Skocz do zawartości
ssj44

Azotany i fosforany niewykrywalne - i co dalej

Rekomendowane odpowiedzi

Wiek mojego akwa przekroczył jakiś czas temu rok. Przez ten czas przeżyłem parę plag cyjano, glony zielone, dino (teraz mam znowu). Od samego początku mojej przygody z akwarystyką morska czyli jakieś 2,5roku (wcześniej miałem małą kostkę) od wszystkich słyszę że PO4, NO2, NO3 zbijać i zbijać. Na samym początku miało to jakiś sens gdy parametry te były na wysokich poziomach. Przetestowałem wódkę, absorbery, bakterię - z czasem przestałem stosować cokolwiek. Parametry te mam niewykrywalne(testy sterfild - dobre, nieprzeterminowane) tylko co z tego - dino i tak mi wywaliło, korale wcale super nie rosną mam wręcz wrażenie że coś jest nie tak z akwa. Choć to wrażenie może być tylko moim wewnętrznym jakimś przemyśleniem w związku z tym że wywaliło mi dino bo zanim to się stało to przez ostatnie 2 miesiące miałem wrażenie że wszystko w akwa ma się super. No ale do rzeczy moje pytanie : jak to jest naprawdę z azotanami i fosforanami, ilu z was podbija w górę te parametry? Jakie to przynosi rezultaty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzalem Twoje fotki, ale SPSow nie widze. Smialo mozesz trzymac wykrywalne NO3 i PO4. Miekkie i LPSy poczuja sie lepiej.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powod plagi dino czy cyjano co akwarium jest inny. Tu otrzymasz garsc skutecznych i bezskutecznych rad co nie oznacza ze Ci drudzy sie mylili.

Tak to jest z plagami.

Przy "zerowych" poziomach parametrow ktore wspomniales jest marszem po cienkiel lini, gdzie mozempy spasc albo w strone plagi, albo bielenie korali.

Ja na salifercie robiac test na NO3 zawsze staram sie cos tam dostrzec. I nie musze sie wyslisac by fiolka zawsze cos tam miala. Nigdy nie jest to to 0,2 ale cos jest. W sytuacji kiedy PO4, wyrywa sie na 0,05 podbijam sztucznie NO3 i fosforany wracaja do szeregu. Brakuje ogniwa w lancuchu wiec trzeba robic to sztucznie.

Co do samych parametrow i marudzenia korali to zalezy jaki mamy typ zbiornika.

Jezli ktos ma parcie na kolory w SPS-ach to pasuje zeby oba te parametry trzymal blisku zer.

Natomiast przy LPS-ach czy miekich wcale bym sie nie przejmowal gdyby moje NO3 bylo 25 a po4 0,1

Zawsze liepiej sie pompyja na niewysrubowanych poziomach i nie gloduja.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak własnie chcę zrobić tylko mam niewykrywalne, bez względu ile bym karmił. Zastanawiam się czy podbijać w jakiś sposób czy nic nie robić. Z sps mam Monti (mały ogryzek dostałem od kogoś i rośnie powoli)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobil pomiar innym testem. Dla pewnosci. Nawet jezli sa w dacie bez znaczenia czy Salifert czy Redsea, Seachem potrafia pokazac anomalie.

Kiedys mialem test NO3 i zawsze pokazywal ZERO, kolega sparwdzil kontrolnie i pokazalo 25, pobieglem po nowy tez 25 :D

Test na PO4 saliferta natomiast jest malo dokladny. Jezli pokazuje 0 to PO4 faktycznie jest nisko, hanna zazwyczaj pokaze do 0,03,

Ale przy odczycie pokazuje 0,03 to juz to na Hannce dochodzi nawet pod 0,1. Reszta skali to juz kosmos


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie tak własnie chcę zrobić tylko mam niewykrywalne, bez względu ile bym karmił. Zastanawiam się czy podbijać w jakiś sposób czy nic nie robić. Z sps mam Monti (mały ogryzek dostałem od kogoś i rośnie powoli)

A jak dawno odstawiłeś vodke,bakterie i inne?

Ile karmisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z PO4 sterfilda wiem że jest nie ciekawie - kiedyś ktoś pisał by patrzyć czasowo na niego że jak po 15 min nic nie ma to jest ok i tak jest u mnie. Co do sprawności testów to jest ok bo w drugim akwa pokazują wskazania. Co do hanki to niestety nie mam. Po obserwacji zbiornika też mi wskazania wyglądają na 0 bo makroglon który mam w zbiorniku jest wyblakły i prawie nieżywy. Został z niego jeden mały pęd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...... W sytuacji kiedy PO4, wyrywa sie na 0,05 podbijam sztucznie NO3 i fosforany wracaja do szeregu.......

czym podbijasz no3 ?

KNO3??? - jak dobrać dawki do takiego podbijania sztucznego???

pozdrawiam


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karmienie obfite u mnie nie rozwiązuje sprawy, miałem niewykrywalne no3 i po4 0,03, karmiłem więcej (14 kostek dziennie) i przestałem płukać mrożonki, po tygodniu miałem po4 0,2 a no3 <1

no chyba że powinienem zwiększyć karmienie ale mrożonki płukać ??? być może w niepłukanych mrożonkach tkwi przyczyna podwyższenia po4

Edytowane przez tmag (wyświetl historię edycji)

220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym podbijasz no3 ?

KNO3??? - jak dobrać dawki do takiego podbijania sztucznego???

pozdrawiam

Stosuje Easy-Life NITRO

https://www.google.c..._sm=93&ie=UTF-8

1-2 ml na swoje 300L zalatwia sprawe. Na butelce jest instrukcja ile ml na ile litrow podbija do okreslonego poziomu, ale nie pamietam. Napewno NIE stosuje dawki pod holendra

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy sa sposoby na podbicie nie związane z laniem chemii. Ja karmiąc nawet 2 czasami 3 kostki dziennie niepłukane nie zauważam wzrostu. A może po prostu zamontować watę w przepływie - kiedyś przez to miałem problem ze zbiciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj wate, gabke i nie myj z 2 miesiace, moze produkcja NO3 bedzie wyzsza niz to duze zuzycie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam waty od kilku tygodni, ale zauwazylem ze ma to tendencje do podbijania PO4, natomisat na azotany nie miala i nie ma w plywu do tej pory.

No chyba ze to zasluga skutecznego DSB.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym ze jak wlozysz wate bawelniana to po dwoch miesiacach nie bedziesz mial co wyjmowac bo Ci ja bakterie zjedza.

Jest nawet taka metod probiotyczna w ktorej dosumpa wkladasz bawelne...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytalem nie dawno że PO4 można zbić cytrynianem żelaza, ma właściwości wiązania fosforanow. Właśnie szukam możliwości zakupu i będę testował.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam NO3 na poziomie 25-30 i spsy typu monitpora i poccilipora cały czas rosną i polipują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką stosujesz sól może za czasto ja zmieniasz ?

Ja na twoim miejscu robił bym podmianki co 2 tygodniu przez 3 miesiące na jednym gatunki soli jeżeli się nic nie zmieni to zmiana soli na inną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.