Skocz do zawartości
Sebastiano

Lampa T5 przeróbka na ściemnialną...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się jaki jest sens(koszt) przerabiania gotowej lampy na lampę z efektem ściemniania lub czy ewentualnie zrobienie lampy T5 DIY z efektami ściemniania.

Proszę o ewentualne sugestie tudzież porady.

Pozdrawiam.Seba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoria mówi, że świetlówki szybciej się zużywają.

Jak chce się efekt zaciemniania, to warto się zastanowić, czy nie wystarczy jedna para świetlówek z tą funkcją.

Pamiętaj, że stateczniki ściemniane są sterowane 1-10V, więc potrzebujesz urządzenia to sterowania (pomijając oryginalne lampy).

Więc, reasumując, nie pacząc na koszty gadżet fajny i przyjemy w szczególności wieczorami, licząc się z pieniędzmi - wg. mnie nie warto.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

podepne sie pod temat .

a jak sprawa wyglada z przerobka w tym samym kierunku lampy LED 120W ktora jest nie sterowalna aktualnie ( tylko ON/OFF) ?

dziekuje


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoria mówi, że świetlówki szybciej się zużywają.

Jak chce się efekt zaciemniania, to warto się zastanowić, czy nie wystarczy jedna para świetlówek z tą funkcją.

Pamiętaj, że stateczniki ściemniane są sterowane 1-10V, więc potrzebujesz urządzenia to sterowania (pomijając oryginalne lampy).

Więc, reasumując, nie pacząc na koszty gadżet fajny i przyjemy w szczególności wieczorami, licząc się z pieniędzmi - wg. mnie nie warto.

Nie warto ze względu na koszt zużywania świetlówek czy kosztów zbudowania takiej lampy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek założony został w celu próby połaczenia światła jakie daje T5 a efektu wchodu i zachodu jaki daje lampa led z komputerem.Jestem na etapie kompletowania więc próbuję wziąść wszystkie aspekty pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto ze względu na koszt zużywania świetlówek czy kosztów zbudowania takiej lampy?

Z tym zużyciem nie znam wyników, na ile częściej należy wymieniać, miałem taką lampę i wymieniałem standardowo co ok 6-8 miesięcy.

Cena złożenia takiel lampki jest wyższa niż standardowo.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kiedyś przeglądałem też ten temat dla akwarium słodkiego i wyszło że taniej mi zrobić będzie oświetlenie LED.

Jednak jeśli nie czytałeś to proponuję zobaczyć ten artykuł:

http://steruj.pl/artykuy/1/32

tutaj za to znajdziesz ceny dobrych stateczników philipsa http://www.gitmarket.pl/philips/hf-regulator-ii-analog-pl-l-statecznik

Nie napisałeś czy chcesz robić automatyczne ściemnianie czy tez ręczne. Jeśli ręczne to potrzebujesz sterownik, czyli najtańszy ściemniacz 1-10V. Wersja minimalistyczna to potencjometr i zasilacz DC od laptopa - ja tak robiłem i działało.

Wersja automatyczna to już inna bajka. Ja używam sterownika DIY opartego na arduino ale to tylko dlatego że akurat miałem taki pod ręką.

Co do trwałości świetlówek to miałem kilka lat temu świetlówkę T5 ze ściemnianiem w łazience i zakres regulacji był w zakresie od 40 - 100% mocy świetlówki.

Świetlówka nie zużywała się szybciej od tej, która świeciła stałą mocą. Jako że był to zestaw podświetlenie lustra od tyłu (ściemniany) i od góry (świeciła na 100%), to nie można było włączyć tylko jednego źródła światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zużyciem nie znam wyników, na ile częściej należy wymieniać, miałem taką lampę i wymieniałem standardowo co ok 6-8 miesięcy.

Cena złożenia takiel lampki jest wyższa niż standardowo.

Rozumiem.Korci mnie jednak mimo wszystko wykonać taką lampę.Zdążyłem kilkakrotnie wyczytać na forum że jednak typowe on-off średnio się ma do stresu panującego w związku z włączaniem i wyłączanie oświetlenia więc kombinuję coś w kierunku rozjaśniania i ściemniania...

Może znajdę jakąś pomocną dłoń która będzie w stanie wskazać co należy zakupić i jak to ze sobą połączyć aby to miało "ręce i nogi" :blushing:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kiedyś przeglądałem też ten temat dla akwarium słodkiego i wyszło że taniej mi zrobić będzie oświetlenie LED.

Jednak jeśli nie czytałeś to proponuję zobaczyć ten artykuł:

http://steruj.pl/artykuy/1/32

tutaj za to znajdziesz ceny dobrych stateczników philipsa http://www.gitmarket...pl-l-statecznik

Nie napisałeś czy chcesz robić automatyczne ściemnianie czy tez ręczne. Jeśli ręczne to potrzebujesz sterownik, czyli najtańszy ściemniacz 1-10V. Wersja minimalistyczna to potencjometr i zasilacz DC od laptopa - ja tak robiłem i działało.

Wersja automatyczna to już inna bajka. Ja używam sterownika DIY opartego na arduino ale to tylko dlatego że akurat miałem taki pod ręką.

