Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Lampa 23cm od tafli wody żarnik zmieniłem i od razu świeciłem tak samo jak tym starym w ogóle nie zareagowały na zmianę.

20 000k nie jest za ciemny ale dokładam 2x Blue t5 bo za dużo się gapie w akwarium i oczy mi się przyzwyczaiły jest niebiesko ale chce więcej niebieskiego i mięć miękki start i księżyc trochę brutalne te gaszenie. Mam pożyczoną belkę glo od kumpla ale na wyższych fotach jeszcze nie świeci rury dopiero zamówiłem.

Żarnik na tym magnetyku nie jest ciemny, wielu mówiło że będzie za ciemny ale gdybym dał inny żarnik nie 20 000 to by światło było blade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć BLV są właśnie dedykowane do balastów magnetycznych, ale nigdy nie mogłem się na takie 20000K zdecydować. Czas na zmianę.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw masa potem źeźba a nie jakieś tam kropelki...

Jest i pumpa

Ponoć BLV są właśnie dedykowane do balastów magnetycznych, ale nigdy nie mogłem się na takie 20000K zdecydować. Czas na zmianę.

Masz 250w czy 150w jak w stopce ? gdybym miał 150w chyba bym nie wziął 20 000k.

post-8483-0-24246100-1416183704_thumb.jpg

post-8483-0-68628100-1416183709_thumb.jpg

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Żarniki 150W

Napisz jak to podajesz :)

Edytowane przez kmirko (wyświetl historię edycji)

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tabletki dopaszczowo wciskasz? :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Żarniki 150W

No to bym kupił żarnik jakiś 16 000k i na niebiesko dopalił świetlówkami.

Mówią że żarniki 20 000k w 150w są znacznie słabsze.

Tobie chyba chodziło czy ciemno w sensie światła ja zrozumiałem że w sensie barwy.

U mnie temperature barwową ma prawie w sam raz, jest wystarczająco jasno ale nie powiedziałbym że jest jakiś ogrom światła.

Wizualnie bym powiedział że światła jest tyle co w 250l 4x39w 2xblue i 2xwhite 15 000k.

Przy jednym żarniku bym się nie zdecydował ale myślę że jeśli masz 2x150w na 100cm dł to się ze sobą pokryje.Zawsze warto spróbować.

A daje tak samo jak wy kropelki tak samo ja sypie prochy. Dziś zacząłem podawać stejka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy z kreatyną ruszasz? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kreatyna to słabo chyba że na zjazd z clomidem, wpierw sustanon 250 ale wpierw poobserwuje co się będzie działo.

Jutro dam może 2 kapsułki na spadki widać że pumpa jest.

Swoją drogą ciekawy jestem co by było gdyby dostał w paszcze czy by zjadł czy odrzucił. , duży kryll daję z pincety raz w tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwszy raz od startu odpaliłem T5 i jestem zachwycony.

Efekt znacznie lepszy jest na żywo ale to chyba każdy wie kto ma T5.

Dojechały też dwie rybki z seafarm chrysus i salarias.

Piachu dużo nie ma dla rybki ale już zrobiłem wielką górkę w rogu i z czasem może dodam piachu.

Po edytowaniu kolejne fotki.

post-8483-0-76356700-1416340518_thumb.jpg

post-8483-0-17081900-1416340521_thumb.jpg

post-8483-0-63527300-1416341372_thumb.jpg

post-8483-0-07790400-1416341378_thumb.jpg

post-8483-0-96438200-1416341783_thumb.jpg

post-8483-0-66678200-1416341786_thumb.jpg

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi sie druga fotka.

Jak skalniaczek u babci, albo wycieczka w ksiezycowa noc nad klify ;) naprawde fajna


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa obserwacja po dodaniu T5 , ukwiały wszystkie 3 bardziej się pompują macki w kulki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSC00692.jpg

DSC00769.jpg

DSC00766.jpg

DSC00765.jpg

DSC00737.jpg

Jeśli ktoś myśli że dam Zanclusa lub Acanthurusa to się rozczaruje. U mnie to nie przejdzie.

Pozdrawiam

Ps.Światełko wieczorne 2x T5 blue.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku ze odpieniacz wyłączam na 2-3 doby a włączam na kilka godzin.

Zauważyłem znaczącą poprawę w objętości korali i dłuższych polipach. Schuran na suchej pianie zbytnio wyczyszcza.

Jeśli ktoś chce stawiać 500-700l miękkie na schuran 120 to nie obawiałbym się że będzie za słaby.

Niedługo mija rok i podsumowując rok jestem zadowolony z przebiegu baniaka i to w jaki sposób on funkcjonuje że nie sprawiał problemu nie było plag. Najgorsze to ospa i śmierć akallopisosów - tych było mi szczególnie szkoda i strigosus.A najlepsze to że tominiensis trafił się zdrowy i nic nie cieknie ani głośno nie pluska.

