Skocz do zawartości
makok

Autopodmiana słonej wody... kopia genesis renew... by makok

Rekomendowane odpowiedzi

troszkę bym się bał że coś zawiedzie, tu by się dobrze sprawdził jedynie system dedykowany, który będzie dodatkowo sterował automatyczną dolewką

bo pamiętaj że jak odpompujesz wodę ze sumpa- to musisz mieć wyłączoną dolewkę, potem wpompujesz świeżą solankęl. bo inaczej przy takich podmianach będziesz miał coraz słodszą wodę.

pomysł fajny ale bardziej na mniejsze codzienne podmianki, zamiast 20l tygodniowo, robiłbym 3l dziennie

system dedykowany od genesis (renew) kosztuje dobre 650$+ kontrola dolweki (genesis storm) kolejne 300$ + dobry transformator z 240V na 110V kolejne 100$ + cło i VAT i wychodzi ponad 4 klocki.... nie do przyjęcia - wolę kupic korale :p

oczywiście o tym już pisałem że dolewka którą mam aqua-trend, musiałaby być na timerze i 2x po 3h dziennie, kiedy działa to ze schematu musiałaby być wyłączona - timery elektronicne mają podtrzymywanie bateryjne więc jak padnie prąd to się nie rozsynchronizują

i chyba nie doczytałeś - mówiłem o podmianie 10l wody 2x dziennie - +-10 bo wiadra od ketchupu przemysłowe mam 10l, ale jak dojdzie rewizja, zanurzę pompę to pewnie z litr do dwóch mniej wejdzie...

Te dodatkowe zbiorniki gwarantują bezpieczeństwo. Jak się napełnia woda świeża i z sumpa to otwiera się spust 1 czyli stara woda wędruje do kanalizy / beczki a nowa do sumpa. Jak cos pójdzie nie tak otwiera się spust 2 czyli wracamy do stanu początkowego. Stara woda wraca do sumpa i alarm.

wysłane z telefonu

dokładnie tak to sobie obmyśliłem - mi się to po dwóch dniach brainstormingu wydaję bezpieczne, ale chciałem skonsultować z kimś kto się wespnie na wyżyny i poleci moim tokiem, wyłapując to czego nie zauważyłem...

a niw myślałeś o jakimś rowiązaniu bez pomp elektroniki-taki prosty mechaniczny?

ten jest najprostrzy jaki wymyśliłem

zobacz jak to działa w orginale:

u nich całość załatwia jednostka sterująca wyposażona w czujniki (zobaczcie na stronie producenta co wchodzi w skład zestawu) - u mnie sterowałyby tym zsynchronizowane elektroniczne timery z zapiętymi float-switchami...

naprawdę nie rozumiem po co miałbym płacić za to 659$ tak na dobrą sprawę.... czy się mylę?

bo jak mam płacić tyle hajsu za to żeby móc zaprogramować to jednego miejsca zamiast na czterech timerach oraz za to żeby oglądaac "progress" na ekraniku to ... wolę kupić za to korale :p

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki cykl jest prosty do realizacji na mikrokontrolerze, pomijając przepływomierze, którymi można by było mierzyć ilość podmienianej wody, można za sować co najmniej 5 czujników pływakowych.

2 w komorze sumpa, czyli dolny i górny poziom wody, górny poziom dodatkowo sterował by automatyczną dolewką

1 w komorze solanki do podmiany, pilnujący niski poziom wody

1 w komorze wody ro do dolewki, pilnujący niski stan wody

1 w komorze zbiornika na ścieki

realizacja - podmiana

  1. wyłącz dolewkę
  2. sprawdź stan wody w komorze solanki
  3. wylej z komory sumpa do niskiego stanu czujnika
  4. uzupełnij solankę w sumpie do wysokiego poziomu
  5. włącz dolewkę

realizacja dolewka

  1. sprawdź niski stan w zbiorniku RO
  2. sprawdź wysoki stan w sumpie
  3. uzupełnij do wysokiego stanu

czujnik niskiego i wysokiego staniu w sumpie kontrolował by ilość podmienianej wody

myślę że na napisanie tego softu potrzeba kilka dni z poprawkami i testami

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow, no i właśnie o coś takiego mi chodziło... maksymalne uproszczenie... a spełnia tę samą funkcję...

dodam tylko jeszcze że po zmierzeniu miejsca pod dwa zbiorniki (rozważam taki), okazało się że za ścianą garderoby stoi pralka :p

więc chyba będę zrzucał wprost do kanalizy.... bo dwa takie kubły to masa straconego miejsca...

