Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Sol bez NaCl to cos podobnego do naszej normalnej soli akwarystycznej (czyli cala tablica Mendelejewa), tylko wlasnie bez NaCl. W zwiazku z tym, sol ta ma o wiele wieksze stezenia innych pierwiastkow (zwiazkow). Stad przedawkowanie czesto skutkuje zakwitem glonow, bo woda robi sie b. bogata.

Sol Bez NaCl nie "wyciaga" NaCl z akwarium, tylko uzupelnia zasolenie bez podnoszenia NaCl.

Bartol,

jesli nie chce Ci sie liczyc, to testuj wode co tydzien i zwiekszaj dawki "na oko". :chris: W koncu utrafisz. :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem. W takim razie po co te wszystkie Trace Elements w Ballingu Light? :unsure:

Wysłane z Tapatalk'a

No odpowiedź masz w swojej odpowiedzi :)

Sól bez soli służy do neutralizacji NaCl a Trace elements to skoncentrowane mikroelementy takie jak stront, bar, metale ciężkie, jod,flor, potas i pewnie inne które są niezbędne do rozwoju koralowców.

A się jeszcze przewrotnie lub nieprzewrotnie zapytam: dlaczego nie lejecie równych dawek ballinga ??

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No odpowiedź masz w swojej odpowiedzi :)

Sól bez soli służy do neutralizacji NaCl a Trace elements to skoncentrowane mikroelementy takie jak stront, bar, metale ciężkie, jod,flor, potas i pewnie inne które są niezbędne do rozwoju koralowców.

A się jeszcze przewrotnie lub nieprzewrotnie zapytam: dlaczego nie lejecie równych dawek ballinga ??

Po co leje pierwiastki śladowe to wiem, myślałem tylko, że Sól bez Soli, to własnie te pierwiastki.

A równych dawek nie leje, bo mam płyny skoncentrowane, z powodu małej ilości miejsca przy akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hetman; "A Hans-Werner Balling to nie z Fauna Marin?

Zdaje sie, ze mimo zastrzezenia sobie slowa "Balling" przez Fauna Marin, to nie to samo :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hetman; "A Hans-Werner Balling to nie z Fauna Marin?

Zdaje sie, ze mimo zastrzezenia sobie slowa "Balling" przez Fauna Marin, to nie to samo :secret:

Stani, ok. Wiesz, że chodziło bardziej o ideę...


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Testerowi za "kawę na ławę''. Planuję rozpocząćm. Balinga i początek jest świetny. Ale mam pytanie , po ok 7 m-cach od zalania baniaka przechodzę właśnie stopniowo z soli IO na RedSea /bogatszą/. I tu się zastanawiam czy wogóle przechodzić. Czy "solą bez soli" uzupełnie brakujące minerały. bo nie ukrywam że myślę - więcej życia to więcej mikroelementów , więc bogatsza sól. Więc przechodzić czy nie przy zastosowanej np teraz metodzie Balinga?? Czy to nie ma znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie z innej beczki. Czy to normalne, że po rozpuszczeniu 150g CaCl2 (czda) w 500ml roztwór jest mętny, a jak dłużej postoi to na dnie pływają jakby połączone ze sobą cienkie gluty?

Proporcje takie, bo to wersja light.

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak sobie myślę i postanowiłam zapytać bardziej doświadczonych kolegów/koleżanek:

Leje pełnego Ballinga - wszystkie roztwory po równo.

Ostatnio podniosłam wszystkie do 120ml/dobę

i KH podskoczyło do 7,7 -i mam pytanie:

Obniżać czy zostawić tak jak jest?

Obniżyć wszystkie roztwory czy tylko KH?

Po tym skoku Ca - 410, Mg-1290

Korzystam z metody probiotycznej stąd moje obawy o wyższe KH

Bardzo proszę o pomoc;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jestem bardziej doswiadczony ale obnizylbym wszystkie

wyslane przez tapatalk

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Debora kh 7,7 wydaje się być jeszcze bezpieczne do probiotyków. Z tym że skoro Ci wzrosło to znaczy że będzie raczej przy tej samej dawce ballinga kh nadal delikatnie rosło a to może już być niebezpieczne. Ja bym lekko zmniejszył dawkę kh.

Nie wiem czym mierzysz Ca i Mg (zakładam że saliferdem) ale z moich ostatnich doświadczeń z testami powinno się trzymać Ca 400 i Mg 1200. W rzeczywistości będzie 430 i 1300. Tak na oko ;) Magnez tez bym chwilowo przykręcił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak po tygodniu nie wzrośnie nic to zostaw jak jest jak coś pójdzie do góry to wszystkie trzy równo w dół o np 10ml i tyle


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Testerowi za "kawę na ławę''. Planuję rozpocząćm. Balinga i początek jest świetny. Ale mam pytanie , po ok 7 m-cach od zalania baniaka przechodzę właśnie stopniowo z soli IO na RedSea /bogatszą/. I tu się zastanawiam czy wogóle przechodzić. Czy "solą bez soli" uzupełnie brakujące minerały. bo nie ukrywam że myślę - więcej życia to więcej mikroelementów , więc bogatsza sól. Więc przechodzić czy nie przy zastosowanej np teraz metodzie Balinga?? Czy to nie ma znaczenia?

