Skocz do zawartości
Niph

Aiptasie?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu znalazłem u siebie spory okaz Aiptasii, siedział w miejscu pewnie kilka miesięcy - dobrze się skitrał. Po wyparzeniu dziada osmozą dokładnie obejrzałem zbiornik... Kilkaset malusieńkich polipów - 2-5 mm każdy... Ręce mi opadły.

Dzisiaj zauważyłem strobilizację jednego z tych polipów - wypuścił efyrę średnicy jakichś 3-4mm.

I teraz pytanko - czy to na pewno Aiptasie? Czy one się w ten sposób rozmnażają?

Kolejno - mam dostęp do wurdemanii, ale max 2cm, a w baniaku pływa para dorosłych P. kauderni, nie wciągną mi tych krewetek? [planuję też Thory, to samo pytanko]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem temat z linka, nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytania :)

ps. po zbiorniku właśnie pływa kilkanaście efyr, troszkę to niepokojące...

Edytowane przez Niph (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, u siebie widziałam jak stara duża Aip wypuszczała małe Aip..więc , owszem tak się rozmnażają. Jedyną sprawdzoną, działjącą u mnie radą są brzydale. Niestety po a) wyskakują

po B) kiedy zjedzą Aip zabierają się za inne koralowce, na pierwrzy rzur Xenia a na kolejne...a,,te kolejne moga też w pierwszym rzucie zajadać, np Euphillę


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój brzydal zeżarł wszystkie apitazje teraz sobie pływa i nie zabiera się za nic je mrożonki i często widzę jak skubie coś na skale ale ogólnie to chyba udało mi się trafić na fajnego osobnika co nie interesuje sie xsenią , zoa


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ostatnio w swoim zbiorniku widziałem jak malutka aiptasia fruwała po akwarium. Na chwilę przykleiła się do szyby i nie zdążyłem jej nawet usunąć bo po chwili poleciała gdzieś dalej w skałę...

Na aiptasie używam środka aiptasia-x który jest bardzo skuteczny, nie zauważyłem żeby jakoś źle wpływał na inne życie w akwarium więc polecam.

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, wpuściłem wczoraj 5 Thorów, nie widze teraz w zbiorniku żadnego, a na moich oczach samica kauderni podpłynęła do jednego i go po prostu zjadła...

Więc wurdemani odpadają.

Preparaty też odpadają, bo nie jestem w stanie namierzyć każdej aiptasii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu na poczatku kiedy akwarium dojrzewalo mialem jakies aiptasie. Probowalem brzydala... Glupi i nic nie jadl :) - niestety padl bo jakims czasie z niewiadomych mi przyczyn. Pozniej kupilem 2 x lysmata kuekenthali - byly drapiezne do tego stopnia, ze niedokarmiane zabieraly sie za mojego quadricolora!!!

Aiptasie zniklely w ciagu dwoch tygodni. Wiem tez, ze bywa roznie z tymi krewetkami natomiaast u mnie spisaly sie na medal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, u siebie widziałam jak stara duża Aip wypuszczała małe Aip..więc , owszem tak się rozmnażają. Jedyną sprawdzoną, działjącą u mnie radą są brzydale. Niestety po a) wyskakują

po B) kiedy zjedzą Aip zabierają się za inne koralowce, na pierwrzy rzur Xenia a na kolejne...a,,te kolejne moga też w pierwszym rzucie zajadać, np Euphillę

Niestety moje oba po wyżarciu widocznych ukwiałów olały xenię - której mam całe ściany baniaka i zabrały się za zoasy...

Takiego amatora xeni i parazoantusów bym przygarnął, inaczej czeka mnie restart zbiornika. Z aiptasią sobie poradze, ale xeni i parazoa nie wytnę :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Chaetodon auriga jadł aiptasie ale mu się szybko znudziło i zabrał się za Zoanthusy.Wpuściłem 6 krewetek i trzymają ją w ryzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okolo 5 tyg temu kupilem dwie krewetki lysmata kuekenthali w erybka w Zabrzu z uwagi na to , ze mialem 2 spore rozyczki ( srednica 50 gr ) . Oczywiscie krewetki okazaly sie malo widoczne podczas dnia jedynie pokazywaly sie podczas karmienia . Pierwsza aiptasia zniknela po 3 tygodniach a druga (ostatnia widoczna ) zniknela dzisiejszej nocy :D Wobec czego polecam - u mnie sie sprawdzily krewety :)


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie na aiptasie najlepiej kupić jakąś rybkę np. brzydala bądź jakieś krewetki aiptasiożerne, ponieważ będą one na bieżąco zżerać nowo podstałe osobniki. Stosowanie środków typu aiptasia-x moim zdaniem jest wysoce nie praktyczne, ponieważ jest to tylko doraźny zabieg i nie jest się w stanie ich wszystkich wytruć. Dlatego też uważam, iż ta metoda jest jak zabawa w kotka i myszkę - tu wytrujesz, a tam odrośnie.


Hydor Slim-Skim 250.65, LED Cree 100W, Hagen Elite Crystal Flo 80 + Skimmer Hagen Fluval, Jebao WP 25, Vibration Pump JVP-101, Turbo 750 N, Eheim Jager 125W.

!!! Kupię miękasy oraz ukwiały w okazyjnej cenie !!!

________________________________________________________

| M.in.: Zoa, Sinularia (Zielona), Quadricolor, Rhodactis, Ricordea |

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie najleprzą robotę wykonał cheatodon auriga, lecz po zjedzeniu paru , reszta róż się schowała . Jak nie widział aiptazji to zabrał się za ksenię i zoa, więc poszedł do sklepu. Po tygodniu aiptazje zaczęły wyłazić i wszystko wróciło do normy z ilością róż. Kupiłem 2szt wundermani i wogle nie interesują się aiptazjami. Próbowałem kiedyś wstrzyknąć w stopę kh z ballinga , parę ubiłem, lecz po jakimś czasie jeszcze raz tyle miałem w baniaku, brzydala też kiedyś miałem żarł aiptazję i resztę koralowców też .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.