Skocz do zawartości
luft

Babki Valenciana - ranking - Szatan, czy dobra kopara?

Rekomendowane odpowiedzi

Spośród wszystkich babek te z rodziny Valenciana uchodzą za największy postrach piasku, jak i lubiących porządek morszczaków.

Najbardziej kopiącą i rozsypującą po całym akwarium piach z tej familii wg Waszych relacji jest V. Puellaris

17655_XDskkUH9yF.jpg

Jaka jest prawda? Czy da się uogólnić na podstawie zachowania pojedynczych sztuk, która babeczka z tej rodziny jest najspokojniejsza, a "pracowita i nieśmiecąca", a która najbardziej "ryzykowna rozsiewaniem piachu"?

Bardzo mnie to ciekawi

Pierwsza V. Puellaris trafiła, gdy miałem tylko Reefmaxa (80l netto). Ze względu na małą powierzchnię akwarium, grubą na 5 cm warstwę piachu od razu zaczęła kopać jamy (kończąc jedną, kopała kolejną). Babka nigdy jednak nie sypała piachu po skałach!

Druga Peullaris mam w obecnym akwarium 360 l. Akwarium większe, piasku 1 cm (specjalnie pod nią grubszy 3-5mm by nie zbierała piachu). Jakieś było moje zaskoczenie, gdy babka utworzyła szybko hałdę piachu odsłaniając wielkie połacie dna. Wkurzenie. Babce jednak ta maniera przeszła po jakiś 2 miesiącach.

Takie są moje doświadczenia i powiedzieć mogę - nie taki diabeł straszny jak go malują.

Jakie są Wasze doświadczenia?

Jeśli starczy czasu i chęci to jest szansa, że zrobię ankietę w temacie.

Rodzina Valenciana/Valenciennea wg. Reeflex obejmuje 9 gatunków.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem super zadowolony z jednej sztuki Puellaris. Przesiewa ładnie piasek i dużej zadymki nie robi . Jak zaczyna mocno kopać zbliża się czas karmienia . Norki kopie co chwile i jeszcze szybciej przejmuje je babka cytrynowa o połowe mniejsza.Piachu mam tak 2-3 cm zależy jak go ułoży :)

Miałem kupe takich rurówek w piasku i ograniczyła ich populację .

Suuper rybcia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puleriski to oaza spokoju :) kopią fajnie nisko za to demonami są strigaty moje wynoszą do połowy wysokosci i sypią po wszystkim co popadnie ale je lubię i niestety musze znosic ich cięzki charakter :)

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz to temat o nich juz jest, dwa to napisales zupelna bzdure bo to chyba najspokojniejsza z kopiacych babek


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie z boku przygladne tematowi, bo nowe akwa konczy prace techniczne I szukam kandytata/ow ana zasiedlenie ..

Pisac pisac ;)

Sorry za OT

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jest idealna babeczką do kopania :D


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam porównania, ale moja v.puelaris jest mega pracowita. Cały okrągły dzień przekopuje piasek jak koparka i nie rozsypuje go byle gdzie....no chyba, że nie sprawdzając wrzucę mrożonkę w momencie kiedy nabrała cały pyszczek piachu, wtedy czym prędzej rzuca się na opadającą mrożonkę gubiąc przez skrzela piach, który sypie się po skałach, ale są to sporadyczne przypadki. Na jej obronę powiem ze nie robi tego specjalnie :)Piasek mam idealnie czysty, każdy milimetr kwadratowy jest przekopany. Wieczór spędza na usypywaniu kopca na środku akwarium na skałce pod która śpi(nie wiem czym ona tam oddycha :))Jeśli podczas sprzątania napotka na zakopanego w piachu nassariusa, bierze go w pyszczek i wynosi na koniec akwarium, ostatnio nawet eksmitowała sporego strombusa, wszystkie ślimaki są wynoszone na tył akwarium :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puellaris jest spokojną babka, wszystko fajnie gdyby nie skakała... Moja się już naskakała aż z tego wszystkiego wyschła na podłodze....

