Skocz do zawartości
idzik6

30 litrów - pierwsza nano rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim forumowiczom.

Zapadła jakiś czas temu decyzja i jest :) Od lat zajmuję się akwarystyką słodkowodną i mniej więcej od tak samo długiego czasu interesowały mnie akwaria morskie. Jako, że trochę cenowo przystępniej się zrobiło, padło na postawienie pierwszego miniaturowego zbiorniczka - komplet Aquael Nano Reef - 30x30x35 (31,5 litra dokładnie). Wiem, że to nie szczyt marzeń bo jest to prosty zestaw na kaskadzie, ale od czegoś trzeba zacząć, budżet nie mógł się chwilowo bardziej ugiąć, ale jeśli małe wyjdzie, duże pewnie kiedyś zagości :-)

A więc tak, sprzęt:

- Aquael Nano Reef 30 + oświetlenie (2x11W) + kaskada FZN-3 + grzałka z termostatem 75W

- dodatkowa pompa Hydor Koralia 900

- 4 kg żywego piachu

- 3 kg żywej skały

- 2 kg soli Red Sea

- bakterie Microbe-Lift Blend

- termometr i parę innych drobnych rzeczy

Całość została zalana w 100% wolą z innego działającego zbiornika - ze sklepu. Póki co taki skromny start, ale trzeba od czegoś zacząć. W tej chwili woda się ładnie i szybko klaruje, świeżo po zalaniu nie wiele jeszcze widać jak pokazuje fotka:

2vtwgfc.jpg

Z każdą minutą jest lepiej. Na chwilę obecną skały dość mało, ale chcę aby było więcej wolnego miejsca, może jak kiedyś bym dokupował jakiegoś koralowca to dojdzie na skale.

Co do zwierzaków - akwarium bez ryb, tylko koralowce miękkie. Wyszukałem kilka gatunków, które uchodzą za proste, wymagają niewielkiego dokarmiania, średnie światło i w miarę sensowna odporność na lekkie wahania... lekkie ;-) Z wybranych na przyszłość jak akwarium odstoi już swoje są np.:

- Sarcophyton sp.

- Zoanthus sp. "Green Valley"

- Rhodactis

Te trzy gatunki mi się podobają, w teorii są proste (przynajmniej sklepy je tak kategoryzują, ale z tym wiadomo, że może być różnie), w praktyce jak każdy zwierz musi mieć warunki, ale może z własnego doświadczenia podpowiecie który warto/który nie pod kątem wielkości akwarium, filtracji i oświetlenia (2x 11W). Ogólnie chcę postawić tylko na 2-3 gatunki koralowców miękkich z jak najmniejszymi wymaganiami, chcę, aby im tam się dobrze żyło, a wiem, że w tak małym akwarium wahania parametrów mogą być większe bo trudniej je utrzymać.

Na chwilę obecną tyle, teraz muszę przyznać, że najbardziej ciekawi mnie co się może ze skałki "wylęgnąć", także poobserwuję i w razie co trzeba będzie identyfikować :-) Zrobię drugie foto jak się wyklaruje już trochę i będę starał się na bieżąco aktualizować wpisy :)

*** EDIT ***

Woda się ładnie klaruje, ok. 2h od pierwszego zalania widać drugą stronę baniaka. Jak widać skałki nie jest za wiele, sądziłem że 3kg w tak małym akwa mi je dość "zagruzują" a tu okazuje się, że nie koniecznie, więc jest miejsce pewnie na dodatkowe 2kg w górę :)

2q9f9z5.jpg

Wypatrzyłem pierwsze życie - skała wydaje mi się całkiem "żywa" bo jest wysyp małych koralowców + widziałem 4 nogą białą rozgwiazdę wielkości może z 0,5cm średnicy + 2 wężogłowy (całe czarne). Jutro jak woda będzie już całkiem przejrzysta to będzie akcja najpierw czyszczenia szkła od wewnątrz z osadu, a potem spróbuję porobić fotki tego co się pojawiło :)

Edytowane przez idzik6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy :)

Ja jakiś miesiąc temu zalazłem swoją kostkę też 30l aquela :)

Co do skały to ułóż ją tak żebyś mógł czyścikiem szyby wyczyścić w każdym rogu - zdecydowanie częściej się to robi niż w słodkowodnym: codziennie/co dwa dni :D

Z prostych miękkich to też discosomy są ładne i w przystępnej cenie na początek, ale poczekaj chwilę żeby się wszystko ustało. Później jakieś Xenie etc.

