Skocz do zawartości
MojeSumienie

280 litrów wylanych potów i łez - czyli jak być posiadaczem większego baniaka :)

Rekomendowane odpowiedzi

Długo nie pisałem, długo nie wklejałem fotek... bo... no właśnie :)

W listopadzie naszło mnie na zmianę mojego akwarium 112l na 2 razy większe. Jak to bywa z tym zakładaniem więcej było jazdy, załatwiania, ale... po ciężkich 4 miesiącach chyba opłacalne.

Od samego początku było pod górkę... Akwarium miało stać w zupełnie innym miejscu. Stolarz miał zrobić szafkę 3 tygodnie wcześniej. Z końcem remontowania czekałem na jaśnie wielmożnego stolarza, który non stop zmieniał terminy.

W końcu ustaliliśmy termin "deadline" - ja zmobilizowałem kolege Tomka z Tychów (który czekał z podmianą u siebie w akwarium), że startujemy tego i tego dnia...i na ten dzień potrzebuję 100l wody.

Tomek się wyrobił, zapakowaliśmy 4 wiadra do auta... przyjeżdzam do domu, a żona mi mówi, że właśnie dzwonił stolarz, i nie wyrobi się na dzisiaj - będzie za 3 dni.

Pełna załamka, bo jakby nie patrzeć woda "żywa". No ale nic - trza twardym być, a nie miętkim. Stwierdziłem, że nie wyleje tej wody - może się uda.

W 3 dniu przyjechał stolarz... i oczom moim ukazała się.... szafa 3 drzwiowa, która nijak nie weszła w planowane miejsce.

Myślałem, że mnie krew zaleje. Moja żona w skowronkach - bo szafka owszem - pierwszego sortu i zrobiona porządnie, ale... mnie się nie podobała... w dodatku wielka kolumbryna, której nie ma gdzie postawić.

Dobra... ustawiliśmy to akwarium i szafkę. Wstawiłem skałę (oczywiście martwą i poklejoną wcześniej)

Usypałem dno wcześniej kładąc płytę PCV - bo skała ważyła 17kg - więc bałem się że gdzieś coś będzie nie równo i dno szlaq trafi.

I zacząłem zalewać. Wodę miałem przygotowaną już wcześniej - więc samo zalewanie poszło szybko.

Po ponad miesiącu kręcenia parametry były na tyle stabilne, że zacząłem ostrożnie dokładać ślimaki, i kraby, żeby zajęły się glonami... po następnym tygodniu powoli dokładałem korale z mojego baniaka. Część poszła na sprzedaż,bo się rozpleniła. Z tego co wiem - kolega który kupił ode mnie skałę piszczał z radości - bo wyszło mu bardzo dużo życia. Choć tyle, że ktoś był zadowolony :) Bo mnie nie było do śmiechu.

Kupiony odpieniacz - pienił i nie pienił... Kubek przelewał się co dziennie. Albo nie pienił i mielił wodę.

Ze sprzedającym wymieniałem się non stop uwagami, że chce reklamować - bo nawet Erni nie jest w stanie z tym nic zrobić. Zero regulacji... zero piany (oprócz piany, którą toczyłem ja nic się nie działo dobrze)

Trzy dni temu przez zupełny przypadek przy kolejnej próbie reanimacji odpieniacza, poruszyłem moim grubym paluchem dyszę (odpieniacz schuran) i ... ona się poruszyła. Więc metodą logicznego myślenia obróciłem dyszę w dół odpieniacza i ... qrna bolek - odpieniacz ruszył! Od tych trzech dni gołym okiem zauważam zmiany na lepsze w baniaku - mam nadzieję, że będzie coraz lepiej...

Oczywiście sprzedającego odpieniacz przeprosiłem i przyznałem, że przez własną niewiedzę uważałem że odpieniacz nie działa.

Z lampą same problemy - sprzedałem poprzednie ledy (niestety musiałem, bo przez tą pieprzoną szafkę lampa się nie mieściła)

Kupiłem lampę od użytkownika forum... Niby działała - ale nie działała. Non stop się zawieszała... non stop coś. Non stop trzeba było ją wyłączać i załączać spowrotem.

