Skocz do zawartości
bartek123_1

Akwarium 54l z panelem filtracyjnym.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po wielu latach z akwariami słodkowodnymi przyszedł czas na morskie.

Kompletuję taki zestaw.

Akwarium: 60x30x30cm z trzykomorowym panelem 10x30x30cm

Lampa: LED 36W DIY (części w drodze)

Pompa obiegowa: Hydor Pico 1000

Grzałka: EHEIM Jager 50W

Pierwsza komora od prawej 7x10cm. Wycięte 4cm na grzebień (poziom wody to będzie jakieś 3cm). Na górze będzie wata, niżej gąbki.

Druga komora 15x10cm. Tu będzie grzałka. Potem odpieniacz jeśli będzie potrzebny.

Trzecia komora 7x10cm na pompę obiegową.

Jeszcze mi brakuje:

- salimetr

- żywa skała 7kg, wystarczy?

- żywy piach 4-5kg

- podstawowe testy, NO3 NO2 pH mam, jeszcze PO4 i coś jeszcze?

Co do dodatkowej cyrkulacji to narazie poczekam, bo wydaje mi się że Hydor Pico 1000 będzie robił młyn w akwarium. Ale to się zobaczy jak ułożę skałę.

Na początek wodę chyba dostanę z dojrzałego zbiornika.

I tu potrzebna mi pomoc. Jakie media filtracyjne kupić? Jaką sól polecacie? O czymś jeszcze zapomniałem?

Pozdrawiam!

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj siporax zamiast gąbki, gąbka nie zda egzaminu.

Cyrkulacja z tej obiegówki będzie za mała.

Jeśli chodzi o sól to albo Aquaforest albo Red Sea.

Testy kropelkowe na NO2 i PO4 sobie daruj. Zamiast nich kup KH, Ca, Mg.

Pozdrawiam, Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Zamówię siporax, testy KH, Ca, Mg. Jeśli chodzi o sól to myślałem o Instant Ocean, ale mówisz że te lepsze? A cyrkulator jaki? Jakaś Koralia? I jeszcze media filtracyjne. Węgiel, purigen i coś jeszcze?

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji to w zależności jak będzie ustawiona skała, ja bym kupił NEWA wave 1.6, ma regulację przepływu. Pół litra powinno wystarczyć, ale litr też wejdzie tylko weź ten o mniejszej średnicy, będzie łatwiej upchnąć.

Myślę, że warto zadać pytanie co chcesz tam trzymać w tym akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie coś niezbyt wymagającego ;) Zoanthusy, xenie, discosomy, clavularie, capnelle, rhodactisa, podoba mi się euphylia. A jeśli chodzi o ryby to bardzo podobają mi się Chromis Virdis, Pterapogon Kauderni i chciałbym jeszcze jakaś babkę. No i oczywiście ekipa sprzątająca.

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphyllie spokojnie możesz hodowac, ale wstrzymaj sie troche żeby zbiornik się ustabilizowal. Chromisa sobie daruj. Polecam gobiodona okinawae. Malego Cryptocentrusa Cinctusa z krewetka też możesz zaryzykować. Maly pterapogon też może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o gobiodonie. Pterapogony są raczej statyczne wiec chyba mogły by być. Choć wolałbym żeby coś się ruszało ;) ja narazie zbieram sprzęt i składam całość. Jak już wszystko będzie to może zaleje wodą z działającego zbiornika. Sąsiad ma kilkusetlitrowe akwarium, także trzeba się zaznajomić :)

Narazie chciałem się dowiedzieć czego mi jeszcze brakuje i co jest nie tak. Ale warto już myśleć o obsadzie

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem zalewania świeżą solanką. Raz zalewalem woda z działającego zbiornika i nie zauważyłem żeby to cos pomogło a wręcz przeciwnie. Ale są zwolennicy tej metody... Tak czy inaczej Akwarium musi dojrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale w większości tematów czytałem że zalewanie woda z działającego zbiornika skraca proces dojrzewania.

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Niedawno przesiadłem się z akwarium 54l na 100, radzę Ci nie robić panela bo zabierze Ci mnóstwo miejsca w i tak już małym akwarium tylko zastosować kaskadę. Do tego raz na tydzień podmianki wody.

Ja miałem w takim akwarium babkę cinctusa i pseuhochromisa fridmani, na taki litraż myślę, że dwie ryby to maks. Na pewno nie chromisy zielone bo rosną wielkie karpie i wymagają dużo miejsca do pływania.

A, i zalałem całe akwa wodą z działającego systemu przez co nie miałem praktycznie w ogóle dojrzewania więc osobiście polecam takie rozwiązanie.