Ta rozgwiazda to zapewne asterina - dość szybko się mnożą. Powiadają że zjadają glony, ale ja kilka widziałem na zoa i sarco - więc czasami usuwam nadmiar. Wężogłowy - może wężowidła? :) Fajne i śmieszne żyjątka, przede wszystkim pożyteczne.

A i grzałkę możesz wrzucić do kaskady :)

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :-)

Dzięki za podpowiedzi, z tą grzałką to faktycznie, może dałoby radę ją wyrzucić, zawsze mi w akwariach przeszkadzała zbyt duża ilość sprzętu "na widoku", choć w morskim mniej niż w słodkim :-)

Siedzę właśnie po nocy i podziwiam, z lekkim przerażeniem, co wypełza z żywej skały. Tak masz rację, chodziło o wężowidła (te wężogłowy to taka naleciałość własnie ze zbiorników słodkowodnych) :-) Ciężko mi je nawet zliczyć, jest ich sporo, różne odmiany kolorystyczne - białe, czarne, prążkowane... do wyboru do koloru.

Jutro postaram się po czyszczeniu zrobić dodatkowe fotki tego co się "wykluło" ze skały. Nigdy bym nie przypuszczał, że może się tyle tego pojawić, szczególnie że skałę bez wody tylko zwilżoną wiozłem a ze 2h przynajmniej ze sklepu i bałem się, że może wyschnąć...

Póki co, najciekawszy okaz jaki wytropiłem to krab (jak sobie tam przeżył w dziurze to nie wiem...) i to nie taki mały bo już wielkości kciuka - czarny, ze szczupłymi (chudymi) szczypcami, a do tego całe ciało ma pokryte jakby włoskami, na krótkich odnóżach, jest bardzo niski ale szeroki. Może jutro wyjdzie ze swojej nory to pstryknę mu foto :)

*** EDIT ***

Pytanie na temat oświetlenia, bo z tego co wyczytałem na necie to są różne szkoły. W tym zestawiku Aquaela są oczywiście dwie lampy, biała + niebieska. I teraz czy stosować je w taki sposób:

- pierwsze 2h niebieska

- potem obie przez większość dnia

- na ostatnie 2h znowu tylko niebieska

Czy ta kolejność jest w porządku?

Edytowane przez idzik6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawa ta skała :) Kraba poszukaj na reeflexie i poczytaj o nim, żeby nie okazało się że będzie Ci wcinał korale http://www.reeflex.net/kategorie/58.html.

Co do oświetlenia to ja najpierw zapalam niebieską, godzinę później białą. Wieczorem, najpierw gaśnie biała, godzinę później niebieska :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawa ta skała :) Kraba poszukaj na reeflexie i poczytaj o nim, żeby nie okazało się że będzie Ci wcinał korale http://www.reeflex.n...tegorie/58.html.

Co do oświetlenia to ja najpierw zapalam niebieską, godzinę później białą. Wieczorem, najpierw gaśnie biała, godzinę później niebieska :)

Tak, skałka okazała się naprawdę żywa, kupiłem w erybce w Markach ją. Jest jej niby te 3kg choć tego nie widać, głównie dlatego że zamiast jednej czy dwóch większych wybrałem multum małych lekkich wielkości dłoni/pół dłoni, dlatego też może i tego życia więcej w tylu kawałkach.

Super, dzięki za link, jak wypatrzę który to jest to dam znać :-) W nocy pojawił się drugi, ale siedział cały czas w grocie i wystawiał z niej tylko szczypce, były czerwone, a sam krabik tak samo spory pewnie jak ten pierwszy.

