Skocz do zawartości
Mateusz89

432l - Morskie Mateusza89

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

W tym temacie będę się z wami dzielił moim własnym morskim akwarium.

Do tematu morskiego akwarium przygotowuję się już od końca 2012 roku.

Akwarium: 120x60x60cm z kominem zewnętrznym

Sump: 80x60x40

Dolewka: 20x60x50

Odpieniacz: Kopia mini BK200

Obieg: Pompa DC6000

Cyrkulacja: 2x Tunze 6105 + WP25

Oświetlenie 8x54W T5

Jeszcze przed sklejeniem hydrauliki:

IMG_0572.JPG

Rury sklejone, akwarium próbnie zalane kranówką.

IMG_0657.JPG

IMG_0662.JPG

Ścianę za akwarium zakryję tłem. Rura wylotowa będzie dana niżej tak by nie było konieczności korzystania z tego dodatkowego kolanka 45stopni.

Jutro planuję dalsze prace przy akwarium, postaram się w miarę regularnie wszystko relacjonować.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Test szczelności się udał, więc wczoraj mogłem przejść do ułożenia i sklejenia skał.

Co jakiś czas robiłem zdjęcia.

IMG_0683.JPG

Osuszone akwarium.

Skała pochodzi z trzech różnych źródeł. Od mniej więcej października trzymałem ją w sumpie z obiegiem, cyrkulacją i odpieniaczem w solance. Po pewnym czasie i po dodawaniu (trochę nieregularnemu) VSV oraz bakterii probiotycznych azotany i fosforany zeszły w dół. Po pewnym czasie azotany wyzerowały się i fosforany nie miały ochoty dalej już spadać. Wtedy dodałem kilka ppm NO3 i takim sposobem poziom fosforanów nadal spadał. Skała chociaż sucha zawierała na starcie dość dużo fosforanów. Ostatni miesiąc przerzuciłem ją do akwarium 128l gdzie była oświetlana 4x24W białych t5 po pół dnia.

IMG_0688.JPG

całość skałek przed klejeniem

Następnie klejem do skały łączyłem kolejne kawałki. W niektórych miejscach użyłem dość dużych ilości kleju. Wolałem by całość była bardzo stabilna. Klej nawet teraz nie rzuca się bardzo w oczy, a po jakimś czasie powinien schować się pod algami.

IMG_0694.JPG

W planach akwarium nie miało mieć łuku. Jednak skałki same o to prosiły :).

IMG_0697.JPG

IMG_0698.JPG

Ostatecznie wyszło jak wyszło. Kawałki skały mogłyby być znacznie większe a ich ilość mniejsza. Nie w pełni jestem zadowolony z poziomej skałki na trzecim planie, jednak moim zdaniem będzie to dobre miejsce na przyklejenie bardziej światłolubnych koralowców SPS. Starałem się by powierzchnia stykania się skałek z dnem była jak najmniejsza i by kolejne skałki nie zacieniały niższych partii. W trakcie klejenia starałem się dosyć często zraszać skałki solanką, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że dojrzewania akwarium i plagi mnie nie ominą.

IMG_0700.JPG

Później wsypałem dwa worki żywego piasku.

IMG_0703.JPG

Kolejnym etapem było przygotowanie poza zbiornikiem solanki na bazie RODI oraz soli. Mniej więcej dwie trzecie solanki przygotowałem na bazie ubogiej soli Aquaforest Sea Salt. Reszta na bogatszej Reef Salt. Zasolenie to 35ppt mierzone za pomocą cyfrowego refraktometru.

IMG_0704.JPG

IMG_0722.JPG

IMG_0719.JPG

IMG_0725.JPG

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Mateuszu Pańskie akwarium wygląd naprawdę zacnie :)

Troszkę zaskakujący jest wybór tła ale co tam ;)

Fajnie poklejona skała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna skała kibicuje :-)


Opti 60x30x35 (63L), Tunze 9002, Hagen glo T5 2X24W, Eheim Jager 75W, Newa Wave 1.6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ladnie, przejrzyscie i szczegolowo zapowiadajacy sie dziennik. Powodzenia z projektem.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam akwarium bardzo ciekawie sie zapowiada.Mam pytanie odnosnie piasku jaki zastosowales w akwarium.Jaka granulacja I kolor na zdjeciu taki zoltawy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny projekt i fotorelacja. Czym kleiles skaly i czy rura wylotowa jest szklana czy plastikowa?

Czekam tez na fotkę sumpa ze sprzętem

Powodzenia

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak pozytywne komentarze.

