Skocz do zawartości
Beniamin

[148,5l + sump] Beniamin i jego marzenie...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Nazywam się Beniamin i mieszkam w Łodzi. Akwarystyką interesuję się od malucha, morszczyzną od 3 lat. Przygotowania do odpalenia mojej pierwszej solniczki trwają już dosyć długo, dlatego postanowiłem podzielić się z Wami moim skromnym projektem. Ze względu na ograniczone fundusze oraz ilość miejsca zdecydowałem się na szklaneczkę (148,5l). Nie chcę nikogo zanudzać, dlatego od razu lecimy z koksem :dj:

Mój sprzęt:

Akwarium ma wymiary 60x55x45cm (przód i prawy bok Optiwhite)

Sump – wymiary 60x30x40cm

Odpieniacz – Deltec MCE 600

Oświetlenie – Lampa LED 120W + Moonlight LED 1W

Pompa obiegowa – Tunze Silence 1073.020

Cyrkulacja – 2x Tunze 6015

Dolewka wody – Tunze Osmolator Nano 3152.000

Grzałka – Jager 125W

Filtr RO

Planuje wystartować wyłącznie na suchej skale (15 kg). Jeśli chodzi o obsadę to chcę się skupić głównie na koralach miękkich i prostszych LPS-ach, co do SPS-ów - mówię stanowcze NIE. O obsadzie ryb pisać nie będę, bo do tego jeszcze bardzo daleka droga. Zbiornik planuje odpalić pod koniec października.

Żeby nie było, że to tylko „projekt widmo” zdjęcia posiadanego sprzętu (jego części) oraz szkiełka. To by było na tyle, oczywiście Wasza krytyka zawsze mile widziana. Następna aktualizacja po zbudowaniu szafki i podłączeniu hydrauliki.

Pozdrawiam.

post-13021-0-48755100-1411406480_thumb.jpg

post-13021-0-80459000-1411406544_thumb.jpg

Edytowane przez Beniamin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne nemo ale chyba za duże na te akwarium hihi hi pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z suchą skałą jest tylko tańszy. Weź chociaż połowę "żyznej". Zobaczysz że wszystko ruszy o wiele szybciej. Naprawdę warto :thumbup: Rozwiń temat dlaczego stanowcze NIE dla SPS-ów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja moze byc ciut za slaba,no ale sprawdzisz dokladnie dopiero po odpaleniu zbiornika. Powodzenia :).

bez pilskich znakow/mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja mize byc ciut za slaba,no ale sprawdzisz dokladnie dopiero po odpaleniu zbiornika. Powodzenia :).

bez pilskich znakow/mobilnie...

Wcale nie musi być za słaba, ewentualnie dokupi Koralię 900 i starczy.

Powodzenia kolego! Będę zaglądał.


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla miękkich na pewno nie będzie za słaba.


128L, Tunze ReefPack 250 (Comline DOC Skimmer 9004 + Comline Filter 3162), Tunze 6015 + 6025, Maxpect Razor 420R 160W 16K, start na suchej skale, żywym piachu i 10% wody z działającego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej rybce przyda się woda do pływania hehe :pirate:.

Fajne wymiary szkiełka.. Powodzenia :)


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za miłe słowa. Jeśli chodzi o cyrkulacje to uważam, że do korali miękkich i LPS-ów w zupełności wystarczy, swoje dołoży też obiegówka. Jeśli rzeczywiście okaże się za mało wtedy zamienie jedną 6015 na 6025, ale raczej do tego nie dojdzie. Moja niechęć do SPS-ów jest uwarunkowana tym, że jest to moja pierwsza solanka i nie chce się rzucać odrazu na głęboką wodę - inaczej mówiąc mam za mało doświadczenia.

