Skocz do zawartości
robi

Mała "HANKA" do pomiaru Po4 , ale ... z dużą dokładnością.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to było , czy wiecie ale to takie dwa w jednym. Tylko czy pomiar będzie naprawdę taki dokładny ?

http://www.beananimal.com/other/hanna-hi-736-checker-hc-opinion.aspx


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie uwazam ze jak ktos juz ma hanke na po4 to kupno hanki na fosfor to wyrzucenie kasy. Hanka od fosforu jest 3,066 raza dokladniejsza i choc wydaje sie to duzo w praktyce nie ma to duzego znaczenia. Jezeli wynik na fosfor wyjdzie mi 1 to oznacza ze fosforany mam 0.003mg/l. Hanka na fosforany pokaze mi zero. Czy mam fosforany 0 czy 0.003 palcem nie kiwne zeby cos z tym zrobic. A jak mam hanka na fosforany pokazuje 0.8 to nie ma znaczenia czy jest to tak naprawde 0.7 czy 0.9 bo w kazdym wypadku jest to gigantyczny wynik. Uwazam po prostu, ze hanka na fosforany jest wystarczajaco dokladna. Jesli nie mialbym zadnej hanki to prawdopodobnie kupilbym ta na fosfor.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie wiem czy to było , czy wiecie ale to takie dwa w jednym. Tylko czy pomiar będzie naprawdę taki dokładny ?

http://www.beananima...hc-opinion.aspx

Najlepiej dane o przyrządach pomiarowych sprawdzać na stronie producenta.

Tu są dane o dokładnej "hance" do pomiaru fosforanów:

http://www.hannainst...ProdCode=HI 736

Range 0 to 200 ppb Resolution 1 ppb Accuracy @ 25°C ±5 ppb ±5% of reading

ppb czyli potrafi wykryć jedną cząsteczkę na 1 miliard cząsteczek wody [10^9] z blędem 5%.

Można powiedzieć że jest to doskonały sprzęt.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przy takiej dokladnosci nie latwiej o popelnienie bledu w pomiarze?

Zle wyplukana fiolka, troche dergetu na rekach, cokolwiekz powietrza?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Im masz bardziej dokładny przyrząd tym bardziej dokładne pomiary możesz wykonać. Błąd ludzki związany ze złym przygotowaniem próbki albo niewłaściwym wykonaniem pomiaru to zupełnie inna sprawa. Można go wyeliminować przez wykonanie serii pomiarów. W zasadzie zawsze powinno wykonywać się przynajmniej 3 pomiary. Jeżeli otrzymane wartości są podobne to wtedy liczymy średnią. Jeżeli nie są to robimy kolejne 2 - 3 pomiary... Oczywiście im więcej badań wykonamy tym lepiej.

Twierdzenie że PO4 = 0,01 jeżeli przyrząd popełnia błąd 0,04 jest całkiem bez sensu. Stężenie PO4 może być bowiem równe 0,0001 albo 0,05 i to bez względu na to jak przygotujesz próbkę bo przyrząd może popełniać błąd systematyczny. Jeżeli masz dokładniejszy sprzęt to możesz zmierzyć fosforany z większą dokładnością a błędy związane z niewłaściwym wykonaniem pomiaru można wyeliminować przez wykonanie serii pomiarowej.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przez zakupem testu na PO4 wiec może zaryzykuję z ta hanka


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa. Widział ktoś może w PL regenty do niej?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jest polska strona tej firmy:

http://www.hanna-pol...n&application=6

Ja tego sprzętu w ich sklepie nie znalazłem, więc trzeba się spytać.

Inną sprawą jest to że taka dokładność pomiaru jaką zapewniają fotometry nie jest moim zdaniem potrzebna zwykłemu akwaryście. Wystarczy nam zwykłe miareczkowanie - czyli np salifert.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta hanka jak i reagenty są na ebayu z wysyłka na cala Europe.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie nanokaczor według wiki "przyżąd " właściwie "przyrząd" "naprzykład"-"na przykład" dla mnie to dużo znaczenie tak samo rażące jak dla Ciebie "plastik" "polimer"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest polska strona tej firmy:

http://www.hanna-pol...n&application=6

Ja tego sprzętu w ich sklepie nie znalazłem, więc trzeba się spytać.

