Skocz do zawartości
idzik6

30 litrów - pierwsza nano rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyśl o automatycznej dolewce, skoki zasolenia nie za dobrze wpływają na zwierzęta, na początek możesz to zrobić nawet z kroplówki. Opisy są na forach. Docelowo wedle uznania - jest masa dolewek na rynku.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o automatycznej dolewce, skoki zasolenia nie za dobrze wpływają na zwierzęta, na początek możesz to zrobić nawet z kroplówki. Opisy są na forach. Docelowo wedle uznania - jest masa dolewek na rynku.

Masz oczywiście rację, ale pytanie jakie jest dzienne odparowanie wody przy takim małym zbiorniku, jeśli jest przykryty od góry szybką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz oczywiście rację, ale pytanie jakie jest dzienne odparowanie wody przy takim małym zbiorniku, jeśli jest przykryty od góry szybką?

Nie miałem nigdy 30L wiec nie wiem.

Ja bym tej szyby wcale nie zakładał. W okresie letnim taki słoik bez chłodzenia z zakrytą szybą bardzo szybko się nagrzewa a poprzez parowanie obniżana jest temperatura. W każdym razie zrobi jak uważa.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem nigdy 30L wiec nie wiem.

Ja bym tej szyby wcale nie zakładał. W okresie letnim taki słoik bez chłodzenia z zakrytą szybą bardzo szybko się nagrzewa a poprzez parowanie obniżana jest temperatura. W każdym razie zrobi jak uważa.

Cześć. Dzięki za podpowiedź co do dolewki, faktycznie z tą kroplówką to już czytałem wcześniej i chyba realnie rozważę coś takiego. Parowanie wbrew pozorom jest naprawdę spore, może nie tyle w litrach na dobę, co przy tak małej kostce jednak widać jak poziom wody z dnia na dzień się znacząco obniża. Mam zaznaczone ile powinno być nalane by kaskada nie chlupała i od razu widać jak poziom się obniża. I to pomimo tego, że już zrobiło się chłodniej, przy +30 jeszcze z 2 m-ce temu byłoby znacznie z tym gorzej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie automatyczna dolewka jest nieunikniona. Widziałem gdzieś na rynku dolewkę specjalnie pod nanorafki. Fajnie wyglądała i była miniaturowej wielkości. Niestety nie pamiętam firmy. Jak trochę poszukasz, na pewno znajdziesz. Ewentualnie pozostaje DIY :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie automatyczna dolewka jest nieunikniona. Widziałem gdzieś na rynku dolewkę specjalnie pod nanorafki. Fajnie wyglądała i była miniaturowej wielkości. Niestety nie pamiętam firmy. Jak trochę poszukasz, na pewno znajdziesz. Ewentualnie pozostaje DIY :)

Dodam swoje 2 grosze z mojego doświadczenia z moją kosteczką, którą mam już 10,5 miesiąca. Ja tam takich hi-tec - owych rzeczy nie mam hehe. I akwarium działa. Woda oczywiście, że paruje ale chyba nie aż tyle, by rozwalić wszystko w akwarium.

Raz nawet jak urodziła mi się córeczka to z emocji z tym związanych nie dolewałem wody ponad 4 dni i poziom obniżył się o 3-4 cm i korale i reszta życia przetrwała (choć zareagowała na te zmiany nie za dobrze).

Ja dolewam wodę (woda raz z carefoura raz ze sklepu akwarystycznego) rano i wieczorem tak na oko - czyli raz lunie mi się więcej a raz mniej i jakoś wszystko w miarę sobie działa( a czasami zapomnę dolać). Nawet mam spsy od 2 miesięcy i jakoś dają radę - bynajmniej mi się tak wydaje, że dają radę (mają przyrosty więc chyba jest nie najgorzej).

Więc z mojego małego doświadczenia dla koralowców miękkich i prostych spsów nie masz co się spinać z dolewkami itp.

Ja nawet nie mam pojęcia jakie zasolenie mam a co mówić o innych parametrach.

A koralowce chyba wcale nie są aż tak delikatmymi stworzeniami jak nam wszyscy wmawiają. Jeżeli u mnie stylophora milka żyje od 2 miesięcy (a wg opisów to nie jest zwierzę dla początkujących) i polipuje nadal to te koralowce wcale takie delikutaśne nie są hehe

Znam tylko KH, które mierze testem zooleka więc i tutaj mogę nie znać rzeczywistego KH.

Według mnie wydawanie kasy na sprzęt do takich kosteczek nie ma większego sensu.

Ale to tylko moje widzimisię - jak najbardziej może być błędne;)

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje 2 grosze z mojego doświadczenia z moją kosteczką... CIACH :)

Ja generalnie jak najbardziej się zgodzę co do tego minimum bo generalnie też chciałbym spróbować przy minimum sprzętowym, aby nie dać się zwariować z tym wszystkim:) W przyszły weekend wprowadzę pierwsze szczepki bo już mam upatrzone co i jak. Dolewkę co rano robię w podobnej ilości bo mam zaznaczone do którego momentu powinna być woda w akwarium.

