Skocz do zawartości
marcino8819

Początek przygody z akwarystyką morską.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam naimię Marcin, jestem z okolic Ostrowa Wielkopolskiego.

Chce zacząć swoją przygodę z akwarystyką morską, ale jak to na początku mam mnóstwo problemów, pytań i dylematów, więc chciałbym prosić forumowiczów o wyrozumiałość i pomoc;p.

Obecnie posiadam akwarium słodkowodne a dokładnie Tropheusy z jeziora tanganika w 550L zbiorniku.Z akwarystyką słodkowodną mam duże doświadczenie gdyż zajmuje się nią od kilku lat.

Pierwszy problem jaki mam a zarazem największy to dobór zbiornika pod akwarium morskie.

Mam w domu typowe akwarium 112L. Ale myślałem nad zakupem kostki Aquaela Nano Reef, tylko że na forum piszecie że ciężko o stabilne warunki itd.

Kolega doradza mi zrobienie kostki na zamówienie o wymiarach 40x40x40 ale do takich wymiarów problem jest z oświetleniem.

Ja myślałem nad akwarium o wymiarach 60x40x40 do tej dł akwarium nie ma problemów z dobraniem belki oświetleniowej.

Poradzcie mi jakie akwarium najlepiej kupić i czy zrobić może z tyłu zbiornika komin na sump? czy przy takich litrazach nie warto?

myślałem żeby do kostki 40x40x40 kupić dwa zestawy oświetleniowe aquaela decoligt duo nadawało by się?

Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich forumowiczów Marcin :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pewną wadą Lampek Aquaela jest bardzo ograniczony wybór modułów oświetleniowych. Masz praktycznie tylko dwie wersje: MARINE 10.000K i ACTYNIC 20.000K. Tradycyjne belki T5 dają Ci więcej możliwości doboru barwy świetlówek.

Poza tym, w kwestii wielkości zbiornika, to chyba nie będzie znaczącej różnicy w kosztach między kostką 40x40x40 a 60x40x40. Jeśli masz możliwość to bierz to większe.

Co do sumpa to uważam, że warto. Ja osobiście nie mam (z przyczyn technicznych), ale gdybym miał to bym się bardziej cieszył :)


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mniejszy zbiornik tym wieksze problmy z utrzymaniem odpowiednch parametrow wody np. Latem szybkie skoki temperatury i spore odparowanie wody co bez automatycznej dolewki bedzie sporym problemem.. im wieksze tym lepiej . Oczywiscie w miare mozliwosci.. pozdrawiam i zycze powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 2 lampy duo w akwa 42/42 ustawione naprzeciw siebie i doskonale doświetlają, w sumpie świeci t5 8w 10000k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia (mam 40x40x40) to dużo za mało. Za pare miesięcy będziesz chciał większe bo za dużo tam się nie da dać. Zobacz ile masz miejsca oszacuj koszty i bierz największe na jakie możesz sobie pozwolić, może np masz miejsce na kostke 60x60x40-50wys.? I sumpa obowiązkowo rób, koszty niewiele się zwiększą a komfort nie do porównania.


64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam wypowiedź poprzednika,osobiście jestem zadowolony ze swojego akwa ale trochę żałuję że nie mam większego.mam 220 l i już po kilku miesiącach planowałem 3 razy większe.nie zmieści się za dużo w małym akwa a tyle tych piękności jest... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc, zdecydowałem się jednak na początek przygody z solniczką na kostkę 40x40x40. Akwarium jest już zamówione może uda się przed weekendem majowym je odebrać.

Powiedzcie mi jaką kaskade do niego kupić i czy warto jakiś odpieniacz?

I teraz największy problem dobrać jakąś lampe do oświetlenia.

Edytowane przez marcino8819 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

lepiej mieć sumpa, sam zakładam akwa i padło na 112l + sump 55l, jak możesz to wybierz sumpa - w ostrowie fajny zrobi Ci pan Robert ;)

A jak nie chcesz sumpa to kaskadę jak największa bo będziesz musiał trochę włożyć absorberow jak bez odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zamówiłem do mojej solniczki dwa falowniki i filtr kaskadowy.

