Skocz do zawartości
Roman.P

Wpływ skoków zasolenia na kondycję zwierzaków

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki wpływ według waszych obserwacji mają skoki zasolenia na kondycję zwierzaków (ryb i koralowców ) w waszych zbiornikach?

Padają? Nie reagują? Strzelają focha?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mi spadło dosyć gwałtownie z 1,024 do 1,020 po prostu za dużo RO dolałem to efektem były pozamykane korale przez jakiś czas po rybach krabach i krewetkach nie było niczego poznać


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ricordee się pokurczyły jak zasolenie skoczyło. Rybom wszystko lata :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Paweł zauważył najgorzej znosza korale takie spadki zasolenia , a ryby.., najlepiej aklimatyzowac przecież w mniejszym zasoleniu , czego jednak nikt nie praktykuje, ze wzgledu na dobro całości..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybom wszystko lata :)

Podobno ryby duuzo latwiej znosza szybki spadek zasolenia niz jego gwaltowny wzrost.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno ryby duuzo latwiej znosza szybki spadek zasolenia niz jego gwaltowny wzrost.

Coś w tym jest,ale np moje błazny wycierają się przy 1,025 średnio co 12dni,a jak miałem mniej 1,021/22 to przez 3 miesiące nic.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiana zasolenia wody poprzez jej częściowe odparowanie ma wpływ na wszystkie parametry salonaki. Co za tym idzie wahania parametrów śmiertelne są dla wrażliwych form życia i odwrotnie - mniej wrażliwe zniosą więcej. Niemniej wszystko ma swe granice.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jest mozliwe zycie przy 1.031? chodzi o blazna i miekkie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie, przez błędnie mierzone zasolenie wielu morszczaków ma kosmiczne zasolenie :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma wplywu jak iedys podmienilem zamiast na slona na ro to jedyne co sie stalo to dino mi zniknelo

Potwierdzam słowa kolegi, też podmieniając wodę zamiast solanki przez pomyłkę poszło ro, a w tym okresie miałem dużo dino, po podmiance zauważyłem że powoli zanika, jakież było moje zdziwienie jak przy robieniu co miesięcznych, kompletnych pomiarów, zasolenie miałem na poziomie 1,018. Pomogło z dino, ale niestety bez strat w koralowcach się nie obeszło, straciłem jedną euphilię.


Arek.Pozdrawiam.

6643_6790.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BAU, co masz na myśli pisząc "skoki"? Miesięczne, dobowe, godzinowe??? W jakich zakresach?

Skoki są naturalną rzeczą i zwierzęta muszą z tym żyć, nauczyły się adaptować - oczywiście w pewnych zakresach ilości i czasu. Kupując korale czy ryby, adaptujemy je do nowego środowiska, robimy aklimatyzację i już jest skok. Niektóre zwierzaki, czyt. korale robią focha, inne nie, dlaczego? Może przystosowane są do zmiennego środowiska i szybko wyrównują swoje "środowisko wewnętrzne", a może nam się wydaje, że polipują, a najnormalniej w świecie spuchły z powodu mniejszego zasolenia? Wahania dobowe są naturalne i zależą od parowania, które związane jest z nasłonecznieniem (był fajny wątek Grzegorza o mierzeniu zasolenia). Inna sprawa, jak ktoś nie zauważy, że poszło 10l wody w kanalizację i doleje 10l RO. Nie ma co się dziwić, że zwierzaki będą niezadowolone - osmoza zrobi swoje, a naturalne pompy jonowe nie nadążą.

A co do aklimatyzacji - aklimatyzować korale, czy nie, albo które? Na początku aklimatyzowałem wszystkie, teraz już nie. Nie wiem czy dobrze, ale tam gdzie kupuję mówią: tego nie, tego tak, z tym ostrożnie. No i coś w tym jest. W sumie aklimatyzuję akropory, a i tak słabo rosną i chorują. Te bez aklimatyzacji mają się dobrze, polipują następnego dnia, i gdzie tu logika?

Co do rybek, to aklimatyzację miały wszystkie, dlaczego? Bo najbardziej wrażliwy na zmiany osmotyczne jest układ nerwowy, im bardziej rozwinięty, tym bardziej wrażliwy, a zwłaszcza ten zamknięty w ciasnej puszcze, czyli mózg. Nigdy nie aklimatyzowałem ślimaków, mało tego te nagoskrzelne które mi się trafiły w gratisie - Embletonia i Tritoniopsis elegans miały się tak dobrze, że wpierniczyły mi Montiporę i Cladiellę.

A to z rybami @Tester, to ciekawe, tylko morskie, czy wszystkie? Morskie muszą pić wodę, może to jest kluczem do zagadki?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BAU, co masz na myśli pisząc "skoki"? Miesięczne, dobowe, godzinowe??? W jakich zakresach?

Mam na myśli gwałtowne skoki. Godzinowe i dobowe.

Czyli w ciągu powiedzmy godziny zasolenie spada do poziomu 1,019-1,020 i podnoszone jest do stanu "wymagalnego" 1,025 w ciągu powiedzmy 12 godzin.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie godzinowe spadki trudno, żeby nie miały wpływu na kondycję. Z powolnym wyrównywaniem jak z aklimatyzacją - wpływ jest, ale jest czas na przystosowanie.

Pamiętam, jak chorował Quadri, jak dawałem mu krewetki rozmrażane w RO. Po około pół godziny dosłownie wypluwał flaki, a potem wyglądał jak sflaczały balon. Jak zacząłem dawać rozmrażane w solance, było ok.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd taki temat?

