Skocz do zawartości
Margolee

Czego użyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Byłem w e-rybce na pomiarach wody i tak

No2- 0

No3- 5

Po4- 0.04

Mg-1185

Ca-205.

I tak magnez i wapń do podniesienia. Sprzedawca po rozmowie ze mna i wiadomosci ze mam sól IO zaproponowal zmiane soli na bogatsza red sea. Za jego namowa kupilem na próbe kilka kilo i w dom

Kupilem tez testy saliferta na mg i ca. Zmierzylem wode w akwarium ( celem potwierdzenia wynikow z e- rybki i nauki pomiaru) Wyszlo bardzo podobnie.

Urobilem nowej soli i oczywiscie ja zmierzylem. I tak swierza do podmisnki mg-1365, ca-430. Mysle bedzie super podniesie mi wszystko i bedzie git. Cos mnie jednak tknelo i urobilem swierzej IO i tu mg- 1545 ca- 400. Drobny szok i niepotrzebnie wydana kasa na red sea( moje zdanie)

I w ruch wójek google i forum.

Wyczytalem: jedni radza

Podniesc Ca za pomoca kalwasser Ca(oh)2, do dolewki i tyle.

Magnez za pomoca MgCl2 i MgSo4.

Drudzy radza: po co Ci MgSo4 lej tylko MgCl2 na mg i CaCl2 na wapń ( z balinga, tak balinga tez przestudiowalem, lecz nie chce go za bardzo stosowac)

Wiem ze wina lezy pewnie w podmianach bo podmieniam 10% wody raz na miesiac, lecz nie chce tego zmieniac a czemu juz pisze

1- inne parametry sa ok

2- mg i ca moge dozowac

3- praktycznie w akwarium jest kilka korali

4- tak sobie ustalilem ze chce raz w miesiacu

I teraz sedno co mam dozowac zeby to dzwignac mg- ( w pierwszej kolejnosci, tez wiem) do 1400-1450, ca - do 400-450.

Pozdrawiam i czekam na konkrety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień sól na np. RefCristal, rób częste podmiany a wszystko wróci do normy, ja bym tak zrobił.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie korale trzymasz ? zakładam że sporo SPS ?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

3- praktycznie w akwarium jest kilka korali

Jakie korale trzymasz ? zakładam że sporo SPS ?

Yhy...

Skoro chcesz robic podmianki raz na miesiac to rozumiem,że z wygody.

I teraz nie rozumiem,czemu nie chcesz sie skusic na Ballinga;)

Wydaje mi sie,że szybko Ci sie znudzi reczne podbijanie i predzej czy pozniej przejdziesz na ballinga-i to rozwiazanie polecam.

A tak swoja drogą: skoro masz testy to po co je robiles w e-rybce?

Sprawdz teraz wode w akwarium;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Kh mierzysz ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze wina lezy pewnie w podmianach bo podmieniam 10% wody raz na miesiac, lecz nie chce tego zmieniac a czemu juz pisze

1- inne parametry sa ok

2- mg i ca moge dozowac

3- praktycznie w akwarium jest kilka korali

4- tak sobie ustalilem ze chce raz w miesiacu

I teraz sedno co mam dozowac zeby to dzwignac mg- ( w pierwszej kolejnosci, tez wiem) do 1400-1450, ca - do 400-450.

Pozdrawiam i czekam na konkrety.

Ad.1 jakie inne ?? Kh ?? Ph?? Może masz wodę dla Paletek z amazonki i tego nie wiesz. Czyt. Kwaśnica.

Ad.3 to po co Ci te akwarium?? Pewnie d*py nie urywa skoro jest tam kilka korali. Może zlikwiduj żeby sie zwierzęta nie męczyły z tobą.

Ad.4 gdyby ciebie ktoś zamkął i raz na miesiąc wypróżniał toaletę i to nie całą tylko 10%- ciekawe czy by ci się podobało??

Reasumując -zlikwiduj akwarium nie będziesz musiał wogóle nic podmieniać , inwestować w sprzęt za to będziesz miał święty spokój.

Ewentualnie daj zarobić profesjonalistom i niech serwisują Ci akwarium. Będziesz lżejszy o parę złoty ale akwarium pewnie będzie bez obsługowe dla ciebie .

No i trzecia rada - zmień podejście do tematu akwarystyki.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za jak zawsze na polskich forach odpowiedzi nie na temat. Zadalem konkretne pytanie i na nie chcialem konkretnej odpowiedzi i standard nikt jej nie napisal.