Strigata..... Jedna myśl mi się nasuwa...

koparka_bagger_logo.jpg

Ten wyżej mość to przy niej leń....

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz to temat o nich juz jest, dwa to napisales zupelna bzdure bo to chyba najspokojniejsza z kopiacych babek

znajdź mi kolego taki temat o takim profilu. Podobnych i owszem sporo było.

Przeczytaj jeszcze raz moje słowa na spokojnie, a wycofasz zdanie o bzdurze. Twoje zdanie jest spójne logicznie z tym co napisałem o swoich doświadczeniach.

Czytajmy uważnie, piszmy posty i szanujmy siebie samego i czytających sprawdzając jeszcze raz to co chce się puścić w eter. pozdrawiam.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spośród wszystkich babek te z rodziny Valenciana uchodzą za największy postrach piasku, jak i lubiących porządek morszczaków.

Najbardziej kopiącą i rozsypującą po całym akwarium piach z tej familii wg Waszych relacji jest V. Puellaris

Odnioslem sie do tej wypowiedzi, nie dales zadnego znaku zapytania ani nic, wiec odbieramy to jako twierdzenie.

znajdź mi kolego taki temat o takim profilu. Podobnych i owszem sporo było.

Przeczytaj jeszcze raz moje słowa na spokojnie, a wycofasz zdanie o bzdurze. Twoje zdanie jest spójne logicznie z tym co napisałem o swoich doświadczeniach.

Czytajmy uważnie, piszmy posty i szanujmy siebie samego i czytających sprawdzając jeszcze raz to co chce się puścić w eter. pozdrawiam.

Prosze bardzo:

http://nano-reef.pl/...nnea-puellaris/

Wiec idac tropem, jesli kogos pouczamy, sami stosujmy sie do zasad.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego założyłem ten temat, by skonfrontować rzeczywiste "utrapienie" z Valenciana'mi. Moje doświadczenie z goła jest inne od tego przed czym ostrzegali mnie koledzy w dzienniku moim jak i w innych tematach przeczytać mogłem. Doświadczenie mam tylko z Puellarisem. Zadowolony jestem z jej pracy. Drugie podejście w większym zbiorniku potwierdziło "trend" - pierwsza reakcja na to co robi Puellaris z podłożem - "kurde, a jednak mieli rację, w reefmaksie miałem szczęście". Dlatego wielu morszczaków zniechęconych tym widokiem, szybko się tej ryby pozbywali, jeśli udało im się ją złapać. Dalsze dni pokazały, że ryba się uspokoiła i ja również. Każdy może opisać swoją historię odnośnie którejś Valenciana.

temat nie tyczy się samej Puellaris, a wszystkich Valenciana. Ranking w tytule ma przybliżyć do wybrania najlepszej Valenciany w stosunku: przekopywanie dna/bezproblemowość("kultura pracy").


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku puellaris, przez 4-5 dni był szał, siwy dym można by rzec w akwarium. Gdy zaś wszystko opadło to prace stały się zorganizowane ;) Wykopała sobie bunkier pod jedną ze skałek, w przeciwieństwie do babki koleżanki powyżej nie wynosiła ślimaków, to by było marnotrawstwo...Bunkier został zabezpieczony za pomocą drobnych skałek, ślimaków czy też krabika. Wszelakie próby oddalenia się z bunkra w/w żyjątek były natychmiast dostrzegane przez babkę po czym delikwent wracał na swoje miejsce gdzie siedział do czasu aż wyłączyły się światła i babka poszła spać.

