Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Więc tak na wstępie zostało mi akwarium po paletkach ,akwarium stało puste więc próbowałem przekonać domowników do zmiany rafy na trochę większą (nie za bardzo przepadają za akwariami :crybaby: ) w dzień dzień męczyłem ich ,że przydało by się wykorzystać puste akwarium i zmienić dom nemo i innym na większy :wallbash: . Wreszcie się udało ich przekonać kilka dni temu ciężko było ale bądź co bądź liczy się ,że się udało. Na początku musiałem trochę przebudować szafkę bo była to zwykła szafka z trzeba szufladami bez żadnych poprzeczek po środku szafki, w celu wzmocnienia na tył przykręciłem na tył 2 kawałki płyty 18mm na całej długości szafki niestety pod próbami obciążenia uginał się blat i otwarcie górnej szafki było nie możliwe,na szczęście szperając z dostępnych materiałów w domu znalazłem stary blat od stołu idealnie się nadawał na jego wykorzystanie plan był prosty w środku blatu od spodu przykręcić po środku poprzeczkę by stojąc na szafce było po 6 punktów podparcia (bo były tylko dwa zewnętrzne) sam blat się idealnie się nadawał bo miał 120 cm długości szafka niestety 90cm i postawienie na samej jej akwarium było niemożliwe bo by dojść znacznie odstawało. Samo przekładanie akwarium trwało koło ośmiu godzin bo trzeba było wszystko umyć zrobić itp. Aczkolwiek jednym z warunków powiększenia akwarium było to ,że nie będę kupować nowych pokryw,świetlówek,odpieniaczy.. :crybaby: Więc sprzętowo wszystko pozostało z starego akwarium 120l..

Same przenosiny odbyły się bez komplikacji dla obsady nikt nie ucierpiał :whistle:

Ogólnie wiem ,że mało światła ale niestety domownicy nie pozwalają inwestycję bo jak to mówią ,że mam nie topić tyle pieniędzy w akwarium .. bo wydałem tyle na pokrywę i inne rzeczy i już chcę zmieniać na inną jedynie na co się zgodzili to na dokupienie jakiegoś małego nie drogiego kompaktu na drugą stronę i prawdopodobnie kupię Blau mini PL light 18 W bo w tamtym miejscu nie będę dawać zbyt wymagających koralowców myślałem o włożeniu rurówki/ek.

Sama przesiadka z akwarium 120l na 200l jest ogromną różnicą to tak jak przysłowiowo zmienić fiata 126p na kombi :animier: tylko niestety cichym marzeniem było by postawienie 120x60x60 432l ale czy dojdzie kiedyś do skutku to szczerze wątpię,aczkolwiek trzeba się cieszyć nowym przybytkiem :yes .

Samo akwarium jest niestety bez sumpa bo nie ma go gdzie dać i nawet nie próbowałem o nim wspominać bo pewnie bym nie postawił tego większego zbiornika... niestety tak to w życiu bywa ciągle pod górkę :veryangry:

Specyfikacja:

-Akwarium 100x40x50 (8mm) Float (wiem ,że mała szerokość liczy się ,że większe)

-Cyrkulacja JVP 201 (pompa w miarę dobrze robi obieg wody w akwarium)

-Oświetlenie 5x24W niestety (oświetla tylko połowę akwarium) ale w palnie jest dokupienie na drugą stronę nie wielkiej lampi kompaktowej Blau mini PL light 18 W,

-Odpieniacz Tunze 9004

-Filtracja HBL 701

-Ogrzewanie ? brak woda czy w dzień czy w nocy ma ponad 25 stopni.

-Skała : Sucha 9,7kg ,żywa 7,3kg (myślę ,że jest wystarczająco bo w akwarium nie ma takiego gruzowiska :animier: )

Piasku całego nie przenosiłem bo miejscami był dojść brudny i nie za bardzo wiedziałem jak to płukać więc przesypałem te czyste fragmenty i w planach mam kupić około 4kg.

Woda tutaj z poprzedniego zbiornika było około 80l resztę dolałem rozrabiając czystą odstaną solankę na sam start dałem ampułkę bakterii.

Stan obsady na dzień dzisiejszy:

2xChromis viridis

1xChrysiptera springeri

2xAmphiprion ocellaris

1xPictichromis diadema

2xCalcinus elegans

1xTectus fenestratus

1xSynchiropus splendidus

1xValenciennea Muralis

1xDascyllus aruanus

1xTripneustes gratilla

1xEcsenius bicolor

Jako pogląd to prawdopodobnie wrzucę film bo niestety zdjęcia dalej są koszmarne :pirate: .

