Skocz do zawartości
Garnet

[300] TIR czyli Trucker i Rafa z Grójca

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie blazenki siedza w euphylii i ma sie dobrze. Na poczatku koralowiec sie stresowal ale chyba juz sie przyzwyczail


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to w takim razie poczekam jeszcze z tydzień, przebadam parametry i jak parametry pozwolą to jakąś małą euphylkę wrzucę jak się trafi bo nam z żoną ich szkoda strasznie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął miesiąc od posolenia docelowej ilości wody i uruchomienia wszystkiego tak jak należy. Glony mają się najlepiej ze wszystkich chyba ;)

Błazny wcinają suche aż miło a mrożonkę wcinają z pipety jak małe z cycka mamy ;)

Niestety zszedł jeden tectus a nassarius to leń straszny :/ zakopał się pod skałą i siedzi, prawie nie kopie tylko peryskop wystawia ;) Czasami w nocy go widuję jak śpi pod taflą wody.

Będzie się trzeba chyba zastanowić nad poszerzeniem ekipy czyszczącej moje łąki bo jeden tectus to zdecydowanie za mało. Mam jeszcze 5 malutkich nassariusów ale one wcinają tyle co i nic.

Do zbiornika trafiła malutka próbna szczepka euphylii. Po godzinie się pięknie napompowała i wygląda na zadowoloną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do blaznow - moje percule maja dwie calkiem pokazne euphylie i lake xeni,a i tak nocuja przy szybie i to kazdy w swoim kacie,tak wiec roznie to bywa;).


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje błazny cały czas razem pływają i śpią. Co prawda w kącie za rura wylotu przy tafli wody. Większość czasu dalej spędzają przy bocznej szybie ale może to lepiej dla euphyli ;) jak się akwa wygloni napewno trafi do niego ukwiał. Zobaczymy ile im zajmie znalezienie go. Raz na jakiś czas wybiorą się na drugi koniec zbiornika ale większość czasu spędzają w jednej części akwarium. Są jeszcze malutkie wiec podejrzewam ze to dlatego. Ale już widzę która to samica. Jest większa i bardziej pomarańczowa i czasem traci tego drugiego z czachy ;) ale to bardziej zaczepki niż atak. Najpierw ona się najada a potem ten mniejszy ;)

EDIT

NARESZCIE!! Glony zaczynają bieleć :D

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony cofają się. Wszystko żyje i ma się dobrze. Martwią mnie tylko okrzemki na piasku, tzn nie tyle martwią co nie podobają ;)

Czy zejdą same czy zastosować absorber?

Na skale gdzieniegdzie pojawił się jakby mech i fosforyzuje w zielonym kolorze wie ktoś co to może być?

Zastanawiam się nad poszerzeniem ekipy czyszczącej o coś co będzie glony wcinać szybciej niż Tectus. Na salariasa jest chyba za wcześnie. Może pustelnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z ciekawości zrobiłem testy. Wyniki w stopce. Za dwa tygodnie akwarium będzie już miało 2 miesiące więc przymierzam się do podmianki w ten weekend.

Zaniżone wyniki Ca i Mg świadczą o tym że coś je pobiera z wody czyli dobrze? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry podciągnęły się po podmianie i nie wygląda to narazie źle. W tygodniu dolałem bakterie i źle trochę zrobiłem bo mogłem się wstrzymać i zrobić to zaraz po podmianie. No trudno. Doszły nowe zwierzaki

DSC 0111

Jeżowiec Tripneustes gratilla. Czyści skałę do sucha a na dodatek bardzo fajnie się prezentuje.

DSC 0110

Babka Valenciennea puellaris. Bardzo kulturalnie przekopuje piasek nie siejąc zadymy w baniaku. Doprowadziła mój brązowiejący piach po zapaleniu światła do kultury w jeden wieczór :) Zaraz po wpuszczeniu zwiała za skałki. Najśmieszniejsze było to że wtedy wszystkie nassariusy się odkopały i poleciały do niej. Śmiałem się że zwołała zebranie i ustalała kto gdzie ma kopać ;) Wredna jest dla nich gdy któryś kopie zbyt blisko jej domku. Odkopuje dziada i albo go podgryza albo pluje piachem albo trzepie ogonem ;) Pociecha straszna.

Doszło też wężowidło parę nassariusów, turbo i mitrax.