Projekt pomału idzie do przodu, ostatnio dokanałem pierwszego zalania zbiornika, szczelne! :thumbup:

post-13021-0-94829700-1411921848_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja również radzę dołożyć trochę żywej skały, ale i tak pewnie zrobisz po swojemu...

powodzenia :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem wolny dzień dlatego postanowiłem ruszyć trochę do przodu z projektem i zainstalować filtr RO. Wydawało mi się że będzie to prosta sprawa, jednak grubo się myliłem! Odrazu przejde do rzeczy, największym problemem okazało się przyłącze zasilające (na zdjęciu), a dokładnie mówiąc połączenie zaworka z trójnikiem. Nie wiem jaki geniusz to wymyślił, ale za cholere nie można tego uszczelnić, teflon kompletnie nie dawał rady, dlatego postanowiłem użyć Poxiliny. Nie wiem czy się to sprawdzi bo jeszcze nie odkręcałem wody, czekam aż wyschnie. Czy Wy też mieliście z tym problem? Jak to uszczelniliście?

Z góry dzięki za pomoc!

post-13021-0-89217300-1412773259_thumb.jpg

Edytowane przez Beniamin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie trójnik felern. Ja nie miałem żadnych problemów, teflon dał rade. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też taśma teflonowa wystarczyła... Ale ja montowałem zaworek zaraz przy zaworze wody zimnej zlewu kuchennego (nie pomiędzy wężykami). Chociaż w sumie nie powinno być różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Filtr udało się już zainstalować, jeszcze tego samego dnia kupiłem nowy trójnik i zaworek - koszt około 15 zł, więc nie trzeba było brać kredytu :). Jeśli chodzi o uszczelnienie to nie ryzykowałem już z teflonem, a postawiłem na stare rozwiązanie, czyli pakuły i pasta - wszystko gra! Co do felernego przyłącza to prawdopodobnie w którymś miejscu był uszkodzony gwint. Reszta montażu przebiegła gładko i sprawnie, bez niespodzianek. Sam filtr jest standardowy - 3 korpusy plus membrana. Aha, ułożenie korpusów jest inne niż pokazują to naklejki na zdjęciu, a mianowicie 5 mikronów/węgiel/1 mikron.

Możliwe że w przyszłości zainwestuje jeszcze w DI, na obecną chwilę będzie musiało to wystarczyć. W najbliższych dniach dojedzie szafka, więc napewno coś napisze.

Pozdro.

post-13021-0-11923400-1413133043_thumb.jpg

Edytowane przez Beniamin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja, niestety odpalenie zbiornika nastąpi trochę później niż planowałem - z przyczyn technicznych niezależnych ode mnie. Na wycięcie elementów szafki przyszło mi poczekać trochę dłużej niż kilka dni, jak na złość w pobliskim markecie budowlanym zepsuła się piła czy inne ustrojstwo, w każdym bądź razie szafka już jest (w częściach :)). W międzyczasie dotarł do mnie odpieniacz Deltec MCE 600 - serce mojego systemu (eRybka - dzięki za rabacik :)).

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie prace nad projektem nabiorą już trochę żywszego tempa, na pewno postaram się zrobić dokładną relację. Stay tuned!

post-13021-0-15807700-1414432305_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobry odpieniacz, u mnie ciągną 360L bez sumpa :) co do suchej skały to super sprawa bo możesz sobie konfigurować do woli,też teraz odpalilem szklanke na suchej ale dodałem trochę gruzu żywej skały żeby przeszło z niej troche życia i potem to usune jak zacznie się cykl azotowy.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parę szczepek miękkich koledze mogę podarować jak już wszystko wystartuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budowa szafki została praktycznie zakończona, dlatego postanowiłem pochwalić się moimi wypocinami.

Wygląda to tak:

post-13021-0-87153500-1415820553_thumb.jpg

Całość zbudowana jest z białej płyty meblowej o grubości 18mm.

