Skocz do zawartości
thrashcan

Pierwszy raz - 20L

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Moja przygoda z akwarium trwa od ponad 20 lat. Jednak przez te wszystkie lata była to tylko i wyłącznie woda słodka. Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem postawienia solniczki. I wreszcie nadszedł ten dzień. Z uwagi na warunki, możliwe było póki co jedynie akwarium "na biurko". Do rzeczy:

Akwarium - Aquael kostka 20 L

Filtr - póki co kaskada Aquaclear 20 (w środku ceramika i węgiel), jak trzeba będzie, dodam pompkę cyrkulacyjną, "się okaże"

Grzałka

Oświetlenie 2X11W 10000+20000K

2,1 kg żywej skały z warszawskiej Acropory

Po 24 godzinach odessane syfy ze skały i dodany żywy piach Nature's Ocean - przy okazji, resztę mogę oddać, nie przyda mi się, jak kto chętny zapraszam, rejon między Piasecznem a Warszawą.

Pierwszego dnia akwarium prezentowało się tak:

371820d1def5af7d.jpg

Skała obrodziła w życie - przynajmniej tak mi się wydaje :) Poniżej kilka dowodów:

405d85d1b5f9fe55.jpg

Asterina:

db1d5b8a8360e003.jpg

Discosoma:

3293ec433ac05d64.jpg

Zoanthusy:

2a31b78fe47c5bec.jpg

Mini - zoa?

1b9f8516aa315cea.jpg

Pióropusz rurówki?

b4c987f10fd10004.jpg

Mini-Dicsosoma (w tle duży)

7a0b722243c55184.jpg

Na drugi dzień, po dodaniu piachu i wyklarowaniu wody akwarium wygląda tak:

d94ceadd415105dc.jpg

Poza sfotografowanymi żyjątkami są jeszcze kiełże i pomarańczowy wieloszczet, trąby, które wyłażą jakby z domków podobnych do tych, co budują chruściki i masa innych małych organizmów.

Póki co chcę zamonotwać tło. Na razie nie wiem, czy czarne, czy granatowe. I czekam na dojrzewanie :)

Wszelkie uwagi i komentarze mile widziane :)

Edytowane przez thrashcan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. Ja mam kostke 30l zalaną 5 listopada, wiec juz troche mineło czasu. Kup sobie bakterie bo one bardzo pomagają i kup curkulator koniecznie- do kaskady purigen i phoseguard wsadz i czekaj na rozwoj wypadkow(raczej glonów hehe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka...fajnie że ludzi morszczaków przybywa. Troszkę nieduże akw, ale jestem pewien że niedługo będzie większe :)

Co do piachu, jak masz chętnie przyjmę (potrzebuję go aby złapać babkę - robię pułakę), w zamian mogę obdarować Cię briareum i jakimiś pseudozoa...jak się uda oderwać od skały to i discasomę byś dostał....choć widzę, ża na skale jakieś grzybki i jedna discasoma już jest :)

jak coś PW

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. Ja mam kostke 30l zalaną 5 listopada, wiec juz troche mineło czasu. Kup sobie bakterie bo one bardzo pomagają i kup curkulator koniecznie- do kaskady purigen i phoseguard wsadz i czekaj na rozwoj wypadkow(raczej glonów hehe)

Bakterie mam, dziś je dodam. Z cyrkulatorem jeszcze chwilę poczekam, na pewno do przyszłego miesiąca ;) Purigen i phosguard też mam, czekają, na początek doradzono mi w sklepie, by nie wsadzać, dopiero gdzieś po tygodniu, więc sam nie wiem, czy to już, czy wstrzymać się do przyszłej soboty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka...fajnie że ludzi morszczaków przybywa. Troszkę nieduże akw, ale jestem pewien że niedługo będzie większe :)

Co do piachu, jak masz chętnie przyjmę (potrzebuję go aby złapać babkę - robię pułakę), w zamian mogę obdarować Cię briareum i jakimiś pseudozoa...jak się uda oderwać od skały to i discasomę byś dostał....choć widzę, ża na skale jakieś grzybki i jedna discasoma już jest :)

jak coś PW

Będzie większe, ale najpierw muszę znaleźć większe dla siebie ;)

