Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mare - to tylko potwierdza regule ze partia partii nie rowna.

Darecky3 - oczywiscie ze moze. Mysle ze sol wplywa w 90% na parametry wody. Poza tym 10-12 to nie tragedia. Masz wysokie pH?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tester, najnizsze pH jakie zanotowalem to 7.8 ale zazwyczaj szacuje mi sie w granicach 7.8-8.2 o roznych porach dnia czyli wydaje mi sie ze raczej jest w normie. Nie stosuje na razie ballinga a mysle o FM w przyszlosci i nie jestem pewien czy tylko dozowanie Mg i Ca wystarczy. Boje sie ze kH wystrzeli mi do gory. Inna sprawa to to ze na razie nie posiadam korali wiec dozowanie nie ma sensu choc recznie musze regulowac co jakis czas. Byc moze brak podstawowych konsumentow jak na razie jest przyczyna stalego kH bez jakichkolwiek ingerencji i niepotrzebnie zawracam sobie glowe ;) .

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra dobra ale jak podbic kh tylko podawaniem nahco3 czy jakos inaczej ?

sol ostatnio zmieniona z IO na ATi

teraz byla dopiero 2 podmiana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy roztwór dwuwodnego CaCl2, może być lekko mętny?? bo w sumie nigdy nie sprawdzałem, a dzisiaj popatrzyłem do kanistra i nie ma klarownego roztworu... proszki do bani, a może coś się wytrąciło??

czy tak może być?


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam ze rozpuszczajacy sie w roztworze CO2 z powietrza straca Ca2+ do CaCO3. Powinno sie wyklarowac osad osiadzie na dnie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej masz zanieczyszczone proszki. Teraz stosuje sześciowodny chlorek wapnia, dlatego iż mam 100% pewność że jest czda. Roztwór oczywiście klarowny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej masz zanieczyszczone proszki. Teraz stosuje sześciowodny chlorek wapnia, dlatego iż mam 100% pewność że jest czda. Roztwór oczywiście klarowny

Do niedawna też bym tak napisał ale ostatnio był temat o czystości preparatów i dużo ludzi stosuje wodorowęglan sodu z Biedronki ( soda oczyszczona) i kh stabilne i bez żadnych konsekwencji.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Czy mieliscie kiedyś taką sytuację ze magnez spada błyskawicznie [ok 300 mg/l na tydzień] a wapń i kh są zużywane powoli??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego poziomu ? Mg powyzej 1350 nie ma sensu, a nizsze nie przeszkadza, choc "normalne" stezenie (1300-1350) ladnie utrzymuje Ca w stanie rozpuszczonym.

Nie wydaje mi sie, zeby nawet przy b. szybko rosnacych glonach wapiennych, moznaby osiagnac taki szybki spadek. Raczej jakies inne czynniki wplywaja na wytracanie sie Mg i odkladanie na skalach. Czesto jeden lub dwa jezowce moga pomoc, gdyz zeskrobuja ze skal, miedzy innymi rowniez Mg nie trawiac go, zwracajac ponownie do obiegu. Slyszalem o skalach, ktore bardziej od innych "przyciagaja" Mg, ktory na nich osiada. Byc moze taki kawalek trafil do Ciebie ? Prawdopodobnie z czasem to ustanie. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomoze mi ktos w rozszyfrowaniu instrukcji prochow?

kupilem zestaw do ballinga tej firmy:

http://www.faunamarin.de/en/balling/

bardzo mi go polecano w sklepie wiec wybralem na probe, moj pierwszy balling wiec jesli lipa to nie bic :), tylko teraz mam zagadke, zestaw zawiera trzy proszki i trzy plyny uzupelniajace skladniki i pierwiastki.

na opakowaniu jest cos takiego (po przetlumaczeniu):

rozpusc 2kg (dwa) Calciumchlorid (Cu) w 4 litrach wody RO i nastepnie wypelnij kanister woda RO, na koniec dodaj po 25ml skladnika z pierwszej i drugiej butelki (pierwiastki sladowe na kolor i wzrost i skladniki metaboliczne).

moje pytanie dotyczy tego ile tak naprawde tego wsypac na ile wody? nie rozumiem drugiej czesci: uzupelnij kanister woda RO. czyli ile dolac? jakiej wilkosci kanister? jesli napisali o oryginalnym to na stronie producenta znalazlem 5 litrowe kanistry do ballinga. moze to 5 litrow ma powstac? ile wam wychodzi z 2kg proszku? 5 litrow roztworu? czy cos tu jest nie tak?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz proszki, ale jesli CaCl2x2 H2O to rozpusc 230g w 5 l wody. Dodatki pozostawiam Tobie :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym problem ze nie podali dokladnego skladu, jest tylko:

- calcium mix

- magnesium chlorid mix

- carbonat mix

na wszystkich dopisek: salze balling

co lepsze to kaza rozpuscic 2kg calcium i 2kg magnesium na tyle wody ale carbonatu juz tylko 500g na tyle samo wody co wyzej, jak to ugryzc? ile polecacie wsypac kazdego na ile wody?

