Skocz do zawartości
rysio2000

Chemiclean - ku przestrodze

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele osób poleca preparat Chemiclean do zwalczania cyano, jako super bezpieczny dla rafy.

Ponieważ miałem trochę tego paskudztwa na piasku, postanowiłem też zastosować to świństwo.

W czwartek zapodałem dawkę tak jak zaleca instrukcja.

W piątek padły mi wszystkie rybki (na szczęście miałem tylko dwa błazenki) LPS pokurczone na maksa (tak schowanej Euphylli jeszcze nie widziałem). Inne koralowce też pochowane (Zoa, grzybki, Briareum), jedyny wyjątek to Sarco i Xenia - te były napompowane porządnie.

W sobotę zrobiłem podmianę 20% i powoli koralowce wracają do życia, ale ciągle wyglądają nędznie.

Bilans na dziś: 2 błazny, jedna szczepka Caulastrea - tkanka zlazła - nie do odratowania, druga Caulastrea - nie wiem czy przeżyje. Briareaum wciąż schowane polipy. Inne może dadzą radę.

Piszę to ku przestrodze, dla tych którzy chcą się pozbyć cyano. Jak widać ten środek wcale taki bezpieczny nie jest.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś musiałeś źle zrobić,sama instrukcja mówi,że jest to środek bezpieczny,stosowało go wielu akwarystów a ja sam kilka razy też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że źle dobrana dawka, lub przyducha sie zrobiła. Nie sadze aby wszystkie twoje zwierzaki były akurat wrażliwe na ten środek gdy u innych to nie występuje.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też robiłem w zeszłym tygodniu kurację i wszystko ok. Napowietrzałeś wodę, czy wyłączyłeś całkowicie odpieniacz?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być idealnie dobrana dawka. Odliczyłeś skałę ? u mnie akwa + sump około 450 litrów a wody ma de fakto 300 litrów.

Nigdy mi nic nie padło .

Myślę że mogłeś pominąc skałe w obliczeniach a to sporo. Napowietrzałeś wode ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też stosowałem chemiclean,cyjano znikło i jak na razie nie wraca

Żadnych strat nie było ani zmian w zachowaniu zwierząt.

Jedynie odpieniacz "szalał"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga-Zabster!!!Trzeba koniecznie odliczyć skałę,przynajmniej orientacyjmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli przestrzegasz to mam pytanie ,wyłączyłeś odpieniacz czy nie ?


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starałem sie postępować wg instrukcji. Dałem 11 miarek czyli powinno być na 418 litrów, mam akwarium 450 + sump jakieś 40, razem 490 l.

Myślicie że dałem za dużo? W sumie to jedyne co mi przychodzi go głowy.

Odpieniacz wyłączyłem, chociaż czasami go włączałem bez kubka aby napowietrzyć - wtedy tak napowietrzało że miałem pełno drobinek powietrza w całym baniaku. Zresztą odpieniacz tak wariował że nie dałoby się go wyłączyć. Dodatkowo pomkę miałem skierowaną lekko na powierzchnię.

Nie wygladało to jak przyducha, ryby były lekko osowiałe i nagle bęc padły. Krewetki i kraby nie odczuły tego zupełnie.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz po chemicleanie powinien pracować jak szalony, dając olbrzymie ilości piany. A mnie zadziwia fakt, że padły ryby, a nie krewetki i kraby... a to one są przecież znacznie bardziej wrażliwe na takie kuracje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz po chemicleanie powinien pracować jak szalony, dając olbrzymie ilości piany. A mnie zadziwia fakt, że padły ryby, a nie krewetki i kraby... a to one są przecież znacznie bardziej wrażliwe na takie kuracje.

