Skocz do zawartości
TMK

Kiedy robić testy

Rekomendowane odpowiedzi

To że jak coś się dzieje to siegamy po testy to jasne.

Ale pewnie są tez tacy, którzy robią testy systematycznie monitorując baniak.

Niby staram się systematycznie,ale zupełnie mi to nie wychodzi.

I tu 3 pytania

(zakładając,że mamy przecietny(nie wyzyłowany dla kolorów SPS) baniak średniej wielkości np 2-3 letni.

1. Jak często robicie poszczególne testy?

2. Czy kierujecie się wpływem czynników typu rano,wieczorem po podmianie czy przed, karmienie, czyszcenie szyb, odmulanie itp?

3. Jak teoretycznie i idealnie należało by robić testy?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze rano w sobotę i przed karmieniem.Rano dlatego,że mam dobre światło na parapecie,nie słoneczne a w sobotę bo mam zawsze wolne i robię to dokładnie popijając kawę.Test Kh ostatnio robię 3-4 razy w tygodniu bo mi mocno spada,w reaktorze wkład znika w oczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przez pierwsze pół roku robiłam co 2 dni komplet testów - teraz robię je co tydzień w niedziele w okolicach godziny 12:00 i zaraz po nich ryby dostają śniadanie :)


angela-forum.jpg

8623_8864.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jinjer - moje o 10ej juz wszystkie w jednej grupie probuja mnie wypatrzec z zarelkiem na srodku przedniej szyby ;)

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jinjer - moje o 10ej juz wszystkie w jednej grupie probuja mnie wypatrzec z zarelkiem na srodku przedniej szyby ;)

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

u mnie też działają w szyku, tyle ze przy bocznej - i moje tresowane, bo przypływają jak postukam w szybę ;p

angela-forum.jpg

8623_8864.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy tesy

1. Przed podmianą wody 1 x tydz NO3, PO4, KH, Ca, Mg, zasolenie, później karmienie korali i podmiana

2. w połowie tygodnia: Po4, KH, zasolenie

3. temp, Ph, mV codziennie z kompa

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy

Jak akwarium idzie normalnie to:

NO3 i PO4, potas, raz dwa razy w miesiacu

KH 2 razy w tygodniu

Ca Mg 1 raz na tydzien

Jak cos kombinuje zmieniam to czesto testy rano i wieczorem przez 2-3 dni.

Najczesciej monitorowany parametr to

Temp, pH, KH,


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robie identycznie jak Inmar.

W sobote rano, gdy kawa jest gotowa, podgrzewam i napowietrzam wode do podmiany, zaczynam robic testy, w miedzyczasie rozpuszczam sol.

Wyniki testow zapisuje i ewentualnie koryguje nastawy pomp Ballinga. Przy okazji sprawdzam czy kanistry na kH, Mg i Ca nie sa puste.

Po testach rybki dostaja sniadanie, po ktorym podmieniam 5% wody. I tak co tydzien.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedziela przed karmieniem i podmianą


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz w tygodniu w sobotę przy podmienianiu wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczesciej monitorowany parametr to

Temp, pH, KH,

Grzesiu,a mógłbyś rozwinąć dlaczego tak?

Temperatura -wyświetla mi się na czytniku,również podgrzewanie czy chłodzenie (wiatraczki) więc widzę ciagle o ile mozna to nazwać monitorowaniem.Bo nie koryguję raz naklika lat jak są dłuższe upały to wiatraczek pokojowy i tyle.

pH mam sondę, i wyświetla zawsze 8,2-8,4, oraz 7,8-7,9. aż przestałam sprawdzać.

KH -to chyba najszybciej skaczący parametr (robię Salifertem) Zauwazyłam,ze sporo osób robi go częściej niz inne. I tu pytanie. Jak robicie 2-3 razy w tygodniu to od razu korygujecie czymś spadek-wzrost? Jaka zmiana parametru KH wymaga interwencji?

Ja zaczynam testy od sprawdzenia zasolenia.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH kontroluje raz w tygodniu, ale pompa podwyzsza kH 12 x na dobe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku każdy robi częściej, później tak jak piszecie, lub wg uznania.

Osobiście uważam, że raz w tygodniu to minimum.

Jak myślicie, doczekamy się kiedyś małej Hanki na Mg ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na Mg robie najrzadziej.

Oprócz 400 setki mam jeszcze ReefMaxa. I własnie zastanawiam się jak to zrobić, by było ekonomicznie (bo toche tych testów idzie), a jednoczesnie bezpiecznie.

Oczywiście,przy dojrzewaniu, zmianach,kłopotach to mierzy się inaczej, ale taki monitoring kontrolny to co innego. Z drugiej strony nieraz się wyłozyłam na tym,że nie mierzę bo stabilnie i ok a potem niemiła niespodzianka. Taki ReefMax. kilka małlutkich rybek, dosłownie kilka miekasów, więc praktycznie FLOWR. mierzyłam tylko azotany, zawsze niskie. Do czasu az cos za często musiałam przecierac szyby. NO3 bliskie zera PO4... uff ok 0,6. i skaczące KH (nie ma tam dozowania tylko z ręki)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw testy, potem podmiana? I znów nie wiem jakie mam parametry? Ma to sens?

Ja robię testy na drugi dzień po podmianie, wtedy widzę jakie parametry się ustaliły.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana ma napewno wplyw na parametry, mam nadzieje ze ogolnie je poprawia, zaleznie od soli. Nie chodzi tez o to, zeby sobie podmiana "zbic" 5 lub 10% np: NO3 i sie cieszyc, ze jest go mniej. :animier:

Robiac test po podmianie nie wiesz z kolei, jakie parametry byly przez ostatnie 6 dni przed podmiana :evil: ,

Prawdopodobnie optymalnie byloby robic testy ze 3 dni po podmianie, to wyjdzie jakas tygodniowa srednia parametrow...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idealnie jest jak podmiana nie zmienia parametrów. Tak powinno sie dobrac sól, i utrzymywac takie parametry żeby skoki były minimalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PokerFace- dobrze napisane. Jeśli poziomy NO3 i PO$ są na bardzo niskim poziomie to podmiana 10% nie pozwoli praktycznie zobaczyć zmiany.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.