Jakąkolwiek soli będziesz używał to balling Cię nie ominie.Z solą bez soli jest inny temat i sporo na forum już tego było,większość jej wcale nie używa.Są na forum wypasione baniaki,które jadą na IO a ja sam przez długi czas na tym jechałem.Teraz jadę właśnie na najsłabszej RS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na moim kupionym zestawie chemii napisane jest aby zmiesząć z 5 l wody Ro od razu podaną porcje ca i Mg?czy to prawda .Czy należy rozmieszać osobno jak na początku tematu i zamienić w równych proporcjach? Sorrki nże się pewnie powtarzam, ale pomap i chemia stoii i się waham. Dzięń mogę przecież sobie odczekać. I czy rozmieszać w 4,5 l a po dodaniu proszków dopełnić do 5 litrów? czy od razu w 5 litrach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o tym dokładnie.

Skoro masz otrzymać 5l odczynnika, to musisz wziąć mniej wody, wsypać proszek i dopełnić do 5l. Oczywistym jest, że jak dodasz np. 200g do 5l, to objętość się zwiększy, czyli będziesz miał ok. 5,15l (przykład celem wyjaśnienia faktu). Inaczej, jeśli rozpatrujesz stężenie procentowe, to bierzesz zawartość proszku (substancji) w objętości całkowitej. Np. sody (kH) masz mieć 8,4%, czyli 84g/l (84g/1000g), czyli w Twoich 5 litrach ma być 420g NaHCO3. Rozumiesz?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amsam a napisz co to za chemie kupiles ?

wyslane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślisz, że to może mieć znaczenie?

Poza tym przy tych proporcjach nie powinno być dużej różnicy. Jeśli nawet zrobi tak jak mówił, to nie będzie to objętość 5420ml tylko pewnie ok. 5100ml. Jak to przeliczysz to i tak wyjdzie ok. 83g/l. Myślę że przy błędzie pomiaru litrażu i dokładności wag, daje to granice błędu laboratoryjnego.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślisz, że to może mieć znaczenie?

Poza tym przy tych proporcjach nie powinno być dużej różnicy. Jeśli nawet zrobi tak jak mówił, to nie będzie to objętość 5420ml tylko pewnie ok. 5100ml. Jak to przeliczysz to i tak wyjdzie ok. 83g/l. Myślę że przy błędzie pomiaru litrażu i dokładności wag, daje to granice błędu laboratoryjnego.

Tak, zdecydowanie może mieć znaczenie. Jeśli to ballingowe prochy, to wiadomo bedzie czego nie polecać ;-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he. Racja. Ale pomijając instrukcję na pudełku, opis Testera wyjaśnia wszystko, kwestia tylko zrozumienia tematu i można kupować w POCH - bez instrukcji, pod warunkiem, że wie się co się kupuje (mam na myśli uwodnienie).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby dawki zgadzają się z Testerem, ale czy w 5 l , czy dopełnić do 5 l. I czy Mg 85g dodać razem, /z tego tak wynika, /, czy rozmieszać osobno iodlać Ca i uzupełnić objętością Mg jak Tester. ? Niby drobnostki, ale pomóżcie. mam 500 l baniak i trochę się boję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są miligramy tylko gramy !

Uzupełniaj do 5l.

Do 5 l baniaka nalej 3-4 l wody, do tego wsyp CaCl2x2H2O i wymieszaj, potem do tego samego baniaka dosyp 85g MgCl2x6H2O i wymieszaj. Na końcu uzupełnij objętość do 5l.

W celu uzupełnienia mikroelementów polecam Ci do płynów które zrobisz produkty A,B,C,K STRONG Aquaforestu: http://www.aquaforest.eu/pl/produkty/metoda-ballinga


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. dziękuję. A czy jak będę miał za mały Mg , a dobry Ca - czy uzupełniać oddzielnym roztworem , osobno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do metody Ballinga podstawa to dobra sol. Jesli masz kiepska sol np taka przeznaczona tylko do zbiornikow fish only wowczas parmetry beda Ci sie stale rozjezdzac i i bedziesz zmuszony do lania kazdego z plynow osobno i w roznych ilosciach. Po doprowadzeniu parametrow do poziomu jaki chcesz miec w akwarium ja bym postapil tak: 1. Regularne podmiany 10% na dobrej soli co tydzien, 2 rowne lanie wszystkich plynow ballingowych od samego poczatku. za punkt odniesienia wez sobie kh. Poczatkowo parametry moga Ci sie rozjezdzac ale w koncu sie unormuja. Oczywiscie jesli ktorys z parametrow Ci wystrzeli bardzo poza widelki bedziesz musial reagowac. W tym celu pkt 3.: Regularne testy co kilka dni.

wyslane przez tapatalk

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałem podnieść Magnez metodą Bellinga pan w sklepie sprzedał mi EcoSystem Aquarium Siarczan magnezu 1000g Siedmiowodny siarczan magnezu MgSO4 x 7H2O i tak czytam i nie wiem czy to będzie się nadawało

czy nie lepszy był by MgCl2 x 6H2O

Prosi bym o pomoc co z tym zrobi czy ten siedmiowodny będzie się nadawał do podniesienia Mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem właśnieunikamy siarczanu aby się nie gromadził. w wodzie. Lepszy jest chlorek magnezu. Ale podnieść myślę że możesz pamiętaj o podmianach wody. Kiedyś stosowano mieszaninę chlorku i siarczanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.