Eeeech tak to jest jak wymieniasz lepsze na "bardziej lepsze".

Oczywiście zadzwoniłem do producenta - który stawał na rzęsach i naprawiał (złego słowa nie powiem - zrobił wszystko, a nawet więcej, żeby działało!)

Jednak mam żal do poprzedniego użytkownika, że napisał, że lampa nie miała wad ukrytych - MIAŁA! wystarczyło mi to powiedzieć i i tak bym ją wziął - tyle tylko, że najpierw pojechałaby na serwis.

W związku z tym, że odpieniacz nie pienił - w baniaku robiło się bagienko... nie pomagało cotygodniowe czyszczenie - po tygodniu wracało wszystko ze zwiększoną siłą.

A to dino, a to cyjano.

Z dino wygrałem wodą utlenioną. Ale pojawiło się cyjano...i się utrzymuje.

Nawet chemiclean mało działa.

Ale skoro zaczął działać fajnie odpieniacz - mam nadzieje, że po dzisiejszym sprzątaniu już tylko będzie lepiej..

Parametry mam w normie. Nie mierzyłem dzisiaj nic, ale widzę po koralach, że pękają w szwach.

Co prawda obie menelle są pochowane - bo nauczyłem je jeść wieczorem, ale nie widzę złych oznak.

Tak to właśnie jest, jak się zmienia na lepsze :)

No dobra dość marudzenia. Poniżej trochę danych taktycznych

Akwarium ma wymiary 60*60*50

cyrkulacja - 3 pompki tunze 9015

odpieniacz - schuran (zmieniłem pompę na mocniejszą)

pompa obiegowa newjet (chyba 2000) ale nie pamiętam :)

lampa - Leszno

a tu fotka baniaka :)

2s2g.jpg

Na końcu chciałem podziękować za pomoc dobrym duszom :) Tomkowi z Tychów za wsparcie wodą, baniakiem na nową solankę i wsparcie duchowe :) - Tomek dzięki, że zawsze można na Ciebie liczyć!

Erniemu, za cierpliwość i dobre chęci pomocy i przede wszystkim za ogrom wiedzy :)

Leszkowi za cierpliwość w naprawianiu lampy i odbieraniu moich telefonów :)

Jeśli kogoś pominąłem - przepraszam, ale nie śpię już 3 noc i trochę mało kontaktuję :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śliczne, ale albo źle liczę, albo to jednak 180litrów... chyba, że z sumpem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale teraz po takich trudach możesz usiąść w fotelu :beer: i podziwiać.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dorot

Dareczku głowa do góry, co było to było, ale akwarium jest świetne- przesiadka jak najbardziej poszła na +, mimo że wcześniejsze też mi się podobało.

Daj jak możesz więcej zdjęć- no i tych gorgoni zbliżenia jak mogę prosić :blushing:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do startu to nasuwa mi sie jedno powiedzenie - " Zeby zyskac, trzeba cos stracic " - cierpliwosc poplaca.

Swietnie ta skale ustawiles, mistrz!

Podoba mi sie bardzo, duzo zycia!

Swietna Protula przy dnie!

Nie moge sie doczekac az korale 'napecznieja'

Pozdro


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda. Już nie mogłem doczekać sie tych fotek. Myślałem juz że porzuciles projekt


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo za wytrwałość - tym bardziej pewnie cieszy właściciela efekt końcowy. Zbiorniczek piękny :)


angela-forum.jpg

8623_8864.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co to za martwa skała? Akwarium wygląda genialnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pocieszenia :) Jak już pisałem wyżej mam teraz nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku.

Projektu nie zarzuciłem :) po prostu nie było co pokazać - wcześniej wszystko było w opłakanym stanie - klasyczne zarośnięte bagno, z którym nie umiałem sobie poradzić.

I tak jeszcze na razie nie umiem wykminić nic z cyrkulacją. Bo jeszcze za skałą zbiera mi się syf.

Skała wygląda efektownie, ale... chyba zbyt duża na tą kostkę - i stąd problemy z "wymiataniem" resztek żarcia.

