Skocz do zawartości
dirty_pig

brak prądu w akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Piszecie żeby zastosować dodatkowe zasilanie. Ok przeważnie każdy zakłada oddzielne zabezpieczenie (korki) pod akwarium. Jeśli zakładami upa wpinamy go przed zabezpieczeniem to na zdrową logikę jak korek wyskoczył to prąd nie popłynie. A nawet jeśli dodatkowe zasilanie ma swoje zabezpieczenie to jeśli coś co robi przebicie będzie pod to podłączone to i tak zasilanie zostanie rozlączone.

Z bezpiecznika przewodem zasilasz UPS, a z niego wchodzisz w przewód na gniazda akwarium,a nie w bezpiecznik.

Drugą różnicówkę mam przed samym akwa, ale tylko na obwodzie, którego nie zasila UPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z bezpiecznika przewodem zasilasz UPS, a z niego wchodzisz w przewód na gniazda akwarium,a nie w bezpiecznik.

Drugą różnicówkę mam przed samym akwa, ale tylko na obwodzie, którego nie zasila UPS.

No tak, ale jeśli mówimy tutaj o sytuacji gdzie występuje zwarcie a nie zanik prądu to ups na niewiele się moim zdaniem zda. Tutaj był to falownik do mieszania solanki a co jeśli zwarcie robiłaby normalna pompa cyrkulacyjna? Wywala korki załącza się ups a zwarcie jest nadal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w każdym zbiorniku jest kostka "od napowietrzacza". Powietrze pompuję za pomocą małego "kompresora", który jest podłączony do UPS-a. Kupiłem starego UPS-a za grosze i nowy akumulator - dużo "większy" niż ten który był w ups-ie . Awaryjne napowietrzanie działa przez ok 10 - 12 godzin.


Sprzedam: Szczepki: http://nano-reef.pl/...i/#entry673554

_________Krewetki na aiptasie: http://nano-reef.pl/...wysylka-pkppks/

Strona hodowli sexy krewetka: https://sites.google...e/sexykrewetka/

________________________https://www.facebook.com/sexykrewetka

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w każdym zbiorniku jest kostka "od napowietrzacza". Powietrze pompuję za pomocą małego "kompresora", który jest podłączony do UPS-a. Kupiłem starego UPS-a za grosze i nowy akumulator - dużo "większy" niż ten który był w ups-ie . Awaryjne napowietrzanie działa przez ok 10 - 12 godzin.

Moin skromnym zdaniem to jest rozwiazanie tego tematu.


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to rozwiązanie - jak masz zbiornik odrobinę większy niż nano, bez obiegu lub cyrkulacji będziesz miał strefy o zmniejszonej zawartości tlenu. Tak więc akwarium z kostką wytrzyma niewiele dłużej niż bez.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to rozwiązanie - jak masz zbiornik odrobinę większy niż nano, bez obiegu lub cyrkulacji będziesz miał strefy o zmniejszonej zawartości tlenu. Tak więc akwarium z kostką wytrzyma niewiele dłużej niż bez.

Ale dopięta chociaż jedna pompa cyrkulacyjna w obwód pod ups-a razem z "kompresorem" powinna sprawę wydłużyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem zasilacz awaryjny ( http://allegro.pl/za...4342314481.html ) do którego na stałe jest podpięty napowietrzacz i zegar sterujący. Zegar jest ustawiony na 2 na 2 czyli pracuje 2 godziny i dwie godziny odpoczywa.Oczywiście działa też gdy jest prąd ale rybą to nie przeszkadza ,że mają co 2 godziny trochę więcej tlenu :)

Podczas braku prądu podłączam też do niego jeden cyrkulator, który jest ustawiony na górze w kierunku tafli wody.

Edytowane przez Mario94 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie jaki kupić ups najlepszy z waszego doświadczenia pod obieg odpieniacz ewentualnie cyrkulację ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie jaki kupić ups najlepszy z waszego doświadczenia pod obieg odpieniacz ewentualnie cyrkulację ?

jak masz wolne 1000 pln to proponuję akumulator ok 100Ah - koszt koło 600 pln + np to http://allegro.pl/przetwornica-sinus-pro-500e-12v-230v-300-500w-co-i4288858554.html - wszystko zależy przede wszystkim od tego ile ciągnie to co chcesz podpiąć


