Skocz do zawartości
Marian2244

Godziny w jakich można oświetlać akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam pytanie dotyczące oswietlenia. Obecnie posiadam świetlówki t5 (zbieram na LED). Chciałbym troszkę zaoszczędzić i włączać oświtlenie od 20 do 6 (od 22 do 6 mam nocną taryfe=polowa ceny za kW ale za to w dzień cena jest wyższa). Akwarium jest w pokoju dość ciemnym od zachodniej strony(nie padają bezposrednio w dzień na nie promienie slońca)

Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ile chcesz zaoszczędzić? 5zł

przy wszystkich kosztach utrzymania akwarium, to naprawdę masz dziwny pomysł.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od 20 do 6 no to oko nacieszysz że hej a korale sie przyzwyczaja tyko jaki ma to sens poza oszczędnością na energii


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenie kiedy swiecisz, o ile swiecisz wystarczajaco dlugo i nie zmieniasz tego za czesto. Wazne tez zeby swiatlo swiecilo kiedy Ty jestes w domu bo przeciez to jest hobby dla nas. Jedyna sprawa to weekendy - siedzisz w domu a w akwarium ciemno..


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie miało by znaczenia gdyby w dzień zaciemniał akwa . Jeśli będzie odsłonięte to światło dzienne będzie docierać do wnętrza i zwierzęta nie przestawią swojego zegara biologicznego . kiedy biedne zwierzaki mają mieć noc ? Nie obraź się kol.@Marian2244 ,ale jeśli nie stać cie na to hobby to po prostu odpuść sobie i nie męcz zwierząt :/


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek ma absolutną rację, przemyśl to...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium powinno mieć cykl dobowy, Dzień i noc, można sobie według uznania świecić w dzień jak komu pasuje żeby cieszyło oko u mnie jest od 15:30 do 0:00 a potem, Noc, nawet przy dziennym świetle Ryby potrafią sobie "kimać" tzn nie są aktywne tym bardziej że zagrożeń żadnych typu drapieżniki nie ma w Akwarium, ale noc powinna być zachowana :)

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemyśl to jeszcze raz,

Tak jak pisze darekkuku i AquaManiak.

Zaoszczędzisz parę groszy, a hobby to hobby.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było 5 zł to miałbym to gdzieś. Ale przy 500W t5 i różnicy w taryfach 0.23zł wychodzi 0,23x0,5kWx10hx3=34,5zł.

W porówaniu z kosztami prowadzenia akwarium wiem, że to mało. Pracuję do 18 i mogę posiedzieć przy akwarium tak koło 23-24. A pytanie było dość teoretyczne. Nie chce szukać oszczędności na siłe. Chciałem się tylko dowiedzieć czy jest taka możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Możliwość jest zawsze. Kilka ogrodów zoologicznych np Kraków ma specjalne pawilony które maja odwrócony dzień z nocą. Są tam trzymane nietoperze i inne aktywne po zmroku zwierzęta dla których właśnie w ciągu naszego dnia jest noc. Ale to pomieszczenia całkowicie zaciemnione z systemami automatycznego zamykania i otwierania drzwi i przedsionkami by właśnie do 0 zminimalizować zaburzenie ustalonego cyklu dobowego. Skoro tam to jest możliwe tym bardziej w akwarium. Inna sprawa, że może to być średnio wygodne jeśli np ktoś by w tym pokoju spał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian, nie obraź się ale zakłócanie snu to jedna z technik znęcania się nad żywymi stworzeniami i jako taka karalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są tam trzymane nietoperze i inne aktywne po zmroku zwierzęta


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ok ale zmiana stref czasowych nie jest dla nich jakoś zabójcza podobnie jak dla ludzi, Zresztą przecież dzień i noc nigdzie i nigdy nie są takiej samej długości. Wystarczy 1 raz im zmienić i już się tego porządku trzymać to nie będzie problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to właśnie o tym pisałem trzeba by zaciemniać , bo co to za noc kiedy słońce przez okno się uśmiecha :)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słońce słabo się uśmiecha, pokój od zachodu 25m2 i jedno małe okno 1mx1m. Także w dzień słoneczny rybek pomiędzy skałami nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie nie trzeba w końcu świecić, może samo słońce starczy ;)


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet ten pokój od zachodu z jednym małym oknem to za jasno jak na noc. Mam podobny pokój w domu, tylko nieznacznie większe okno i jest jasno, normalnie jasno. Nawet w pochmurny dzień w niczym nocy nie przypomina. Weź pod uwagę, że w nocy jest ciemno, nawet oświetlenie nocne ma dawać tylko półmrok i to światłem niebieskim a nie białym. Zdecydowanie musiałbyś zaciemniać akwarium w dzień w przeciwnym razie zwierzaki będą Ci padać. No i świecenie od 20 do 6 daje 10-godzinny dzień. Wskazany byłby 12-godzinny.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwiedź najbliższe akwarium po zgaszeniu światła. Ryby siedzą w skałach, pustynia. Wystarczy jedna mała lampka biurowa w nocy, większość moich ryb pływa i to raczej niespokojnie. Każdy zwierzak musi w spokoju (ciemności!) odpocząć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przy tym chciałbyś świecić w weekend? Co zrobisz jak rodzina przyjedzie w dzień i będziesz chciał pokazać akwarium a tam pokój zaciemniony i światła brak? Będziesz wlaczal I'm światło? Lubisz jak się Ciebie budzi podczas snu? Pomyśl jak dla mnie kiepski. Jeśli nie masz tych 3 zł miesięcznie to zmniejsz o połowę akwarium, koszta się wyrównaja.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja calkiem nie odwrocilem doby ale tez swiece tak zeby wykorzystac jak najwiecej taniej taryfy. obecnie swiece od 11 do polnocy. i nie widze niczego zlego w baniaku z tego powodu. a dzieki temu zabiegowi mam od 13-15 i potem od 22 do 24 prad w cenie 50% normalnego. za jakis czas przesune na 12-01 zeby 5 godzin taniego pradu uzywac.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.