Zobaczymy jak będzie

EDIT:

Skała kupiona jako martwa w kawałkach. Klejona C5.

Na piasku około 3k skały żywej z poprzedniego akwarium - luzem

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda :) Jest takie coś przy zakładaniu akwa, że im gorzej i trudniej na początku później idzie lepiej - mam nadzieję że i u Ciebie się to sprawdzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek super kolorowo :smiling: Lampa wymiata!


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały update...

Od ostatniego wpisu widać progres - co mnie cieszy.

Odpieniacz wywala coraz więcej syfu. Pomaga mu babeczka, która jak buldożer przekopuje piach.

Co prawda dzięki temu NO3 skoczyło do 50, ale panuję nad sytuacją. Wczoraj zakupiłem NO3PO4x i po 1ml dozuję do baniaka.

Mam nadzieję, że NO3 sukcesywnie będzie się obniżać.

W sumie nie dziwi mnie taki stan NO3 - wszak od początku zalania akwarium odpieniacz nie wywalał niczego oprócz wody - więc wszystko odkładało się w piachu.

Do sumpa trafiły również kulki aquaela - zamiast siporaxu. Mam nadzieje, że bakterie również "zaskoczą" i baniak jeszcze bardziej zacznie się stabilizować.

Dużo myślałem o laniu VSV albo samej wódki - ale stwierdziłem, że na razie poczekam. Zobaczymy co potrafi specyfik RedSea.

Niestety moja wychuchana monti samarensis nie odbiła się po przenosinach - trudno... Mam nadzieję, że nowo nabyta rozrośnie się i będzie miała się dobrze :)

Upolowałem również calaustree dwu kolorową - środek zielony, boki brązowe - nie wiem czemu.. ale zawsze bardzo mi się podobała :) No i wreszcie mam...

Cyjano powoli się cofa - chemii już nie lałem - tylko odsysanie, odpieniacz. Ale niestety mnoży się na potęgę aipitasia.

Cholera mnie bierze - dlatego też dzisiaj przy podmianie spróbuję zastosować Aipitasia X - ponoć działa skutecznie... się okaże :)

Ale pozytywnie patrząc - gołym okiem widać, jak korale śmigają do góry. Mam nadzieję, że jeszcze kilka miesięcy i baniak będzie żyleta...

Poniżej fota - robiona przed sekundą - połowa korali ledwie się obudziła... ale...

fyr7.jpg


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbup: już wygląda świetnie, za parę miesięcy będzie bajka :)

Aipitasia X działa skutecznie, potwierdzam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja wiem czy aipitasia x działa? Raczej nie :)

bardziej działają krewetki... z czego się cieszę, bo już populacja aipitasii jest pod kontrolą.

Dawno nie aktualizowałem wątku...

no cóż.. po 2 miesiącach od ustawienia odpieniacza - akwarium rozkwita :) wszystko rośnie jak na drożdżach.

Syf ze skał zniknął

Czas sprzątania baniaka skrócił się do podmian wody i wlewaniu bakterii

Wszystko prowadzę regularnie co tydzień.

co tydzień też dozuję mikroelementy z Kenta.

i już planuję nowe... :) ale to pewnie jeszcze daleka droga...

plbc.jpg

awclg.jpg


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kostka fajna ale ta obudowa drewniana brzydka:)

Edytowane przez seicodriver (wyświetl historię edycji)

80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku kosteczka bardzo fajna

co do narożników z drzewa to o gustach się nie dyskutuję

zainwestuj w chelmona a zapomnisz o różyczkach :)


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa bardzo oldskulowa, mnie się podoba :) Ale tuba anorektyczka :(

Paweł nie każdy szprycuje je taka ilością pokarmu jak ty ;))


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kostka fajna ale ta obudowa drewniana brzydka:)

no cóż... też jesteś fajny... ale brzydki :)

Obudowa bardzo oldskulowa, mnie się podoba :) Ale tuba anorektyczka :(

Nie anorektyczka... tyle co wystawiła łby po karmieniu ryb :)

jest nieźle.. jak ją dostałem było 5 mordek

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.