Skocz do zawartości
dany

Chelmon rostratus (kompilacja luft)

Chelmon (ankieta anonimowa)  

137 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Twój rekord w posiadaniu/utrzymaniu Chelmona

    • Pad? nied?ugo po zakupie
      10
    • Oko?o miesi?ca
      14
    • Do 3 miesi?cy
      13
    • 3-6 miesi?cy
      6
    • Oko?o roku
      22
    • powy?ej 2 lat
      14
    • 3 lat
      3
    • kilka lat
      9
    • inne/nie mialam/em jeszcze chelmona
      46


Rekomendowane odpowiedzi

temat ten założyłem, gdy przygotowywałem się do przyjęcia swojego Chelmona. W Krakowie doniczkowca nie znalazłem w sklepach, ktore odwiedziłem. Na szczęście ryba miała masę jedzenia w skale + polubiła szybko mrożone lasonogi, które najczęściej ten gatunek toleruje.

Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 3mieście królują duże sieciówki, a tam taki pokarm jak doniczkowiec jest niedostępny. W małych zaś sklepach sprzedawcy to nowa generacja i takie pojęcie jak doniczkowiec powoduje tylko dziwny uśmiech. Kiedyś doniczkowca się hodowało samemu z porcji startowej pozyskanej od kogoś z okolicy. Dlatego pytam gdzie to dostać. PS. Znalazłem ofertę na allegro, po niedzieli pomyślę czy warto się w to bawić.

Edytowane przez mariusz_s (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tam gadacie. Wystarczy iść do małego zoologicznego i zamówić doniczkowca. Na stanie pewnie mieć nie będą ale zamówić mogą. Ja tak zrobiłem i bez problemu dostałem żywego doniczowca oraz solowca w woreczku za 1zl.

A i ja również znalazłem aukcje na allegro z porcja startowa. Duże pieniądze nie są wiec sprobuje. Zamówiłem i czekam za przesyłka. Wole sam podawać bo bede miał pewność skąd pochodzi itd

Edytowane przez otarod (wyświetl historię edycji)

Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostać dostałem ale jak tym karmić chelmona?

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz czystego w woreczku czy z ziemią? Widzisz ja miałam bardzo dużą hodowlę, ale wystawiłam na balkon (padły) bo mój Heniek był juz za gruby i teraz kupuję mu czystego w woreczku jako przysmak. Jeżeli masz je w ziemi to musisz bardzo dokładnie oczyścić z ziemi w wodzie ro. Najlepiej kilka razy je przepłukać i wyciągać z wody przy pomocy wykałaczki. Czas jaki trzeba poswięcić na jedną wiekszą porcję to jakieś 30-45 minut.

W woreczku wystarczy je przelać przez sitko i wrzucić do akwarium szybko opadaja na piasek i skały a jak są świeże ładnie się wiją i Heniek szybko je zauważa i "strzela" pyszczkiem


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam świeże, Heńka mam od 4 dni - dwa przesiedział przestraszony obok waveboxa bo go trochę centropyga ganiała i żółtek ale już dwa dni pływa śmiało i skubie skałę. Zaraz mu wrzucę trochę tylko poczekam na światło:) Dzięki!


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego najpierw po ciemku karmiłam, i o wiele lepiej mu szło bo przynajmniej banda wiecznie głodnych pokolców nie musiała próbować czy doniczkowiec jest jadalny :) Potem w nim zasmakowały, ale na początku omijały z daleka. Polecam nocne karmienie Heńka, przynajmniej mój nie spał w nocy nie wiem jak Twój :)


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym doniczkowcem to właśnie też trzeba znać umiar. Wazne, zeby ryby tez nie przekarmić


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak. Trzeba wyczuć moment kiedy zacząć traktować go jako przysmak. Powiedzmy raz na dwa tygodnie. Mój Heniek przez chwilę wygladał jak świnka wietnamska taki był upasiony na tym robaku. Trzeba pamiętać że to jeden z najbardziej kalorycznych pokarmów dla ryb :)


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwszym chelmonem cieszyłem się około 4 dni , nie wiadomo dlaczego odszedł na wieczną rafę :-(

Ale drugiego ma już około 6-7 miesięcy ( odpukać ) , zjada wszystko , nawet wyjadł małe i średnie apitasie , zjada ze smakiem mrożonki solowca , oraz bardzo lubi szklarkę ( wodzień ) . Od czasu do czasu kupuję żywego wodzienia , za którym wszystkie ryby wraz z moim chelmonkiem szaleją.

