Skocz do zawartości
manix87

Pomoc w projekcie pierwszego 325l morszczaka.

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowym użytkownikiem, dlatego też na wstępie chciał bym przywitać wszystkich.

Cześć !

Około 2 miesięcy temu pojawił się pomysł założenia morskiego akwarium. Obecnie jestem na etapie planowania oraz zgłębiania jakże obszernego tematu akwarystyki morskiej wiec bardzo dużo czasu poświęcam na lekturę forum o tej tematyce oraz Google ;). Powiedzmy że liznąłem już trochę teorii i powoli zaczynam precyzować swoje plany, ale też zaczyna się coraz więcej niewiadomych i niepewności. Chciał bym poprosić o rade, aby wiedzieć w jakim kierunku iść. Proszę o naprowadzenie mnie, poniżej napisze co na dzień dzisiejszy planuje. Dodam ze mieszkam w UK.

co będzie żyło: na początek korale miękkie, małe rybki 8-12 sztuk, w przyszłości pewno max 3 korale twarde

Akwarium - 90x60x60 ok 320l wiem że wysokość 60 to trochę dużo, ale wykonawca baniaka www.ndaquatics.co.uk ma w standardzie taką wysokość, komin wewnętrzny

tu Pyt.1 nie wiem jak obliczyć średnice spływu i rewizji ??

Odpieniacz - tu mam problem Ciekawi mnie vertex omega 150 lub APF 600

Pyt. 2 czy warto inwestować w głowice czyszcząca i odpływ brudów ??

Sump - 83x45x42 ok 150l planuje trzy komorowy i oddzielny zamknięty zbiornik na automatyczna dolewkę.

Do pierwszej komory spływ i rewizja w niej będzie odpieniacz,

Pyt. 3 co dać do drugiej komory myślałem nad DSB i nad nim jakieś glony bez korzeni co o tym sądzicie ??, 3 komora Deltec FR-509 filtr przepływowy z purigenem i chemi purem elite

Pyt.4 czy do tego filtra muszę dokupić jakąś pompę ?? no i powrót czyli pompa obiegowa w komorze 3.

Oświetlenie - maxspect R420r 160k

Pyt. 5 wystarczy do tej wysokości akw ??

cyrkulacja- raczej tunze x2 + kontroler nie zdecydowałem jeszcze jaki modele

pompa główna- New Jet NJ 3000

Pyt.6 Jak oceniacie początkowe założenia i projekt czy to wszystko ma sens i dobrze współgra. Jestem nowicjuszem i szczerze przyznam ze tyle tych rodzai filtracji i całej chemii ze nie jestem pewny czy dobrze interpretuje to co czytam z tond cały ten post. Z góry dziękuje za pomoc i proszę o wyrozumiałość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jakie miasto w UK?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Ales chaotycznie te pytania pozadawal :)

1- Jestem zwolennikiem duzych rur. Moja rada daj obie 40mm

Vertex i Deltec to dwa rozne odpieniacze. Jesli wybierzesz vertexa to upewnij sie ze bedziesz mial odpowiedni poziom wody w komorze co dla Delteca jest nieistotne. Deltec - stara sprawdzona konstrukcja - mozna tanio kupic uzywke - sam mialem i polecam.

2- podobno wygodne ale musisz miec miejsce nad odpieniaczem. Jesli regularnie bedziesz serwisowal odpieniacz to jest to zbedny koszt -w kazdym razie na start

Sump - osobiscie odradzam 3 komory w malym sumpie. Poza tym wydaje sie byc za wysoki. Upewnij sie ze bedziesz mial wystarczajacy przeswit nad krawedzia sumpa aby latwo w nim operowac

3 - jak zrobisz dwie komory to dsb mozesz zrobic wstawiajac odpowiedniej wielkosci kontener PCV. Wygodne w przypadku koniecznosci usuniecia DSB.

4 - jakos go trzeba zasilac. Albo pompa albo ze splywu

5 - na wysokosc wystarczy, wiekszym problemem bedzie szerokosc.

6 - wszystko wyglada na wczesne planowanie - na razie trudno oceniac.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okolice Taunton

ok Tester dzięki za podpowiedzi

Pomyśle nad dodaniem od tylnej strony T5 x2 o odpowiedniej barwie to chyba dobre rozwianie ?

A jeśli chodzi o filtracje odpieniacz+DSB+Glony+podane absorbery to dobre połączenie nie przesada ?? czytałem też ze można wyjałowić wodę

Dwie komory: 1 spływ,rewizja,odpieniek. 2 Kontener PCV w nim LS, a obok glony na końcu pompa ,a jak zabezpieczyć pompę przed zassaniem glonów?

Faktycznie jest to bardzo wczesne planowanie. Chce żeby wszystko było dobrze zrobione i przemyślane na razie zbieram informacje i się edukuje oraz dobieram sprzęt, a teraz mam już rozwianych kilka wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie planuj na razie zadnych purigenow. Jak dobrze zaprojektujesz akwarium i bedziesz cierpliwy to nie bedziesz nic potrzebowal.

