Skocz do zawartości
Alfik1980

Projekt 400 - 120x55x60 sump 85x45x45

Rekomendowane odpowiedzi

Prosta zasada dla kudłaczy:

- glony żywo zielone wysokie NO3, PO4 też zapewne występuje;

- glony brązowe NO3 niewykrywalne lub na bardzo niskim poziomie, PO4 obecne i stanowiące główną pożywkę dla glonisk.

Dla glonów tzw wapiennych:

- niedobór molibdenu powoduje bielenie i zanik (rozpuszczanie się i wstrzymanie wzrostu).

- przeważnie produkty na tzw wzrost glonów to nic innego jak stront i molibden więc wlewanie np produktu dedykowanego dla wzrostu glonów wapiennych (purple up) i butli z strontem/molibdenem doprowadzi do przedawkowania. Stront jest wbudowywany w szkielet korala ale jaką role w procesach kalcyfikacji spełnia hmmm ciężko powiedzieć.

Takie tam uwagi prosto z życia:

- przy makabrycznych parametrach (start i po załamaniu się systemu) pełno glonów kudłatych na skałach, mniejsze ilości na szybach

- średnie warunki - ze skał gloniska dają powoli "chodu", zaczynają się szyby, pompy i inne elementy wyposażenia brudzić

- warunki prawie idealne - glony na skałach praktycznie nie występują, atak na sprzęt nasila się...

Skały bym nie obwiniał, a raczej sól.

RSCP to bogata sól i zmniejszył bym wielkość odmian lub czestotliwosc.

via Tapatalk

Tak, to bogata sól ale z tego co wiem to Tomek dopiero od niedawana jedzie na nowej soli a kudłacze ma już jakiś czas.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Prospero dalej nie dowiedziałem się skąd takie informacje ? Co do strontu i molibdenu przy hodowli koralowców to polecam poczytać kilka lektur na ten temat . Chyba, że to są wieloletnie obserwację w hodowli koralowców sps .

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mało doświadczony ale z tego co już miałem okazję widzieć to nie pierwszy baniak który zareagował podobnie na zmianę soli, a czy ona bogata czy uboga nie wiem chemikiem nie jestem, a raczej producent nie podaje procentowych zawartości wszystkich związków chemicznych zastosowanych w mieszance. Niebawem się okaże czy baniak wróci na dobre tory. Tomku nie martw się tym co pojawiło się w baniaku idź po najprostszej linii bez większych kombinacji baniak jak na roczek wygląda zadowalająco tylko nie kombinuj za dużo Trochę wody upłynie zanim się ustabilizuje. Czas jest najlepszym stabilizatorem.

Skały bym nie obwiniał, a raczej sól.

RSCP to bogata sól i zmniejszył bym wielkość odmian lub czestotliwosc.

via Tapatalk

Tomek w ostatnim czasie poszedł w nieco inną sól. Przed zmianą stosował RSCP i baniak wyglądał inaczej.

Co do zerowych parametrów i bardzo wymagających korali... ktoś kogo ja osobiście bardzo szanuję powiedział "pokaż cwaniaku co masz w baniaku" i bardzo chętnie obejrzę choćby zdjęcia takiego baniaka bez glonów z wyzerowanymi parametrami, piachem i naturalnymi pięknymi odżywionymi koralami najlepiej aby były to zdjęcia w ujęciu kwartalnym z okresu poprzedniego roku... Wiem też, że niektórzy piszą jadę na soli takiej czy innej mam parametry równe zeru a rzeczywistość idzie swoim torem...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylicie wytrzepanie wody do zera z zerowymi parametrami typu NO3 i PO4 (one nigdy tak naprawdę nie są zerowe a jedynie niewykrywalne przez te "domowe" testy). Wytrzepana woda do zera prowadzi tylko do jednego czyli do niczego. Jasne, można mieć na testach ZERA :) i myśleć, że jest git po czym okazuje się, że test kłamał bo te zera to fikcja za sprawą... glonów, które wszystko ładnie wcinają :) Te zera realne mają pomóc w wybarwianiu ale trzeba jeszcze wiedzieć jak cały ten system karmić aby to osiągnąć.

I przy okazji :) GHA potrafi rosnąć nawet w czystym baniaku tak samo jak... cyjano. No cóż... najwidoczniej wyszedłem na heretyka :p


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze ja wiem o czym mówisz.Barowałem sie z solą wiesz jaką bo brałem od ciebie.Zrobiła mi się wielka lizawka dla zwierząt pomimo wszelkiej ostrożności i przechowywania w suchym i ciepłym miejscu.Teraz przechodzę na RSCP ponownie do niej wracam bo moim zdaniem spełnia wszystkie potrzeby mojego baniaka.Co do korali mam kilka akropor , SPS, LPS.Mało miękkich korali.Parametry jak pisałem nie są zerowe.Pomimo stosowania absorberów, baktrii i pożywki pewnej firmy nie obserwowałem zmian nawet stosując jakiś czas podwójne dawki.Teraz czekam na spokojnie, nie wkładam łap do zbiornika i patrzę tylko na przyrosty.A oto parametry żeby nie było zasol.-1.026; pH-8.46; Ca-450; Mg-1350; NO2-0; NO3- 25; PO4-0.50; temp.27 Balling pełny 80ml/doba

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze przy dobrym odpieniaczu i odrobinie wodki, moznaby skonczyc z tymi wysokimi NO3 i PO4 (!) w ciagu 1-2 miesiecy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani mam taki zamiar.Wódeczka już stoi koło baniaka i czekam tylko na sól.Odpieniacz leci na sucho.Odpieniek Sebastka 200 na pompie zmienionej aquanova10000

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale pisałeś, że masz pallety. Sprawdziłeś przepływ i czy nie kręcą się zbyt szybko?