Dwa razy miałem sytuację że z winy przelania odpieniacza do kanalizacji zasolenie spadło mi z 1,025 na 1,019-1,020.

Automatyczna dolewka uzupełniła ubytek wody. W ciągu kilku godzin podniosłem zasolenie do właściwego poziomu wsypując sól do sumpa.

Euphylie, zoasy i miekasy strzeliły focha na kilka godzin. SPS w tym acropor to nie ruszyło. Nie było żadnych zgonów.

Jakie mogą być wnioski?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadne? :)

Pozdrawiam Łukasz

Nie wiem.

Chodzi o to że wszyscy prowadzący akwaria morskie kierujemy się pewnymi zasadami.

Nagłe, gwałtowne zmiany bywają interpretowane jako przyczyny plag, zgonów zwierzaków itp.

Ale jakie zmiany? Czego? Wszystkie? Czy tylko niektóre i jakie?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli bez rozpuszczenia to chyba nie powinno się wsypywac?

Z drugiej strony, jesli zalozyc, że rozpuszczala sie powoli, to dlatego mogles miec szczescie.

Co do zmian pomysl o tym tak jak pisalem - aklimatyzacja. Godzina zwykle wystarcza, a część naszych podopiecznych jej nawet nie potrzebuje.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli bez rozpuszczenia to chyba nie powinno się wsypywac?

Takiej rady udzielił mi gość (czerest) który przynajmniej od siedmiu lat siedzi w morszczyźnie i robił takie sztuczki wiele razy.

Przecież przy zmianach zasolenie zmienia się zawartość Mg, Ca i Kh. Podnosząc zasolenie podnoszę również gwałtownie tamte parametry.

A przecież mówi się o stabilności. To chyba nie ma nic wspólnego z aklimatyzacją.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma i to dużo. Jak przynosisz zwierzaki ze sklepu, to nie wiesz do końca w jakiej wodzie siedziały, nie znasz zasolenia i innych parametrów.

Zasolenie to nie tylko NaCl, ale inne rozpuszczone sole. Wszystko w sumie tworzy zasolenie np. 35g/l. Przy zmianach zasolenia zmieniają się poziomy Ca, Mg, kH, ale nie mamy w domu oceanu, który zmienia parametry zgodnie z regułą Dittmara (tzn. niezależnie od zasolenia odsetek jest ten sam). Wszystko zależy od soli jakiej używasz, czyli od proporcji składników w tej soli, a także od suplementacji i zużycia.

Fakt, podnosząc zasolenie zmienasz wszystko, no chyba, że będziesz podnosił czystym NaCl`em. Ale, moim zdaniem, w sytuacji którą przedstawiasz, najważniejszy jest szok osmotyczny. Woda i niektóre jony przenikają zgodnie z gradientem stężeń, co powoduje, że przystosowana do danego zasolenia komórka, która nagle znajdzie się w mniejszym zasoleniu po prostu puchnie, bo woda się do niej wdziera. Jak komórka "nie pęknie", to się przystosuje, a tu nagle zmienia jej się środowisko zewnętrzne na bardziej słone i sytuacja odwrotna, komórka mimo, że jest w wodzie zaczyna się odwadniać, zapada się, zmiejsza się turgor i może też dojść do zaburzenia integralności komórki jako całości. Wystarczy, że jedna z organelli komórkowych się rozpadnie, uwalniając swoje enzymy i po komórce. Ten foch, o którym piszesz, to reakcja obronna, która może być związana z obroną przed wodą, w obawie o utratę ww. integralności. To tyle o mechanizmie.

Teraz, jeśli komórka "padnie" będziesz widział natychmiast, jeśli przeżyje bez uszkodzeń, to dobrze, jeśli przeżyje ale "coś pójdzie nie tak" dowiesz się za parę dni, tygodni.

Tak się tylko zastanawiam, skoro szok osmotyczny może zabić komórkę zanim ona to zauważy, to krótkotrwałe wahnięcie parametrów bez zmiany zasolenia, nie powinno mieć dużego wpływu (no chyba że kH i pH). Z drugiej jednak strony wapń i magnez są kofaktorami i aktywatorami niektórych enzymów, też trawiennych i chyba tu jest pies pogrzebany. Czyli jednak stabilność ponad wszystko?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jeśli komórka "padnie" będziesz widział natychmiast, jeśli przeżyje bez uszkodzeń, to dobrze, jeśli przeżyje ale "coś pójdzie nie tak" dowiesz się za parę dni, tygodni.

Sytuację którą opisuję to z wczoraj tylko z przed kilku miesięcy.

Odnośnie stabilności systemu w akwarium całkowicie się z Tobą zgadzam. Ale czy tak jest na prawdę w naturze?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesledź temat z odnosnikami: "Zasolenie po co mierzyć?"


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól bez wcześniejszego rozpuszczania w wodzie RO można zapodać do systemu

pytanie w jakiej ilości, w jaki sposób oraz do jakiej obsady?

jeśli zorientujemy się, że mamy spadek zasolenia - można na dno sumpa włożyć powoli naczynie (np szklanka) z solą i pozwolić jej się powolutku rozpuścić, dzięki czemu nie zanotujemy natychmiastowego wzrostu parametrów solanki. Pamiętajcie - wszystkie rady jakie przeczytacie poprzyjcie dodatkowej refleksji dla własnego systemu, ponieważ morszczyzna i jej zagadnienia to "system naczyń połączonych".


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.