Co do tego DSB/Refugium w sumpie to osobiscie uwazam ze siedemdziesięciocentymetrowy sump jest za maly aby sie tam ladowac ze wszystkim. Wstawisz odpieniacz, pompe obiegowa i jakis filtr na pelety czy wegiel to to refugium bedzie Ci tam potrzebne jak rybie recznik.

Postaw na prostote. Jak Ci zostanie miejsce to sobie pojemnik z siporaxem wlozysz :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Manix87 zobacz prv msg bo mam troche rzeczy na sprzedaż i napisałem w prv.

Startujesz więc zaoszczędziś a zostanie kasa na korale ;)

Wysłane z mojego iPhone 5s

przez Tapatalk


033fd43db32ee7743f8be8c887bf68a3u416a384.png

Akwarium 210L Red Sea Max, Panel 40L, Oświetlenie 6x39W 2x Arcadia Hybrid , 2x Arcadia Deep Blue, Cyrkulacja 2x Jebao WP25 z twin controlerem, Skimmer org od Red Sea w panelu. Balling Aquaforest kompletny z komponentami. Sól Aquaforest Reef Salt

Testy wody Red Sea Pro oraz Hanna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas czytam i planuje :)

Czy to połączenie filtracji jest rozsądne: Oczywiście zaczynam od najprostszej wersji odpieniacz i wata, wtedy jeśli system nie daje rady/ mocno obciążony, po kolei rozszerzam filtracje. zniornik 294l + sump 115l obsada ok 12 rybek nie wielkich, miękasy, lps i kilka sps łatwych na początek.

komora 1

1.skarpeta na od razu na spływ? czy lepiej wata/inny materiał po miedzy kom.1 a kom.2 ?? (chodzi o zatrzymanie największego syfu)

2.wydajny odpieniacz

komora 2

3. siporax w koszyku

4. filtr przepływowy z purigen (jeśli brak zadowalających parametrów wody)

5. chemi pur w woreczku (jeśli brak zadowalających parametrów wody)

komora 3

6. plankton reaktor(dla produkcji pokarmu, czy niezbędne jest dawkowanie CO2?)

7. pompa obiegowa powrotu

Czy dobrze zrozumiałem zastosowania tego wszystkiego nic sie nie wyklucza ?? nie powiela ?? Oczywiście wiem ze najlepsze są najprostsze zastosowania, ale wole zaplanować wszystkie rozszerzenia wcześniej, a nie po tym kombinować.

Proszę o ocenę i ewentualne korekty uwagi.

Pozdrawiam

edit:

Krajca byłem na urlopie nie odwiedzałem forum dzięki za propozycje ale na razie jestem na etapie planowania.

Edytowane przez manix87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Po małej nieobecności i lekturze forum plany się pozmieniały, ale o tym będzie dalej.

Obecnie chciał bym dopytać o temat wytrzymałości stropu na drugim pietrze w budynku (bloczek wielorodzinny) w UK. Dostałem pozwolenie z agencji na akwarium, ale myślę ze nikt nie zastanawiał się nad ciężarem tylko wyraził zgodę. Dziś odgiąłem wykładzinę odkleiłem podkład pomierzyłem legary, teraz proszę kogoś kto zna się na budowach budynków w UK.

Wymiary akwarium:

myślę nad

1. 110x70x50

2. 110x60x60

3. 100x70x60

?? Max 400l

postawione w narożniku salonu, ze ściany wychodzą legary ok 4x8 cm akw.110 stało by na 4 legarach. W wzdłuż szerokości jest deska ok 2 cm grubości da rade utrzymać akw. dodam że podstawa szafki będzie płaską płyta, aby rozłożyć ciężar.

Edytowane przez manix87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli zbiornik siadzie na 4 legarach to da rade . moje tak stalo a waga to okolo 800 kg


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok to spoko informacja :)

a jaki wymiar wybrać ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla korali wybralbym wymiar pierwszy :thumbup: Lampa 8 lub 10 x 39 W T5 bedzie ok.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Legary 4x8 cm? Co to za Legary. Większa potupajka na parapetówie i pewnie sąsiad z dołu miałby gości. Coś mi się nie widzą te wymiary na legar.

Nie wiem jak w angielskim budownictwie, ale w polskim przedwojennym legar to ma ze 40x40

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak 4 na 8 cm.

Tez mi trochę małe sie wydaja

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium postaw tak duze na jakie stac pamietajc rowniez o pozniejszych kosztach utrzymania.

Propozycja Staniego bardzo mi sie podoba ale to juz 385l samej wody. Doliczajac wage szkla szafki, sumpa dobijesz do 700kg.

Optymalne akwarium morskie na start to okolo 300L i majac na uwadze wytrzymalosc stropu szedlbym w tym kierunku.

BANIAK:

Akwarium 110x60x50h - 330L szyba 8mm wzomcnienia wzdluzne lub po obrysie

Oswietlenie 8x39W

Cyrkulacja Jebao 2 x WP 25

POD BANIAKIEM:

Sump 70x40x40 3 komory (1 odpieniacz, 2 siporax lub piasek, 3 pompa obiegowa, dolewka)

Odpieniacz pod probiotyke

Pompa obiegowa Jebao 6000

Pompa dozujaca do Ballinga - Marine Color (lub reaktor)

Kontenery na roztwory

Grzalka Jager 300W

Zbiornik na dolewke


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.