Pozdrawiam

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to jakiś awans , potajemnie możesz myślec o sumpie byłoby Ci Owiele lżej to ogarnąć , teraz powoli stabilizacja i obserwacja nowego zbiornika , każda przeprowadzka jak zapewne wiesz niesie za sobą zmianę parametrów . Oświetlenie obowiązkowo musisz zwiekszyć .Swietlowki T5 39W były by idealnej długość :-)

Edytowane przez egon24 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc chciałem sump ale niestety jak by domownicy to usłyszeli to bym nie powiększył baniaka do samego oświetlenia chciał bym zmienić ale jest problem ,że rodzina nie pozwala zmieniać światła bo na to wydałem dojść dużo.. Po cichu myślałem kupić jakąś używaną belkę T5 ale nie wiem z czasem zobaczymy jak to będzie. Na razie w zbiorniku idealnie czysto mam nadzieję ,że tak pozostanie i od razu tutaj mam pytanie jak można się ustrzec przed glonem zielenicą (chodzi o ten co na szybach powstają punktowe zielone plamki ? bo miałem tego niestety pełno w poprzednim akwarium. )

Pozdrawiam.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Co do obsady to napisałeś tylko o jej zwierzęcej lkomotoryczenej stronie. Tymczasem oświetlenie jest ważniejsze dla tych "roslnopodobnych" zwierzat czyli dla korali. Rozumiem twóje boje o mieszkanie. Sam musiałem, stoczyć ciezki pojedynek o każdy cm3 w mieszkaniu,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o same koralowce to staram się je tak wkładać *sadzić* tam gdzie jest najwięcej światła bo wiadomo ,że bez światła to taki koralowiec długo nie pociągnie. Co do samej obsady koralowej to się postaram to uzupełnić jutro :) Jak to się mówi ważne ,że już jest większy zbiornik a z resztą to się będę próbować dalej ;) niestety szkoda ,że od razu nie miałem do dyspozycji zbiornika po paletkach bo by się po prostu wszystko przygotowało pod ten zbiornik a tak niestety muszę myśleć i kombinować a co z tego wyjdzie to nawet nie wiem sam :sorcerer:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc co do obsady koralowej to wszystkiego nie jestem w stanie wypisać ale wypiszę to co znam :

-Pseudogorgonia

-Xenia umbellata

-Sinularia

-Capenella

-Zoanthusy Zielone/Pomarańczowe/Czerwone

-Discosomy fioletowe/zielone

jeszcze mam taką ala trawkę co pod światłem fluoryzuje i jeden koralowiec co imituje ukwiał ale nim nie jest.

Zresztą najlepiej wszystko widać na filmie.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety długo nic nie aktualizowałem więc tak w zbiorniku jak na razie szału nie ma na piasku wyskoczyło dino i cyano. Życie ogólnie ma się dobrze. Więc nowości udało mi się trochę odłożyć pieniędzy i wymienić falowniki JVP na Jebao-WP40 wolałem kupić mocniejszy bo różnica w cenie nie była wielka więc wziąłem mocniejszy przyda się do większego akwarium w przyszłości. Jak na razie pracuje w 50% w trybie fali i powiem ,że jest ok ryby nie mają problemów z pływaniem.Z innych nowości to do akwarium trafiły trzy ryby :

-Paracanthurus hepatus

-Zebrasoma desjardinii

-Zebrasoma flavescens

wiem,że ta obsada nie nadaje się do tego akwarium aczkolwiek spokojnie bo mam w planach większy zbiornik 150x50x50. Dlaczego taki ? bo lubię zbiorniki dłuższe niż szerokie ,a po drugie wolę bardziej stworzyć zbiornik pod ryby niż koralowce B)

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam akwarium? Pytam bo nie dość że mam podobny litraż (noo, mam troche mniejszy :sweat: ) to i czas założenia zblizony (nie wspominając że też jestem z Zabrza :thumbsup:



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

No aktualizacji długo nie robiłem bo niestety ostatnio na czasie walczyłem z ospą bo niestety nie miałem grzałki bo w dzień w akwarium było koło 27 stopni a rano schodziło do 25 więc sądziłem ,że nie trzeba niestety w międzyczasie były dwie chłodniejsze noce i wysypało rybki przy tym padł niestety essencius bicolor,żółtek,błazenek aczkolwiek próba leczenia w miarę się powiodła. Później po jakiś 2-3 tygodniach znów przyszła ospa (grzałka była od tygodnia) ale zakupiłem lampę UV 36W stosowałem Herbatnę i jakoś długo to leczenie z oporem leciało więc podwyższyłem temperaturę w akwarium do 28 stopni i traf chciał ,że tego dnia było na dworzu gorąco a ja niestety cały dzień byłem w pracy i wieczorem po fakcie jak wróciłem na termometrze było 32 stopnie i niestety przy tej temperaturze pozbyłem się większości koralowców ale ryby się udało wyleczyć. Teraz w akwarium ryby się mają dobrze aczkolwiek jeśli chodzi o koralowce to jest ich drobnostka. A tak ogólnie przymierzam się do startu z nowym zbiornikiem i na razie staram się projektować stelaż 152x60x80. Pod akwarium 150x55x55. Start planuję Wrzesień/Listopad. Bo niestety u mnie na ulicy jest robiona kanalizacja i nie ma szans tego przywieźć.

ps.To tak po krótce. Z miłą chęcią bym cię do siebie zaprosił ale *cmentarzyska* to nie warto pokazywać..... :crybaby:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co ma grzałka do ospy?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o to ,że nie było grzałki w akwarium i były dwie chłodniejsze noce i w domu wszystko było pootwierane , w akwarium temperatura dojść spadła i niestety się zaczęło się od Hepatusa...