W tylnej części szafki zbudowałem tzw. korytko w którym będzie schowana elektryka (przedłużacze, kable, kontroler od dolewki wody). Korytko można w bardzo prosty sposób częściowo zdemontować, przykrycie po prostu sobie leży, a prawa ścianka boczna jest zamocowana przy pomocy magnesów. Przedłużacze zamontowane są za pomocą specjalnych rzepów.

post-13021-0-50472300-1415821634_thumb.jpgpost-13021-0-26479900-1415821661_thumb.jpgpost-13021-0-03493900-1415821735_thumb.jpg

Z tyłu korytka za pomocą czterech śrub zamocowane jest mocowanie lampy

post-13021-0-96373800-1415822846_thumb.jpg

Na tą chwile to tyle, czekam na Wasze oceny i krytyke, oczywiście jeśli ktoś ma jakieś pytania - walić jak w dym. Pzdr :welcome:

Edytowane przez Beniamin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna, estetyczna Ci wyszła szafeczka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobry odpieniacz, u mnie ciągną 360L bez sumpa :) co do suchej skały to super sprawa bo możesz sobie konfigurować do woli,też teraz odpalilem szklanke na suchej ale dodałem trochę gruzu żywej skały żeby przeszło z niej troche życia i potem to usune jak zacznie się cykl azotowy.

Powodzenia

Dzięki, w przyszłości chciałbym odpalić trochę większy zbiornik właśnie na tym odpieniaczu, ale na tą chwile cieszę się z tego co mam :). Pomysł z suchą skałą jest też tańszy, poza tym z jakością żywej skały też bywa różnie.

parę szczepek miękkich koledze mogę podarować jak już wszystko wystartuje

Napewno się zgłosze ;), bo w Łodzi jest bardzo kiepsko jeśli chodzi o sklepy z morszczyzną.

Bardzo ładna, estetyczna Ci wyszła szafeczka :)

Dziękuje, wczoraj nie mogłem się powstrzymać i podłączyłem lampe pod zbiorniczkiem, całość wyszła tak:

000_0002.JPG

Przy okazji napisze coś dokładniej o samym zbiorniku, dla przpomnienia ma ono wymiary 60x55x45 cm, grubość szkła 8mm. W zbiorniku znajduję się komin wewnętrzny o podstawie trójkata, sam komin jest niższy od górnej krawędzi akwarium o 4 cm, trzy otwory (spływ, powrót i rewizja) wszystkie pod rure 20mm.

No dobra, zabieram się za hydraulike i sumpa.

post-13021-0-77544400-1415966421_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Nie boisz sie,ze te tycie haczyki puszcza i lampa wyladuje w akwarium? Ta polka na ktorej jest zawieszona lampa..jakby leci do przodu hmmmm Czy to zludzenie (?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Nie boisz sie,ze te tycie haczyki puszcza i lampa wyladuje w akwarium? Ta polka na ktorej jest zawieszona lampa..jakby leci do przodu hmmmm Czy to zludzenie (?)

Witam, te tyci haczyki są najmocniejszą rzeczą jakie znam, nie da się ich wygiąć w żaden sposób, choćby walić w nie młotem - wiem bo próbowałem. Co do odchylenia półki to jest minimalne (kobiece oko wychwyci wszystko :) ), ale do zakceptowania, możliwe że gdy zbiornik będzie stał już na właściwym miejscu półka będzie dodatkowo przymocowana do ściany. Niestety płyta meblowa to nie stal i pod naporem zawsze będzie się prężyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje nie czy przemyslales jak kable poprowadzisz przez te okragle plastiki dekoracyjne? Chodzi mi o wtyczki. One po prostu sie nie zmieszcza w tej szczelinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, te tyci haczyki są najmocniejszą rzeczą jakie znam, nie da się ich wygiąć w żaden sposób, choćby walić w nie młotem - wiem bo próbowałem. Co do odchylenia półki to jest minimalne (kobiece oko wychwyci wszystko :) ), ale do zakceptowania, możliwe że gdy zbiornik będzie stał już na właściwym miejscu półka będzie dodatkowo przymocowana do ściany. Niestety płyta meblowa to nie stal i pod naporem zawsze będzie się prężyć.

Na Twoim miejscu przykrecilabym ta polke do sciany na kolki :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.