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie wiemy co to za prochy a producent nie podał wzoru polecić nic nie możemy. Musisz trzymać się instrukcji. Po pierwsze MUSI być gdzieś napisane na ile litrów jest zestaw. Myk z rozpuszczeniem w mniejszej ilości wody a potem dopełnieniem jest jak najbardziej prawidłowy. Stani trochę źle to napisał.

Czyli jeśli zestaw jest przyjmijmy na 5l to rozpuszczasz prochy w 4 i dopełniasz do 5. Okaże się że litr się nie zmieścił. I tak ma być.5 litrów gotowego r-ru a nie wody. Z tą objętością oczywiście strzeliłem, ale tam musi być ta informacja.

To że ilości prochów na tą samą objętość roztroru są różne to także normalne.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FM juz od dawna forsuje "swojego" ballinga, ja robie podobne stężenie, nie leję równych dawek, tylko według zużycia, nie używam też soli bez soli. Minusów takiej metody nie widzę żadnych, plusów wiele. NaHCO3 sypie się mniej, bo więcej się nie bardzo chce rozpuszczać. ja na 5 litrów daję 420g. Dodatków w płynie nie musisz koniecznie dawać, to młody baniak jak mniemam, ile masz korali, na jakiej soli jedziesz?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki panowie za rady. jade na soli Royal Nature Advanced Salt Pro Formula, alwarium ma 6 miesiecy, narazie obsada to okolo 8 sztuk LPS, 6 SPS i okolo 10 miekkich, do tego 6 rodzajow zoa. W przyszlym tygodniu od jednego z kolegow ma dojsc do mnie okolo 15 nowych korali, w wiekszosci SPS. Parametry Ca, Mg i kH od okolo 3 miesiecy stale spadaja wiec podjalem decyzje o przymiarkach do ballinga, nie wiem czy to sluszna decyzja. Dzis zrobilem pomiary wody i nowe wyniki mam podane w pasku ponizej.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od pierwszych dni stosowalem te metode. Najpierw recznie a potem zakupilem dozowniki, obecnie 7 pompek dozuje mi wszystko co potrzebne. Jak w baniaku nie robie wiekszych zmian, to nie musze zmieniac dozowania i tylko testuje raz na jakis czas Ca Mg i Alk zeby sprawdzic czy aby nadal w normie.

Jedyne co mi przeszkadza to spore ilosci bufora Alk, ktore mi akwarium pochlania. Ale poza tym rewelacja, musze tylko pamietac sprawdzac butelki czy aby nie puste :-)


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem i myślę że w dobrym temacie piszę, od kilku tyg zwiększałem balinga bo parametry się rozjechały ca było 330 mg 1100 dziś można powiedzieć że jest w miare ok ale zastanawia mnie jeden istotny fakt od tygodnia leje KH,CA po 100ml a MG Leje po 300ml i mam niski poziom taki jak w stopce a chcę podnieść magnez bo mam bryopsisi i che tego się pozbyć i moje pytanie jak to jest ze tyle leje mg a dalej takie niskie :wallbash:


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakich proporcjach rozrabiasz Magnez ?


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem i myślę że w dobrym temacie piszę, od kilku tyg zwiększałem balinga bo parametry się rozjechały ca było 330 mg 1100 dziś można powiedzieć że jest w miare ok ale zastanawia mnie jeden istotny fakt od tygodnia leje KH,CA po 100ml a MG Leje po 300ml i mam niski poziom taki jak w stopce a chcę podnieść magnez bo mam bryopsisi i che tego się pozbyć i moje pytanie jak to jest ze tyle leje mg a dalej takie niskie :wallbash:

Odpowiedz Kmirkowi a oprócz tego, to na briopsis kup Magnez KENTa

Jeszcze co do parametrów - jesteś pewien testów którym mierzysz ?

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mg daje 85g na 5L

tak testów jestem pewny, bo co jakiś czas sprawdzam u innej osoby, mam butelke 2L ale chce bilingiem podbić po 1400-1500 wtedy mniejsza strata a Kent drogi.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc za mało podajesz magnezu. Musisz zmienić proporcje, według kalkulatora możesz je zwiększyć i bardziej nasycić roztwór.

Calc.jpg

Ja do codziennego dawkowania magnezu rozrabiam 380g w 2 litrach. Bez MgSO4 czyli siarczku magnezu.

Edytowane przez kmirko (wyświetl historię edycji)

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jak rozrabiacie CaCl2 dwuwodny to roztwór macie klarowny czy mętny?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinien być klarowny jak czysta woda.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.