Jarek 35

Kh- mam wysokie bo 10, ph- ?

Debora

Testów nie mialem dlatego wzialem wode do e-rybki. Parametry które były NOK, chce wyprostować dlatego zakupilem testy.

Robi

Wiem ze najlepiej by było czesciej podmianki, lecz troszke mam problemy z czasem. praca po 12h a i lenistwo do tego po pracy tez dochodzi.

Rafik73

Ad3. Akwarium ma pół roku i chce miec parametry ok, zanim dam większa ilośc korali.

Nie mam sps-ow, chce miec same miekkie dlatego mnie dziwi ze mg i ca takie niskie.

Edytowane przez Margolee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie obrażaj się,że nie dostałeś konkretnych odpowiedzi.

Kh-10-sol Instant Ocean raczej nie ma takiego wysokiego kh. Podnosiles je czymś?

Po prostu w tych testach cos nie gra.

Spokojnie mógłbyś ciągnąć na podmiankach akwarium.

Tak samo wyniki świeżej solanki IO- też kosmos.

Czym mierzysz zasolenie i jakie jest?

Sprawdz sam wode w akwarium i może nie trzeba będzie nic stosować.

Stąd te pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 jakie inne ?? Kh ?? Ph?? Może masz wodę dla Paletek z amazonki i tego nie wiesz. Czyt. Kwaśnica.

Ad.3 to po co Ci te akwarium?? Pewnie d*py nie urywa skoro jest tam kilka korali. Może zlikwiduj żeby sie zwierzęta nie męczyły z tobą.

Ad.4 gdyby ciebie ktoś zamkął i raz na miesiąc wypróżniał toaletę i to nie całą tylko 10%- ciekawe czy by ci się podobało??

Reasumując -zlikwiduj akwarium nie będziesz musiał wogóle nic podmieniać , inwestować w sprzęt za to będziesz miał święty spokój.

Ewentualnie daj zarobić profesjonalistom i niech serwisują Ci akwarium. Będziesz lżejszy o parę złoty ale akwarium pewnie będzie bez obsługowe dla ciebie .

No i trzecia rada - zmień podejście do tematu akwarystyki.

Kwasnica to zupa.

Ostatnio na forum widze tendencje do udzielania super profesjonalnych rad i opinii przez super doswiadczonych uzytkownikow. Do tego jeszcze (tak jak ta wyzej) jest super sympatyczna.

Wracajac do tematu, tez wydaje mi sie ze zrobione IO prawdopodobnie przesoliles, stad takie wyniki. Ile w ogole sypales soli na ile wody ?

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoje podejście do akwarystyki morskiej jest bardzo niewłaściwe ,chcesz oszczędzać to oszczędzaj na sobie ,a nie na zwierzakach , podstawowa sprawa to komplet testów , kh,ph,ca,mg, no3,po4 minimum hanka mała , podmiana co tydzień , baling lub reaktor do podniesienia ca mg i kh , suplementacja jodu ,testy , światło 1 wat, na 1 l wody , systematyka i cierpliwość to jesli będziesz chciał mieć np akwarium z sps i lps reszta zależy od ciebie powodzenia


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sps-ow, chce miec same miekkie dlatego mnie dziwi ze mg i ca takie niskie.

twoje podejście do akwarystyki morskiej jest bardzo niewłaściwe ,chcesz oszczędzać to oszczędzaj na sobie ,a nie na zwierzakach , podstawowa sprawa to komplet testów , kh,ph,ca,mg, no3,po4 minimum hanka mała , podmiana co tydzień , baling lub reaktor do podniesienia ca mg i kh , suplementacja jodu ,testy , światło 1 wat, na 1 l wody , systematyka i cierpliwość to jesli będziesz chciał mieć np akwarium z sps i lps reszta zależy od ciebie powodzenia

Kolego akvarius, wiesz co piszesz czy piszesz co wiesz? A przed napisaniem w ogóle czytasz co już napisano przed Tobą?


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 jakie inne ?? Kh ?? Ph?? Może masz wodę dla Paletek z amazonki i tego nie wiesz. Czyt. Kwaśnica.

Ad.3 to po co Ci te akwarium?? Pewnie d*py nie urywa skoro jest tam kilka korali. Może zlikwiduj żeby sie zwierzęta nie męczyły z tobą.

