Skocz do zawartości
Mario94

Białobrody - czy zawsze go obsypuje przy aklimatyzacji?

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i koleżanki możecie się podzielić swoimi spostrzeżeniami na ten temat?

W poniedziałek wieczorem trafił do mojego zbiornika ładny białobrody ( już trzeci bo dwa poprzednie nie przetrwały). Jako ,że mam w zbiorniku jeszcze dwa inne pokolce (hepatusa i zebrasomę veriferum) trwała mała walka zakończona zwycięstwem białobrodego. Rankiem już pływał dostojnie nie zaczepiany przez inne ryby. Wczoraj zauważyłem na nim już białe kropki. Czy tak jest zawsze bo moje poprzednie dwa też wysypało i padły. Czy można w jakiś sposób "pomóc" mu w aklimatyzacji aby szybciej się zaadoptował do nowych warunków? Pokarm przyjmuje bez problemu.

Edytowane przez Mario94 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białobrody położył moją całą obsadę z Achillesem jest podobnie jedyne co ci

mogę polecić to karmienie na maxa to delikatnie wyeliminuje stres u ryby.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy karmienie na maxa wyeliminuje stres, może jedynie podwyższyć poziom azotanów co powodem będzie obsypanie ryby. Wysokie wartości są dla "takich" ryb stresujące co powoduje obsypanie.

Mariusz, sprawdź jakość wody - głównie NO3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pierwszy białobrody tez położył cala obsadę. Przetrwał tylko Hepatus i Xanthurum. Obecnie tez posiadam Białobrodego od maja. Wpuścił em go po roku od poprzedniego. Od rodzicem 1/3 akwarium siatka plastikowa taka z marketu żeby spokojnie sobie pływał i nie stresowal. Jedynie doktorek przepływa przez oczka. Dużo karmiłem. Zróżnicowana dieta i Nori cały czas wisiały. Co zjadł to od razu wieszalem nowe i zapobiegawczo parę godzin dziennie ozon i udało się bez strat. Teraz rządzi w baniaku.

Wysłane z mojego GT-I9505


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od czerwca, kupiłem wypływanego i nic mu się nie działo i nie dzieje za to kupiłem na w zimie Japonikusa i położył mi 50ryb została jedna Xanthurum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponowałbym podłączenie mocnej lamy UV. U mnie zawsze pomagała przy aklimatyzacji nowych pokolców w tym białobrodego czy achillesa - zawsze kończyło się na kilku kropeczkach które szybko znikały nie rozwijając się w żadną większa epidemię.

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponowałbym podłączenie mocnej lamy UV. U mnie zawsze pomagała przy aklimatyzacji nowych pokolców w tym białobrodego czy achillesa - zawsze kończyło się na kilku kropeczkach które szybko znikały nie rozwijając się w żadną większa epidemię.

Ale lampa ma świecić cały czas czy jak? Jeśli cały czas to ile dni?


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja świeciłem zazwyczaj około 4 dni non-stop, maksymalnie do tygodnia - dłużej nie było potrzeby. Po odłączeniu UV stosowałem startową dawkę bakterii biogro oraz aquacrobes

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja świeciłem zazwyczaj około 4 dni non-stop, maksymalnie do tygodnia - dłużej nie było potrzeby. Po odłączeniu UV stosowałem startową dawkę bakterii biogro oraz aquacrobes

I nie był żadnych skutków ubocznych typu ponowne dojrzewanie etc?


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba ten sposób z oddzieleniem białobrodego od innych ryb, bo nie dosyć, że on ma stresa, że się klimatyzuje to jeszcze wchodzi w konflikty z innymi pokolcami i ciężej mu wyjść z ospy.

Ja bym świecił UV cały czas, żeby zmniejszyć ryzyko zarażenia reszty obsady oraz poprawić parametry wody.


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - UV i to 36W. Świecić cały czas. 2 tygodnie spokojnie nic nie będzie. Po 2 tygodniach załączać np. na noc.

Nic się nie stanie, a Białek się szybko zaaklimatyzuje.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak skończysz świecić UV to Ci cyjano wyjdzie to wtedy trochę więcej bakterii daj i będzie po sprawie.


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegradzanie zbiornika może nic nie dać.

Miałem od Kolegi Foxa ślicznego Skopasa pływał kilka miesięcy z innymi rybami. Kupiłem żółtka, Skopas nie zwracał na niego uwagi Xanthurum czasami pokazywał kto jest 2x większy. Jak żółtek się zadomowił to upatrzył sobie Skopasa, nie dawał mu żyć, szybka akcja (cały dzień) Skopas wylądował na zapleczu 150L tylko dla niego. Po kilku tygodniach zamówiłem przegrodę z pleksy 60x80cm i cała masa otworów fi.20, włożyłem do zbiornika jakieś 20cm od skrajnej szyby czyli miał do pływania 20x80x60cm, nie trzeba było długo czekać żółtek z uporem maniaka ponad tydzień kombinował jak się przedostać, a Skopas nie wytrzymał i padł chyba ze stresu.Dzień wcześniej nie dawał żadnych oznak że będzie rano trupem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baiłobrody jest już u mnie od prawie dwóch tygodni. Wszystko ładnie wcina jest aktywny nie chudnie ale nadal ma takie drobne kropki na ciele. Jest ich zdecydowanie mniej i są mniejsze niż na początku. Zastanawiam się czy wyłączyć już lampę UV czy może jeszcze trochę poczekać. Co wy na to?


