Skocz do zawartości
kolalysy

led 5630 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym nie mieszał technologii oświetlenia. Skoro są odpowiednie LED to należy zrobić na nich. Oświetlenie akwarium należy do długotrwałego i tu trzeba dodać w zestawieniu kosztów nie tylko energię elektryczną ale i okresową wymianę lampy T5.

Sprawa wiatraka sprowadza się do wielkości radiatora. Możesz zrobić pasywne chłodzenie ale wielkość radiatora a więc i jego koszt zwiększy się bardzo znacznie. Szczególnie, że żeberka radiatora są ustawione prostopadle do jego płaszczyzny a ten jest zamocowany horyzontalnie. Trudno w takim przypadku mówić o naturalnej konwekcji co istotnie ogranicza zdolność wypromieniowywania ciepła. Wiatrak a lepiej wiatraki dla długiej 1600mm aluminiwej belki oświetleniowej nie są tragicznym rozwiązaniem pod warunkiem , że aktywne chłodzenie jest jest sterowane w funkcji temperatury radiatora. To akurat da się zrobić i to stosunkowo niewielkim kosztem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej tez mam lampe 4x39w i chciałem dołozyc 2 paski led niebieskie myslałem o SMD 5050 tylko z tego co piszesz muszą byc osłonięte?

Znalazłem cos takiego http://www.ecoxotic....led-strips.html

I tu film

http://youtu.be/8VQKtk4vndQ

http://youtu.be/vzVltnNIbRk

Te wyglądają na profesjonalne i mocne ale nie doczekam sie zanim bedą w PL... :(

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że muszą być osłonięte. Napisałem, że muszą być zabezpieczone. Diody 5050 (max.60mA) mają małą penetrowalność. Doradzałbym kilka diod 1-3W umieszczonych na aluminiowej listwie-radiatorze. Skoro masz gotową oprawę będzie łatwiej taki moduł umieścić i odpowiednio skierować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale te diody 1-3W muszą mieć wentylator czy niekoniecznie ? Jeśli nie musza to jakie to konkretnie diody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Diody 1-3 W muszą być przyklejone do radiatora. Wentylator jest potrzebny tylko wtedy gdy radiator jest za mały i się zbyt mocno grzeje.

Diody led o mocy 1 - 3 W razem z podstawkami, radiatorami i zasilaczami kupisz za niewielka kasę na serwisach aukcyjnych albo w sklepach "elektrycznych" które zajmują się taką "tematyką". Można dostać "ledy" różnych marek, o różnej wydajności świetlnej, widmie...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki za info. Czy o czymś takim rozmawiamy ? czy to coś warte?

http://allegro.pl/pa...4323640547.html (mam nadzieję, że nie łamię regulaminu czy jakichś inny niepisanych zasad wklejając link )

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wrócę do tematu tych modułów, które zamontowałem, bo sprawa jest ciekawa. Moduły te (ip65 - mam RGB i 5360) nie tylko przestały działać ale w miejscach gdzie słona woda pozostawiła na nich sól, moduły mają ślady spalenia/przepalenia (spalenizna pokrywająca nawet 25% powierzchni modułu). Co gorsza, ostatnio jak byłem w domu z jednego z tych modółow ( RGB) szedł dym ! normalnie się przepalił tam gdzie była sól i groziło to pożarem. Na pewno wszystko było podłączone prawidłowo. Sytuacja jest jakaś absurdalna. Jedyne wytłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy to takie, że sól z wody morskiej która osadziła się na tych modułach doprowadziła do ich przepalenia i takich skutków (jakaś reakcja chemiczna). Zauważyłem, że sól na tych modułach (ta która się osadziła) miała taką lekko niebieskawą barwę - może to jakaś reakcja.

Generalnie te moduły do akwarium morskiego to nie tylko pomyłka ale grożą pożarem.

Jeśli montaż ledów do morskiego to wg mnie tylko i wyłącznie osłoniętych jakąś plexi/szybą.

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkim się dzieje to samo (to niebieskie jeśli było takie seledynowe raczej, to to była utleniona miedź). Nie będę się powtarzał - trzeba osłaniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.