Skocz do zawartości
Luki

Bojaźliwe ryby..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Moje rybki są strasznie bojaźliwe.

Wszystkie trzymają się razem - 2 x ocellaris, hepatus, żółtek, doktorek.

Tylko jak podchodzę to wiedzą, że pora karmienia i wszystkie przypływają i jest OK.

Ale jak tylko ktoś przejdzie obok akwa a najlepiej jak podepnę spinacz z nori to w ogóle szał w akwa i wszystkie się chowają - boją się glona.

Dzisiaj wrzuciłem 2 krewetki czyszczące - no masakra, rybki wszystkie razem w rogu zbiornika i boją się krewetek.

Czy ktoś ma/miał podobnie bo ja jakoś sobie nie przypominam jak miałem parę lat temu zbiornik to nic takiego nie zaobserwowałem.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku też tak miałem, ustabilizuje się z czasem. Gdy ryby przydzielą sobie terytoria i zaznajomią się ze zbiornikiem będą mniej płochliwe, a i może nawet po tresurze uda ci się je karmić z ręki, ja wlaśnie swoje do tego przyzwyczajam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu to trwało?

Rybki pływają już ok 30 dni w akwarium...


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez 2 miesiące łatwo było je przestraszyć z czasem się przyzwyczaiły to załeży chyba od zbiornika i jego umiejscowienia, każdy jest inny. Pomaga też przyciemnić światło które bije na akwa z zewnątrz, nie całkowicie ale jeśli mocno daje na zbiornik to przechodząc koło szyby ryby bardziej to odczuwają, właśnie pierwszy miesiąc gdy były naprawde mocno płochliwe przykręciłem delikatnie żaluzje na oknach i mniej sie stresowaly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karm je czesciej, mniejszymi porcjami... znacznie sie oswajaja wtedy bo ruch = papu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...przykręciłem delikatnie żaluzje na oknach i mniej sie stresowaly.

Potwierdzam. Moje pierwsze akwarium było usytuowane od południowej strony, kiedy naturalne promienie słoneczne wpadały do zbiornika zaczynała się jazda. Z czasem ryby do wszystkiego się przyzwyczają, nawet do mureny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybki pływają już ok 30 dni w akwarium...

duży masz baniak ???


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stopka kolegi Luki:

300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, 2 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

To się ciesz jak tylko możesz. Ja mam błazna - piranię. Jak wkładam rękę do zbiornika to przypuszcza atak I wcale ie jest to delikatny całus a dosyć mocne dziabnięcie. Dlatego najczęściej lecę z nim w gumę lub latex - zakładam rękawice i z satysfakcją obserwuje jak pirania atakuje gumę. Inne zwierzaki nie sa tak agresywne i zachowują się normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się ciesz jak tylko możesz. Ja mam błazna - piranię. Jak wkładam rękę do zbiornika to przypuszcza atak I wcale ie jest to delikatny całus a dosyć mocne dziabnięcie. Dlatego najczęściej lecę z nim w gumę lub latex - zakładam rękawice i z satysfakcją obserwuje jak pirania atakuje gumę. Inne zwierzaki nie sa tak agresywne i zachowują się normalnie.

Jeśli majstrujesz coś koło domku błazna to niestety będzie atakował. Ja kiedyś sobie korone ręką rozwaliłem jak mnie dziabnął znienacka.

Co do tematu, to może jest jakiś inny czynnik który stresuje ryby, jakieś wibracje np. W jakim pomieszczeniu stoi akwarium?

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium stoi w salonie, niestety prawie na przeciwko telewizora.


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może masz dzieci...?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Jeśli majstrujesz coś koło domku błazna to niestety będzie atakował. Ja kiedyś sobie korone ręką rozwaliłem jak mnie dziabnął znienacka.

Co do tematu, to może jest jakiś inny czynnik który stresuje ryby, jakieś wibracje np. W jakim pomieszczeniu stoi akwarium?

Ten rozbójnik za swój dom uważa cała moją 112l kałużę. Obojętnie z której strony i przy czym bym nie majstrował atakuje. Niewdzięcznik gryzie rękę która go karmi ;-) Ale z drugiej strony mam ubaw goniąc go czasem pęsetą po akwarium ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie borsuk ma problem z c.bicolor.

Ona go nie zaczepia,jednak była pieresza. Borsuk się stroszy # na początku jej unikał. Inne ryby żyją w zgodzie.

Najbardziej podoba mi się podejście mandaryna - ten ma wszystko w d....

Nic go nie rusza :rolleyes:

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czasem się uspokoją, jedno z moich akwariów stoi w poczekalni w przychodni stomatologicznej, na początku też trochę panikowały, w tej chwili nie zwracają na ludzi większej uwagi. Jedyne czego się boją, to są szczypce akwarystyczne :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak dużo masz kryjówek w skale - takich w których mogą schować się rybki? Ryby są odważniejsze gdy mają możliwość łatwej i szybkiej ucieczki do bezpiecznej kryjówki.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem trzeba troszkę poczekać, i zależy od danej rybki. U mnie jak "obcy" przychodzi, to większość pochowana. Jak ja podchodzę, to już są przy szybie i oczekują jedzenia. Nemo, które już są dłużej nawet nie reagują na mojego syna (z ADHD), który uwielbia z rękami przy głowie wyskakiwać przed szybę... na początku, to myślałam, że się ryby o tylną szybę pozabijają- tak uciekały. Młody mimo obietnic, że już nie będzie, dalej potrafi z takim numerem wyskoczyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.