Skocz do zawartości
dany

Chelmon rostratus (kompilacja luft)

Chelmon (ankieta anonimowa)  

137 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Twój rekord w posiadaniu/utrzymaniu Chelmona

    • Pad? nied?ugo po zakupie
      10
    • Oko?o miesi?ca
      14
    • Do 3 miesi?cy
      13
    • 3-6 miesi?cy
      6
    • Oko?o roku
      22
    • powy?ej 2 lat
      14
    • 3 lat
      3
    • kilka lat
      9
    • inne/nie mialam/em jeszcze chelmona
      46


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do bardziej doswiadczonych i posiadaczy tej ryby. Na temat karmienia i trudnosci z tym znalazlem duzo watkow, ale jezeli chodzi o wielkosc akwarium i sam charakter zbiornika to raczej slabo.

Jak z tempem wzrostu i temperamentem w stosunku do innych ryb.

Nie ukrywam ze tymczasowo posiadam ta rybe w celu zmniejszenia populacji aiptasi, wieloszczetow daje rade doskonale. Ale jak bedzie na dluzsza mete?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak LPSy ale podobno Tridacny to jej przysmak :p


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam chelmona od ok 6m-cy akwa sps-lps +2 tridacnie i chelmon niczego nie tyka je lasonogi i artemie.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z karmieniem nie ma problemu.

Ale Wy macie duze baniaki ja obawiam sie ze moje 260L bedzie dla niego za malym domem


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam chelmona w 240 litrach, tyle że nie mam żadnych pokolców, bardzo pocieszna rybka

zakładałem akwa z myslą o nim i nie zamienił bym go na zadna inna rybe :p

z jedzeniem nie ma problemu z tym, ze moj był porzadnie przekwarantannowany i widziałem, ze ładnie je przed zakupem

podobno nie lubi długiej aklimatyzacji (info od Łukasza z akropory - wiec poparte doświadczeniem)


120x40x50/Hailea 4x54W T5/2xTunze Nano Stream 6045/AM Turboflotor 1000 Multi SL + AB2000/1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz chelmony należą do rybek spokojnych, nie szarżuje po zbiorniku jak A. Lineatus czy np. Hepatus :whip:p Także Twój zbiornik będzie ok :p - rybka bezproblemowa oczywiście jeżeli pobiera pokarm zastępczy. Ja musiałem niestety się trochę namęczyć ale udało się. :p

pływa sobie spokojnie dzióbiąc skałkę u mnie juz będzie dobre 1,5 roku - akwarium 450 z obsada sps, lps i para miękkich-nie zwraca żadnej uwagi na nie:) co do innych ryb też zero zainteresowania.

W moim przypadku czasami pogoni go hepatus lub veliferum. Ale ogólnie jest ok.

Co do wzrostu to raczej wolno rośnie:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sprobujemy. Poki co z centropygami zyje mu sie dobrze. Nikt nikogo nie gania nie walczy o korytko:) Pokarm zastepczy przyjmuje, wiec musze tylko pomyslec o jakims urozmaiceniu.

Spokojny jest i poki co plywajac nie widac zeby brakowalo mu miejsca. A jak bedzie dalej czas pokaze. Ryba swietna z kreskowkami i wygaszaczami ekranow kojarzy sie nie gorzej niz nemo a nadodatek wczoraj uslyszalem cyt. ...mogles od razy stawiac od okna pod telewizor:D

Uspokoiliscie mnie:kapelusz


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie radzi z aiptasią? Bo też się przymierzam do zakupu bo zaczynam mieć mały problem z aiptasią...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#257054 jacekkudla :

A jak sobie radzi z aiptasią? Bo też się przymierzam do zakupu bo zaczynam mieć mały problem z aiptasią...

Cóż u mnie nawet nie spojrzał na aiptazje - jak już kiedyś pisałem polecam parachaetodon ocellatus "morderca" :p w tydzień wyczyścił wszystko z aiptazji niestety zaczął dobierać się do korali i został eksmitowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

utarł się taki stereotyp a to nie do końca prawda bo chelmony bardzo rzadko jedzą aiptazje, wiec jezeli tylko dlatego chcesz go kupić to lepiej odrazu sobie daruj


120x40x50/Hailea 4x54W T5/2xTunze Nano Stream 6045/AM Turboflotor 1000 Multi SL + AB2000/1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze nie chodzi tu o stareotyp tylko o oczekiwania ze chelmon powciaga aiptasie wielkosci stokrotek.

Poki co jestem szczesliwym posiadaczem kosiarki. Jak inne nie wiem. Kupno wiazalo sie ryzykiem, ale i tak zakladalem ze to bedzie tymczasowa ryba. Mam nadzieje ze za polipy sie nie wezmie. Na wlasne oczy wdzialem go w akcji.

Oczywiscie Apitasi srednicy ladnej rurowki i wiekszej nie wezmie bo jest chyba zbyt "gruba" (moze stad roczarowania) ale z powodzeniem bedzie wstanie utrzymac zbiornik pod kontrola. Chyba nawet zaryzykuje i zostawie jedna lub dwie dorosle sztuki by zapewnic mu urozmaicenie w jego diecie

Jak to Robet K powieda nie ma ryzyka nie ma zabawy:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja muszę pogratulować swojemu helmonowi , wyciął w 3 dni , trochę za szybko .

Jedyny problemn to taki ze teraz zywi sie tylko (proszę nie krzyczeć ) larwę komarów , jest to też ulubiony pokarm naso i hepatusa.

