Skocz do zawartości
Tester

Nutrienty zerowe czy wykrywalne?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio, trafila mi w rece ksiazka Tonego Vargasa pt "The Coral Reef Aquarium". Pierwsza czesc ksiazki opisuje procesy wystepujace w naszych akwariach, obsluge i metody ich prowadzenia oraz popularny sprzet stosowany przez akwarystow. Druga czesc ksiazki to prezentacja 50-ciu najladniejszych zbiornikow morskich

W dziale poswieconym parametrom chemicznym solanki trafilem na informacje, ze w akwarium z NO3 w okolicach 1mg/L wystepuje szesnastokrotne przekroczenie azotanow w stosunku do wody morskiej z typowej rafy koralowej. Natomiast sugerowany poziom fosforanow to okolice 0,015mg/L.

Ogolne trendy prowadzenia zbiornika SPSowego glosza trzymanie zerowych parametrow nutrientow, tak w celu poprawy wybarwienia SPSow jak i w walce z glonami. Akwarysci na swiecie przescigaja sie w metodach filtracji majacych zapewnic zerowe nutrienty...

Dochodzac do drugiej czesci ksiazki, widzimy swiatowej slawy akwarystow prezentujacych swoje zbiorniki. Z bardziej znanych mamy Krzysztofa Tryca, Juliana Sprunga, Alexandra Girza, Thomasa Pohla, Davida Saxby'ego.

Przegladajac zdjecia wszystkich piecdziesieciu zbiornikow dostaje sie oczoplasu od kolorow. Jednak czytajac opisy widac, ze ponad polowa zbiornikow prowadzona jest na wykrywalnych azotanach.

Z jednej strony recepta na pieknie wybarwione korale SPS sa zerowe parametry NO3 i PO4, a z drugiej strony mamy pieknie wybarwione SPSy w zbiornikach z azotanami rzedu 2,5 mg/L

Pytam wiec o Wasze doswiadczenia w tej materii i zapraszam do dyskusji :)

I jeszcze jedno pytanko pomocnicze...

Czy istnieje mozliwosc aby w przecietnie obsadzonym rybami akwarium wybic azotany i fosforany ponizej poziomow, ktore sa na rafie?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale Nutrienty to chyba co innego niż Azotany(No3)


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temacik :thumbup:

Mozliwosc "wyzerowania" prawdopodobnie istnieje. Nie mozemy porownywac warunkow na rafie z naszymi zbiornikami. W naszych akwariach jest duzo zwiazkow, kilkudziesieciokrotnie bardziej "zageszczonych" niz na rafie.

Zauwazylem, ze po podniesieniu NO3 (jesli o nie Ci chodzi) na 0,5 juz na drugi dzien Salifert znowu nic nie "wykrywa", wiec po kilku dniach, NO3 moze prawdopodobnie byc nie tyle "wyfiltrowane" filtrami, co zuzyte przez bakterie.

Osobiscie nie martwie sie zbytnio zerowym NO3 gdy PO4 rowniez jest maciupkie. Niemniej jednak, wykrywalne NO3 pozwala mi na "spokojniejsze" prowadzenie akwarium. Mam tez wrazenie, ze wiekszy wplyw na wybarwienie korali ma PO4. Nie zauwazylem roznic w wybarwieniu prowadzac na NO3 zerowym lub np: 0,5 mg/l.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie mozna przyjać, ze:

Nutrienty = pozywka = nawoz = pokarm = substancje odzywcze etc


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba powinno sie sklasyfikować dany badany zbiornik:np SPS+LPS samo SPS ,LPS+miekkie itd.Bo tak jak napisał Daniel każdy ma inny zbiornik,i w tej książce jest pewnie opisane te piękne 50 zbiorników wybranych...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium to nie rafa,w naturze korale maja wiecej swiatła i papu,w akwarium z zerowymi nutrientami jedziemy na krawedzi,byle jakie wachnięcie parametrów i po wrazliwych koralach.Tak samo ryzykowne jest trzymanie KH na takim poziomie jak w oceanie,czyli kolo 6,


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie ciekawi taka rzecz

bo nie wiem

skoro skała (zywa, ożywiona, zamiennik) może przyjąć/wchłonąć/nasycić się po4 to, czy przy "zerowych" parametrach byłaby buforem bezpieczeństwa w drugą stronę? Czy są jakieś dostępne badania na ten temat? Czy może też całe to moje pytanie oparte jest na nieprawdzie*?

* i nie piszę tutaj o samym po4 występującym naturalnie w skale koralowej.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doswiadczenia z SPS jest zaledwe kilkumieisieczne, ale jakies tam kolory mam. Uwazam ze parametry w wstosunku do kolrow w danym zbioniku trzeba rozpatrzyc indywidualnie.

Opisze swoj przypadek.

PO4 - 0.00 mala hanka

NO3 - ewidentne 0 nawet po pozostawieniu fiolki na kilka godzin, czasmi po 3 minutach cos jest. Ciezko dostrzec ale jest, przebarwienie we fiolce ktore jest mniejsze od 2 i jeszcze to musze dzielic przez 10.