Piach mam, otwarty dziś, więc na świeżo, leci PW, dogadamy się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup sobie test na no3 i po4, po miesiącu zacznij mierzyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup sobie test na no3 i po4, po miesiącu zacznij mierzyć

Taki mam plan, dzięki za wskazówkę :)

Przy okazji odkryłem dwie, wydaje mi się, małże? Po prawej od grzybka, ukryte w cieniu. Otwierają się i zamykają od czasu do czasu.

ef30d4db5a9c5364.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam właśnie takiego małża:) Ciężko mi go zidentyfikować - jak Tobie się uda daj znać. Będzie ładne akwarium.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam właśnie takiego małża:) Ciężko mi go zidentyfikować - jak Tobie się uda daj znać. Będzie ładne akwarium.

Odkryłem jeszcze jednego, wielkości kilku mm, wędruje po skale. Wszystkie są niestety tak ukryte, że również ciężko mi z identyfikacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 3

Dziś jeden z małży wylazł i pokazał się w pełnej okazałości. Niestety nie mam pojęcia, co to za gatunek, próbowałem zidentyfikować, ale nie bardzo mi pasuje do czegokolwiek. Macie jakieś pomysły?

bbcab680b9c0017a.jpg

24b462ee1f0c3a58.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogę z małżami, ale akwarium zapowiada się super :) Troszkę szkoda, że aż tak malutkie... ale pewnie kiedyś będzie większe :)

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech se zyje ja tez kupilem skale i byla tam na doczepke mam juz ja od sierpnia i niczemu nie szkodzi ale kostka fajna powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech se zyje ja tez kupilem skale i byla tam na doczepke mam juz ja od sierpnia i niczemu nie szkodzi ale kostka fajna powodzenia

Nie mam zamiaru nic z nim robić, chciałem się tylko dowiedzieć, co to za stwór :)

Dzień 4

Dziś Asterina pokazała się po raz kolejny. Niektórzy piszą, żeby wywalać, bo żre Zoanthusy i mnoży się na potęgę, ale póki mi nie szkodzi, nie zamierzam jej eksmitować. Natomiast w nocy pokazuje się coraz więcej kiełży, jakiś maleńkich robaczków różnego rodzaju oraz mam również jakby mini-krewetki (kilka sztuk, coś w rodzaju krylu - odbija się temu czemuś światło latarki w oczach).

b2a231067015723a.jpg

Przy okazji dwa pytania o rzeczy na poniższych zdjęciach: jedno to jakby żółtawa kulka z małymi wypustkami, zaczepiona od spodniej strony skałki - nie chcę nic sugerować, ale może to gąbka?. Drugie to rdzawa plamka na skałce. Macie pojęcie, co to może być?

fbff6e2205deb415.jpg

ac50c1401c2bbe69.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asterine lepiej wyrzuć, zanim zacznie Ci szkodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asterine lepiej wyrzuć, zanim zacznie Ci szkodzić.

Póki znikła nie przejmuję się nią. A jak spowrotem wylezie, zastanowię się nad jej losem :)

Dzień 6

Skałki powoli zielenieją w niektórych miejscach, będę musiał na dzień przysłonić okno, bo dziś bardzo świeciło słońce. Co prawda glony na pewno mnie nie ominą, ale chociaż powalczę troszkę w ten sposób.

W akwarium znalazła się szczepka Briareum. Wiem, że to wcześnie, ale dostałem ją w zamian za piach od cop909 (dzięki!). Poza tym niespodziewanym, ale miłym gościem nie zamierzam nic póki co dodawać do akwarium, niech się ustabilizuje. Pojawia się coraz więcej małych Zoanthusów (chyba to Zoa), kiełży i całej masy drobnych żyjątek. Poniżej kilka fotek i przy okazji pytań.

Co to za żyjątko?

c60fd0658ddb5701.jpg

Kulka pod skałką się powiększa...

aff9657a31e24cd2.jpg

Coraz ich więcej :)

e5666d7255cd80c8.jpg

Briareum w trakcie pompowania :)

fc21b20ff530432d.jpg

I całość:

13c9bec759292ac5.jpg

Jutro zamierzam wymienić węgiel na świeży oraz dodać wkład z Purigenu i Phosguardu - czy idę dobrą drogą? Ceramiki póki co nie chcę płukać, zrobię to po upływie miesiąca.