Niestety którejś nocy wyfrunęła z zbiornika (pewnie ku uciesze całego ślimaczo/krabiego przedszkola które codziennie organizowała)

Zastąpiła ją v.sexguttata. Zdecydowanie spokojniejszy okaz, bynajmniej nie znosi wszystkiego co żyje i nie jest na tyle szybkie aby uciec do bunkra. Z tą jest tylko problem taki iż uznała że nie tylko trzeba wykopać jamę ale należy skałkę pod którą jest mieszkanie zabezpieczyć od góry (czytaj skała jest dokładnie zasypana).

Edytowane przez sepher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam szczęście - moja strigata nie obsypuje piaskiem wszystkiego jak leci - raczej przesiewa piasek 5 cm od dna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam szczęście - moja strigata nie obsypuje piaskiem wszystkiego jak leci - raczej przesiewa piasek 5 cm od dna.

U mnie odkąd strigata została sama (jej koleżanka odeszła na wieczną rafę) jest dokładnie tak jak piszesz.

Wcześniej jak były dwie babeczki to faktycznie robiły większą zadymę. Może w parze czuły się bezpieczniej.


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem V.pouelaris, i na poczatku kopała jak szalona, zasypywała skały itd, potem sie uspokoiła, do czasu aż wyskoczyła z zbiornika :(... potem kupiłem V.sexgutatte, i ta na początku była spokojna, a potem zaczeła kopac, i zasypywac skąły, ale tylko w okolicy własnej nory, do dziś to robi :)

ale za to piaseczek mam biały jak śnieg :)


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Valenciana jest leniwa tak jakby piasek wogóle ją nie interesował. Jeszcze nie przyłapałem ją na grzebaniu w piasku a mam ją ze trzy miesiące. Ma tylko nore pod skałką i siedzi cały czas na piasku. Interesuje się tylko pokarmem podwanym rybom.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam jedną szt pouelaris jestem z niej bardzo zadowolony usypał małą hołde koło jamki w której sie chowa ale nie sypie piach po skałach ani nie robi misz maszu zpiachem w akwarium pozatym bardzo ładna babka

IMAG0424

Edytowane przez Aro127 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie byłem zadowolony z puellaris, często mi wyskakiwały, sypały pisakiem po koralach itd... zdecydowanie preferuję V. sexguttata, są spokojniejsze, nie wyskakują, nie sypią piasku po koralach...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy więcej strigata.

Masakra i tyle, brała piasek i płynęła do powierzchni wypuszcając.

Jak sobie przypomnę to już mnie nerwa bierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem trzy puellariski, kopały tak sobie ale nie polecam ze względu na wyskoki. Teraz mam strigatę i jestem z niej zadowolony bo odpukać nie idzie na razie w ślady koleżanek i do tego jest ładniejsza. A co do kopania to chyba mi się trafił jakiś leń bo kopie tylko w jednym miejscu przy swojej norze i jak jest głodna. Kiedy się naje woli sobie popływać. Napiszcie czy u Was też tak jest że kopią tylko w wybranych miejscach. Wolałbym żeby jechała po całości bo muszę za nią piasek czyścić. Może ją trochę przegłodzić to się wezmie do roboty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valenciennea puellaris Najlepszy pracownik jakiego można sobie wymarzyć piasek idealnie bialutki w całym akwarium i w dodatku piasku nie rozsypuje po całym akwarium jedynie przy swojej norce usypała lekka góreczkę by wieczorem jak gaśnie światło się przez ten piasek przebić i *bezpiecznie* spać. :thumbup:

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Valenciennea longipinnis. Cały czas kopie jak szalona, korale na dnie typu szorstnik, rurówki, briareum nie zostają przysypane. Bardzo fajna babeczka :) Nabiera bardzo duże ilości piasku na raz. Piasek wygląda bardzo naturalnie, nie jest płasko tylko wszędzie jakieś górki i dołki :) Moja chętnie przyjmuje mrożonki.

No i nie próbuje wyskakiwać ;)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marioosh a ty nie masz za małe akwa do tej babki? ona rośnie dość duża.....


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co maluszek a akwarium hmmm...

Niedługo będzie większe :D


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.