Moje przemyslenia, obserwacje, wnioski :

Mysle ze nie mamy testow na tyle czulych i w wodzie zawsze jest wiejcej niz z odczytu. Przydaloby sie labolatorium. Poza tym mierniki na PO4 mierza tylko fosfor nieorganiczny a organiczny wystepuej pod wieloma postaciami.

Zaobserwowalem ze gdy NO3 przez dluzysz czas jest niewykrywalne po zaczyna pokazywac sie PO4. Stosujec niemicka metode STACHA :thumbup: dodaje sztucznie 1-2ml NO3 i PO4 wraca do 0,00 Takie parametry staram sie trzymac.

Wnioski mam takie ze gdybym mial odpieniacz niejdnokrotnie mocno przewymiarowany moje korale przy takich parametrach nie mialy by szans na przezycie. No chyba zebym mocno karmil, ale to znowu w kubek i jak krew piach bledne kolo.

Dlaczego tak mysle?

Na advancedaquarist przeprowadzono badania o bakteriach. Mnie mocno zaintrygowaly wyniki nie samej biologii czy szczepow co ich ilosci.

Okazalo sie ze w akwarium zageszczenie bakterii w kolumnie wody mamy tylko 1/10 tego co w probce pobranej z rafy. Co ma koral jesc jak zooksantele nie maja paliwa z kolumny wody (no3 po4) a znikoma ilosc bakteri nie jest w stanie pokryc zapotzrebowania na nitrogen. Przy dodatkowym wytrzeapaniu wody mikro jaki los czeka korala? Czy koral kakrmiony raz dwa razy w tygodniu po zgaszeniu swiatla bdzie rosl gdzie tak naparwde lepiej karmic w dzien i sama kacyfikacja jest bardziej efektywn w dzien. Koral chyba jest przystosowany by jesc caly czas.

Teraz wyobrazmy sobie sytuacje ze parametry mamy bliskie zer, ale wykrywalne ( czyli do zaakceptowania) swiatlo mozna powiedziec ze OK, woda jest mocno wytrzepana odpieniaczem a upragnionych kolorow nie ma. Koral bedzie korzystal tylko z zooksatelli i by pokryc swoje zapotrzebowanie energetyczne musi zwiekszyc ich ilosc. Korale ida w herbate. Na dodatek sam odpieniacz chocby nie wiadomo jak dobry byl nie usuwa wszystkich zwiazkow organicznych. Ta zapomniana czasmi organika, ktorej nie jestesmy w stanie mierzyc ma znaczenie - dlatego nie powinno sie zapominac o weglu.

Brak kolorow przy niskich parametrach przyponima mi sytuacje kiedy mamy palage glonow przy niewykrywalnych parametrach. W kolumnie wody nic a glony rosna w najlepsze. Maja zrodlo, ale ze korzystaja na biezaco testy nic nie pokazuj. Z nadmierna iloscia zzooksantelli w naszych koralach moze byc podobnie. Karmia sie bo jest pod dostatkiem a testy pokazuja zera.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak w takim razie wytlumaczyc super kolory przy azotanach rzedu 2,5mg/L lub fosforanach 0,6mg/L


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wyjaśnieniem jest odpowiednie karmienie.

Ja od jakiegoś czasu sypie mleko w proszku - z automatu 2 razy dziennie. Wzrost jest super, korale kolorowe. Dodatkowo leje z dozownika żelazo i mikroelementy do fito. Spsów nie mam ale zoa u mnie np z brązowych robią się zielone a szczepki montipor z wyblakłych zrobiły się mocno czerwone. Kiedyś oprócz mleka lałem jeszcze fito i efekt był jeszcze lepszy. Dlatego odnowiłem hodowlę.

Nie jest prawdą to że na rafie koralowej jest 0,015 mg/l PO4. Na różnych rafach są różne stężenia między innymi fosforanów. Zależy to od pory roku, prądów morskich, głębokości, położenia akwenu itd. W oceanie jest średnio 0,06 mg/l PO4 i takie stężenie można uznać za optymalne. Jeśli będzie mniej to będzie źle ale jeśli będzie więcej to też będzie źle.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aloha

dobra, a jaka jest dokładność testów ? wychodzi zero ale czy ono jest faktycznie ?

Cieszymy się zerowymi parametrami a wg mnie to złudnie, hanka ma tolerancje, salifert i jego no3 niby jednoznaczne, ale trudno dojrzeć to minimum. Wyda mi się, że lawirujemy na niskich jednostkach myśląc, że jest zero.

I do tego mit - zerowe parametry zbiornik się sypie. Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, a jeżeli już zakładamy, że winą są wyniki na testach zerowe to bardziej obstawiam, że to stosunki parametrów psują sprawę a nie faktycznie, że coś jest za nisko.

A i jeszcze dodam, Przemek był na Bali i robił małą hanką test na po4 (nie wiem czy pamiętacie) wynik był 0,16 jak dobrze pamiętam, a kolory... biorę w ciemno

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnieniem jest odpowiednie karmienie.

W oceanie jest średnio 0,06 mg/l PO4 i takie stężenie można uznać za optymalne.