I tak było, odpieniacz z kubkiem przepełniał go moment. Po zdjęciu kubka, było pełno piany w sumpie. Po 48h jak go włączyłem to musiałem go skręcić bo dalej wariował.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a odliczyłeś sobie skałe od tego? ja nieraz używałem chemiclean i 0 skutków ubocznych więc albo za dużo dałeś albo ten twój chemiclean to nie chemiclean:)


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj. Czy ja dobrze rozumiem? Jak odpieniacz wywalal syf po kuracji to ty zdjąłes kubek i ten syf leciał do sumpa??


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem odpowiedź padła.

Kolega powiedział że odpieniacz wyłączył a nie zdjął kubek, ryby poprostu się podusiły.

Szkoda ale to chyba nie wina środka chemicznego.

Pozdrawiam


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem 12 miarek na baniak 500l + sump 160l. Według moich obliczeń mam 450l w obiegu. Ty masz mniejszy baniak i o wiele mniejszy sump, więc może dawka za duża?

Zbyt duża dawka + wyłączony odpieniacz

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj. Czy ja dobrze rozumiem? Jak odpieniacz wywalal syf po kuracji to ty zdjąłes kubek i ten syf leciał do sumpa??

Doprecyzuję, w instrukcji jest napisane aby odpieniacz wyłączyć na 48h, więc go wyłączyłem. Ale żeby trochę dotlenić wodę zdjąłem kubek i czasami go włączałem bez kubka, żeby działał jak dotleniacz. Po 48h odpieniacz włączyłem normalnie z kubkiem i chodził na mokro.

Nie wydaje mi się żeby ryby się podusiły, jakby była przyducha to powinny pływać przy powierzchni?

Ja dałem 12 miarek na baniak 500l + sump 160l. Według moich obliczeń mam 450l w obiegu. Ty masz mniejszy baniak i o wiele mniejszy sump, więc może dawka za duża?

Możliwe że za duża, powinienem dać mniej niż w instrukcji.

A czy możliwe że padające cyjano wypuściło coś do wody? Np. amoniak? Akurat błazny przesiadywały najwięcej tam gdzie było najwięcej cyjano.

Edytowane przez rysio2000 (wyświetl historię edycji)

było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś zrobić jak w instrukcji ale przyjmując faktyczna ilość wody. Odpieniacz powninien cały czas chodzić ze zdjetym kubkiem przez te 48h. Jest w instrukcji, żeby natleniać wodę.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dywagujecie nad bzdurami. Ilość chemiclenu +_ 20% nie robi żadnej różnicy. To czy potem podmienimy czy nie - też nie trobi żadnej różnicy. Nigdy nie podmieniałem specjalnie - ze względu na chemiclean a stosowałem kilkanaście razy w kilku zbiornikach. Kolega zafundował zbiornikowi klasyczna przyduchę i podusił ryby. Po co wymyślacie bzdury? Fajny jest pierwszy post: ostrzeżenie przed chemiclenem. Powinno być raczej ostrzeżenie przed akwarystą.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjetym kubkiem nie zawsze się da, zwlaszcza jak ma sie HOB. Ja kubka nie zdejmuję, ale przykrecam doplyw powietrza, tak aby coś tam pobierał, ale piany nie bił.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam masz wyraźnie napisane, wyłącz odpieniacz i daj napowietrzanie, jak nie dałeś napowietrzania to odpieniacz bez kupka robi jako napowietrzacz podczas kuracji

Pozdrawiam


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany co do waszej diagnozy.

Przecież natlenianie, to nie tylko odpieniacz. Największa wymiana powstaje poprzez ruch powierzchni wody. Cyrkulator robi u mnie fale na powierzchni, dodatkowo w sumpie woda spływa mi po szybie i też się dotlenia. A odpieniacz włączyłem parę razy bez kubka, wtedy pienił tak, że w całym akwarium pełno było drobinek powietrza. Wcale to nie wpływało na poprawę zachowania ryb.

A czy przyducha wyjaśnia też zejście koralowców?

Chociaż cyjano zniknęło

Tak zniknęło. Szczęscie w nieszczęściu


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.