Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz ustalić na jakim poziomie chcesz utrzymać parametry, podbijasz dawkami wyliczonymi przez kalkulator w kilka dni do stanu jaki cie interesuje i kontynuujesz podając niskie dawki zaczynasz od 10 ml, odnotowujesz wyniki parametrów raz w tygodniu, jeśli spadek zwiększasz dozowanie o 10 ml jeśli się utrzymują zostawiasz dawkę. Zapotrzebowanie na magnez i wapń może być z czasem zmienne.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zamieszanie  :lol:

Pio, przy tak duzych dawkach uwazaj, bo Mg w koncu skoczy do gory.

Moze zaczely rosnac algi wapienne i pobieraja duzo Mg? :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci że jak zacząłem lać to często mierzyłem wszystkie parametry czy aby się nie walnąłem w poprzednich testach.

I nie walnąłem się. Konsumpcja była taka jak wykazałem. Zapewne to tak jak mówisz algi wapienne dostały kopa :), zawsze ich miałem dużo, komin ślicznie porośnięty a skała na wierzchu była bajecznie fioletowa :)

Myślę że ogromny wpływ miała też zmiana w tym okresie żarnika na jaśniejszy, z blv 14000k a w rzeczywistości chyba więcej, na aquamedic1000 czyli 13000k. Mimo że pierwszy świecił niecałe 6 miechów chciałem troche mniej niebieskiego światła w akwa w dzień i ta zmiana wyszła na dobre.

A swoją drogą to przy startowaniu i rozpalaniu się żarnika widać ogromną różnicę, blv zaczynał od fioletu i purpury a aquamedic od zielonego, oba żarniki rewelacja


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze wpisz do stopki jaki duzy masz zbiornik, to pomaga rowniez w przyszlosci, bo nie wiadomo czy to duza czy mala dawka. Wnioskowalem jedynie porownujac zuzycie Ca...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja stopka pokazuje mój aktualny zbiornik :/


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

mając ca-350 i kh-4,9 zacząłem dolewać ca i kh preisa,zgodnie z radą z tego wątku doprowadziłem parametry do poprawnych,ca lałem na początku 200ml,potem 100ml,aż doszło do 485,nie leję od około dwóch tygodni dziś mierzone 444,kh leję po 100ml dziś mierzone 8,9

mam pytanie co i w jakich ilościach powinienem teraz lać


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że doświadczalnie.Na przykład zrobić 1-3 dni bez podawania potem zrobić pomiar i wyliczyć spadek dzienny a potem dawkę.Ja po prostu ustaliłem sobie dawkę sam a potem ją korygowałem wpierw co 3 dni potem co tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z kh mogę tak zrobić ,a co z ca,lać tyle samo i czy lać tylko ca i kh,czy coś jeszcze


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tak zrobić z Mg,Kh i Ca.Ustal jakąś mniejszą dawkę i w razie czego będziesz podbijał co jest o tyle lesze,że parametry będą się powoli zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magnez bez lania mam na wysokim poziomie,ca nie leję już jakiś czas,chodzi mi bardziej o to,czy jeśli sprawdzę spadek kh w ciągu kilku dni i wyjdzie mi,że muszę lać 50ml,to powinienem lać wszystkiego po 50ml


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat niedawno się powtarzał dwa razy,nie jest koniecznością lać po równo.Ustabilizuj wpierw wszystkie parametry na właściwych poziomach a potem się okaże.Może akurat Tobie się uda lać po równo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok będę próbował,a od jakiej dawki proponujecie zacząć(kh lałem 100)


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlej w takim razie 50ml i po 3 dniach sprawdź czy jest spadek,równowaga czy wzrost i już będziesz wiedział co robić dalej.Nie wiem co masz w baniaku,ale w sumie 50ml to dość mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc,zacznę od 50ml


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czekam na prochy od Seby i mam pytanie do Was w czym trzymacie rozrobionego ballinga i jak długo może stać w pojemniku?Na razie będę dozował ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czekam na prochy od Seby i mam pytanie do Was w czym trzymacie rozrobionego ballinga i jak długo może stać w pojemniku?Na razie będę dozował ręcznie.

w butelkach 5l ,po wodzie a stać może bardzo długo


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy stosowanie Ballinga wyklucza dozowanie PurpleUP ???


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wyklucza ale trzeba uwzględnić Ca podawane z tym produktem :yes


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie powiedzcie mi prosze

jesli dawkowanie u mnie polega narazie na samym podawaniu nahco3

bo ca i mg jest az nadto ,,,

to co np z jodem albo strontem ??

nie nalezy juz podawac tych dodatkowych pierwiastkow ??

czy wystarcza dawki podawane przy cotygodniowej podmiance ??

dzikuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jodu i strontu chyba mało kto podaje.Ja strontu nigdy nie podałem,ale jod raz podawałem codziennie kroplę,raz co tydzień kroplę,potem jakiś czas wcale.Z tym jodę jest sprawa mocno dyskusyjna.Moim zdaniem podmiany wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a korale jak ?

a wiesz ja za krotko mam ta zabawke zeby widziec male zmiany ,, narazie obserwuje ze jak jeszcze bdziej spada mi twardosc to sie zamyka wszystko ,,, i walcze z tym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie widac roznicy to po co przeplacac ;] IMHO w 99% wystarczaja podmianki - tym bardziej przy niezbyt duzych koralach i niezbyt duzej obsadzie.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikroelementy podajesz z podmiana wody a makroelementy ballingiem. Na razie Łukasz, nie ma co mowic o Ballingu. Wyprowadz KH na jakies 8-9 to i Ca Ci spadnie.

Jakiej soli uzywasz? Ja ostatnio robilem testy IO i wyszlo ze kH jest bardzo niskie. O ile pamietam to 5,5.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy wysokie wartosci KH moga byc skutkiem soli. Uzywam ubogiej TropicMarine i wciaz mi oscyluje pomiedzy 10-12, bez wzgledu jaki mam poziom Ca i Mg. Wciaz sie glowie jak zejsc do 8-9.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.