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kręcą się powoli za jakiś miseiąc będę musiał dokupić następną paczkę

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji o pH bo masz całkiem fajne ale trzeba uważać aby zbyt długo nie utrzymywało się powyżej 8.50 (do 8.60 max) szczególnie przy wysokim poziomie wapnia bo ten zacznie się... wytrącać. Na całe szczęście proces jest ten powolny.

Jaki masz filtr do pellet?

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aqua-trend storm400

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

wsieram nasz lokalny biznes

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie masz recyrkulacji. Daje lepsze efekty przy AIO. Ja u siebie przy KZ zacząłem zbijać PO4 przez włączanie i wyłącznie filtra co 3h bo miałem go dość sporo (tego PO4) a potem kiedy już było całkiem fajnie filtr poszedł w normalny tryb. Nawet po odłączeniu kamieni parametry mi się utrzymywały na poziomie NO3 do 1 a PO4 0.03 lub 0.00 - nie wiem ile bo Hanka czasami pokazywała raz tak raz siak a jak wiadomo ona jest dokładna +/- 0.04 ;)

Także wspieram biznes :) Polski :) można powiedzieć, że mam 80-90% sprzętu Made in Poland tylko chemia :p z importu :p

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak hula oto zdjęcia.

20160304 170029

20160304 164617

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcia i na dodatek pod ledami. Baniak na żywo jeszcze lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu czysta tylna szyba. Prosty zabieg a baniak dużo zyskuje. Bardzo ładny zbiornik :thumbup:


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje takie szkiełko jak u Ciebie i mam pytanie o sump. Czy z perspektywy czasu zrobiłbyś inny do twojego baniak?

Planuje takie szkiełko jak u Ciebie i mam pytanie o sump. Czy z perspektywy czasu zrobiłbyś inny do twojego baniaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje takie szkiełko jak u Ciebie i mam pytanie o sump. Czy z perspektywy czasu zrobiłbyś inny do twojego baniak?

Rozmawiałem z Tomkiem wielokrotnie o sumpie w momencie gdy startowałem ze swoim baniaczkiem. Sugestia odnośnie sumpa jaką otrzymałem to ma być niższy. Aby było wygodniej w nim przestawiać, czyścić itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Piotr tylko dałbym tylko sump wysokości 40 cm aby mieć wygodniejszą obsługę.Reszta się sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Komory ok tylko skorygować wysokość. Dzięki za podpowiedź.

Wysłane z mojego SM-G900FD przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie pisałem. Co do parametrów stałe i niezmienne. Kilka fotek ze zbiornika:

IMG 0009

IMG 0001

IMG 0017

IMG 0015

IMG 0006

IMG 0012

IMG 0013

IMG 0024

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już 560 dzień istnienia baniaka. Jak na razie prowadzony na soli RSCP i tak pozostanie. Balling stały 80ml/doba każdego płynu.

Co do parametrów to co ostatnio mierzyłem:

temp 27

zasol. - 1.026

ph 8.05- 8.25

kh- 10,5

PO4 - ciągle i niezmiennie 0.5 ppm

Reszty testów nie robiłem gdyż dopiero zamówiłem w eRybce.

No i standardowo kilka fotek, udało mi się pstryknąć też z góry :)

20160504 122208

20160504 122253

20160504 122327

20160504 122432

20160504 122439

20160504 122450

20160504 122510

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na angielskich forach czytałem, że wcale nie trzeba mieć zerowych No3/Po4 tylko odpowiedni stosunek pierwszego do tego drugiego i korale będą happy. Nawet była taka tabelka stworzona przy jakim No3 jaki optymalne Po4. Warunek jest żeby te wartości były stabilne a wtedy korale będą rosły aż miło.

Widać u Ciebie się to sprawdza.

The more you know, the less you don't know


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na angielskich forach czytałem, że wcale nie trzeba mieć zerowych No3/Po4 tylko odpowiedni stosunek pierwszego do tego drugiego i korale będą happy. Nawet była taka tabelka stworzona przy jakim No3 jaki optymalne Po4. Warunek jest żeby te wartości były stabilne a wtedy korale będą rosły aż miło.

Widać u Ciebie się to sprawdza.

The more you know, the less you don't know

Pewnie masz na myśli współczynnik Redfielda.Tu jest artykuł Testera http://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/

Pozdrawiam,

Norbert

PS

Baniaczek sympatyczny:) Miło się ogląda.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!! Jako początkujący morszczak miło mi, że się podoba.

Co do parametrów to stałe od początku baniaka. Koralowce jak na razie zadowolone.

Myślę aby dolożyć jeszcze jakieś akry ,może jakieś LPS ale to zależy od zawartości portfela :ninja: żona nie zawsze daje zgodę na duże zakupy :blushing:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.