Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

im wiecej czytam, tym wiecej znajduje wyliczen i opcji opisanych przez ludzi, czy moze ktos skontrolowac i napisac czy dobrze chce rozrobic srodki? chce przejsc calkowicie na rowne lanie (poza Mg, ktore bedzie wg zapotrzebowania), wiec tak, na jeden litr roztworu:

pojemnik 1: NaHCO3: 84 lub 82g? znajduje rozne wyliczenia

pojemnik 2: CaCl2 x 2H2O: 73,5 lub 72?

pojemnik 3: MgCl2 x 6H2O: 99,5g oraz MgSO4 x 7H2O: 12,5g

pojemnik 4: sól bez NaCl: 25g

moze ktos mi to zweryfikowac i ewentualnie poprawic?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, ale tam nie znalazlem takiego podzialu na kanistry, jest tam mieszane Ca z MG jak pamietam, ja chce dac Mg osobno bo mam wolna pompe i dodatkowo chce zastosowac MgCl2 x 6H2O razem z MgSO4 x 7H2O. Wiec zarowno roztwor na Ca jak i Mg bedzie chyba inny jak w pierwszym poscie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec jak jest z Mg? tak jak opisalem wyzej? bo wiem, ze miesza sie te dwa, ale w jakich proporcjach? tego nie ma w Twoich postach albo ja tego juz nie moge wyszukac.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Jednak z Mg dalej nie doszedłem. Na tej stronie jest jakiś programik po niemiecku którego zreszta na telefon nie ściągne. Jakby nie mógł napisać ile którego wsypac :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie chce liczyć ile mam dolewac do akwarium tylko jakie są zawartości typowego roztworu do ballinga. Zreszta skąd mam wiedzieć ile dokładnie wody mam w akwarium.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert,

kiedys podawano, zeby do chlorku Mg dodawac 1/8 siarczanu. Potem ktos pomyslal, ze uzywajac sol bez soli mozemy latwiej zniwelowac ewentualny nadmiar NaCl w akwarium, a z tym siarczanem roznie bywa. Bedzie sie zbieral w zbiorniku.

Poniewaz juz go masz, to mozesz rozpuscic chlorek i siarczan w stosunku 8:1 lub dac mniej siarczanu i nie robic z tego problemu. Gdy siarczan Ci sie skonczy, to juz go wiecej nie dokupuj. Sam MgCl2 x 6H2O wystarczy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie bo własnie skończył mi się roztwór CA+MG, ale powstał rozjazd i mam sporo CA ale niestety magnez wacha się od 1180 - 1230. I teraz chciałem rozrobić samo MG, ale czytam, że bez siarczanu się nie obejdzie przy rozrabianiu czy to prawda? czy mogę rozrobić sam sześciowodny MG?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartosz, bez siarczanu jest jeszcze lepszy.

Mozesz ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani na 2l RO rozpuszczam 99,5g czy 112g MgCl2 x 6H2O? Czy to jest ilość na 5l?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani. Dlaczego wiec wszystkie źródła podają aby mieszać z siarczanem? Od Ciebie jako jedynej osoby słyszę aby nie. Nie czepiam sie, chce sam to zrozumieć aby dobry roztwór stosować.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, skoro sam Autor tej metody H.W.Balling stwierdził, że siarczan może się kumulować, mało tego, oglosił "Nowy Testament" czyli metodę Balling Light - którą rozumiem jako "Nie musicie lać równo, jak było napisane - lejcie tak, by było dobrze",

to nie rozumiem, skąd u wielu takie "ortodoksyjne" podejście do tematu...


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartosz: Należy rozpuścić 34g MgCl2x6H2O oraz 147g CaCl2x2H2O w 1500ml wody RO a następnie uzupełnić wodą RO aby uzyskać 2000ml gotowego roztworu. Do 5l baniaków proszę sobie przeliczyć.

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, skoro sam Autor tej metody H.W.Balling stwierdził, że siarczan może się kumulować, mało tego, oglosił "Nowy Testament" czyli metodę Balling Light - którą rozumiem jako "Nie musicie lać równo, jak było napisane - lejcie tak, by było dobrze",

to nie rozumiem, skąd u wielu takie "ortodoksyjne" podejście do tematu...

no to nie tak chłopaku. to 2 rozne metody uzupełniania mikroelementow

Balling method - (metoda ballinga) - którą wprowadził Hans-Werner Balling

Balling Light - jest oparta na metodzie ballinga ale wprowadzona przez Claude Schuhmacher, z Fauna Marin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Hans-Werner Balling to nie z Fauna Marin?

A w oryginalnej metodzie Ballinga nie było chyba słowa o magnezie... Jest to modyfikacja tej metody.

pozdrawiam, chłopaku


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obydwu przypadkach beda sie gromadzic w akwarium siarczany lub NaCl.

Robiac regularne podmiany wody, nic zlego, w obydwu przypadkach sie nie bedzie dzialo, stezenia wzrosna tylko do pewnych, nie niebezpiecznych wysokosci.

Nadmiar NaCl mozemy zredukowac, uzywajac czesciowo sol bez NaCl (to tez nie jest konieczne przy podmianach). Lecz nadmiaru siarczanow nie zredukujemy, stad pomysl, zeby go wogole nie uzywac. Po prostu, za pomoca MgCl2 tez podniesiemy Mg.

Do podwyzszenia Mg, w dwoch litrach rozpuszczam 300 g MgCl2x6H2O

Zeby nie wyrzucac juz kupionych siarczanow, to bym je delikatnie tez rozpuszczal, niekoniecznie te ilosc "z recepty" tylko np: polowe. A jak sie skoncza to mozesz juz nie kupowac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec teraz przychodzi kolejne pytanie. Stosować sol bez NaCl? Czy tez ja pominąć?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, jesli podmiany robisz co tydzien i podmieniasz przynajmniej 5% to stezenie NaCl wzrosnie jedynie do nieszkodliwych wysokosci i stosowanie soli bez NaCl nie jest konieczne. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki. Ja cały czas myślałem ze sol bez soli cos ma wprowadzić do akwarium a nie wyciągać NaCl :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, siarczanu kupionego nie mam więc nie muszę się martwić żeby to zużyć :thumbsup:

Do tej pory miałem 1 butle CA+MG odpowiednio sypałem 80%/20% i lałem po 100ml dziennie.

Jak jesteśmy dalej w temacie to pytanie ile tego lać teraz, żeby podbić MG z 1200 do 1350? Rozsądne dawki na baniak z wodą w obiegu ~280 - 300l to będzie ~50ml samego MG?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ok dzieki. Ja cały czas myślałem ze sol bez soli cos ma wprowadzić do akwarium a nie wyciągać NaCl :)

Też tak myślałem. W takim razie po co te wszystkie Trace Elements w Ballingu Light? :unsure:

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.