Dzięki za info odnośnie światła, czyli mniej więcej tak jak zaplanowałem niebieska-obie-niebieska-noc :)

PS. Stosujesz może jakaś niebieską diodę jako nocne oświetlenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako nocne oświetlenie zmontowałem sobie pudełeczko z 3 diodami: 2 zwykłe niebieskie pod 12v + 1 uv pod 3v, do tego 2 rezystorki 220 i zasilacz 12v. W sumie oświetlenie nocne leży sobie obok żeby nie stresować rybek które tam są bo ciągle coś się grzebie w akwarium i nie chce jeszcze ich dodatkowo stresować, choć to nie powinno im przeszkadzać.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki za info, to po jakimś czasie się za czymś takim dodatkowo rozejrzę.

Przy okazji zapytam, bo tak jak planowałem korale miękkie to w planach było kupienie dla nich pokarmu JBL'a w płynie - widzę na tej skale od groma drobnych koralowców, który od wczoraj wyłażą. Przez pierwsze 2-3 tygodnie z tego co mi powiedziano nie robić testów wody bo parametry i tak będą rozchwiane dopóki się nie ustabilizuje akwarium. A co z pokarmem dla koralowców - też czekać i nic nie lać przez te 2-3 tygodnie?

Póki co do wody dodałem tylko bakterie, zmniejszyłem dawkę do 1/3 tego co podaje producent bo z tego co widziałem to na forum wszyscy polecali zmniejszyć dawki, tym bardziej, że akwarium zalane wodą z innego akwa.

Z parametrów jeszcze to tylko kontroluję teraz zasolenie - 1.025-1.026 jest w tym przedziale, chciałbym je odrobinkę zmniejszyć do 1.024-1.025 ? No i temperatura jest 25-26 stopni. Tutaj też spróbuję ją ustabilizować na 25 bo wtedy chyba pomiar zasolenia będzie najdokładniejszy. Więc najpierw zbicie lekko temperatury o ten stopień, potem ponownie sprawdzę zasolenie i będę powolutku korygował w dół. Muszę zdobyć też wodę RO do podmianek ale to dzisiaj załatwię bo jednak już po pierwszym dniu widzę, że ta słona woda ładnie paruje, mam wrażenie że dużo szybkiej niż w słodkowodnym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do karmienia, to teraz powyjadają sobie to co jest na skałach jakieś resztki etc. Ja dopiero od niedawna wrzucam troszkę mrożonki 2 razy w tygodniu (około 1/5 kostki) + kilka kulek dla rybek codziennie. Poza tym zwróć uwagę na to jakie będziesz mieć korale i czy one wymagają karmienia, większość zadowoli się pewnie światłem :)

Zasolenie lepiej zbij na 1.0235-1.024 - w razie gdy troszkę wody Ci wyparuje to nie skoczy aż tak zasolenie.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...........

Przy okazji zapytam, bo tak jak planowałem korale miękkie to w planach było kupienie dla nich pokarmu JBL'a w płynie - widzę na tej skale od groma drobnych koralowców, który od wczoraj wyłażą. Przez pierwsze 2-3 tygodnie z tego co mi powiedziano nie robić testów wody bo parametry i tak będą rozchwiane dopóki się nie ustabilizuje akwarium. A co z pokarmem dla koralowców - też czekać i nic nie lać przez te 2-3 tygodnie?

....

Dla miękkich to chyba nie potrzebujesz żadnego pokarmu. Wszystko co im potrzeba mają w wodzie i światełko.

Ja u siebie nic nie dodawałem - tylko podmiany wody. U mnie miękasy rosły bardzo dobrze - niektóre po prostu wyłaziły z baniaka hehe - tylko xenia się nie przyjęła u mnie:/

W sumie teraz mam więcej twardzieli niż miękkich a i tak nic już nie dodaje poza soda dla stabilizacji kh (przez chwile było vsv ale po uwagach Miklasa" i "Peńka" odpuściłem sobie).

