Skocz do zawartości
Roman.P

Ilość skały

Rekomendowane odpowiedzi

Od czasu kiedy zakładałem swoje akwarium zmieniły się trendy odnośnie ilości skały wkładanej do akwarium.

Kiedyś były nawet przeliczniki. Teraz są nowe mody. Nie mówię tutaj o rodzaju typu sucha, żywa itp.

Ale jak to jest z ilością.

Wkładamy mniej i dajemy coś w zamian? Ale co i ile i po co?

Co, ile i jaką funkcję ma to coś pełnić?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście nie wiem czy się trendy zmieniły a skały raczej nie zastąpi nic


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to coś w zamian bardziej zależy od metody jaką chcemy prowadzić baniak a co do skały to jednak uważam, że chyba trzeba zostać wiernym skale... nawet suchej ale naturalnej. Co do ilości to myślę, że im więcej tym lepiej ale bez robienia już typowego gruzowiska jak to kiedyś było "modne". Aquascaping morski to jest to :) co tygrysom się podoba :D


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsza cyrkulacja w zbiorniku I estetyka - to moim zdaniem jest na plus mniejszej ilosci kamieni. Natomiast w moim przypadku to mniejsza ilosc na gorze (choc jest normalnie), ale niczym nie zastepuje, bo kamloty sa w sumpie


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka ilość w stosunku do pojemności systemu jest optymalna?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda Berlinska - 10% objętości zbiornika,

Metody ULNS bazują na wprowadzaniu własnych szczepów bakterii i wystarczy im podłoże, więc trudno oszacować ale jak napisze 1-2 % objętości zbiornika to chyba się za dużo nie pomylę. Mniej żywej skały - mniejsza konkurencja z "dzikimi" bakteriami.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pod koniec 2009 roku zakładałem akwarium to był przelicznik 20% w stosunku do ilości wody inaczej nie miało prawa działać akwarium. Jak by ktoś się pochwalił że na suchej zakłada to groził lincz. Stosując owe przeliczniki kupiłem skały na 200L i jak przyszła to zamówiłem akwarium 400L i dalej było gruzowisko. Obecnie tą samą skałę która miała być na 200L jest w 1000L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda Berlinska - 10% objętości zbiornika,

Metody ULNS bazują na wprowadzaniu własnych szczepów bakterii i wystarczy im podłoże, więc trudno oszacować ale jak napisze 1-2 % objętości zbiornika to chyba się za dużo nie pomylę. Mniej żywej skały - mniejsza konkurencja z "dzikimi" bakteriami.

Możesz dać jakiegoś linka do metody ULNS?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman - wszystkie probiotyczne mają taka amerykańska nazwę.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trendy sie zmieniaja, wielu uzywa silniejsze odpieniacze, peletki itp. W zwiazku z tym, raczej nie przeliczalbym ilosci na kilogramy tylko wybral tyle, ile potrzeba na np: dwie kolumny, ktore dadza wystarczajaco duzo miejsca dla korali, i przy tym zaslonia malo piachu. :chris:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie to powaliło.

2 kg skały na 100 l wody?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 21 kg skały żywej na akwarium 200l i myślę ze to spokojnie wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała skale nie równa, bo mają różną porowatość i wagę do objętości za razem.. 2 kg na 100 to trochę za mało, ale 5-7 kg już pewnie by było ładnie i przestrzennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trochę mnie to powaliło.

2 kg skały na 100 l wody?

To przy 1000l mielibysmy dwa wieksze kamienie I tyle, ktore przy tej ilosci wody nie starczyly by nawet na podstawki pod korale :)

A jak sie zaopatrujecie pod wzgledem schronienia dla zwierzakow? Gdzie te wszystkie kryjowki o ktorych w kazdym przewodniku I w necie pisza, ze ryby potrzebuja?

Staszek ma racje (jezeli dobrze rozumiem) przy dzisiejszym dobieraniu przewymiarowanego sprzetu I dodatkowych gadzetow nikt juz nie patrzy na stosunek kamieni do ilosci wody, lecz kazdy wklada tyle ile po ulozeniu uznaje za ladny caloksztalt baniaka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200 litrów z sumpem 6kg skały i 3 litry siporaxu. Ale akurat moje akwarium to nie jest dobry przykład, bo mam parę prostych miękasów i sporo ryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisal Kiflu. Główną funkcja skaly oprocz podloza pod korale i jakiejstam imitacji rafy koralowej bylo siedlisko dla mikroorganizmow. Im bardziej porowata tym lepiej bo miala wieksza powierzchnie "aktywna" i jednoczesnie mogla pomiescic wiecej bakterii i innych organizmow takich jak wieloszczety czy kielze. Osadzający się na skale detrytus był dla nich zrodlem pozywienia. Tak jak kazda inna dziedzina zycia, akwarystyka stala sie bardziej rozwnieta. opracowano bardzo wydajne metody, poznano szereg procesow biochemicznych ktore nia rzadza. Powstaly nowe metody filtracji dzieki czemu skala jako medium filtracyjne stracila na swoim znaczeniu. Zeby nie bylo za pieknie, to nie wymyslono nic, co by umozliwilo pozbycie sie filtracji ajko takiej. Jesli nie w glownym zbiorniku to w sumpie, panelu, refugium dsb etc, ale byc musi. Te nowe metody pozwolily jednak na spore odgruzowanie zbiornikow glownych i stad coraz czesciej widzi sie zbiorniki z "dizajnersko" ustawiona skala. Jedna zasada pozostala jednak niezmienna. Im stabilniejsza filtracja biologiczna tym lepiej dla zbiornika


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.