Dzisiaj w sklepie dostałem podpowiedź odnośnie okrzemków, aby ich się szybciej pozbyć wprowadzić inny system podmiany wody - robić 2x w tygodniu podmiankę po 1-2 litry (zamiast raz a więcej) i to powinno przyspieszyć ich eksmisję :)

Niestety w sklepie nie mieli żywej skały w małych kawałeczkach więc chwilowo w filtrze wata. Wymianka będzie na nową pewnie jutro. Odradzili w sklepie także siporax jako wkład, człowiek twierdził, że nie spisuje się dobrze więc chwilowo nie wziąłem. Będę chyba polował na kruszoną skałę jako wkład bio do filtra.

Widziałem, że w sklepach szczepki są na takich podstawkach - wygląda jak gips - będę chyba musiał jakiś klej sobie sprawić, aby przenieść zwierzaki na moją skałę. Przenosiliście czy zostawialiście i czekaliście aż koral zarośnie ją całą? :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana raz w tygodniu wystarczy, jeśli woda ro bedzie 000 to po jakimś czasie same pójdą. Praktycznie każdy na początku ma z tym problemy. Narazie jak to mówią - węgiel w pastylkach na wstrzymanie dla akwarysty;) Im mniej będziesz grzebał w akwarium tym lepiej.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią, co kraj to obyczaj :) Tak czy siak jutro podmianka 2 litrów, solanka już sobie stoi i czeka + wymiana waty w jednej komorze + dorzucenie trochę gąby to drugiej komory póki nie ma lepszego wkładu i nie się dalej kręci, przez kolejny tydzień nic więcej nie tykam :)

Jeśli chodzi o życie w akwa to to, co przyjechało ze skałą kwitnie, to co udało mi się zidentyfikować:

* Kraby (eksmitowane)

* Kolonia kiełży (od groma ich)

* Wężowidła (do wyboru do koloru, różne odmiany kolorystyczne, największy ma średnicę z 5cm)

* Zoa rozrastają się całkiem żwawo (brązowe, brązowe z pomarańczowym środkiem, zielone)

* Małża! - fajnie się uchyla za dnia i filtruje (żywa jest jedna, bo naliczyłem 4 muszle, ale od początku 3 zamknięte)

* Rurówki - od groma malutkich, ale w tym jedna ładna konkretna, która rośnie w oczach i ma biało-niebieski wachlarz

* Sabellastarte sp. "Purple" - a przynajmniej to najbliższe co znalazłem podobne do tego co mam w akwa - z dziury w kamulcu wysuwa się przepiękny fioletowo-biały pióropusz (bardzo strachliwy), nie ma typowej dla rurówek rurki.

* Wieloszczety - też do wyboru do koloru, największy będzie miał z 5-6cm, białe, czerwone, czerwono-czarne

Do tego niezidentyfikowany zwierzak, który wygląda jak wąska biała rurka od rurówki ale jest miękki, usadowiony w dziurze w skale i wysuwa się z niej w charakterystyczny sposób. Jego ciało wydaje się rozciągać bez końca, wysuwa się jakby sam z siebie. Cofając się wygląda jakby zapadał się w sobie. Nie ma żadnych innych cech, po prostu długi biały robaczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś mega szczęście, że kupiłeś w sklepie skałę tak bogatą w życie!

Też nie wiem czemu chcesz utrzymywać aż tak niskie zasolenie. Jeśli idzie o wahania to po prostu dolewaj 2 razy dziennie do zaznaczonego poziomu.

Do utrzymania stałej temperatury świetnie nadają się wentylatory podłączone pod odwrócony rt-2 :) Szczególnie latem, ale teraz u mnie też się nieraz włączą na chwilę.

U siebie w fzn-3 mam grzałkę skalar, odpieniacz diy z butelki po koli, trochę skały i od czasu do czasu węgiel (głównie jak coś siekam przy koralach to potem daję na jakiś czas trochę węgla).

Z początku miałem też watolinę, ale teraz już nie daję, chyba, że narobię jakiegoś syfu grzebiąc w akwa to wtedy na jeden dzień daję :)

Powodzenia i jeszcze raz - zazdroszczę życia na skale :p Niech się kręci!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie, też posiadam tą kostkę od 7 miesięcy. Mam w niej parkę błazenków, krewetkę czyszczącą, 4 ślimaki 2 turbo 2 kopiące, kraba pustelnika, asteriny, które przyjechały na skale, koralowce to zoa, grzybki, pseudogorgonia, caulastrea 2 rodzaje, xenia i jakiegoś spsa. Jade tylko na podmiankach 5L. tygodniowo No3 wynosi 5, i tylko to badam zasolenie skacze po całym dniu o jeden stopień jeśli nie dolewam wody. Wszystko mi fajnie rośnie dzieli się i nie mam żadnych problemów, moim skromnym zdaniem nie ma co zadużo kombinować z filtracją i tak dalej regularne podmianki to podstawa, pozdrawiam wszystkich :)

A tak mniej więcej to wygląda.

i jeszcze tu :)

post-23543-0-54475200-1411056038_thumb.jpg

post-23543-0-36458200-1411056244_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwarium i fajna naprawdę żywa skała. Ja swego czasu też kupowałem w e-rybce i też sporo życia było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.