Największy problem mam z oświetleniem. Myślę cały czas nad dwoma lampkami aquaela Marine duo.

A może ktoś mi z forum pomoże zrobić lampkę ledowa nad akwa 40 40 40.

Co bym musiał kupić żeby ją zrobić,?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy czy w niedługim czasie będziesz się przesiadał na większe czy nie? Jeśli tak to zobacz lampę led u Zielonego Mintaja bardzo prosta w budowie, na pewno dasz radę sam i tanio ją zrobić, a jak nie to 2x deco light duo rozwiąże twój problem tyle tylko że wymienny moduł oświetleniowy nie jest tani, a tam będzie ich 4, no i chyba brak możliwości wykorzystania ich w większych zbiornikach.

Zapewne na początek będziesz miał bardziej prostą obsadę więc i tak na ścisłość odpieniacza nie będziesz potrzebował, tylko nie przesadź z rybkami. A to ze inni odradzają mały i namawiają do większego to norma i tym sobie głowy nie zawracaj. Przesiadka z 64l na np. 200l to nie tylko koszt zakupu większego zbiornika o 200zł droższego, (nie mówiąc już o sprzęcie który może być DIY), ale jeszcze np. dużo więcej żywej skały gdybyś się na taką zdecydował no i jakoś trzeba ją zagospodarować w korale których też musi być znacznie więcej by zbiornik wyglądał, a dalej już koszty z utrzymaniem.

Każdy chciałby mieć duże, ale nie każdy może sobie na to pozwolić z różnych względów, ale to nie znaczy że małego zbiornika nie da się prawidłowo prowadzić :)

Twój pierwszy samochód, który kupiłeś był wypasionym bentley'em? :) Myślę, że nie, a cztery litery też wiózł i na łeb nie kapało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki kolego czeech za odpowiedź widze że jesteś z kalisza:)

Chce na dłuższy czas zostać przy małej kostce względy finansowe i 8 miesięczny syn:)

Skałę chcę kupić żywą myślałem nad 5 kg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała skale nie równa, jedna lżejsza, druga cięższa, ale myślę że te 5kg to na pierwszy wrzut starczy, a jak będzie wizualnie za mało to jeszcze ze dwa dołożysz, lepiej kupić mniej i później dokupić (np. przy następnym domawianiu sprzętu by nie płacić za dod. traqnsport) niż przesadzić z ilością i potem ją umartwiać. Na początek bądź cierpliwy i daj dojrzeć zbiornikowi, w tym czasie gdy nie będziesz miał jeszcze zwierząt opanujesz podstawowe zasady, nauczysz się robić testy, zaobserwujesz np. ile wody odparowuje i co ile trzeba dolewać, poustawiasz cobie cyrkulację, ogólnie mówiąc nauczysz się obchodzić ze zbiornikiem. Potem ekipka sprzątająca i znów cierpliwość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak JimBim napisał, najlepiej zrobić samemu. Plus takiej DIY że, sam zrobisz taką jaką potrzebujesz, minus to estetyka - choć są na forum fachowcy, którzy prawie cuda robią, ale tu znów koszty. Decolight duo masz od razu gotowe i estetyczne - wybór Twój :) Nie wiem czy w Ostrowie jest sklep z morską, kiedyś był zoologiczny na Gimnazjalnej, ale teraz tam już chyba nic nie ma. Jeśli chodzi o Kalisz to przy starym Tesco na Al. Woj. Pol. 2 jest zoologiczny i mają tam jeden zbiornik ze szczepkami, ale jakość w mojej ocenie średnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na gimnazjalniej jest sklep o połowę mniejszy i tylko z karmami.

Na wojska Polskiego byłem w tym tyg mieli parę fajnych korali.