Czemu tak komplikujesz? Nie bierzemy pod uwage caly ocean tylko rafy. Co nas obchodzi PO4 np w ujsciu Amazonki? A tak przy okazji.. Hanka w Kanale La Manche pokazala mi 0.00mg/L PO4

Kiflu mnie uprzedzil z tym Bali. Przyznam ze nie widzilem tego postu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Hanka jeśli się nie mylę ma dokładność +/- 0.06. Czyli za jej pomocą popełniamy błąd przypadkowy 0,6 mg/l. Jeżeli więc ktoś zmierzy nią fosforany i stwierdzi że ma 0,1 mg/l to równie dobrze może mieć 0,4 mg/l albo 1.6 mg/l - biorąc pod uwagę jedynie błąd przypadkowy czyli w grę nie wchodzi błąd osoby wykonującej pomiary, zanieczyszczenie zlewki, złe pobranie próbki itd...

Ja nie komplikuję - taka jest natura. To nie moja wina, że na rafach koralowych są tak rożne parametry wody. W dodatku nie bierzemy pod uwagę np krzemianów których w oceanie jest bardzo dużo - średnio o ile się nie mylę 2,5 mg/l.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znow komplikujesz. Hanka ma blad 0,4 co nie zmienia faktu ze blad rowniez rozklada sie po krzywej Gaussa


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze mam jedno spostrzeżenie, ci co pamiętają mój poprzedni zbiornik za czasów świetności - nigdy nie karmiłem koralowców, żadnymi cudami itp, przy założeniu nauki, że koralowiec pobiera 70% życia ze światła - nie karmiłem, przechodząc na zeovit również nie stosowałem butelek z pożywieniem, metoda na minimum ZO2 + kamyki + Zeobek, hulało.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A nie wlewałeś przypadkiem jakiegoś "magicznego" dodatku przeznaczonego do " "zeo"-akwarystyki"??

Tak jeśli wykonasz nieskończoną ilość pomiarów to się rozkłada. Z tym że ty jeśli wykonasz jeden pomiar to nie wiesz w którym miejscu tej krzywej jesteś...

Dlatego powinieneś wykonać przynajmniej 3 pomiary i jeśli są zbliżone do siebie to wyciągnąć średnią a jeśli nie to bawić się dalej...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do glonów i ilości zeozaxeli przy rzekomo zerowych parametrach,

uważam, że jest coś takiego w zbiorniku jak bilans, czyli ilość odbiorców jest równa produkcji - na chłopski rozum - glony są bo przejadają np. NO3 mimo, że na teście 0, usuniesz mechanicznie glony no3 skoczy. Podjeżdżam że ze zeozaxelami jest podobnie, tylko te usuwanie trudniejsze.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, znasz mnie - leń z natury jestem - wstrząsałem jak mi się chciało :).

A co do samego karmienia - raczej w to nie wierze, zwykły absorbent tyle tylko, że wstrząsany żeby syfem nie zachodził.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Po niektórych koralach widać kiedy im czegoś brakuje. U mnie jest teraz za niskie PO4 bo xenia jakoś tak dziwnie zaczyna wyglądać. W sumie to logiczne bo za mocno podbiłem NO3 - które zaczęło mocno spadać i zbiło PO4 i dlatego wyskoczyły delikatne cyjano w tym samym miejscu co zwykle... Za to Mg jest ok bo tubipora pięknie napompowana. Żelaza tez nie brakuje bo tubipora ma odpowiednie ["pastelowe" a nie wyprane] kolory.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że nutrientów w morzu jest tak dużo, że nie jesteśmy w stanie sprostać naturze.

Mało tego, natura potrafi pięknie pozbyć się produktów rozpadu i metabolitów tychże nutrientów, o czym właśnie dyskutujecie (NO3 i PO4).

No i pozostaje pytanie, dla kogo nutrientami są NO3 i PO4? Zwierząt, czy roślin? Co dla kogo jest "nutrient" i co tak naprawdę mierzymy - nutrienty, czy to co z nich zostanie (zostanie wydalone lub "zepsuje się")?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do samego karmienia - raczej w to nie wierze, zwykły absorbent tyle tylko, że wstrząsany żeby syfem nie zachodził.

no wlasnie ten syf to podobno taki schaboszczak dla korali :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

zeolit w akwarium to nie jest absorbent....

Absorbentem w akwarium jest woda albo powietrze w odpieniaczu ale nie zeolit...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiedzialem ze zauwazy :whistle:

mialem Ci Macku pisac pw zebys edytowal bo sie Konrad po watku kreci ale nie zdazylem :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ant trochę to nie zrozumiale napisałeś ,ale ja chyba załapałem chodzi Ci o to że Mg jest niżej niż 3/1 w stosunku do wapnia czyli przy Ca 450 a Mg 1250 czy na odwrót ?

Ja już to gdzieś pisałem wcześniej że korale muszą mieć uboga wodę we wszystkie składnik łącznie z mikro i makro oraz nutrientami .

Jednak ubogie nie oznacza że bez dostępu do nich .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.