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej UPS'a komputerowego z sinusem na wyjściu niż tą chińską tandetę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po takim incydencie kupiłem akumulator żelowy głębokiego rozładowania 12V18ah, cewkę i małą pompkę cyrkulacyjną 6-12V. Jak ktoś zna się na fizyce to wyliczy że i 16-20h pociągnie na 340l. W chwili zaniku napięcia w gniazdku cewka czy jak tam zwał uruchamia zasilanie awaryjne.Wszystko to wymyśliła taka Pani w sklepie elektronicznym, bo ze mnie straszna noga z fizyki. Ale wszystko działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś więcej o tej cewce napisać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś więcej o tej cewce napisać?

zapewne chodzi o najzwyklejszy przekaźnik z cewką 230 v ze stykami N.C które po zaniku napięcia 230 v podają przez te styki napięcie z akumulatora na cyrkulator


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taki przekaźnik się nie grzeje jeśli przez jego cewkę cały czas płynie prąd? Czy też trzeba stosować diodę jak przy przekaźnikach 5V/12V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem przekaźnik chyba 20zł, akumulator żelowy głębokiego rozładowania 12V18ah 90zł, woltomierz 10zł, 3m przewodu 2-żyłowego, wtyczka i pompa cyrkulacyjna 12V.

Teraz będzie łopatologicznie:

-z jednej strony do przekaźnika na wejściu wpinamy przewody z 230V, na drugim wejściu przewody z akumulatora 12V i w moim przypadku 18ah

-z drugiej strony na wyjściu wpinamy przewody do naszej pompy cyrkulacyjnej.

W przypadku zaniku zasilania 230V słyszalne jest kliknięcie i przekaźnik przełącza się i zaczyna przewodzić prąd z akumulatora do pompy. W miarę rozładowywania się akumulatora spada moc pompy cyrkulacyjnej-u mnie to trwa około doby.

Podobny zestaw włączyłem u kolegi do aqua medic cubiscus pod pompę obiegową znajdującą się w panelu tylnym,za zasilaczem i wszystko działa.

W chwili pojawienia się napięcia w sieci. w jednym i drugim przypadku/mojego kolegi/ przekaźniki odcinają zasilanie z akumulatora.

Zrobiłem wersję wypas podłączając woltomierz wskazówkowy do akumulatora-gdy po dłuższej pracy spadnie napięcie, podłączam ładowarkę motocyklową/skuterową. Taką ładowarkę można ustawić na tryb zimowy/jak w motocyklu/ i wtedy będzie ona niezależnie ładowała i rozładowywała nasz akumulator bez konieczności kontroli. W przypadku dłuższego wyjazdu/wakacje/ można zastosować więcej ah dla bezpieczeństwa i dłuższej pracy akumulatora, a i tak przy powrocie zasilania ładowarka rozpocznie proces ładowania akumulatora.

Przepraszam wszystkich za niefachowy opis, ale mój prostacki UPS za małe pieniądze działa bez zarzutu.

P.S. Aż strach pomyśleć co będzie jak zacznę budować wiatrownię z pionową osią wirnika i ją włączę w mój układ.

Kupujcie najtańsze elementy-chinole.

Można by poprosić Tomasza, aby przejrzał ten przykład i wymyślił jakieś ulepszenie.

Nic się nie grzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wszystko zrozumiałem :)

W końcu kiedyś się chyba w coś takiego zaopatrzę... Tym bardziej, że obieg w planach też na 12-24V...

Jeszcze co do tej "ładowarki" to piszesz, że ona będzie ładowała i rozładowywała cyklicznie akumulator? Po 1 czy to nie strata prądu? I po 2 czy jak zanik prądu trafi akurat na czas rozładowania akumulatora (załóżmy, że na moment w którym skończył się cykl rozładowywania, ale jeszcze nie zaczął ładowania) to nie będzie to niekorzystny efekt?

Myślałem, że z tym "akumulatorem głębokiego rozładowania" jest taki myk, że nie trzeba go cyklicznie rozładowywać i ładować?

Sorry za tyle pytań, ale na przyszłość mi się ta wiedza przyda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zimie gdy motocykl stoi, taka ładowarka zachowuje się jak jeżdżący motocykl i nigdy nie rozładowuje za mocno akumulatora, a wydłuża jego sprawność/ sprawdziłem na swojej skórze bo mam 2 motocykle a jedną ładowarkę/ Wersja z ładowarką zachowuje się jak UPS, natomiast kolega w cubiscusie w przeciągu ostatniego półrocza tylko raz ładował swój akumulator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.