Caulastrea musiała zmienić miejsce pobytu gdyż stresowała się strasznie obecnością babki. Już jest w spokojnym miejscu i znów ładnie polipuje w nocy. Reszta korali ładnie się pompuje także chyba wszystko jest tak jak być powinno.

W sumpie wylądował Seachem PhosGuard 250ml z nowości to raczej tyle.

RO+DI już kapie i będzie chrzest bojowy mojego półautomatycznego systemu podmian wody :) zmajstrowałem sobie jednym guzikiem zrzut wody z sumpa prosto do kanalizacji. Tylko ciekaw jestem czy moja pompa da radę to zassać. Okaże się niebawem :)

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejna podmiana. Na tygodniu podniosłem Kh gdyż nie podobała mi się caulastrea. W ogóle nie pompowała się i prawie nie polipowała. I faktycznie to pomogło, dzisiaj jest już tak napompowana, że główką główki dotyka i mam wrażenie że zaraz pęknie ;). Po jednorazowym podniesieniu Kh do wartości 8.0 (stopniowo oczywiście) od kilku dni utrzymuje się bez dolewania. Tyle, że rozjechały mi się trochę parametry Ca i Mg.

Czy to znak, że czas kupić prochy i dozować ballinga czy wstrzymać się narazie bo akwarium jest zbyt młode?

Briareum jakiegoś focha ma. Niby ładnie polipuje ale nie wszystkie końcówki są fluo :/

Euphylia widać, że zaczyna się dzielić także wszystko ładnie pięnie :)

No może prócz tego, że jeden błazen dostał białych plam na pysku :/ suchy pokarm ma w sobie czosnek a to jest podstawą ich diety. Zacząłem moczyć mrożonkę w czosnku bo to podobno pomaga. Czas pokaże.

Woda się kotłuje w beczce. Najwyżej jeszcze raz zmierzę parametry po podmiance.

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba też sobie jeżowca sprawię:) fajne akwa, moje błazny są najdalej jak się w zbiorniku da od ukwiału, właśnie przy szybie. Na razie się niczym nie interesowały. Też muszę Kh zmierzyć bo jeszcze tego nie robiłem.


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżowiec naprawdę robi super robotę. Polecam. Jest jeszcze o ile dobrze pamiętam odmiana Sand Dollar która dodatkowo przekopuje piasek. Moje błazny molestują tylną szybę porośniętą trawnikiem glonowym dokładnie w taki sam sposób jakby to był ukwiał. Także wydaje mi się, że jak już mi glony w końcu zejdą i sprawię im ukwiał to przeprowadzka będzie tylko kwestią czasu ;)

No i niestety parametry mi uciekają :/ Zrobiłem właśnie testy.

3a1dc20e349eb426m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym że zachodzi konsumpcja suplementów i parametry mi uciekają postanowiłem działać. Zrobiłem podmianę na bogatszej soli czyli Red Sea Salt. Parametry zmieniły się po podmianie na tyle że Ca stoi w miejscu Mg podskoczyło o 60 a Kh wynosi 6,7. Zastanawiam się co dalej bo samą solą raczej nie wyprowadzę sytuacji. Inwestycja w pompy dozujące do Ballinga raczej też odpada bo po tygodniu za pewne się okaże że parametry mam w normie i nie trzeba dozować. Pozostaje chyba z ręki. Co myślicie?

Nawiedził mnie pewien glon, który najpierw objawił się czerwonymi plamami na skale. Jak się go ruszy szczoteczką to zachowuje się jak pajęczyna i można go zwinąć w małą kulkę i odessać bez problemu. Myślałem najpierw że to cyjano ale cyjano jest raczej różowe i zachowuje się jak glut. Chyba że się mylę?

324f98ded6ffad05m.jpg

db2d21090cad6c8em.jpg

cf648d28b08101abm.jpg

03d51686f5c7772bm.jpg

Skała ożywa. To jest kawałek suchej skały, na którym pojawiają się już glony wapienne i pod zielonym trawnikiem ta czerwona pajęczyna.

b48ce98f01f1435am.jpg

Dino również mam ale trochę na kominie i na rurze powrotu co mnie dziwi bo mam po TDS 0.

3d9a2c0d091157c4m.jpg

Błazenkowa dostała białych plam na pysku jakiś czas temu. Wydaje mi się że jest to poparzenie od lampy gdyż pokarm suchy unosi się nad powierzchni wody a nie pływa w toni. Wykonałem pewien patent i zobaczymy czy plamy zejdą.