A więc cierpliwości życzę.

Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzięki Wam wielkie za podpowiedzi. Czyli karmienie zostawiam w spokoju, a teraz biorę się za obniżenie zasolenia. Macie jakiś dobry patent na obniżenie temperatury wody w akwarium morskim? Mimo tego, że w pokoju są 23 stopnie, to w akwarium 26 i nie chce zbytnio zejść w dół, wieczorem po wyłączeniu światło spada powiedzmy może o ten 1 stopień max.

Zrobiłem trochę zdjęć, ale wybaczcie jakość, moja lustrzanka wybitnie nie lubi zdjęć przez szybę, będę musiał popracować nad tym. Do tego wszystko co wyszło ze skałki jest niesamowicie małe i ciężko złapać na tym ostrość. Wcześniej dzisiaj było lekkie przestawienie dwóch skałek + czyszczenie szyb.

Póki co z życia uchwyciłem to co poniżej :) Może ktoś coś rozpozna :)

1) Tych jest najwięcej, kolonie rozsiane na prawie każdej skale :)

2n1yst4.jpg

2cr917s.jpg

2) Discosoma ??? dwa bordowe grzybki z zielonymi wypustkami

j8328l.jpg

3) Podobne do nr 1 tylko inna kolorystyka - brązowe na zewnątrz i pomarańczowy środek

2gtys5e.jpg

4) I tu jest ciekawie - po lewej stronie skały widać coś co wygląda jak skamieniały długi robak, ale faktycznie jest to chyba puste, a jak się dobrze przyjrzeć u ujścia na górze widać mały wachlarzyk z rzęskami, który czasem chowa się do rurki.

30hyosy.jpg

Dodatkowo, na powyższej skale, kawałek dalej jest niewielka dziura, wielkości główki od szpilki, z której wychodzi ładny zwierz, też ma postać takiego wachlarzyka z delikatnymi ramionami, jest brązowy i ma ok 2-3cm średnicy, nie ma go na fotce ponieważ jest przeraźliwie bojaźliwy, najmniejszy ruch i w ułamku sekundy cały wachlarz chowa się do wewnątrz skałki.

5) I tutaj będę też musiał poszperać, cóż to za oryginalne stworzenie, przypomina owłosioną dżdżownicę, niestety nie wychodzi spod skał, czasem wychyla się tylko, ale w całej okazałości jeszcze go nie widziałem.

1zly64o.jpg

Na koniec całość na dzień dzisiejszy w większej rozdzielczości :)

rlhwzt.jpg

Koniec końców, w nocy zapoluję na oba kraby, jeśli się uda to jutro podrzucę fotki i może uda się je zidentyfikować :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzięki Wam wielkie za podpowiedzi. Czyli karmienie zostawiam w spokoju, a teraz biorę się za obniżenie zasolenia. Macie jakiś dobry patent na obniżenie temperatury wody w akwarium morskim? Mimo tego, że w pokoju są 23 stopnie, to w akwarium 26 i nie chce zbytnio zejść w dół, wieczorem po wyłączeniu światło spada powiedzmy może o ten 1 stopień max.

26 to chyba nie ma dramatu.

Jeśli masz tą szybę aquaelowską jako przykrywkę akwarium to zdejmij ją i temperatura powinna spaść.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na zdjęciu piątym to wieloszczet nie ruszaj go

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, przetestujemy bez szybki :)

Wieloszczet OK, mam nadzieję, że to nie jakiś egzemplarz agresor, póki co ani on ani krab nie tykały korali. Krab cały czas siedzi w jamie i je... tzn szczypcami skrobie sobie puste kawałki skały i do pyska :) może jakieś resztki organiczne zeskrobuje. Jak się pojawi gdzieś bardziej na widoku to postaram się o jakąś fotkę.

