Skocz do zawartości
Garnet

[300] TIR czyli Trucker i Rafa z Grójca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich kolegów i koleżanki :czapki z głów:)

Mam na imię Jacek i jestem z Grójca. Na co dzień jestem kierowcą i dowożę artykuły mrożone po marketach sieci Real, Makro i Carrefour w całej Polsce :) Panuje powszechny stereotyp, że kierowcy ciężarówek to chamy prostaki, brudasy i zboczeńcy. Niestety jest silna grupa osób która dosyć intensywnie pracuje na taką opinię wśród normalnych ludzi :/ ale ja się postaram trochę zaburzyć ten obraz :D

Ale do rzeczy

Po dwóch latach czytania forum, zbieraniu doświadczeń oraz sprzętu na targowisku przyszedł wreszcie czas wystartować ze swoim akwarium.

Z tego miejsca chciałem serdecznie podziękować wszystkim posolonym morszczakom których spotkałem na swojej drodze. Bez nich na pewno nie udałoby się wystartować z tym projektem.

Dirty_pig, Diabless, MałaMi, Ozeh, Turborower2000 dzięki za cenne rady i wsparcie :)

Teraz o konfiguracji.

Sprzęt:

Akwarium float 100x50x55h z kominem wew. Zasilanie 32, 25 powrót

Sump 60x40x53h

Odpieniacz DIY na pompie Aquabee 2000/1

Cyrkulacja 2 x Jebao WP-25

Obieg Aqua Nova 3000 l/h

Światło 4x39 + 2x39 dołożone DIY do jednej lampy

Zastanawiam się nad konfiguracją świetlówek. Te które mam są półroczne i na dojrzewanie spokojnie wystarczą tylko co potem? Na razie świecę na bardziej niebiesko 2 godzinki 2x39.

Obsada nie będzie jakaś skomplikowana. Standard czyli dwa błazny ukwiał parę chromisów lub anthiasów żółtek i krewetka, pewnie jakaś babka. Z koralowców musowo ukwiał i reszta też raczej na miekko. Na SPSy może kiedyś przyjdzie czas. Na razie chcę się wgryźć w końcu w temat gdyż to moje pierwsze akwarium a im dłużej czytałem forum i zdobywałem samą teorię czułem się jeszcze głupszy. I po stwierdzeniu że to tak jakby chcieć się z książki nauczyć jeździć samochodem zapadła decyzja o własnym baniaku.

stelaż

Całość stoi na stalowym stelażu zabezpieczonym chlorokauczukiem. 5 x podkład i 3 razy wierzchnia powinna dobrze zabezpieczyć stelaż.

DSC 0032

W sumpowni na chwilę obecną kręci się 7 kg LR w żywej wodzie. Niestety nie mogłem jej wsadzić do głównego zbiornika gdyż przy tej ilości wody jej poziom wynosiłby 10 cm więc i tak bym musiał ruszać skałą i tak. W kolejny weekend dojdzie już 100 litrów żywej wody więc wszystko poleci do głównego zbiornika.

Planuję system podmian wody żeby nie latać z wiaderkami. Akwarium stoi przez ścianę z łazienką także na dniach pojawi się zawór spustowy i kran z wodą do zasilania RO+DI oraz dodatkowy zbiornik na solankę i dolewkę. Muszę jeszcze obić stelaż płytą.

Mms 20140713 184910

Dzisiaj wziąłem się za czyszczenie szyb i gdybym nie zobaczył to nie uwierzyłbym. W czasie gdy polerowałem stelaż musiały polecieć iskry z diaksa i porysować frontową szybę. Innej opcji nie widzę bo odkąd zbiornik znalazł się w garażu stał do góry dnem i nie był ruszany :/

DSC 0463

Sump ciasny ale własny ;) Na razie powinien wystarczyć. Dojdzie jeszcze filterek na pellety.

Do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze paru rzeczy między innymi dokupię w przyszły weekend żywej oraz suchej skały i zacznie się montowanie jakiegoś fajnego gruzowiska, później dojdzie piach no i koniecznie węgiel. Ale kurna do ustnie ;) Śmiałem się jak czytałem tematy innych że dopiero zalane a już a to jeden by wpuścił życie albo drugi by chciał dojrzewanie w tydzień a widzę po sobie że nie jest łatwo o spokój :D moja praca na szczęście mi to ułatwi :)

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część Jacek! Zaczynaj jak najszybciej i sam zdobywają doświadczenie, punktów widzenia jest wiele ale i tak praktyka wszystko zweryfikuje. Trzymam kciuki za projekt!