Edytowane przez thrashcan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wegla chwilowo nie potrzebujesz, szkoda pieniazkow.

Jednak morskie jest fascynujace :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pierwsej fotce slabo widac,ale moze jest to babka kopiaca? druga to gabka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Ci chłopie obrodziło w gratisy ;) Fajnie, u mnie nie wiele było zauważalnych stworzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładny baniaczek powodzenia :thumbup:


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lesiu23, To na pewno nie babka, bo wygląda jak mini-krewetka ;) Co do drugiej propozycji identyfikacji, to rzeczywiście wydaje mi się, że to gąbka.

Faktycznie sporo towaru wraz ze skałą przyjechało. Wczoraj zauważyłem sporą aktywność ślimaków osiadłych - co i rusz wystawiały wąsy i wywalały coś ze swoich domków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 7

Akwarium dojrzewa, skały zielenieją/brunatnieją. Dziś widziałem pierwsze małe wężowidło, koloru białego, niestety zdjęcie było na tyle nieczytelne, że nie wrzucę na forum. Na szybach pojawiły się meduzy. Widziałem również dwie Asteriny, ale nie mam serca ich unicestwiać. Poza tym były w dość niedostępnym miejscu, a nie lubię grzebać łapami w akwariach...

Na zdjęciu tym razem Briareum w wersji napompowanej :)

daeb01b48f29c62e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie się zapowiada. Akwarium dojrzewa, to dobrze. Jeśli zobaczysz asterinę w dostępnym dla rąk miejscu to ją wyrzuć, Ty masz serce do niej, a ona do twoich korali nie ;)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 8

Glony powoli się rozpędzają, w miejscach najlepiej oświetlonych jest ich najwięcej+produkują bąbelki powietrza. Skała wygląda słabo, ale tego się spodziewałem. Czy jest zasadne wsadzenie Purigenu do kaskady na tym etapie?

Na skale wyczaiłem takiego gagatka, chyba nie lubi światła, bo po pierwsze rośnie od spodniej strony, po drugie - jak zapalam oświetlenie, to raczej się chowa. Co to za zwierz?

Foto 1

cb6498179dcf01fc.jpg

Foto 2 - w centralnej części

b5238f44ae9219c5.jpg

Dodatkowo zdjęcie "gąbki"?

2237cc5f0b0a28b2.jpg

Zamierzam kupić pierścienie pośrednie do aparatu, zdjęcia na pewno będą wtedy bardziej szczegółowe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 9

Do akwarium trafiła pompa Koralia Nano 900 i robi niezły młyn - trochę czasu zajęło mi, by ją ustawić w miarę rozsądnie, by nie robiła zbyt dużego sajgonu. Najbardziej zadowolone jest chyba Briareum, które napompowało się i faluje jak wściekłe. Docelowo planuję cyrkulację jedynie na kaskadzie, zobaczymy, czy na dłuższą metę to wypali, na razie w czasie dojrzewania dmucha również pompa, którą w razie czego będę mógł później ponownie uruchomić

Poza tym na tylnej szybie znalazło się czarne tło zrobione z kawałka... tapety :)

Zauważyłem, że w miejscach, gdzie przechadzają się Asteriny, zostają skały oczyszczone z glonów, więc na razie nie mam podstaw do tego, by je eksmitować. W nocy udało mi się również dojrzeć niewielkiego, pomarańczowego wieloszczeta, niestety był tak schowany, że zdjęcie nie bardzo wyszło. Dziś widziałem również przeprowadzkę ślimaka osiadłego z jednego domku do drugiego. Zdaje się, że widzę kolejne tajemnicze życie, ale póki nie będę miał możliwości robienia zdjęć makro, nie wstawię foty, bo i tak nic na nich nie widać ;)

Skała pokrywa się mikrowłoskami glonów, w niektórych miejscach również i piasek oraz szyby. Aktualnie przestałem świecić białym światłem, niebieskie ograniczyłem do 6h. Dojrzewanie trwa.

Niżej kilka fotek.

Briareum

908dd414f0515752.jpg

Discosoma i Zoa

5277a066587fec42.jpg

Corynactis

a39fad7d6d37e4f6.jpg

Widok ogólny

ed1723a19a2e71e4.jpg

Edytowane przez thrashcan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.