Ad.4 gdyby ciebie ktoś zamkął i raz na miesiąc wypróżniał toaletę i to nie całą tylko 10%- ciekawe czy by ci się podobało??

Reasumując -zlikwiduj akwarium nie będziesz musiał wogóle nic podmieniać , inwestować w sprzęt za to będziesz miał święty spokój.

Ewentualnie daj zarobić profesjonalistom i niech serwisują Ci akwarium. Będziesz lżejszy o parę złoty ale akwarium pewnie będzie bez obsługowe dla ciebie .

No i trzecia rada - zmień podejście do tematu akwarystyki.

Kolego jak już zaczynasz krytykować czyjeś postępowanie z akwarium i życiem ,które w nim ma to przyglądnij się swojemu akwarium ....

Zółtek i hepatus w 160l to tak jakbyś zamknął ....

Edytowane przez jarek35 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoje podejście do akwarystyki morskiej jest bardzo niewłaściwe ,chcesz oszczędzać to oszczędzaj na sobie ,a nie na zwierzakach , podstawowa sprawa to komplet testów , kh,ph,ca,mg, no3,po4 minimum hanka mała , podmiana co tydzień , baling lub reaktor do podniesienia ca mg i kh , suplementacja jodu ,testy , światło 1 wat, na 1 l wody , systematyka i cierpliwość to jesli będziesz chciał mieć np akwarium z sps i lps reszta zależy od ciebie powodzenia

y

Przeczytaj post pierwszy i potem jeśli znasz to odpowiedz to odpisz, to ja ladnie podziekuje.

Przeczytalem ogrom informacji tu na forum i piprawilem juz sporo np. oświetlenie.

Testy mam na no2, no3, kh, gh, ca, mg. Tak nie mialem ph- zakupie.

Debora

Napisalem przeciez ze wróciłem z e-rybki i zrobilem jeszcze raz testy. Wyszly identycznie z bardzo drobna różnicą.

Zasolenie mierze salimetrem i jest 1,023. Robilem solanke i na IO I RED SEA. To samo zasolenie i wyniki jak podalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwasnica to zupa.

To była przenośnia(taka metafora) ale chyba nie zrozumiałeś.

Więc wyjaśnię: tak Kwaśnica to zupa w dodatku kwaśna , kwaśne też są czarne wody Amazonki w których żyją Dyskowce zwane Paletkmi, ph4- 5 . Czy już wiesz o co mi chodziło? Czy dalej wyjaśniać?

Kolego jak już zaczynasz krytykować czyjeś postępowanie z akwarium i życiem ,które w nim ma to przyglądnij się swojemu akwarium ....

Zgadza się tylko ja nie jestem ignorantem jak autor tematu i w budowie jest 550l. w obiegu.

Wyciągnąłem wnioski z uwag a nie pisałem , że podmiany będę robił raz na miesiąc bo tak mi pasuję.

To taka mała subtelna różnica między zachowaniem akwaryty i pseudo akwarysty.

Trzeba połączyć pasje z przyjemnością i nie szkodzić zwierzakom. Pomimo , że stawia to przed nami określone obowiązki. Wtedy to ma sens.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akvarius dobrze prawi, regularność i sumienność

Ca Mg Kh możesz podnieść

a/ gotowymi i drogimi preparatami gotowymi: czyli to czego życzyłby sobie sprzedawca

b/ roztworami do ballinga

Konsekwencja to:

- codziennie rano sprawdzam okiem

- 2 x tygodniu czyszczę kubek odpieniacza

- 1 x w tygodniu przed podmianą testy NO3 PO4 KH Ca Mg (ewentualna korekta r-rów na pompie) aha na pytania,że czas czas: ten komplet testów zajmuje mi 10-15 minut

- 1x tygodniu podmiana 10 % wody

- co 3-6 miesięcy czyszczenie pomp, sumpa

Co do kwestii oszczędności

Chcesz taniej zrób mniejsze akwarium.

pozdr

-

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie szaleństwo. Jeden robi tak, drugi siak. Ten ma wiecej czasu ten mniej a każdy ma prawo robić jak chce i nikt inny mu tego nie zabroni. Ja nie pisalem o rady jak mam prowadzic akwarium bo tego chce sie nauczyc sam( mam do pomocy forum) Tak i juz przyjme rady psełdo fachowca od akwarystyki( hepatus w 160 l, dobre).

Poprostu nauczcie sie odpowiadac na konkretne pytanie a nie pisac posta który autora tematu poprostu nie interesuje.