Co do trwałości świetlówek to miałem kilka lat temu świetlówkę T5 ze ściemnianiem w łazience i zakres regulacji był w zakresie od 40 - 100% mocy świetlówki.

Świetlówka nie zużywała się szybciej od tej, która świeciła stałą mocą. Jako że był to zestaw podświetlenie lustra od tyłu (ściemniany) i od góry (świeciła na 100%), to nie można było włączyć tylko jednego źródła światła.

Dzięki rfx już biorę się za lekturkę.Pasowało by mi ściemnianie automatyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macku, praktyka mowi co innego niz teoria, byly robione badania w tym kierunku, wyszlo z nich, ze "zuzycie" swietlowek jest mniej wiecej takie samo.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko jasne.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takiej lampie nie ma nić co mogło by cię zaskoczyć zakupujesz stateczniki ,oprawki do świetlówek ,łączysz na wszystkich statecznikach masz pełny opis połączeń ,i pozostanie ci podłączenie modułu który będzie sterował 1-10v


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takiej lampie nie ma nić co mogło by cię zaskoczyć zakupujesz stateczniki ,oprawki do świetlówek ,łączysz na wszystkich statecznikach masz pełny opis połączeń ,i pozostanie ci podłączenie modułu który będzie sterował 1-10v

statecznik jakiś specjalny?a moduły występują gotowe czy to jest ukłon w kierunku DIY?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macku, praktyka mowi co innego niz teoria, byly robione badania w tym kierunku, wyszlo z nich, ze "zuzycie" swietlowek jest mniej wiecej takie samo.

Mam takie same spostrzeżenia, ale pod jednym warunkiem - nowe świetlówki trzeba kilkanaście godzin używać na pełnej mocy. Pierwszej świetlówki nie wypalałem, bardzo szybko zrobiła się czarna na końcach.

statecznik jakiś specjalny?a moduły występują gotowe czy to jest ukłon w kierunku DIY?

Statecznik specjalny ze sterowaniem 1-10V.

Masz jakikolwiek sterownik do akwarium?

Edytowane przez rj1307 (wyświetl historię edycji)

8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie same spostrzeżenia, ale pod jednym warunkiem - nowe świetlówki trzeba kilkanaście godzin używać na pełnej mocy. Pierwszej świetlówki nie wypalałem, bardzo szybko zrobiła się czarna na końcach.

Statecznik specjalny ze sterowaniem 1-10V.

Masz jakikolwiek sterownik do akwarium?

Niestety nie posiadam na tę chwilę żadnego sterownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podpowiem Tobie coś innego. Mianowicie u mnie:

- 150W LED zapala się o godzinie 8:00 i wschód ustawiony jest na 0,5 godziny.

- 50 W Led światłem 100% (czyli ON/OFF) zapalam o 11:00

- 40 W świetlówka t5 (ON/OFF) zapala się o 12:00

Mam wspaniały wschód, a te mignięcia dodatkowego światła ryby praktycznie nie wyłapują i się nie stresują.

Wieczorem ten sam cyrk. Timery wyłączają najpierw 50W ledów, potem świetlówkę, a w trzy godziny później następuje zachód trwający 0,5 godziny.

Moja lampa jest diy ale naturalnie można w taki sposób wykorzystać np trzy lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat mogę uznać za zamknięty chyba że ktoś z forumowiczów postanowi podpiąć się do tematu i kontynuować.

Po przeanalizowaniu wszelkich "za i przeciw" postanawiam nabyć lampę led(DIY).

Pozdrawiam.Seba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat mogę uznać za zamknięty chyba że ktoś z forumowiczów postanowi podpiąć się do tematu i kontynuować.

Po przeanalizowaniu wszelkich "za i przeciw" postanawiam nabyć lampę led(DIY).

Pozdrawiam.Seba.

To ja sie podepne i odgrzeje kotleta. Szukam jakiegos sterownika do symulacji wschodow i zachodow lamp T5 (1-10V). Wiem ze komputery akwarystyczne posiadaja taka mozliwosc, ale wolal bym cos tanszego. Istnieje cos takiego?

Zamierzam zmontowac oswietlenie 8x80W i z tego 2 sztuki sciemniane.

Edytowane przez pokson (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja sie podepne i odgrzeje kotleta. Szukam jakiegos sterownika do symulacji wschodow i zachodow lamp T5 (1-10V). Wiem ze komputery akwarystyczne posiadaja taka mozliwosc, ale wolal bym cos tanszego. Istnieje cos takiego?

Zamierzam zmontowac oswietlenie 8x80W i z tego 2 sztuki sciemniane.

Ja zamówiłem

w FastElektronics u Darka Kloca.Za dwukanałówke zapłaciłem 210 netto.

Statecznik ten http://www.aqua-light.pl/index.php/produkt/statecznik-vs-elxd-254-dimm-sciemnialny-1-10v pod powyższy sterownik. Całość montuje sobie sam dodatkowo świetlówki będą osadzone w tych rurach - http://allegro.pl/show_item.php?item=5833133314 z bryzgoszczelnymi podeściami.

Dodatkowo oprócz tych 2 T5 w obudowie zawiśnie jeszcze to http://www.oceanrevivellc.com/goods.php?id=21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to zadziała ale jakl by co mam na sprzedaż stateczniki ściemnialne z lampy ATI Sunpower właśnie 80W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.