Póki co, udało się ustrzelić żyjątko, które wychyla się z dziurki w skale, ale jest mega strachliwe, zaznaczyłem na fotce:

2uojubc.jpg

Edytowane przez idzik6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała to jednak jajko z niespodzianką . Po prostu warto zafundować sobie taka przyjemność..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdjęcie nr.1 to zoanthus uważaj bo bardzo szybko zarośnie ci całą skałę spróbuj je odczepić i wsadzić na osobną skałkę podobną całą i będzie git .Zdjęcie nr.2.to chyba tzw.ucho słonia słyszałem że duży okaz ok.15cm zjadł młodego pokolca długości 11cm. Nie wiem czy parzy inne korale.4 to rurówka nie wiem czemu wygląda jak skała ale mam takie i są ok. Fajny zbiornik też mam aquaela ale na razie nie wygląda tak fajnie. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że namierzyłem już 3x kraby. Jeden czarny z włoskami na nogach, bez jakiś znaków szczególnych. Drugi w kolorze czekoladowym i calutki pokryty białymi włoskami. Trzeci, widziałem tylko czerwone szczypce, jeszcze nie wyszedł. Co jest ciekawe, wszystkie chyba z jednej skałki wylazły bo każdy ma w niej swoją dziurę, w której siedzi :) Póki co jeszcze ich nie zidentyfikowałem.

Ale mam dodatkowe pytanie, bo przyuważyłem jeszcze jakieś żyjątko. Nie ma szansy na fotkę, mega małe, mega szybkie, a przypomina po prostu mrówkę - małe zwierze, jak mrówka, czarno-białe, biega po skałach z prędkością światła i wskakuje do każdej najmniejszej dziury w skale jak tylko zdążę je zauważyć. Zanotowaliście u siebie coś takiego? Może to jakaś krewetka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej to jakaś krewetka osobiście nie miałem takiej sytuacji, poczekaj 1 miesiąc powinna być dość duża na identyfikację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej to jakaś krewetka osobiście nie miałem takiej sytuacji, poczekaj 1 miesiąc powinna być dość duża na identyfikację.

Dzięki. Odkryłem, że nie jest to 1 sztuka a cała kolonia. Część żywej skały, którą kupiłem to jest skamieniała acopora (a przynajmniej tak wygląda) i w niej jest masa malutkich otworów z których wybiegają miniaturowe mrówki w kolorze-czarno białym :) coś łapią, pewnie jakieś resztki i wracają szybko znowu do siebie :) Pewnie jacyś drobni czyściciele.

Może jak zauważył Lurthel - kiełże? Nawet mogłyby być, kształtem na tyle na ile jestem w stanie je przyuważyć pasują.

Parę fotek z dzisiaj:

zuidyd.jpg

raztxz.jpg

2wrdk61.jpg

2zfu641.jpg

2802kqu.jpg

Są jeszcze Zoanthusy w kolorze zielonym pojedyncze, ale ukrywają się po drugiej stronie skały i nie ma jak zrobić foto.

A poniżej najciekawsze - kraby - udało mi się dwa z trzech uchwycić najlepiej jak tylko się dało, strachliwe bestie, może Wam uda się gatunek rozpoznać :)

1) Pierwszy cały czarniawy z białymi jasnymi włoskami na ciele, dość masywna budowa ciała, w miarę krótkie odnóża:

2nut7ur.jpg

2) Drugi ma ciemny przód ciała i szczypce (wewnętrzna ich część jest brązowawa), a reszta ciała jaśniejsza z włoskami + dość szczupłe odnóża i ogólnie jest zauważalnie mniej masywnie zbudowany niż nr 1, a oba są tej samej wielkości dokładnie.

2djxixh.jpg

Co do dwóch parametrów na teraz to temperatura trzyma swoje 26 stopni, natomiast zasolenie wynosi 1.023-1.024, jutro pewnie uda się zejść do docelowej wartości 1.022-1.023 :) Muszę przyznać, że faktycznie w tak małym baniaku wahania są znaczące, wieczorem było 1.024, następnego dnia kole południa już 1.025, więc wahania o 1-2 tysięczne punkta na dobę ze względu na samo parowanie. Uzupełniam wodą z RO. Pierwszą podmianę zaplanowałem za 2 lub za 3 tygodnie od startu czyli przełom sierpnia/września, a potem planowane 2-3 litry każdego tygodnia podmianka.