Obecne podmiany to 5% co 10dni, przez jakiś czas zrobiłem 10% co tydzień by wróciło ca i mg.Na początku było to 2,5% tygodniowo i czasem zapominałem czyli jedno wiadro 15l - nieco za mało.

Będę obserwował teraz czy wapienne nie bieleją ewentualnie kupie jakieś araga milk bo nie służą większe podmiany koralom i jakimś osadzie na piachu , im więcej podmian na AF FSS tym brudniejszy piach - zielony nalot.

Wcześniej było bardzo dobrze i piach czyściutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladnie :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Padła mi pompa do odpieniacza zobaczymy jak długo baniak pociągnie bez. Może w styczniu lub lutym zakupie pompę.

Na chwile obecną zamówiłem sól reef crystals 7,5kg , przy podmianie 3x28litrów/miesiąc glony wapienne nie ubywają na ubogiej soli , na rc próbuje 2x28l na miesiąc i zobaczymy czy się sprawdzi. Test testera wyraźnie pokazał że rc jest bogata w mg i ca więc to coś dla mnie bo cena też do przełknięcia. Nie dolewam żadnych minerałów ani witamin więc myślę że warto spróbować.

post-8483-0-92761700-1418750898_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche mi brakuje takiego rozmachu (nie zeby 400ltr to bylo nie wiadomo co), stoi to moje stare akwarium puste i tak mnie troche ciagnie by sie zabawic nim od nowa, ale jak policzylem koszty zapelnienia tego zbiornika od nowa skala, rybami, koralami, ekipa czyszczaca, nowym odpienkiem (stary za glosny i zbyt wrazliwy na zmiany poziomu wody), nowym swiatlem bo power compacty to juz przezytek, jedna nowa koralia to chyba sie nie porwe. Plus wieksze podmianki itd, plus mozliwa przeprowadzka :) Ale taka jakas chec zostaje :)

Co do towjego baniaka to az tak wielkiej obsady nie masz, imo regularne podmianki i powinno byc ok, nie dokladaj obsady do czasu naprawy odpienka (planujesz w ogole wiecej ryb bo tak strzelam w ciemno, pisales ze myslales o antiaskach).

Swoja droga czemu nie skrobiesz alg wapiennych?


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci że jednak jakby nie patrzeć koszty się zbierają a to pompa padnie a to soli idzie sporo rocznie z 3-4 stówki.

Czasem myślę że mogłem wiekszy litraz zrobić a z drugiej strony chce być wierny morszczyznie i taki litraż jest aż nad to.

Na dłuższą metę duży litraż to duży stres podczas wakacji,ferii,weekendowych wyjazdów. Teraz jakbym miał coś zmienić to pewnie jedynie niższe i dłuższe akwarium by ryby czuły się lepiej ograniczając wydatki na oświetlenie pewnie bym zrobił 4x39w przy 40h wystarczyło by w zupełności do mojej obsady patrząc po zbiorniku kivi. Co do ryb mi nie zależy aż tak bardzo na wielu rybach za wszelką cenę.Moje rybki są bardziej denne i myślę sobie że górna część zbiornika niewykorzystana, może jak drzewka podrosną to ryby będą wyżej pływać.

Athiasy fajne by było mieć z 7-10 sztuk przynajmniej mnie się bardziej te większe podobają a one już tak dobrze by się nie czuły w moim litrażu więc odpuściłem je. Na chwilę obecną jedyny pomysł jaki mam na na kompletną obsadę to dodać sexguttata żeby piach przekopywała mam trochę problem z utrzymaniem czystości piachu lekkie cyjano ale nie ma tragedii. Zostawię sobie otwartą drogę i jak mi kiedyś jakaś ryba wpadnie w oko i będzie odpowiednia do mojego zbiornika to dodam na chwile obecną nic mi nie pasuje albo za duże wymagania.Teraz po roku będę wymieniać filterki przed osmozą i żywicę i zmiana soli więc może się coś poprawi.

Co do odpieńka działa 10 minut po czym pompa się wyłącza - zawsze coś chodź schuran musi troszkę dłużej popracować może do zakupu nowej pompy bedzie jakoś funkcjonować.

Jestem pewny że midiflotor pociągnąłby mi baniak ale mam już pewien sentyment do schurana dlatego go zostawię i wymienię pompę.

Co do glonów wapiennych nie czyszczę ich głównie na tylnej szybie aby zasłonić komin i hqi odbija światło do połowy wysokości baniaka na ścianie za akwarium trochę to nie ładnie wygląda.W poprzednich baniakach nigdy nie usuwałem wapiennych takie tło najbardziej mi odpowiadało , to też jest wygoda i trochę lenistwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moim zdaniem ten zielony glon to nie efekt soli, a efekt braku odpieniacza.

Miałem tak u siebie, jak nie umiałem dojść czemu odpieniacz nie pieni. Na piasku glon, na skale glon - tylko żółtek miał radochę.