57b5d0e4979417b9m.jpg

Ta zielona kępka to Tectus w kamuflażu :D

Glony mnie trochę już nudzą ;) Zastanawiam się co dalej robić.

Czy wyprowadzać sytuację z parametrami lepszą solą (wtedy pewnie glony jeszcze bardziej ruszą :/)?

Zaprzestać podmian i dozować ballinga z ręki aż parametry wrócą do normy?

Nie robić nic bo akwarium jest zbyt młode.

Dorzucić do obsady jakiegoś pokolca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość matrix00002

podnies mg i dozuc slimaka

Dolabella i po glonach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na skale a dokładnie na partiach gdzie nie dociera światło (czyli rośnie do góry nogami) pojawiły się w dwóch miejscach białe kępki "czegoś" nie wygląda to jak typowa gąbka bardziej jakby puszek (?) próbowałem zrobić zdjęcia telefonem ale nie bardzo widać forum przeczesuje i też nic nie znalazłem na ten temat.

Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dołączam się do poprzedniego komentarza. Ja kupowałem Dolabellę dwa razy bo miałem łąkę gorszą niż ty. Daj jej tydzień i po glonach. Teraz swoją dokarmiam nori bo już do czysta objechała wszystko. Co do poparzonych pyszczków błazenków to do kupienia są takie jakiby oponki, które montujesz na przyssawkę na poziomie tafli wody. Ja do tego wsypuję suche, pokruszone drobno płatki i one nie pływają po całej powierzchni tylko czekają w oponce aż nasiąkną i utoną. Moje ryby cierpliwie czekają na ten moment:)


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawiłeś już sobie Dolabellę? Jak dla mnie jest to obowiązkowy członek ekipy czyszczącej na start. Chociaż u Ciebie jest trochę mniej tych glonów niż u mnie a ten ślimak ma apetyt jak Pudzian po treningu.

U mnie w niecałe 2tyg uporał się z tym:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/13774587/akwarium-forum/historia/005-14-09-2014-5.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/13774587/akwarium-forum/historia/11-09-2014-2.JPG

U siebie tego czerwonego gluta też mam na ścianie z kominem. Ze skał ściągnęło mi to też Dolabella. Z tego co mi się wydaje to jest to cyjano.


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawiłeś już sobie Dolabellę? Jak dla mnie jest to obowiązkowy członek ekipy czyszczącej na start. Chociaż u Ciebie jest trochę mniej tych glonów niż u mnie a ten ślimak ma apetyt jak Pudzian po treningu.

U mnie w niecałe 2tyg uporał się z tym:

https://dl.dropboxus...4-09-2014-5.JPG

https://dl.dropboxus...1-09-2014-2.JPG

U siebie tego czerwonego gluta też mam na ścianie z kominem. Ze skał ściągnęło mi to też Dolabella. Z tego co mi się wydaje to jest to cyjano.

No niestety nie. Byłem już w Warszawie bo tak mi trasa wypadła ale niestety nie mieli i czekają na dostawę ale kiedy szczerze powiem nie wiem bo tak się na siebie zdenerwowałem że nie zadzwoniłem dzień wcześniej że nie słuchałem ;) Tylko kurcze czas straciłem i nic nie załatwiłem. Nie ważne. Widzę że u Ciebie niezłą robotę robi. Mój jeżowiec też nie próżnuje tylko zanim zatoczy koło po akwa to już ma nowy trawnik do koszenia ;/ przydałaby się pomoc bo mój Mitrax to pozorant straszny :) Niby mu chodzą te szczypce nonstop ale jakoś nie widać żeby ubywało czegoś ;). Będę trzymać rękę na pulsie i na pewno sobie ją sprawię :) Z nowości ślimaki od rafała zaczęły się mnożyć i błazenkowa zamieszkała w końcu w kawałku rurki który jej powiesiłem na tylnej ścianie. W sumie to trudno to nazwać mieszkaniem bo widziałem ją tam przez chwilę wieczorem a jak zgasło światło to i tak spali we dwoje przy szybie tam gdzie zwykle ale takie rzeczy cieszą ;) Teraz nie bardzo miałem czas żeby się zajmować zbiornikiem ale od przyszłego tygodnia biorę się ostro za wyciąganie parametrów, napewno dojdzie żółtek i może pare jakichś fajnych korali uda się kupić jak już skała będzie czysta.