Ciężkie nie?

Co do zmiany nazwy tematu to pisze z tel. i musze gdzies to znaleść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie szaleństwo. Jeden robi tak, drugi siak. Ten ma wiecej czasu ten mniej a każdy ma prawo robić jak chce i nikt inny mu tego nie zabroni. Ja nie pisalem o rady jak mam prowadzic akwarium bo tego chce sie nauczyc sam( mam do pomocy forum) Tak i juz przyjme rady psełdo fachowca od akwarystyki( hepatus w 160 l, dobre).

Poprostu nauczcie sie odpowiadac na konkretne pytanie a nie pisac posta który autora tematu poprostu nie interesuje.

Ciężkie nie?

Co do zmiany nazwy tematu to pisze z tel. i musze gdzies to znaleść.

Wolę siedzieć w czystej kawalerce całą rodziną niż sam w M5 pełnym odchodów. :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czytaj dalej zasoby forum i nie zawracaj ludziom takimi banalnymi pytaniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg i Ca mogą co zjadać glony wapienne, albo makro glony (np. Halimeda albo Padina).

Do podbicia proponuję ci użyć Ballinga - wyjdzie najtaniej. Nie musisz mieć od razu pompek, możesz lać "z ręki" żeby podbić parametry. Jedyne co ci potrzebne to prochy, dokładna waga (można kupić za perę groszy) i jakieś stare butelki.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jest jak zwykle, pytanie i masa nic nie znaczących pouczeń, nawet mod dołoży swoje 3 grosze aby podnieść ciśnienie. Kilka postów tresciwych a reszta...

ps. sorki za off ale musiałam to gdzieś napisać.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gaber

Wniosles cos do tematu? Jak masz pisac takie pierdoly to lepiej nie pisz nic.

Rysio 2000

Dzieki za odpowiedz. Jedna z konkretnych.

A forum, czytam i bede czytal tylko czasami sie odechciewa jak nie jeden ciagnie swoje wywody i to nie na temat.

Jak na razie widze tylko "ZA" ballingiem.

Nikt nie podbijal samym Ca(oh)2 + mgcl2 i mgso4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podniosłem Ca przy pomocy TURBO CALCIUM KENTA .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załatwione

Podstawy prowadzenia zbiorniia nie nazywaj pierdołami

Podstawy, których ci brakuje, a sié rzucasz

Bez odbioru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, nie unoś się, bo nie ma sensu. Każdy stara się poradzić jak umie i moim zdaniem większość ma rację. Błąd w 99% leży po stronie użytkownika, nie sprzętu, choć czasem sprzęt też płata figle.

Zużycie Ca, kH i Mg jest faktem, brak uzupełniania i liczenie na podmianki w dużym akwarium nie załatwi sprawy, trzeba zacząć dodawać. Co i jak będziesz dodawał, to już Twój wybór, trzeba tylko wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy Ballingiem (CaCl2, NaHCO3...) i tzw. kalkwaserem (Ca(OH)2). Jeśli chodzi o uzupełnienie wapnia, to zasadniczo różnica żadna, tylko co się dzieje "przy okazji", to już inna sprawa.

Sól taka, czy siaka, to kwestia wyboru i moim zdaniem bardziej tego co jest obok Ca, Mg i HCO3, czyli całej puli mikroelementów, bo to co mierzymy możemy sobie regulować choćby Ballingiem lub reaktorem.

Wracając do Twoich pomiarów i frustracji zakupem soli.

Przeczytaj proszę artykuł, jeśli masz czas:

http://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

i pomyśl w którym miejscu może leżeć błąd.

Piszesz, że mierzysz salimetrem, ok, podajesz 1,023 co sugeruje raczej SG, natomiast wielkość sugeruje gęstość, to raczej duża różnica (i nie jest to zasolenie).

Jeśli robiłeś testy na "świeżych" solankach, to raczej podejrzewałbym, że były zimniejsze, niż temperatura w której należałoby wykonać pomiar i to tym bardziej mi nie pasuje do Twoich wyników.

Idąc dalej tym tropem, to solanki zrobiłeś z przepisu na opakowaniu, czy robiąc mierzyłeś SG/Gęstość, cokolwiekt tam mierzysz?

I jeszcze jedno. Pomiar w świeżej solance, która mieszała się nawet 2-3h ma raczej mało wspólnego z tym co będzie w niej za 24h.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.