Skocz do zawartości
Rhai

Pygoplites diacanthus - Royal Angelfish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Bardzo ciekawi mnie ta ryba.

pygoplites-diacanthus_2.jpg

Zdjęcie: http://www.oceans.co.il/

Przeszperałem nasze forum i właściwie znalazłem bardzo mało informacji na temat tej ryby. Czytałem tylko, iż bardzo ciężka do wykarmienia i jest podobno 1 z 3 ustniczkowatych względnie reef safe.

Jak to z nią jest? Może ktoś ma i podzieliłby się swoimi obserwacjami? :)

Pzdr,

Tomek

Edytowane przez Rhai (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to skubie lpsy choc mam nadzieje ze taka "moja"nie bedzie;)

Z checia poslucham tych co maja cos do powiedzenia rowniez, bo jest ona na mojej liscie

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się orientuje to Snocho taka ma..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybka piękna, ale delikatna, trzeba uważać przy aklimatyzacji bo jest wrażliwa, wszystkie ustniki mogą się zabrać za Korale, ale jak będą miały pełną michę to nie ruszą, ehh ile bym dał żeby ona była Wielkości Błazenka albo Centropygi i nie rosła już większa :) a tak można sobie tylko pomarzyć albo pójść, Do sklepu z farbami i jakąś inną Przemalować na taki coś deseń ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się podoba i też ją chciałem, ale podobno Navarchus http://pl.reeflex.ne...s_navarchus.htm jest bardziej reef safe niz diacanthus i w sumie ładniejsza, jak na mój gust. W każdym razie którąś z nich bedę miał :p. Wie ktoś może które korale lubi Imperator?

Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to bylo takie proste... Niby lubia miekkie i takie tam podobne, ale moj nie rusza ich od 2-3lat :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak poczytałem na anglojęzycznych stronach to raczej u nikogo nie "zaczepiała" SPSów .. fakt grzybki, miekasy, LPS to potrafi podskubać natomiast zoa potrafi wytrzepać do zera...Raffi to masz jakiegoś osobnika na "diecie" :) a masz może Tridacne? Bo ponoć tez może się za nią zabrać..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem u mnie taki, ze bedzie kilka pokolcy I jeden z nich (sorry za brak polskiej I lacinskiej nazwy ale nie znam na pamiec) to clown tang I troche wybarwienie jest "podobne". Nie wiem czy sobie ona poradzi....

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w naturze żywi się gabkami więc pewnie dobrze by było przy aklimatyzacji podawać pożywienie zawierające te filtratory - chyba Nutricion ma taką mrożonkę.

a tak w ogóle to w zeszły piatek widziałem je w Skrzydlicy - mieli chyba 4 szt . baaaaardzo ładne i pływały im w zbiornikach z koralowcami - warto podpytać chłopaków albo najlepiej zajechać i na własne oczy popatrzeć jak się zachowują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie ryby w 260l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po poczytaniu o niej zrezygnowałem z zakupu . Wyczytałem,że potrafi wykosić wszystkie miękasy :( rybka przepiękna ,ale cóż. Widzę,że trafiają się też jarosze ,ale nie chciałem ryzykować :D


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie wiem z tymi miękasami... w sumie byłbym skłonny to przyjac tylko boję sie o LPSy i Tridacne...:/ ale mam na nia chrapke :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem go w starym zbiorniku kilka dni, jadł ale po tygodniu z niewiadomych przyczyn padł :(. Dla mnie to najładniejsza rybka, marzenie od dziecka. Mam zamiar spróbować ponownie, nawet za cenę wszystkich zoa w zbiorniku. Jak tylko pozbędę się lineatusa jadę po pygoplitesa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcos- a z lineatusem nie da rady?

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem gotów poświęcić zoa dla takiej ryby :) :) :) Lineatus to szybki i z tego co sie orientuje agresywny dosyć pokolec... p.diacanthus sugerowany jest do spokojnej obsady raczej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo mi wlasnie o lineatusa (clown tang) chodzilo razem z diacanthusem pod jednym "dachem" :(

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar a to nie jest przypadkiem ta sama? Ponoć różnią się odrobinę ze względu na miejsce pochodzenia tj. morze czerwone, indo-pacyfik, itp. Jak się sprawowała?

edit. Doczytałem, że niechętna do papu :/

Edytowane przez Rhai (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój się jakoś inaczej nazywał z tego co pamiętam,mój chyba jadł wszystko,miałem też dla niego mrożone gąbki.Odszedł wraz z innymi rybami,powód do dziś nieznany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym zaczął odpowiedź od tego że ta ryba rośnie duża, fakt jest piękna jak i inne z tego gatunku.