Czy ktoś się mógłbym mi polecić coś co wcina detrytus i algi żeby mi "odblokować" skałę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzedni weekend wydarzyła się mała katastrofa. Niechcący podczas czyszczenia skały zniszczyłem konstrukcję skalną. Poleciało trochę epitetów przy odbudowywaniu ale jestem zadowolony. Wiem że nie powinno się jej ruszać ale niestety nie było innego wyjścia. Raczej wyszło to na dobre bo sporo syfu się gromadziło w niektórych miejscach a teraz jest więcej miejsca dla przyszłych korali i dla ryb. A propo doszły dwa pseudoanthiasy :) Ładne rybcie ale niestety nie bardzo dogadują mi się z babką. Zamieszkały za blisko jej norki i szczególnie wieczorami dochodzi do starć. Jak się sytuacja nie naprostuje to chyba będą musiały zmienić właściciela :/

DSC 0202

DSC 0165

DSC 0048

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pora na małą aktualizację. Zbiornik ogólnie ma się dobrze. Parametry wyprowadzone. Leję ballinga z ręki. Są małe skoki parametrów ale niestety nic na to nie poradzę pompy dozujące pojawią się po świętach. Na razie nic mi nie poleciało a nawet obserwuje przyrosty :)

e0b60f0a97e2b244m.jpg ca303e35ce8e7eabm.jpg 21b8e6001ad1c10em.jpg 5af547078e08eb65m.jpg 8a67bc477d211748m.jpg 8d0fadcecba5d787m.jpg e8e9059954ce98c8m.jpg f5243c4899208fc2m.jpg bf77a5db16098523m.jpg fd3ea7b7277937f1m.jpg2a5dfcec618e6ad4m.jpg e70e497cb892a5f8m.jpg 44545c8cea6d52dam.jpg 04a345fd4709b71em.jpg b09ae06f6f96709am.jpg 684b2e4bbb95fb87m.jpg 6438ce1586782961m.jpg

Zdjęcia sprzed chwili więc wszystko dopiero się budzi ;)

Zielona Stylophora kupiona była z białym szkieletem na środku od łapania palcami ale już pojawiają się polipy także idzie ku dobremu :)

Jak widać skała dzięki ekipie czyszczącej i żółtkowi wycyckana do kości. Została im jeszcze tylna szyba któej nie czyściłem od założenia zbiornika gdyż miała to być łąka dla pokolca :)

Na jednym ze zdjęć widać dziwną "krostę (?)" u Anthiasa. Ktoś mógłby może mi coś więcej powiedzieć na ten temat? Od czego to może być? Zachowuje się normalnie wcina wszystko więc na razie chyba nie ma powodu to niepokoju.

Jedyne co mnie męczy to cyjano. W sumie to je pomału olewać zaczynam bo raz go więcej raz mniej. Póki mi nie włazi na korale to się nim nie przejmuje :) Na razie walka z nim zaczyna i kończy się na odsysaniu ;)

Tydzień temu po kombinacjach ( za długo siedziałem w domu ;D) z wódką zafundowałem sobie zakwit. Dobrze że byłem na miejscu bo odpieniacz przelał i gluty zawaliły skarpetę. Jakby mnie nie było na miejscu to mogłaby być z tego katastrofa :/ Sytuacja do wieczora została opanowana.

Błazenki jakiś czas temu odnalazły ukwiał. Niby wiedzą co się z nim robi ale róg szyby jest dla nich bardziej atrakcyjny :/ Podejrzewam że palce macza w tym krewetka czyszcząca która chce je sobie poskubać i je w ten sposób płoszy.

Komentarze mile widziane ;)

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Miss-Colen Podpatrzyłem historię postu ;) Nie wiem czemu skasowałaś go bo mas 100% rację. Ale pierwszy raz ją układałem i nie bardzo wiedziałem jaki efekt chcę osiągnąć. Poza tym mimo, że kupiłem 10% objętości to wyszło jej o parę kawałków za mało. Cóż woda się polała trzeba było coś wymyślić ;) i oto efekt.

Planuję w rogu lewym rzucić jakiegoś sacropythona bo jakby się rozrósł to akurat by jakoś fajnie może tą lukę zapełnił.

Może ktoś ma inne ciekawe propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aj skasowalam bo nie chcialam za bardzo sie wtracac .. Ale skoro przyznajesz mi racje to wiesz..nic straconego :) czasami przelozenie jednego kawalka daje spory efekt :) Masz komin na srodku :) Pomysl nad takim rozlanym wulkanem moze z plaskimi wyspami po bokach :) Powoli to rob.. Masz juz ryby :)coby za bardzo ich nie zestresowac .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.