A helmon i wyciął takie szt.

IMG_8402.jpg

Jeszcze dodam ze nie rusza żadnych lps ani zoa .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....odgrzeje kotleta bo chodzi mi po glowie mysl.

Patrzac na zdjecia w naturze, filmy i pisemne publikacje chetoniki najczesciej widzimy w parach. Piekny taki widok kiedy jeden gdzies szuka robaka inny czuwa przed potencjalnym zagrozeniem. Plywaja razem, "troszcza sie" o siebie nawzajem. Czy jest ktos na forum kto ma dwa chelmony, lub probowal stworzyc pare. Chodzi mi o to czy jest szansa ze niejadek zacznie sie uczyc od osobnika ktory nauczyl sie juz przyjmowac pokarm zastepczy.

Czy raczej jest jak z pokolcami? w naturze w grupach, w akwariach walki


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marzy mi się aby dopasować mojemu chelmonkowi coś do pary choć nie wiem jak to się skończy ? w sklepach po pewnym czasie od dostawy kompletnie odizolowują wszystkie,czyli jeden zbiornik -jeden chelmon w obawie żeby się nie zatłukły

jedno jest pewne w przypadku mojego osobnika,po raz pierwszy nie mam aiptasji :clowning rurówek też :waving


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

mój osobnik zaczyna wcinać :clowning Apitasie , ale od pewnego czasu korci mnie drugi

za to też czasem skubnie pseudogorgonie dla odmiany ale to mi nie przeszkadza ważne aby jadł różyczki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmon rostratus, u mnie wydaje się skuteczna na Apitazje , ukwiały znikają, może je straszy :D, ale nie widziałem konsumpcji nawet w nocy, bardzo płochliwa ryba, cały czas coś skubie na skale, a po wprowadzeniu kleni, walka o terytorium była bardzo widowiskowa, czyli niby wszystko ok, ale:

- nie je pokarmu żywego, mrożonego, płatków,

- podczas karmienia zupełnie nie zainteresowana pokarmem zastępczym,

- gąbka z jedzeniem, nawiercona skała z drobinkami mrożonek, nawet zmieniona cyrkulacja, aby pokarm opadał na skałę, nie działa,

- nie gapi się na te ryby co jedzą, przeniosłem z sumpa skały z rurówkami też nic, osłonice, gąbki, koralowce nie ruszone.

Ponad 3 miesiące coś wyjada ze skały, no ale nie wiem co (widać jakby skubała samą skałę) - wszystkie poprzednie ryby nauczyłem jeść to co dawałem.. a ta wyjątkowo uparta..

nie mam już pomysłu na przestawienie ryby na pokarm zastępczy, jakieś sugestie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie pośledzę temat, od wczoraj mam Chelmona i obserwuję to samo zachowanie - jedzonko podawane do akwa go nie interesuje, ciągle skubie skałę.

Zobaczymy co z tego wyniknie, chyba że ktoś podpowie jak go nauczyć jeść mrożonki, albo co go w końcu skusi?


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem. Padł. Częściowo pomógł mu w tym Żółtek.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmon jakby nie patrzeć to książkowo po wyjedzeniu kłopotliwych ukwiałów przeważnie odmawia wszelakiego przyjmowania innych pokarmów przez dłuższy czas. W tym czasie trzeba próbować karmić go mrożonym krylem, solowcem czy drobnymi krewetkami i czekać czy zacznie jeść. Pozostaje próbowanie i modlitwa by zaczęło mu smakować :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój przekonał się do jedzenia mrożonek Lasonogów, ale po około dwóch tygodniach, jak naturalnego jadał w akwarium brakło. Teraz je także mysis i kryl, a mam go ponad 18 miesięcy. Pięknie urósł.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje oba chelmony lubily (jeden lubi nadal - poprzedni zdechl po roku zajechany przez sohala - obecnemu daje spokoj) zywy (ewentualnie mrozony) wodzien i mrozony cyklop ....


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam zdanie Matejoza - wodzień żywy lub mrożony. U mnie przynajmniej wcina


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mineło trochę czasu...

w końcu jestem pewien, że to on wyjada ukwiały (gdzina bez ruchu i widać :D) jest bardzo nieśmiałą rybą wystarczyło podejść do baniak i już w skały

mój ma ciekawą technikę osaczania ukwiałów, stara się "ugryść" w stopę, tak wiele razy i potem api jest już biała u nasady.. a jak znika do końca to już nie wiem

no.. ale wcześniej nie widzałem go w akcji.. więc dokupiłem Chaetodon kleini (zje wszystko, łącznie z moimi palcami) - lecz rost. tylko ukwiały, a on bezpośrednio atakuje ukwiały co mnie martwi

... wcześniej nie widziałem... ale rost. świetnie sie przed nim broni płetwą grzbietową - widać walkę o dostępny pokarm

podsumowójąc:

- kleini wyjada jedzenie rost., dodatkowo je wszystko więc mu łatwiej

- kończą mi się ukwiały przenoszone z sumpa

konkluzja:

na chwilę obecną zaczynam chodowle ukwiałów i tak mam FO - za jakiś czas dam znać co z tego wynikło, tylko kosztem odpieniacza - brak miejsca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie je i aptazje i mrozonki.jest juz rok. ale to trzeci egzemplarz jaki mam.poprzednie nie przyjmowaly pokarmow zastepczych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.