Troszkę zaskakujący jest wybór tła ale co tam ;)

Na tył akwarium naklejona jest mleczna folia. Kolor tła więc będzie dostosowywał się do oświetlenia akwarium i tego co będzie za akwarium. Planuję włożyć za akwarium biały albo niebieski ekran. Na okładziny ścian nie mam wpływu :).

Tutaj zdjęcia robione z lampą błyskową więc wszystko jest znacznie bielsze i tło bardziej prześwituje niż na żywo.

Mam pytanie odnosnie piasku jaki zastosowales w akwarium.Jaka granulacja I kolor na zdjeciu taki zoltawy ?

To popularny Samoa Pink. Zdjęcie jest zrobione z lampą błyskową dlatego tak ciepło biało.

Czym kleiles skaly i czy rura wylotowa jest szklana czy plastikowa?

Skały skleiłem Ceresitem CX5. Rura jest zrobiona z plexi.

Zdjęcia sump-a dodam, gdy już zrobię porządek w szafce. Jeszcze sporo prac przede mną.

Pozdrawiam Mateusz89

Edytowane przez Mateusz89 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo estetyczny zbiornik, ułożenie skały super!, tło- świetny pomysł :)

obserwuje

pozdrawiam!


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt zapowiada się super.Powiedz mi masz może gdzieś projekt swojego stelaża ? bo też się namyślam nad podobnym akwarium i ciekaw jestem jak go zaprojektowałeś.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż jest zupełnie standardowy. Górny przedni profil jest jedynie grubszy by wyeliminować środkową belkę.

Obudowę z płyt i fornirowanie wykonałem sam. Właściwie wykonuję bo jak widać drzwiczki jeszcze nie wiszą.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Super że wystartowałeś zapowiada się świetnie. Zazdroszczę wielkości zbiornika w takiej pojemności można naprawdę zaszaleć. Z ciekawością będę śledził dalszy rozwój.

Pozdrawiam


Nowy projekt w fazie kompletowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się świetny baniaczek - szczerze kibicuję.

Skałę pokleiłeś świetnie.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjne ułożenie skały.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz 2 tyg zalewanie DI :) już na samym początku człowiek uczy sie cierpliwości :) fajnie sie zapowiada więc będę kibicował

Zaopatrz sie w absorber silicatów mi go polecano nie sadziłem iż mimo tego , że woda na tds pokazuje 000 to wywali mi tytle okrzemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Akwarium jak do tej pory rozwija się dobrze.

Po tygodniu wprowadziłem kilkanaście ślimaków Turbo. Po trzech tygodniach dołożyłem im jeszcze 30 kolegów.

Między czasie nad zbiornikiem pojawiła się lampa 8x54W mojego wykonania. Każda świetlówka ma zamontowany osobny cichy wentylator dzięki czemu temperatura otoczenia świetlówki jest bliska optymalnych 35stopni. Każdą świetlówkę umieściłem w osobnym głębokim parabolicznym odbłyśniku.

Lampa jeszcze czeka na podwieszenie na linkach :p.

IMG_1197.JPG

W niedzielę wykonałem wszystkie podstawowe testy:

NH3 0,

NO2 0,

NO3 0,5,

PO4 0,01,

Ca 420,

Mg 1400,

kH 7,3,

zasolenie 35ppt

pH 8,0

IMG_1202.JPG

Dzisiaj natomiast dotarła do mnie pierwsza partia koralowców. Na początku postawiłem na mniej wymagające SPS, kilka LPS i Rico

Zdjęcia pokazują korale zaraz po włożeniu do zbiornika, więc jeszcze sporo przed nimi. Mam nadzieję, że wszystkim się u mnie spodoba.

IMG_1245.JPG

IMG_1246.JPG

IMG_1249.JPG

IMG_1252.JPG

IMG_1253.JPG

IMG_1256.JPG

IMG_1259.JPG

IMG_1260.JPG

IMG_1269.jpg

Pozdrawiam i działam dalej.

Edytowane przez Mateusz89 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda super.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda naprawdę dobrze.

Wygląda naprawdę dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tło mleczne ? Czy tak tylko na foto wyszło ?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe komentarze.

Tak tło jest mleczne.

Siedzę przyklejony do szyby :p. Sporo polipowań i napompowanie się poprawia.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś wyłączać obieg? Co to za dziura z sitkiem w kominie w połowie wysokości akwa? Czy czasem po wyłączeniu pompy za dużo wody nie spłynie do sumpa?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś wyłączać obieg? Co to za dziura z sitkiem w kominie w połowie wysokości akwa? Czy czasem po wyłączeniu pompy za dużo wody nie spłynie do sumpa?

To zewnętrzny wavebox, obecnie nie używany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładny baniaczek


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.