Dodatkowo bakterie, które kupiłem, zgodnie z zaleceniami czasowymi producenta co 7 dni przez 5-6 tygodni. Tak jest na opakowaniu, natomiast ilość zmniejszyłem o 50% z tego co wyczytałem na forum, większość radziła zmniejszyć ilość podawanych bakterii względem tego co napisał producent na opakowaniu.

PS.Czy dodajecie i ewentualnie jakie oraz od kiedy zaczęliście dodawać mikroelementy dla zwierzaków?

*** EDIT ***

Próbowałem zidentyfikować kraby i ten z drugiego zdjęcia wygląda mi na ten gatunek:

http://pl.reeflex.net/tiere/1892_Chlorodiella_nigra.htm

Najbliższy wizualnie. Co do pierwszego nie znalazłem podobnego, a czerwony nie wylazł nadal :0

Zasolenie wynosi 1.022-1.023.

Edytowane przez idzik6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na twojim miejscu dołożyłbym skały jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mam taki zamiar, pewnie ze 2kg jeszcze, ale najpierw muszę ogarnąć temat tych krabów, bo im więcej skały tym trudniej będzie je w razie co eksmitować. Nie zauważyłem żadnego niszczenia pojawiających się korali, ale kraby usilnie skrobią skałę i zjadają resztki, zerkam czy przypadkiem nie zeskrobią czegoś za dużo :)

*** EDIT ***

Dwa krabiszcza zostały eksmitowane ze zbiornika. Niestety skrobiąc glony ze skałek potrafiły na ślepo machnąć w stronę jakiegoś korala.

W tym tygodniu chciałbym kupić jakieś testy, aby zobaczyć z ciekawości jak się mają parametry. Jako, że woda pochodziła w całości z działającego zbiornika, to może się to szybciej stabilizuje :)

Póki co muszę sobie zrobić listę miękasów, które będę chciał w przyszłości nabyć i jakoś rozplanować ich ustawienie w akwarium.

*** EDIT ***

Na dzień dzisiejszy udało się zejść z zasoleniem do poziomu 1.022 i pewnie takie będę starał się utrzymywać.

Druga rzecz, z ciekawości zrobiłem testy na NO3 i PO4 (kropelkowe, Salifert) - miałem trochę trudności z ogarnięciem testu na NO3 pokracznie to jakoś zostało opisane w PL instrukcji :) Wynik NO3 wyszedł 0,5 mg/L, natomiast PO4 wyszło na skali 0,03 mg/L.

Temperatura trzyma póki co ustalone 25 stopni, jak idzie ciut w górę to otwieram szybę i spada.

W tym tygodniu chciałbym też ogarnąć temat wkładów do filtra. Akwarium wystartowało z fabrycznymi gąbkami z filtra, ale ile ludzi tyle opinii... część wyrzuca i zastępuje m.in. phosguardem, węglem, watą. Co macie u siebie co się sprawdza i czy pozbyliście się w tej kaskadzie w ogóle fabrycznych gąbek?

Zauważyłem, że na piachu i dole szyb pojawia się brązowy osad - okrzemki? Poczytam i dopytam w sklepie jak będę, jak je skutecznie zwalczać, choć podejrzewam, że glony musza przyjść i odejść w dojrzewającym akwarium.

Na przyszłym tydzień zaplanuję pierwszą podmianę 10%.

Edytowane przez idzik6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium rozprzestrzeniają się okrzemki, tak zakładam, brązowy osad, żadnych glutów czy bąbelków powietrza. Pokrywają szyby i żywy piach. W weekend do filtra pewnie trafi Silicate Clear Sery bo podobnież nieźle sobie radzi z przyczyną okrzemków.

Po pierwszym tygodniu dodana została kolejna porcja bakterii Special Blend - zgodnie z instrukcją.