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój białobrody miał delikatne kropki przez kilkanaście tygodni, ogólnie był mizerny ale po kilku miesiącach było coraz lepjej i wybarwiać się zaczął porządnie. Także jeśli go nic za bardzo nie stresuje to będzie dobrze :thumbup:


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam białobrodego od 4 dni i na szczęście nie ma kropek w ogóle. Ale wpusciłem go wraz z Chelmonem jak pierwszego pokolca (ogólnie jest 15 ryb) i to pewnie ma znaczenie no i może trafiłem na dobrą dostawę.


530L (95x80x70) + sump 200L, HQI 250W + 4x 39W ATI, Aqua Special Red Skim 250, New Jet 4500, 2x Koralia 4000, Jebao WP40,JVP-102, doser one, ok 70kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam z innej beczki jaki jest minimalny litraż dla białobrodego?marze o nim ale 300 litrów no i tylko 80cm długosci będzie sporo za mało co...?

Albo jeszce inaczej od ilu cm juz trzeba mu szukać nowego domu?

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rLaser te 4y dni to jakby wcale jeszcze w baniaku nie siedzial, obserwuj.

@bober6662 te 80cm to chyba jednak duzo za malo ;)

Dopiero w nowym akwa zdecydowalem sie na bialobrodego (180cm)


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , ja kupiłem w piątek w Acroporze i póki co nic się nie dzieje -odpókać w niemalowane.

Oczywiście razem z białobrodym został załączony baipas z UVką o zmniejszonym obiegu wody. Mam zamiar kilka dni ponaświetlać wodę gdyby miał mu jakiś pryszcz wyskoczyć. Narazie ryba je mrożonki i algi nori, bada sobie wszystkie kryjówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białobrody to dość wrażliwa ryba, jak już wielokrotnie było pisane. Wymaga stabilnego zbiornika, i jak najmniej stresu. UV-kę bym jeszcze na jakiś czas zostawiła, spróbuj podawać jak najbardziej zróżnicowany pokarm i nie zapomnij o spirulinie. Jeśli ryba je i chudnie to podaj mu Preis coly. Bardzo dobry preparat na pozbycie się pasożytów wewnętrznych, w szczególności jelitowych. Powodzenia.


550l+80l sump+2x160l szczepkownia+220l kwarantanna, New Jet 8000, AM Turboflotor5000 2xTunze6205, Pacific Sun Pandora, nad wszystkim czuwa Profilux II Plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też pierwszy raz mam do czynienia z tą rybką i 'puk puk' odpukać.Pływa u mnie już koło 3-4 tygodnie i od dnia wpuszczenia 0 kropek żadnego problemu z ospą czy brakiem jedzenia.Rybę kupiłem trzy dni po dostawie ale już była przez zemnie upatrzona.W głowie wiedziałem ,że za świeży zbiornik ale,sumienie mówiło weź ją. No i kupiłem aczkolwiek podczas aklimatyzacji w zbiorniku było około 27-28 stopni..

Ryba jak na razie ma się dobrze je dojść dużo i śmiało pływa.Lampę UV mam zamontowaną do systemu ale ani nie było potrzeby jej użyć.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój białobrody spowodował rozsianie zarazy i śmierć połowy obsady. Walczyłem o jego dobrą kondycję i wyleczenie kilka tygodni. Na początku też nie miał żadnej kropki na ciele. Codziennie podawałem mu wszystkie dostępne na rynku algi na zmianę - zielone, czerwone, brązowe, z czosnkiem, bez. Po około miesiącu od wpuszczenia zaczęły pojawiać się pierwsze kropki, aż do całkowitego zamęczenia rybki. W tym czasie lałem herbtanę, preparaty Prodibio, podniosłem temperaturę. Być może gdybym w obiegu miał bardzo silną lampę UV, taką za +1kpln to bym mu pomógł - być może..... Ale nie miałem i rybka zeszła rozsiewając pasożyta po akwarium. Po tym razie całkowicie wyleczyłem się z białobrodego i z nutką zazdrości i podziwem patrzę na akwaria kolegów gdzie pływają piękne i "tłuste" białobrode. Ja już w tym kierunku nie pójdę - szkoda ryb, szkoda destabilizacji akwarium.

Tomek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co mój daje radę miałem wyłączyć UVkę po 2 tygodniach ale 1 kropkę wypatrzyłem i czekam....je wszystko jak hepatus dosłownie wszystko nawet jak się czosnek trafi z moczenia artemii to wciągnie.

Jedno pytanie:

Czy to normalne, że Białobrody je jak Dyskowce pobiera sobie resztki jedzenia z dna łącznie ze żwirkiem? Wiem bo oddala ten żwirek razem z kałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzialem ze u mnie tez po zjedzeniu z toni wciaga z dna, ale nie zauwazylem zeby piasek zajadal. Dodam, ze jest to jedyny z pokolcy u mnie w akwarium, ktory wcina rowniez z dna...

dla sprostowania- nie czesto sie to zdaza, bo raczej na piach nie zdazy nic spasc ;)

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.