Inną sprawą jest to że taka dokładność pomiaru jaką zapewniają fotometry nie jest moim zdaniem potrzebna zwykłemu akwaryście. Wystarczy nam zwykłe miareczkowanie - czyli np salifert.

Salifert na PO4 to porażka. Prawie zawsze pokazuje 0.

A skoro obie wersje Hanki są w podobnych cenach to dlaczego nie kupić tej dokładniejszej? Wyjaśnisz to? Bo mocno upierasz się, aby inni jej nie kupowali.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jak powtarzałem wiele razy nie jestem ideałem - popełniam błędy, robię ich bardzo dużo i staram się ich nie powtarzać. Zresztą Panie Dieter25 nie jest Pan lepszy. Napisał Pan zdanie, w którym nie ma żadnego znaku interpunkcyjnego a powinno być ich kilka. Napisał Pan też zdanie w stylu "kali chcieć jeść" : "dla mnie to dużo znaczenie".

cytuję:

"Panie nanokaczor według wiki "przyżąd " właściwie "przyrząd" "naprzykład"-"na przykład" dla mnie to dużo znaczenie tak samo rażące jak dla Ciebie "plastik" "polimer""

Salifert robi większy błąd ale jak na moje potrzeby wystarcza bo ja i tak robię pomiary fosforanów raz na 2 tygodnie żeby tylko sprawdzić czy filtracja działa poprawnie. Zresztą wcale nie trzeba stosować zestawu saliferta bo to jest zwykłe miareczkowanie. Roztwory można zrobić samemu. Ja nie używam "hanki" do pomiaru w domu bo nie jest mi potrzebna taka dokładność. Dlatego napisałem: "moim zdaniem". Jeżeli ktoś potrzebuje dokładnych wyników bo chce wiedzieć czy ma 0,01 czy 0,03 mg/l to są dostępne bardzo dokładne przyrządy pomiarowe. Nigdzie nie napisałem że komuś zabraniam zakupu takiego ani innego sprzętu. Zresztą sam podałem linka do strony z dokładniejszym fotometrem...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się wypowiedzieć w kwesti PO4.

Pracuję przy aparaturze fizykochemicznej i moje zdanie jest takie że jeżeli uzyskać dokładnie pomiary to tylko w ppt sam często korzystam z PO4 oraz krzemionki z bo mam taką możliwość.

I tu zgadzam się z nanokaczorem.

Przy SPS jeśli jedziesz po bandzie to dobrym rozwiązaniem jest właśnie ten pomiar.

Pozdrawiam Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , nie chce zakładać nowego tematu Hanki, a mam od pewnego czasu problem z pomiarem pierwszej próbki tj.zerowej gdzie wyskakuje po pomiarze błąd L.Hi - co oznacza za dużo światła / ki diabeł jakiego światła/ i tak kilkakrotnie póki nie wyskoczy C.2 nie wiem czy pózniej nie przekłamuje wynik pomiaru i pokazuje zawyżone po4.

pozdrawiam.


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , zamykam


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj robic pomiar w ciemniejszym pokoju

Mozliwe ze przez plastik przenika za duzo swiatla i sensor glupieje


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robilem tak i ręką górne wieczko zasłaniałem i nic.


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miał ktoś już możliwość u nas porównać obie małe hanki- tą na fosforany i fosfor? Znalazłam filmik w którym porównano wyniki z obu hanek dla tej samej próbki- po wszystkich przeliczeniach- ppb na ppm i przemnożeniu przez 3,066 itd, Hanna na fosfor dała 3x większe stężenie fosforanów...? (0,03- fosforany dla hance na fosforany/ 0,17- fosforany na hance na fosfor)

Mam tą hankę HI 736- wg niej po przeliczeniu fosforu na poziom fosforanów wynosi 0,11 ppm...

Jak w końcu zainterpretować ten wynik? Czy na hance na fosforany wynik byłby podobny czy rzeczywiście 3x niższy, pomijając błędy pomiarowe i dokładność ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.