Od momentu jak odpieniacz ruszył pełną parą sukcesywnie pozbywałem się problemu.

co dwa dni dozowałem witaminy i aminokwasy i raz w tyg żarełko i korale pękały w szwach.

podmiany możesz robić mniejsze, ale jak zbiornik Ci zarośnie glonem albo innym badziewiem - to nie zapanujesz nad tym

EDIT

a poza tym niedziałający odpieniacz - to brak napowietrzania wody. Za chwilę zrobisz przyduchę :)

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny zbiornik. Super przestrzennie wygląda. Jak badyle urosną to będzie wypas. Planujesz zasłonić komin jakimś zwierzakiem?

...

EDIT

a poza tym niedziałający odpieniacz - to brak napowietrzania wody. Za chwilę zrobisz przyduchę :)

Pod tym się podpisuje obiema rękami. Szczególnie w nocy jest mało tlenu (sprawdź PH). Jest na to pewien patent, który u Ciebie by zadziałał idealnie. Może byś miał ochotę poeksperymentować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się twoje luźne podejście do tematu. W końcu akwarium ma być dla nas a nie my dla akwarium.

Ile i jakie obecnie masz rybki? Na zdjęciach widziałem żółtka, tominiensisa i salariasa, masz jeszcze jakieś inne?


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luźne podejście do tematu to jest to :) Akwarium to ma być hobby a nie przedmiot obaw i usilnych prób zrobienia z niego odpowiednika oceanu. Ludzie się spinają i zaczynają kombinować rozjeżdżając przez to parametry. Ja mam wprawdzie bardzo młode akwarium (od lutego 2014) ale od kiedy przestałem się starać to wszystko śmiga (może do czasu - nie wiem ale tego to pewnie nikt nie wie).

W tej chwili do moich starań w akwa można zaliczyć:

- Podmiana wody 20L raz na tydzień + przemieszanie piasku przed podmianą

- 2 x na tydzień wkroplenie KZ BioMate

- 1 na tydzień dolanie bakterii (ile ml to nie wiem - leję na oko :) )

- Karmienie oczywiście ;)

Sorry, że odszedłem od tematu: Akwarium masz świetne i oby tak dalej (czyt. bez spinki) a za jakiś czas będzie na co popatrzeć.

Edytowane przez czaja (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam duży spadek w sumpie i w kominie obniżyłem minimalnie poziom mam grzebień tak że kilka cm poniżej woda już chlupie sobie.

Do tego jebao i na razie wszystko żyje.

Odpieniacz włączam raz dziennie na 5-8minut nie wywali za wiele w zasadzie to przeleje ale napowietrzy dobrze. Ryb mam tyle ile większość tego forum w 250l więc myślę że nie będzie tak źle z tym brakiem odpieniacza.

Mam też zaczepioną lampę hqi nad baniakiem ale mam odpalone cały dzień 2x39w ryby dawno nie były tak aktywne a korale szaleją i pompują się znacznie lepiej niż pod żarnikiem.

Co do ryb:

Salarias,flavescens,perideraion x2,tominiensis,parasema,4 krewetki czyszczące w tym 2 od aiptasi.

Wyłączony odpieniacz i cienkie światło to jest właśnie to co miękkie lubią.

Ostatecznie wybrałem sól blue treasure reef z racji wysokiego magnezu, skusiłem się ze względu na atrakcyjną cenę.Sól już zamówiona ale wystartuje z nią jakoś w połowie stycznia bo mam jeszcze trochę poprzedniej.

post-8483-0-54501200-1418823523_thumb.jpg

post-8483-0-16168100-1418823601_thumb.jpg

post-8483-0-42977800-1418823701_thumb.jpg

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tylko 0,2 W/l oświetlenia? I mówisz że korale mają się świetnie a wręcz rosną lepiej niż pod mocniejszym?

Czy jednak doświetlasz parę godzin HQI?


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nie świeciłem nic, dziś odpaliłem sobie na 3 godzinki bo jest ciemno dla mojego wzroku , świetlówki mam tylko 2xblue bo miały być wieczornym oświetleniem.

Dla korali wystarczy 0,2w dla oczu za mało. To jest okresowe , planuje zmienić lampkę a nove zostawić :)

Na pewno nie widać zmian na gorsze , zoa ładnie pootwierane, sinularia pod hqi jest skurczona pod t5 jest większa.

Co mam myśleć? albo kurczy się chroniąc od światła albo się wyciąga do słabszego światła.Ważne że polipy są i wygląda zdrowo.

W tej chwili ciężko mi wyciągać obiektywnie wnioski bo odpieniacz wyłączony a schuran na otwartym zaworze wymłucił wszystko.

Od 2006 r wszystko co robię w morskim opieram nie na testach tylko na tym co mi mówią oczy, póki co mówią że wszystko jest ok od stycznia w tym projekcie. Wszystkie zmiany jakie wprowadzam związane z odpieniaczem,swiatłem,podmianami nie wpłyną na życie ryb i zwierząt wszystko monitorowane.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.