Skocz do zawartości
mariusz21lp

Glony nie do zabicia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Zakładając akwarium morskie nie myślałem że będę musiał napisać post w takim temacie. No ale cóż. Przejdę do rzeczy. A mianowicie mam straszny problem z glonami co będzie widać na zdjęciu poniżej. Nie umiem sobie z nimi poradzić. Są dosłownie wszędzie, na skale prawie całej, na koralach (duszą je) na sprzęcie itd. Mechaniczne usuwanie nie wiele daje. Wracają cały czas. Wyłączałem światło na 3 doby i nic, nie robiłem podmianek i też nic. Już nie wiem co robić.

Baniak 15.11.2013 na suchej skale. Oświetlenie od początku ledowe. W chwili obecnej BP 120W. 2 cyrkulatory, Tunze 6015 i JVP 102 (3000l). Od niedawna odpieniacz Tunze 9004, wcześniej niestety chodził odpieniacz na kostkę. Robię podmianki co tydzień 10% na soli IO. Nie leje balinga i baterii. W baniaku działa też kaskada (ponieważ nie posiadam sumpa) z wkładami porcelany. Jako obsada w chwili obecnej mam ze 3 ślimaki, kraba perknona, krewetke, 2 nemo, 5 chromisów, mandaryna i salariasa.

Obecne parametry: MG 1380, KH 8,3, CA 600, NO3 5 i PO4 0 (w te dwa ostatnie nie mogę uwierzyć).

Proszę podpowiedzcie mi co robię nie tak, co mam zmienić. Szkoda życia a już się sporo natraciło.

20140925 112623


502e4a16930e414107ee22b6198c578f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wódka Panie wódka...Ja bym ten sposób wypróbował,Bakterie i pożywka...przy czym zszedł bym powoli z kh żeby bakterie mogły się lepiej mnożyć.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja slyszalem zeby podniesc kh qwwalce z glonami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała jest problemem. Przygotowywałeś ją jakoś przed włożeniem do baniaka?

Jestem pewien na 90%, że winna jest sucha skała. Oddaje Ci do wody fosforany i stąd te glony.


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie kh jest dobre bez metody z wódka czy vsv bo lekko chamuje ich rozwoj ,ale przy metodzie vsv czy sama wódka wskazane jest obniżenie KH do poziomu nie więcej niż 8 ja to pisze z własnego doświadczenia,nie z opowiadań znajomych.A co do skały nie wiem...nie znam sie nigdy nie miałem suchej.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób zbliżenie na te glony . