CO2 scrubber, zobaczymy.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie róbcie paniki w temacie ph 8,1-7,5 to normalny obiaw w baniakach po zgaszeniu światła , korale glony maja cykl dobowy ,oddają do wody co2 i dla tego są skoki ,co nie którzy walczą z tym na różne sposoby , 1 mozna podać kalwaser na pompie w nocy , 2 to refugium w nocy oświetlone ,3 wężyk od odpieniacza za okno ,4 wietrzenie pomieszczenia ,przyczyny spadku ,zakrywanie akwarium szybą -strach o wyskakujące rybki . zima i nie wietrzenie pomieszczeń ,refugium świeci się w dzień a nie w nocy ,stosowanie reatorów wapiennych , słaba cyrkulacja powierzchni wody , sprawa kalibracji różnymi płynami ,jeśli dedykowany sprzęt ma kalibracje 4-7 ph lub 6-9 ph to dla czego kombinujecie z innymi ,nie bardzo rozumiem po co i na koniec jak dla mnie jest oki jedno co bym dał to do odpieńka wężyk dla świętego spokoju i tyle ni ma szans aby ci ph spadło do 7 no chyba że butle z co 2 podłączysz i zrobisz wielki reaktor z baniaka :blushing:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jak bedziemy ciagnac powietrze z zewn np. przy temp -15 C to nie sadzicie ,ze bedziemy wyziebiac dosc znaczaco obieg? Jak sie zachowuje odpieniacz w takich warunkach (jak pompa??)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt teraz jest chłodno trzeba sprawdzić , przy małych baniaczkach morze ten problem zaistnieć ,przy dużych minimalny spadek może nam pomóc w chłodzeniu


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witek, o odpieniaczu napisałem, o wyziębianiu/podgrzewaniu też rozmyślałem, bo akwarium stoi na poddaszu i zasadniczo mam skrajne temperatury powietrza zaciąganego latem i zimą. Zimą zadziała grzałka, a latem z chłodzeniem jest ciężko. Dlatego spróbowałem zimą (powiedzmy zimą).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie róbcie paniki w temacie ph 8,1-7,5

uważam, że ma znaczenie gdyż woda z zasadowej staje się obojętna, spadek pH o 0,6 jest to 6-krotny spadek jonów wodorowych. Zapewne sam wiesz że czasami pi....dnąć przy zbiorniku, a na drugi dzień bieleje lub odpada tkanka w Akrach :D

Wahania wody morskiej z tego co słyszałem to 0,1 na dobę i sądzę, że tak niskie pH ma wpływ na sps-y

Piotrek test kropelkowy saliferta jest naprawdę mało dokładny gdyż polega na własnej interpretacji koloru :)

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok ale zatsanawia mnie jak mam zwezke na zasysyie pompy , ktora ciagnie (ok 2300l/h powietrza) wody ok 6500 -to ciekawi mnie jaka bedzie temp. wody w pompie (wlasnie przy temp zew. duzo ponizej -10C -zimą u mnie bywa i po -25C noca)....

pozdr

W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory za offa, ale...

Jeśli dobrze policzyłem, to nawet przy -25 na zewnątrz, temperatura nie zmieni się znacząco (oczywiście, jeśli pominąć parowanie).

Qw + Qp = 0

Qw = Cww*mw(Tkw-Tpw)

Qp = Cwp*mp(Tkp-Tpp)

Przy całkowitym przekazaniu energii, Tkw=Tkp=Tk

Cww*mw(Tk-Tpw) + Cwp*mp(Tk-Tpp) = 0

Cww*mw*Tk + Cwp*mp*Tk - Cww*mw*Tpw - Cwp*mp*Tpp = 0

Tk(Cww*mw + Cwp*mp) = Cww*mw*Tpw + Cwp*mp*Tpp

Tk = (Cww*mw*Tpw + Cwp*mp*Tpp)/(Cww*mw + Cwp*mp)

Cww = 4190J/kg*K

Cwp = 1005J/kg*K

Tpp=-25stC = 248,15K

Tpw=25stC = 298,15K

mw = 6500l = 6500kg

mp = 1,168kg/m3 * 2,3m3 = 2,69kg

Co po podstawieniu daje:

Tk=298,14K

Czyli różnica 0,01 stopnia. Czysta teoria w układzie izolowanym, chyba że gdzieś się walnąłem.

A już wiem. Gęstość powietrza przyjąłem dla 25stC, jeszcze raz.

mp = 1,453kg/m3 * 2,3m3 = 3,34kg (dla -30stC)

Obliczenia też przerabiam na Tpp = -30 (243,14K)

Tk=298,14

Czyli -30 w teorii też nie zaszkodzi.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wężyk poprawiłem, wyprowadziłem go na zewnątrz akwarium ale ktoś mi go (żona?) włożył pod szafkę...

Rano napiszę jak sprawa wyglądała po dzisiejszej nocy. PH na razie 7,98 więc źle nie jest ale nie luknęłem jak wyglądało w nocy ale jak nie spadnie poniżej 7,8 to sukces kurde będzie....no ale napiszę jutro


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....dziś rano ph 7.55 wiec i tak ciutke wyższe niż ostatnio ale i tak zbyt niskie. Będe kombinował na razie z wężykiem -umieszcze go w innym miejscu a później jak nie będzie rezultatu dodamy inną metode. Wężyk poza akw.nie na zewnątrz mieszkania nie mam takiej możliwości


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduan -to jak przyjda mrozy zapodam wezyki z zewn do odpienka i zobacze na ile Twoje obliczneia beda sie pokrywaly z rzeczywistoscia;)

dzieki!

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arduan - naliczyłeś się strasznie ale chyba nie wziąłeś pod uwagę, że powietrze ma tak małą bezwładność cieplną, że zanim dojdzie do akwarium to będzie miało temperaturę pokojową (no chyba że akwarium przy samym oknie ale wtedy tez możemy dać 5m wężyka, zwinąć go i wrzucić np. za kaloryfer.). Tak czy inaczej efekt wychłodzenia akwarium żaden.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.