A i nie zapominaj o częstych fotorelacjach, przynajmniej w weekendy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Postaram się ;) Na razie nic się nie dzieje. Zastanawiamy się z żoną nad zakupem lustrzanki żeby uwieczniać nasze zagraniczne wojaże :) ale ja starałbym się kupić coś co sprawdzi się i w makro ale żeby nie wydać worka pieniędzy :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.Ja tez jestem kiekowca ciezarowki,z tym ze ja jestem chamem,prostakiem a i mycie czasem sobie odpuszczam.A tak na powaznie to powodzenia i zycze sukcesow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Postaram się ;) Na razie nic się nie dzieje. Zastanawiamy się z żoną nad zakupem lustrzanki żeby uwieczniać nasze zagraniczne wojaże :) ale ja starałbym się kupić coś co sprawdzi się i w makro ale żeby nie wydać worka pieniędzy :/

No to trzeba kupić lustrzankę (z nią dostaniesz jakiś obiektyw) i dokup pierścienie pośrednie do macro (dużo tańsze rozwiązanie) albo jeszcze jeden obiektyw (jeżeli to będzie canon to jakąś "elkę" ) ale za to wtedy macro najwyższa pólka. Ale i wydany worek pieniędzy :)

Pozdrawiam

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

a czy te dwie Jebao WP-25 nie robią ci pralki ze zbiornika, znajomy ma w 360L jedna i to dosyć skręcona i u niego daje niemilosiernie


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hej

a czy te dwie Jebao WP-25 nie robią ci pralki ze zbiornika, znajomy ma w 360L jedna i to dosyć skręcona i u niego daje niemilosiernie

Szczerze powiem że nie wiem bo wszystko narazie leży w sumpie. Jak w weekend wszystko poleci do głównego zbiornika to będę mógł się wypowiedzieć na ten temat. Planuje jedną robić falę a drugą wodę wprowadzać w ruch.

Emil252 Rozłożyłeś mnie na łopatki normalnie ;) posikałem się ze śmiechu :)

r_33 Jakiejś konkretnej ogniskowej szukać wśród kitowych obiektywów? Czasem dają dwa w promocji to może by mi się udało trafić jeden do makro plus pierścień a drugi na normalne zdjęcia.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalk

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

r_33 Jakiejś konkretnej ogniskowej szukać wśród kitowych obiektywów? Czasem dają dwa w promocji to może by mi się udało trafić jeden do makro plus pierścień a drugi na normalne zdjęcia.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalk

Wiesz ja mam zwyklego kitowego w zestawie 18-55 i do tego pierscienie bez przenoszenia automstyki ia jakos zdjecia wychpdza (mozesz zobaczyc jakie zdjecia wychodz z takim setupem w moim temacie 30 litrow Radom).

Canony niby daja czasami w promocjo dwa obiektywy ale to sa wlasmie jak moj 18-55 i 55-250 chyba(bardzo fajny zestaw do amatorskiego focenia). Tym drugim nie wiem ale macro chyba nie pofocisz a kitowym mniejszym to jak pisalem. Niestety w promocji obiektywow macro chyba nie daja bo to koszt +1000 zl najbidniej.

Jesli mialbym radzic to kupic tansze body i zainwestowac w obiektyw macro.

Pozdrawiam

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja mam zwyklego kitowego w zestawie 18-55 i do tego pierscienie bez przenoszenia automstyki ia jakos zdjecia wychpdza (mozesz zobaczyc jakie zdjecia wychodz z takim setupem w moim temacie 30 litrow Radom).

Canony niby daja czasami w promocjo dwa obiektywy ale to sa wlasmie jak moj 18-55 i 55-250 chyba(bardzo fajny zestaw do amatorskiego focenia). Tym drugim nie wiem ale macro chyba nie pofocisz a kitowym mniejszym to jak pisalem. Niestety w promocji obiektywow macro chyba nie daja bo to koszt +1000 zl najbidniej.

Jesli mialbym radzic to kupic tansze body i zainwestowac w obiektyw macro.