Poniżej 800l i więcej nawet bym nie myślał o tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lineatus to szaleniec, mojego kupiłem maluszka! około 7 cm , teraz ma z 9 cm. Gdzieś przeczytałem iż tej rybie w końcu odbija...i mojej też odbiło. W zbiorniku jest xanthurum, hepatus, żółtek, lineatus na początku zgrywał twardziela,ale reszta go ignorowała, z czasem zaczał się przystawiać do wszystkich pokolców. Na dzień dzisiejszy goni jak wariat wszystko co mu podpłynie pod nos.

Odbija mu do tego stopnia iż nie ważne gdzie znajduje się czyścik do szyb...a akwarium trzeba czyśćić z trzech stron, razem prawie 5m szyby, nie ważne gdzie ruszysz czyścikiem...on zaraz tam będzie i atakuje czyścik! od początku do końca czyszczenia, byle tylko przestał się ruszać.

Kupiłem ostatnio dwie piękne Aurigi, chciałem pozbyć się aiptazji, nie chciałem brzydala, ryby wpuściłem, oczywiście lineatus zaczał je przeganiać ,ale tym razem bardzo agresywnie. Pomyślałem, ok złapie go bo to sie źle skończy. Miałem go odłowić do pułapki jak wrócę do domu późnym wieczorem, wróciłem o 24:00 , o 23:00 żona dzwoniła iż jedna auriga kona...

Z drugą o dziwo sobie odpuścił i dzisiaj po tygodniu jest OK. Raz za czas ją przegoni ale ogólnie jest już OK.

Najgorsze jest to iż jego zachowania wpływa na inne pokolce, Xanthurum zaczeło też odbijać jak Lineatus gonił aurigę.

Musze sprzedać lineatusa, mam na niego sposób, musiałbym za każdym razem go odławiać i do sumpa na tydzień/dwa, ale nie chce mi się męczyć za każdym razem gdy wpuszczam coś innego niż anthias czy wargacz. Robiłem tak jak wpuszczałem Hepatusa do starego akwa bo Xanthurum nie dawał mu żyć. Po dwóch tygodniach rybka nagle znajduje wspólny język.

Wracając do Pygoplitesa, są dwie odmiany, podobno najładniejsza jest Indo, ale to kwestia gustu

Tutaj zamieszczam fotkę niby trzech.

lg-67571-regal.jpg

Tu jeszcze jedno porównanie i faktycznie Indo ładniejsza.

Regal72.jpg

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile źródeł, tyle informacji. Ja słyszałem, że imperator je tylko miękasy, a od kogoś innego, ze uwielbia spsy :(. Jak to jest? Słyszałem też, że navarchus też tylko miękasy - zoa jestem w stanie poświęcić. Centropyga też podobno lubi miękkie, a jak jest najedzona, to nie tyka. Moja ma brzuch jak balon, a lubi pojeść seriatoporki ;(. Złapać ją to sztuka, ale ja chyba jednak rybki wole... Generalnie trzeba się mocno zastanawiać, bo wpuścić łatwo, ale z eksmisją bywa gorzej ;). Moje wymarzone rybki to jeszcze Imperator i navarchus, diacantchus odpada, bo podobno każdą gąbkę zje... A gąbki, oprócz tych dzikich fajne są ;). Właśnie podobno, nie wiem czy jest reguła, jeden mówi tak drugi odwrotnie. Wydaje mi się, że to od osobnika zależy. Ma się fart, albo nie. Mandaryna jedzącego mrożonki też podobno ciężko trafić. Jak urodzi się z takim smakiem, to zje, jak nie, to nie... A tak przy okazji fajnych rybek, to zachwycamy się diacantusem, białobrodym itp., a wystarczy wejść na pierwszą lepszą stronę azjatyckiego sklepu oferującego rybki...tam to są cukiereczki! Nie wiem czemu u nas takich rybek nie oferują...może kwestia transportu???


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce mają to do siebie, że jak jednemu odbija to prędzej czy później pozostałym pokolcom w akwa tez odwala palma. MarcosB świetne zdjęcie porównawcze- fakt z indopacyfiku naj naj :) Chociaz jak któryś kolega tutaj wspomniał ten z żółtym brzuchem jest "podatniejszy" na aklimatyzacje w akwa. Darekkuku cena jest baaaardzo atrakcyjna.. jeżeli ryba jeszcze by jadła to w ogóle mega :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.