Mam sąsiada który ma morskie ( trochę zaniedbane) i mówi mi że. Lepiej kupić sucha skalę niż żywa bo z żywej będę miał różne zakwity glonów.

Mnie osobiście bardzo podoba się żywa skala i te obserwacje jak forumowicze piszą co z niej ciekawego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć niezłe zabawki i talent aby taką lampę made in garaż wykonać w estetyczny sposób no chyba, że domownicy nie zwracają na to uwagi. Osobiście wolę wydać i mnie wszystko jak się należy mimo, że to czasami lub często boli. Co do baniaczka to 60x40x40 to takie minimum. Wiem po sobie. Jeszcze nie ma ukropu a już latam co dzień z dolewkami. Korale często można mieć za darmo bądź na przysłowiowe Bóg Zapłać ew. za browar od kolegów z forum więc nie będzie wtedy żal od czasu do czasu wydać więcej w sklepie na jakiś rarytasik. Zawsze powtarzam, że jesteśmy za biedni aby kupować dwa razy więc lepiej zaoszczędzić, poczekać i dopiero kupować z głową. Pamiętaj, że w akwarystyce płacisz głównie za niewiedzę.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.filtrwody...LIZATOR-WODY/57 taki wkład dokupić?

Koledzy kupiłem dwie takie belki oświetleniowe HDD- 420 24w pl http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-hdd-420-24w-pl-i4131452204.html co daje mi 48wat na 60l wystarczy?

Zarniki do tej lamy zamówię oczywiście inne bo standardowe mają 6500k

Edytowane przez marcino8819 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiorniczek 64 l wystartował wczoraj to jest 9 maja. Kupiłem 7.560 kg żywej skały i żywy piasek.

Oswietlam dwiema belkami power Compact 10.000k i actinic. Mam kilka pytań.

1. Ile godz. Świecić światło?

2. Jakie testy na początek robić, zrobiłem pH 8.2 kh 8 no3 0?

3. Na co zwracać szczególną uwagę na początku?

4. Podmieniac co Tydzień wodę? Jeśli tak to ile?

5. Rozumiem ze teraz musze czekać na różne rodzaje plag prawda?

Później wrzucę zdjęcie mojej solniczki.

Edytowane przez marcino8819 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiorniczek 64 l wystartował wczoraj to jest 9 maja. Kupiłem 7.560 kg żywej skały i żywy piasek.

Oswietlam dwiema belkami power Compact 10.000k i actinic. Mam kilka pytań.

1. Ile godz. Świecić światło?

2. Jakie testy na początek robić, zrobiłem pH 8.2 kh 8 no3 0?

3. Na co zwracać szczególną uwagę na początku?

4. Podmieniac co Tydzień wodę? Jeśli tak to ile?

5. Rozumiem ze teraz musze czekać na różne rodzaje plag prawda?

Później wrzucę zdjęcie mojej solniczki.

Cześć wszystkim wracam po dość długiej przerwie na forum, i z akwarystyką morską, którą musiałem przerwać z powodów osobistych niestety.

Chcę rozpocząć swoją przygodę na nowo. W tej chwili posiadam akwarium full optiwhite 60x40x40 96L holendra hig-tech wszystko tak rośnie, że brakuje czasu na przycinki. I właśnie to akwarium chcę zamienić na morskie.

Posiadam belkę oświetleniową Aqua Nova 4x24W T5 nada się do morskiego? Czy szukać czegoś w ledach?

Kupić pudełko przelewowe i zrobić z sumpa ze 112l akwarium które, posiadam? Czy kupić tylko odpieniacz Deltec MCE 600?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak posiadasz dwa akwaria, To dobrym pomysłem jest zainstalować pudełko przelewowe i do tego sumpa. Wszystkie graty pochowasz, a i warunki baniaka głównego będą lepiej zachowane. Masz więcej możliwości. Jest na forum kilka osób które takie pudełka stosują. Bez większych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.