Pozdrawiam

Podejrzewam że napewno nie dają ;) myślę że na początek wystarcza pierścienie plus mały obiektyw. Widzę że masz fajne fotki na swoim profilu. Jak obędę się ze sprzętem to może przyjdzie czas na coś bardziej profesjonalnego :)

Dzięki za pomoc.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że napewno nie dają ;) myślę że na początek wystarcza pierścienie plus mały obiektyw. Widzę że masz fajne fotki na swoim profilu. Jak obędę się ze sprzętem to może przyjdzie czas na coś bardziej profesjonalnego :)

Dzięki za pomoc.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalk

Myślę, że to dobra decyzja. Zwyklym kitowcem i pierscieniami na poczatek mozna sie pouczyc jak macro robic. Koszt duzo mniejszy, bo pierscienie ok 30zl na allegro.

Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.Ja tez jestem kiekowca ciezarowki,z tym ze ja jestem chamem,prostakiem a i mycie czasem sobie odpuszczam.A tak na powaznie to powodzenia i zycze sukcesow.

projekcik będzie ok bo za często łapek nie wsadzisz a jak nie gmerasz to samo się ułoży stabilniejszy będzie z parametrami

widzę że kolega z okolic a nic sie nie chwali :secret:


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

projekcik będzie ok bo za często łapek nie wsadzisz a jak nie gmerasz to samo się ułoży stabilniejszy będzie z parametrami

Na to właśnie liczę :D

Zastanawiam się tylko jak ryby będą reagować na zróżnicowaną dietę. Bo jak będę w domu będę karmić mrożonkami a na czas wyjazdu na dzień dwa tylko suche z karmnika.

Mam parę pytań.

1. Czy ktoś jest mi w stanie polecić jakiś dobry termometr? Kupiłem elektroniczny i takie głupoty pokazuje że głowa mała.

2.Jaka konfigurację świetlówek wybrać i na nie przejść ?

3. Kiedy zacząć nimi świecić "normalnie"? Narazie mam półroczne o świece po dwie godziny dziennie.

4. Palić od razu wszystkimi czy jakimiś sekwencjami. Dysponuje trzema obwodami po dwie świetlówki 39W.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalk

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pokarmu, to niektore nie przyjmuja, badz ciezko je przestawic na suche, dlatego dobrze przemysl obsade.

Co do termometru, to aquamedic ma taki przyklejany do szyby z "czujka" od wewnetrznej strony. Pokazuje temp "wody" (raczej szkla), oraz aktualna w pomieszczeniu. Pokrywa mi sie calkowicie z AM T twin


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do pokarmu, to niektore nie przyjmuja, badz ciezko je przestawic na suche, dlatego dobrze przemysl obsade.

Co do termometru, to aquamedic ma taki przyklejany do szyby z "czujka" od wewnetrznej strony. Pokazuje temp "wody" (raczej szkla), oraz aktualna w pomieszczeniu. Pokrywa mi sie calkowicie z AM T twin

Mam właśnie taki o jakim mówisz ale nie pamiętam jakiej firmy. Straszne głupoty pokazuje :/

EDIT:

Jestem właśnie w domu i ten termometr jest dokładnie taki jak opisujesz tylko firmy aqua nova. Grzałkę mam wyłączoną a w pokoju 22 stopnie a on pokazuje 26,9 :/ pompa ustawiona żeby taflę wody w ruch wprowadzać i takie jaja :/ dzisiaj podjadę do sklepu jakiś normalny kupię

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalk

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy już świecisz całością, ile pomp pracuje itd, ale taka temperatura w normalnie pracującym akwarium które stoi w pomieszczeniu z temperaturą 22 stopnie jest jak najbardziej realna ;)

Co do kombinacji świetlówek, to przy sześciu sztukach możesz pomyśleć o "standardowej" kombinacji czyli trzy niebieskie, jedna zimna biała, jedna ciepła biała i jedna "purple", producenta wybierz sam.

Szerokości! :thumbup:

Edytowane przez seb (wyświetl historię edycji)

Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy już świecisz całością, ile pomp pracuje itd, ale taka temperatura w normalnie pracującym akwarium które stoi w pomieszczeniu z temperaturą 22 stopnie jest jak najbardziej realna ;)

Co do kombinacji świetlówek, to przy sześciu sztukach możesz pomyśleć o "standardowej" kombinacji czyli trzy niebieskie, jedna zimna biała, jedna ciepła biała i jedna "purple", producenta wybierz sam.