Edytowane przez magainis (wyświetl historię edycji)

8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jakąś chińską kaskade ale chodzi w kotniku Malawi... A panel wydawał mi się fajnym sposobem na filtrację, dość dużo miejsca, razem z akwarium to nie trzeba szukać dodatkowego miejsca. I jeszcze ładnie i estetycznie wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kaskadę FZN2 aquaela, też wygląda ok bo wisi sobie na ściance akwarium i praktycznie jej nie widać. Panel sam w sobie nie zaszkodzi tylko że zajmie sporo miejsca w środku akwarium. A jak ci dojdą skałki, korale itd to zacznie się robić ciasno.


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam obecnie wolnej kaskady, choć czymś bym tamtą zastąpił. Panel mi wyjdzie 9l, skały chce jakieś 7kg, piasku z 4kg. Zostanie mi ok 35l wody. Chyba żeby panel dokleić na zewnątrz. To wtedy będę miał i panel i 10l więcej w akwarium. 10 cm obok by się znalazło.

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz taką możliwość to dokleić na zewnątrz byłoby bardzo mądrze, 35 litrów to sam widzisz tyle co nic. Albo po prostu wklej komin i zrób sobie zbiornik techniczny.

Jestem jednak zwolennikiem rozwiązań jak najprostszych więc polecam Ci jednak tą kaskadę. Ja miałem dokładnie taką konfigurację, akwa 54l plus 7kg skały plus jeden worek LS i filtracja na kaskadzie FZN2 bez odpieniacza. Zerknij w mój temat jak chcesz zobaczyć jak to wyglądało, działało bez problemów ponad pół roku aż mi nie zaczęły korale bokami wychodzić.


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie miałeś rozrośniete. Też bym chciał coś takiego osiągnąć.

Myślałem o sumpie ale nie wiem czy znalazłbym tyle miejsca. Także jeszcze przemyśle. Mógłbym na początku spróbować z kaskadą, choć chciałbym wszystko ładnie ukryć. I jak bym jeszcze potrzebował odpieniacz to by musiał być w akwarium. A masz jeszcze ten swój odpieniacz? Bo pisałeś że u Ciebie nawet nie chodził

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam go cały czas ale go nie używałem bo nie miałem takiej potrzeby, wystarczyły zupełnie podmianki raz na tydzień 6 litrów. W 100 litrach go podłącze dopiero.


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki model? Ja myślałem o zrobieniu własnoręcznie. Tylko narazie nie wiem czy będzie potrzebny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydro slimskim nano. Zamiast odpieniacza kup koniecznie jakiś system automatycznej dolewki, to jest podstawa stabilnych warunków w akwarium.


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie przykryte także to bardzo ograniczy parowanie, a ubytki będę uzupełniał ręcznie. Jeśli to będzie niewystarczające to jakąś zbuduje.

Ogólnie chce jak najwięcej zrobić własnoręcznie. Przyoszczędzę trochę kasy i większa frajda jak się zrobi osobiście

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę podstawowy błąd w tym Twoim panelu. Pierwsza komora ma długość tylko 7cm. Żaden grzebień na tak dramatycznie krótkim odcinku nie poda do panelu wystarczającej ilości wody. Moim zdaniem zrób tylko 2 komory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię zewnętrzny panel. Tylko jeszcze nie wiem jakim przelewem transportować wodę ze zbiornika do panelu. A jakich wymiarów grzebień poda do panelu ok 1000 na godzinę?

Albo poprostu zrobię jak radził Magainis i wrzucę wszystko do kaskady. Chyba najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Jak będzie niewystarczające pomyślę nad czymś wiecej.

A jeśli bym miał kaskadę to do cyrkulacji wystarczy jeszcze np. JVP-110? On ma 2000l/h. Czy będzie za mocny?

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JVP-110 powyrywa wszystko z korzeniami,prostym sposobem przycinając skrzydełka wentylatorka nożyczkami ustawiłem sobie odpowiednią cyrkulacje.Mam 2 odpieniacze SK-300 jednym pienie,jeden moge sprzedać za 60 plus wysyłka. Dolewkę zrobisz z bańki po wodzie 5L i wężyka do kroplówki za 2zł w aptece.Ustawisz kilka kropli na minute i masz praktycznie bezobsługową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam chińską kaskade HBL-701. Nie zmieści się. A tak poza tym gdzieś czytałem że dużo bąbelków daje do akwarium i niewiele z niego pożytku. Różne są opinie. Jak się u Ciebie sprawuje? W jakim akwarium pieni?

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.