Podoba m się Twoja koncepcja, tylko ja sobie tego nie oprogramuję an nie zlutuję...

ktoś chętny? zapłacę :D

trzeba by omówić dokładnie pętle warunkowe, ale to i tak lepsze i jeszcze tańsze od 4 dolewek aquatrend ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przy takiej ilości stojącej solanki, to zapomniałeś o cyrkulacji. Chodzi mi o zbiornik na świeżą solankę. Dwa tygodnie bez ruchu - to zrobi się zacier.

To co Paweł proponuje, wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem - bo eliminuje do minimum ilość urządzeń które mogą się zepsuć.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O cyrkulacji w solance nie pisałem bo uznałem to za oczywiste.

Spoko mi się nie pali, muszę przebudować garderobę. Spokojnie koniec marca, kwiecien. Teraz inwestuje w pompy i nowego sumpa. Przypomnę się, dzięki wielkie.

wysłane na szybko taptalkiem :-)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na PW wysłałem Ci elektronikę, którą zastosowałem u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem trochę strzelanie z armaty do wróbla, ale oczywiście pomysł sam w sobie bardzo ciekawy. Próbowałbym to jak najbardziej uprościć, no bo wiadomo, czym więcej elementów, tym większe prawdopodobnieństwo, że ktoryś zawiedzie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ptk 4 zacina sie pompa i pozamiatane. Myslalem o tym systemie chwile i aby to mialo sens czyli bylo bezpieczne musi byc zrobione jak oryginal ;) nie da sie tutaj oszczedzic.


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile bedzie mial baniak glowny ? Bo system jak dla 5000 litrow conajmniej ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami najbardziej oczywiste rozwiązania są najprostsze. Zamiast komplikować w nieskończoność może po prostu warto doprowadzić odpływ do akwarium. Wtedy do podmiany wystarczy beczka z wodą i jeden programator.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem trochę strzelanie z armaty do wróbla, ale oczywiście pomysł sam w sobie bardzo ciekawy. Próbowałbym to jak najbardziej uprościć, no bo wiadomo, czym więcej elementów, tym większe prawdopodobnieństwo, że ktoryś zawiedzie.

jest takie prawdopodobieństwo, to można prosto rozwiązać, wypuszczasz wodę do dolnego czujnika, jak się stan nie przywróci, to można przestać robić podmiankę i trzymać tylko dolny poziom wody, oczywiście informując piskiem. jest wiele innych rzeczy które mogą zawieść i nie wszystko przewidzimy

czy ktoś testował przepływomierze na wodzie morskiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zastosowanie przepływomierzy w tym projekcie jest jak najbardziej wskazane. Stosując np http://allegro.pl/czujnik-przeplywu-cieczy-przeplywomierz-1-2cala-i3895767842.html do tego 4 elektrozawory i jedna pompa, mam dokładnie odmierzone ilość wody wypompowanej i wpompowanej. Czujniki pływakowe mogły by być zastosowane jedynie jako zabezpieczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zastosowanie przepływomierzy w tym projekcie jest jak najbardziej wskazane. Stosując np http://allegro.pl/cz...3895767842.html do tego 4 elektrozawory i jedna pompa, mam dokładnie odmierzone ilość wody wypompowanej i wpompowanej. Czujniki pływakowe mogły by być zastosowane jedynie jako zabezpieczenia.

kupiłem podobny u moich skośnookiego przyjaciela za 4,5$, zobaczę czy to się nada, czy ma jakieś części metalowe w sobie. Bo to jest warunek dopuszczenia do zbiornika morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.