Szerokości! :thumbup:

O kurcze. Chodzi odpieniacz i jedna Jebao a świece dwie godziny 2x39. Kupię jeszcze jeden termometr. Koszt niewielki a najwyżej będę średnią wyliczać ;)

Co do świetlówek nie potrzebuje jakiegoś super oświetlenia gdyż nie nastawiam się na spsy. Dzięki za radę. Popatrzę czym koledzy świecą i złoże jakaś sensowna konfigurację.

A kiedy i jak zacząć świecić?

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkół jest wiele, musisz wybrać swoją, ja osobiście nie rozgraniczam okresu dojrzewania z krótszym czasem świecenia, od razu docelowa konfiguracja i od razu pełny czas świecenia, wtedy jest jeden konkretny okres dojrzewania, ciach i po bólu, przy stopniowaniu światła mam wrażenia że dojrzewania się przedłuża, a akwarium się "buja" zamiast szybko wyjść na prostą, no ale tak jak mówię, sam musisz podjąć decyzję.,..


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zacznę świecić pełna mocą. A w weekend skocze po docelową konfigurację świetlówek ;) dzięki.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybko podejmujesz decyzję, nie za szybko? Pomyśl, zastanów się, wysłuchaj większej ilości opinii i wtedy podejmij decyzję ;)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybko podejmujesz decyzję, nie za szybko? Pomyśl, zastanów się, wysłuchaj większej ilości opinii i wtedy podejmij decyzję ;)

Masz rajcę :/ Ale wiesz sam że ilu akwarystów i baniaków tyle samo opinii :) Ja doświadczenia nie mam kompletnie żadnego jak pisałem więc w moim przypadku będzie to dochodzenie metodą prób i błędów. Na chwilę obecną przeszedłem na 4x39 z tym że niebieskimi świecę od 12 do 21 a biała i purple 15-21

Kupiłem termometr sery zwykły najzwyklejszy i kurcze faktycznie mam tam 27 stopni :/ mam nadzieję że jak będzie więcej wody nie będzie takich jaj. Bo przecież to dopiero parę ciepłych dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o chłodzeniu akwarium wentylatorami komputerowymi 12 cm . Jest na forum fajny temat.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanowię się masz rację. Zobaczymy co będzie się działo przy docelowej ilości wody. Na razie mam tego zaledwie 60 litrów, a wydaje mi się że 300 w obiegu trudniej będzie się miało tak nagrzewać. Chyba że się mylę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanowię się masz rację. Zobaczymy co będzie się działo przy docelowej ilości wody. Na razie mam tego zaledwie 60 litrów, a wydaje mi się że 300 w obiegu trudniej będzie się miało tak nagrzewać. Chyba że się mylę ;)

też się nagrzeje ale 2-3 wentylatory to minimum też tak miałem przy t5,z drugiej strony jeśli w domu masz 22 stopnie a woda 27 to coś dodatkowo daje dużo ciepła,Myślę że lampa która wisi nisko i robi dużo ciepła w baniaku bo jest tylko 60 litrów a reszta pusta tak?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak narazie wszystko się kręci w sumpie bo nie było sensu tego wrzucać do głównego baniaka bo narazie mam tylko 60 litrów żywej wody. W weekend jadę po kolejną partię i wszystko poleci na swoje miejsce. W następny weekend zrobię dolewkę już swojej świeżej solanki żeby uzyskać obieg wody i wtedy będzie można ocenić co i jak się grzeje i jaką pralkę (lub nie) zrobią dwie Jebao Wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do temp. Zawsze lepiej miec wieksza kontrole. Ja mam AM ten na szybe, AM t twin I jeszcze jeden zwykly ww sumpie. Wszystkie wskazuja tak samo, wiec mam pewnosc, ze temp jest prawidlowa. Co do oswietlenia to nie pomoge, bo startowalem na suchej I zywej z poprzedniego zbiornika. Poniewaz mialem jeszcze okolo 6iu tygodni stary zbiornik, to jedna lampa ciagle wisiala nad starym, a druga swiecila nad nowym bez skracania czasu. Okrzemki byly tylko na suchej I troche glonow wyszlo. Wszystko idzie lagodnie (jedna led, druga hybryda). Wzrost temp moze byc przez grzalke (czesto przeklamuje), badz np swiatlo sloneczne wpadajace na baniak. Dwa wentylatory 120mm i wyzej podwieszona lampa zrobia u Ciebie robote.

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.