Skocz do zawartości
w0y7a5

sukcesy/porazki w 30l akwarium (?)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chcialbym sie dowiedziec czy ktokolwiek oprocz Inmara prowdzi z powodzeniem projekt "pico reef 30" dluzej niz rok czasu. Z tego co widze jego akwarium ma juz ponad 3 lata i jak widac na zdjeciach ma sie calkiem niezle.

Czy prowadzenie solniczki 30l jest az tak ciezkim zadaniem, ze aby utrzymac w niej zycie dluzej trzeba byc ekspertem? Czy te dziesiatki zakladanych topikow "moja pierwsza rafa 30l" to tylko slomiany zapal nieswiadomych osob, ktore rzucily sie z motyka na slonce? Czym tlumaczyc brak uaktualnien? A moze to tylko wynik tego, ze w Waszych pico rafach wszystko jest ok, nie macie problemow, nie zadajecie pytan. Rozumiem, ze duza czasc osob po pewnym czasie przerzucila sie na wieksze szkielka, ale chyba nie wszyscy?

Pytam bo od jakiegos czasu mam nieodpalony zestaw Aquael'a, ktory kupilem celem zalozenia akwarium a'la "kawa93". Same miekasy + ekipa czyszczaca. Akwarium ma byc ozdoba w moim domu. Niestety z roznych wzgledow na dzien dzisiejszy nie planuje wiekszego akwarium morskiego. Czy jest sens to zalewac?

Salute

Edytowane przez w0y7a5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalewaj i zobacz sam .

30l to nie kolos ,ale parę korali i jakąś krewetę ,ślimaka i kraba można tam spokojnie trzymać.

Co do rezygnowania i problemów z akwarium to łatwiej parametry stabilne utrzymać w większym zbiorniku ,ale i nawet jak masz 1000l to nie masz gwarancji ,że coś się nie wysypie .

A akwaria likwidują ludzie ,którym wg. mnie nie chce się przy nich nic robić lub zmieniają miejsce zamieszkania albo myśleli ,że będzie to wszystko bardzo tanie w utrzymaniu ..... a nie jest .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz moje trochę większe ale jest 2 lata a życie sie w nim rozwija ja trzeba


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda 35l z panelem,a nie 30l :

http://aqua-reef.pl/topic/8381-mi%C4%99kkie-my-wifeczki-boyu-mt-402-35-litr%C3%B3w/

Czy jest ciężko - baniak od listopada 2013 - zajmuje się nim moja żona - czyszczenie co tydzień plus podmiana 3l, co drugi dzień karmienie - woda `kranówa`, parowanie małe - w zasadzie brak dolewania dziennego - muszę jej przypominać - jak mi się przypomni :D

Ogólnie stwierdzam ,że prowadzenie tego baniaczka to pikus - `Pan Pikuś` - hyhy .To ,że wyskoczą glony, czy miejscami cyjano - nic strasznego, nie może być za sterylnie .Z parametrów mierzone wyłącznie zasolenie przy podmianie.


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że zbiornik 30l to dobra droga aby sprawdzić czy jest to hobby dla nas. Morszczyzna to "choroba" więc każdy kogo to wciągnie prędzej czy później stawia większe. Dlatego też mało jest takich zbiorników o dużym stażu. Dodatkowym plusem jest to że jeśli nas to nie wciągnie to taką 30tke łatwo jest zlikwidować i szybko sprzedać zawartość.

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prowadzenie takiego baniaka to trudna sprawa, moje ma juz 6 miesięcy i musze powiedziec ze tyle co sie nauczyłem przy nim na zasadzie prob i błedów to nie przeczytałbym w zadnej ksiażce, to jest cos poczatkowego dla mnie pozniej bedzie juz 100l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje ma niewiele ponad 7 miesięcy i jako tako przędzie. Były upadki i wzloty ale jakoś powoli do przodu. Strat zanotowałem niewiele (xenia podczas remontu padła i kawałeczki twardzieli padły ale odżyły hehe).

Ja zamierzam osobiscie wyprzedzić Inmara w długości działania takiego zbiornika hehe. Od jakiegoś czasu jadę na wodzie z marketu (takiej do żelazek) i co mogę powiedzieć? Hmm - to, to że mniej syfu na szybach się osadza:)

Póki co nie zamierzam zmieniać litrażu na większy - wystarcza mi to co mam.

Tak jak pisali poprzednicy - najlepiej samemu spróbować.

Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, moje ma 7 miesięcy i nie mam żadnych problemów, obsługa akwarium ogranicza się do podmianki wody raz na 2 tyg, plus raz w miesiącu czyszczę sobie filtr i cyrkulację, raz na tydzień przelecę szybkę czyścikiem, aaaa no i dolewanie wody!! masakra :p muszę w końcu sobie sprawić automatyczna dolewkę :):p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Rozne sa przyczyny likwidowania akwarium ale glowna jest to, ze w takim litrazu po pol roku robi sie ciasno, nastepuje poczucie niedosytu i stad pomysly na nowy, wiekszy zbiornik. Zalewaj rafke a z czasem sam sie przekonasz ile moze dac radochy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zestaw aquael jest tak zbudowany ze kaskada dziala za prad ale ja zeby w moim miec jakas cyrkulacje wsadzilem sam wirnik od claro 300 i hula zbiornik mam narazie drugi miesiac na skalce co kupilem w sklepie byly zoa i sie trzymaja po za tym w baniaku 3 kraby krewetka i turbo plus dwa blazny i powiem ci ze nie maja sie zle z tym ze jak przedmowcy pisza dla mnie juz za malo od sierpnia zalewam 112 ale to nie pewny litraz moze byc i wiekszy ale te 30 zostawie tylko zmniejsze obsade. a w kaskadzie odpieniek na lipce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.