Parametry wody:

Zasolenie: 1.021-1.022 i staram się w tym przedziale dolnym trzymać

Temperatura: 26/25 (dzień/noc)

NO2: 0,0 mg/l

NO3: 0,1-0,2 mg/l

PH: 8,0-8,2

KH: 10

PO4: 0,03 mg/l

Poza tym z kaskady wyleciały gąbki całkowicie. Mam jeden pusty koszyk w kaskadzie i opcje są dwie:

1) Siporax

2) Drobna pokruszona żywa skała

W weekend zobaczę czy w sklepie uda się dostać taką kruszoną skałę, jakieś odpady, resztki etc., byłoby to dobre medium filtracji bio, koszyk powinien min. 1 litra tego pomieścić.

W drugim koszyku póki co wata, co parę dni będzie do wymianki pewnie, ale przynajmniej drobnicę z wody wyłapuje + odrobina phosguardu chwilowo w "skarpecie".

Po eksmisji krabów inne życie (wężowidła i wieloszczety) stały się jakby dużo bardziej aktywne. Szczególnie tych drugich ujawniło się sporo, w tym jeden osobnik, który zamieszkuje swoją norę w skałce, a ma już jakieś 5-6cm i potrafi się niesamowicie rozciągnąć, jakby był z gumy :)

Edytowane przez idzik6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu zasolenie utrzymujesz na 1.021-22? Masz jakiś konkretny gatunek który chcesz trzymać który wymaga akurat takiego zasolenia?

Na Twoim miejscu bym nie dodawał nic na okrzemki. Masz młode akwarium, więc daj im się rozwinąć a przejdą same :) Jedyne co to trzeba to szybę czyścić.

Co do siporaxu, to opinie są podzielone. Ja osobiście wrzuciłem do jednego koszyka 0,5l siporaxu (ot, takie małe opakowanie to około 30zł) + kilka małych kawałków skały. W drugiej komorze leży sobie węgiel aktywny (też z pół litra) w skarpecie i grzałka :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała dojdzie jak pojawią się pewnie już jakieś korale, powinny przywędrować na skałkach :) Póki co aby filtracja BIO lepiej pracowała plan jest taki, aby wrzucić z litr skały w drobnych kawałkach do koszyka w filtrze gdzie jest cały czas ruch wody, powinno ładnie pracować po jakimś czasie. O ile uda się taką skałę dostać :)

Ogólnie w akwa jest wg. wagi sklepowej dokładne 3,15 kg żywej skały, ale jest w niewielkich kawałkach - gdyby to były 2 dużej kawałki skały to inaczej by to wyglądało, po prostu tak jest ułożona :) Podejrzewam, że jak dojdzie skała ze zwierzakami to będzie ok 4-4,5kg w akwarium + ewentualnie te 0,5-1,0 kg w filtrze.

Co do zasolenia trzymam niższy poziom ponieważ wahania są spore, jeśli wieczorem mam 1.022, rano jest ok. 1.023, wieczorem będzie 1.024 - mocno paruje. Tutaj jest oczywiście dylemat - zdjęta szyba = większe parowanie ale niższa temperatura wody. Zakryte akwarium - woda się skrapla i częściowo wraca z szyby w dół ale temperatura jest o ten +1 stopień. Przez tydzień testowałem i tak to mniej więcej wygląda. Jak akwarium dojrzeje to spróbuję ustabilizować zasilenie może o stopień/dwa wyżej i zobaczymy, ale wolę by było niższe i rosło do nadal bezpiecznego poziomu niż jeśli mnie przez weekend nie będzie i miałoby skoczyć poza skalę hydrometru.

Siporax - jeśli nie trafię na kruszoną żywą skałę w weekend to zawita w filtrze :-)

PS. W weekend skonstruowałem sobie odpieniacz DIY ze strzykawek+kostki lipowej i brzęczyka wg. przepisu jednego z forumowiczów. Jestem ciekaw czy bez ryb coś tam się będzie pieniło w nim, w razie co mieści się dokładnie w połówce jednej komory kaskady, także będzie na niego miejsce :)

Edytowane przez idzik6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.