Pozdrawiam

Paweł


http://6220_6344.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto pokarm dla Chelmuta wzbogacić witaminami raz na jakiś czas. Jeśli się uda namówić Chelmuta na Mysis, to też jest spory krok w dobrym kierynku, tylko Mysis koniecznie muszą być małe i białe, jest jedna firma w Polsce która takie sprzedaje, wszyscy chyba wiedzą która i nie będę reklamował :) Ważna dla tej ryby jest maksymalna różnorodność pokarmu, warto się pomęczyć i przyzwyczajać rybkę do różnych pokarmów, to procentuje.

Ale niestety, nadal jest to ryba bardzo wrażliwa, moim zdaniem zupełnie nie dla początkujących. Potrzebuje dużych zbiorników i dużo skały.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, widzę ze cześć ludzi karmi małżami, posiadam małże Tridacna a chciałbym chelmona, czy on jej nie zje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć wczeniej czy pózniej chelmon będzie się dobierał do malż. Ja mam już chelmona pewnie z rok, mam tez trzy małże i póki co nie tyka. Myślę to mocno osobnicze. Mój natomiast jak widzi aptasie dostaje szału. Nie zdążę jeszcze skałki wsadzić na dno a on już atakuje. Choduję dla niego aptasie w sumpie ;)

Edytowane przez sewer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z ta aiptazja :) gratuluje pomysłowości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dwa dni temu kupilem chelmona i nie chce zabardzo jesc, czym najlepiej go karmic, jak go przyzwyczajic do mrozonek? Rowniez inne ryby go ganiaja jak zolty pokolec i domino i moj chelmon chowa sie na caly dzien w skaly a wychodzi tylko w nocy. Co powinnienem i jak zrobic zeby bylo mu dzobrze w zbiorniczku wiem ze jest trudny w hodowli.?


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna szansa i nadzieja, to wypróbowanie wszystkich mrożonek - może coś zacznie skubać, jak nie to odpłynie. Pociągnie tak jakiś czas i padnie.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba bylo kupic rybe nauzona jesc mrozonki. Ja tez pierwszego chelmona kupilam bez tej wiedzy, poplywal tydzien, nie zaczol jesc i padl. probuj wszystkie mrozonki, probuj wtykac zarcie w skale by sterczalo i ciut falowalo.

Z drugim nie popelnilam juz tego bledu, kupilam takiego, co na pewno jadl. Plywa juz dlugo i nawet jje z reki :)


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co zrobic jak on tylko w nocy wyplywa?


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo chelmona so sumpa


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój też nie jadł. Na samym początku lec do zoologicznego i kup i żywą artemie na pewno sie skusi. Jak juz będzie jadł zywa to i zasmakuje w mrozonkach. Ja tak miałem. Spróbuj jeszcze z doniczkowcem którego tezkupisz w sklepie - mój chelmon wcinal go jak zwariowany. Wcześniej próbowałem z wszystkimi mrozonkami i nic.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj ten temat:

http://nano-reef.pl/topic/61890-chelmon-vs-zoltek/

i pozbądź się jednej z tych ryb. Mój chelmon był nauczony jeść i na początku jadł bardzo ładnie, ale żółtek go zdominował, zestresował i chełmon padł. Przykro mi, ale ciężko Ci będzie...


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jasne tylko jak ja zlapac jak sie zaraz chowaja w skaly;-)


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zywa artemie I tez nie chce.:-(


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zywa artemie I tez nie chce.:-(

i nie będzie chciał. Powodem nie jest rodzaj pokarmu tylko towarzystwo.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.