Skocz do zawartości
stryniu

wysokie gh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,starałem się znaleźć coś na ten temat,ale nie udało mi się.Mianowicie psiadam akwa 200l. około 6 miesięcy,większość tzn woda,skały piasek,żywe od znajomego.Obsade,korale miękkie ,trochę twardzieli,sześć rybek (niewielkie)oraz krewetkę czyszczącą która właśnie mi padła,miałem ją prawie od początku.Dotej pory nic mi nie padało więc pierwsze co zrobiłem to testy.Wszytko w normie poza GH ponad 16,dodam że dzień wcześniej zrobiłem małą podmiankę wody (10%).Wcześniej podmian nie robiłem gdyż były zmiany zbiorników i uzupęłniałem wodą od znajomego.Dodam że znajomy jest starym morszczakiem.Co może być przyczyną nagłego zgonu krewetki,podmianka czy te wysokie GH? może coś innego....?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest GH???

Szczerze mówiąc jak Ci krewetka zdechła to masz coś naprawdę spapranego w zbiorniku, moje krewetki przeszły więcej niż żołnierze w Wietnamie i dalej żyją i się dobrze mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dorot

kH, gH - twardość wody ogólna (TWO) i węglanowa (TWW), na twardość ogólną wody składa się twardość węglanowa i niewęglanowa, na TWO składają się jony wapnia i magnezu, na TWW jony węglanowe i wodorowęglanowe. W polskiej akwarystyce jednostką twardości jest stopień niemiecki.Wartość kH powinna wynosić połowę wartości gH.

1`n twardości ogólnej = 17.8 ppm CaCO3

1`n twardości węglanowej = 21.8 ppm HCO3

W zależności od stopnia twardości wody dzielimy na: 

- bardzo miękkie 0 - 5`n twardości ogólnej 

- miękkie 5 - 10`n 

- średnio twarde 10 - 20`n 

- twarde 20 - 30`n

- bardzo twarde pow. 30`n

- aby obniżyć dodawanie wody destylowanej, demineralizowanej lub RO, przepuszczanie przez kationit (najlepiej wodorowy np Filtrax K, Purolite C100H), gotowanie (tylko TWW).

- aby podwyższyć - umieszczenie kamieni z wapienia, żwir koralowy, muszle, dodanie węglanu wapnia CaCO3

A ja znalazłam coś takiego ;)

A jakie masz kh i jak piszesz o problemie to podaj na tacy parametry a nie piszesz ze sa w normie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest według Ciebie norma na GH w morskim, że się niepokoisz akurat tym paramertem?

Mierzyłes go wczesniej?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twardości ogólnej w morskim się nie mierzy, jest bardzo wysoka. 16 jak na gh w morskim to bardzo nisko a jak na kh wysoko.

Pzdr

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorotko,

"Wartość kH powinna wynosić połowę wartości gH." - niekoniecznie. Zbyt wiele innych zwiazkow w wodzie morskiej wplywa na wynik testow.

Poza tym zdaje mi sie, ze ta wartosc zostala uzyskana przez uzycie pozostalych po slodkowodnym akwarium, testow paskowych, takze nie ma o czym mowic.

Wracajac do tematu; mierzenie gH w morskim mija sie z celem. Tu mierzymy "kH".

Skrot kH oznacza "twardosc weglanowa" (z niemieckiego). Skrot pozostal, bo jest krotki i przyjal sie z praktyk slodkowodnych. Obecnie jednak "fachowcy" mowia o alkalicznosci (o mozliwosci buforowania kwasow). Poniewaz 97% wplywu na alkalicznosc ma kH, to tak nieoficjalnie nazwe kH uzywa sie dalej i my ja uzywajmy i te wartosc warto znac :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś metoda na bezpieczne obniżenie kh??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyć dozowanie lub nic nie robić. Wszystko zależy od zbiornika a zwłaszcza od dobowego zużycia. Trzeba tylko pilnować by spadek nie był zbyt szybki (są różne opinie co to oznacza - osobiście jako graniczną wartość wyznaczyłbym sobie max 1/dobę zwłaszcza jeśli mówimy o zmianie w dół)

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam chwilowo mnie nie bylo,dziękuje za wyjaśnienia.Znajomy który robił testy powiedział że GH powinno wynosić max 8 GH.Prawdą jest że uzupęłniam zbiornik wodą demineralizowaną.A co do krewetki z reguły chowała się za skałami,lecz ostatnio paradował na czczycie skał niczego się nie bojąc,po mrożonki podchodziła jak tresowana,dodam że była oczkiem w głowie mojaj żonki która o nią dbała (chyba jej nie przekarmiła?)he,he.Teraz pojawiło się cyjano i będę zwalczał antybiotykiem.Prawdopodobnie dwa dni i po kłopocie.Pozdrawiam

p.s. co do wszystkich testów,podam jak zrobię ponownie.Gdześ podzialem notes,po przeprowadzce.

Edytowane przez stryniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popros znajomego, zeby juz nie testowal gH tylko kH. Jak to bedzie 7-8 to ok. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.