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś tu nie tak:

1. wyższa temp korale powinny dać radę - zamknął się i przeżyją - to ryby powinny paść pierwsze

2. nie masz grzałki - nie panujesz nad temperaturą - jak masz za wysoką nie jesteś w stanie jej zbić czyli chłodzenia zewnętrznego też nie ma

3. w akwarium 200 l masz oświetlenie tylko 2 x 39w??

ja wiem że większe jest "łatwiej" utrzymać ale mocno się o nie boję

p.s.

zamiast WP-40 zastosuj na przyszłość 2 mniejsze

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie mogę powiedzieć tak ten zestaw aktualny co mam jest *Słaby* i niestety prowadzony na wariackich papierach :evil:

Nie tylko samo oświetlenie jeszcze odpieniacz Tunze 9004 który jest przewidywany na 100-120l....

Dlatego teraz projektuję jak i sam projekt na czasie dam do oceny i poprawy by akwarium miało ręce i nogi jak i cieszyło domowników :w00t:

Do zbijania temperatury próbowałem używać zamarzniętych butelek z wodą ale to nie dawało prawie nic.

Dlatego ostatnio na czasie zmontowałem 120mm wentylator który chłodzi taflę wody.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cieszyć to ma Ciebie przede wszystkim bo to Ty będziesz głównym użytkownikiem że tak powiem


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z miłą chęcią bym cię do siebie zaprosił ale *cmentarzyska* to nie warto pokazywać..... :crybaby:

spokojnie :) jak wystartujesz z nowym szkłem i wszystko skonczy się po Twojej myśli to z racji sąsiedztwa na pewno wproszę się na pifko i podziwianie nowego baniaka, a sam mam nadzieje że do tego czasu moj zbiornik też sie porządnie rozkreci i kolejnego browara otworzymy przy moim akwa :)

odpieniacz Tunze 9004 który jest przewidywany na 100-120l....

no to tu mnie zaskoczyłeś, bo jak szukałem używanego pienidła dla siebie do 144l to właśnie chciałem tunze 9004 (bo wg danych producenta mial byc OK do akwa nawet do 250l) lub hydora (wlasnie akurat wtedy hydor mi sie trafił).

W każdym razie życze powodzenia z nowym akwa i szybkiego ustabilizowanie obecnego :) jak wrocisz na prostą to wrzuć znow jakie foto albo filmik.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1. wyższa temp korale powinny dać radę - zamknął się i przeżyją - to ryby powinny paść pierwsze

Kroczek - jakie korale powinny dać radę w temperaturze 32stopnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie życze powodzenia z nowym akwa i szybkiego ustabilizowanie obecnego :) jak wrocisz na prostą to wrzuć znow jakie foto albo filmik.

Myślę ,że z aktualnego zbiornika aktualizacji robić nie będę bo aż wstyd pokazać samo gruzowisko a nowe to już na czasie :thumbup:.

Kroczek - jakie korale powinny dać radę w temperaturze 32stopnie?

W takiej temperaturze przeżyły mi rurówki,zonathusy,discomy, no i najlepsze koralowiec apistasia :veryangry:

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aptasia to nie koralowiec

A co? ... Wg. internetu to jednak koralowiec (Anthozoa) ;)

Co do tej temperatury to też zależy jak mierzona (a raczej czym). Jak kupiłem termometr laboratoryjny (rtęciowy) i porównałem z nim różne akwariowe to się zdziwiłem jakie mogę być różnice (już między akwariowymi było widać, ale nie wiedziałem, który pokazuje prawdę)...

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aptasia to Ukwiał


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kroczek - jakie korale powinny dać radę w temperaturze 32stopnie?

U mnie wszystkie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie, jedynie seriatopora zaczynała podciągać sukienkę.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aptasia to Ukwiał

A ukwiały to koralowce... Czyli wszystko się już zgadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ukwiały to koralowce... Czyli wszystko się już zgadza.

No nie...właśnie,jeszcze poczytaj troszke.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może daj link gdzie jest napisane inaczej, bo tam gdzie sprawdzałem systematykę jest tak napisane.

Dla przykładu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ukwia%C5%82y

http://pl.reeflex.net/kategorie/48.html

Piszę zupełnie poważnie - może trzeba poinformować autorów o błędzie.

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.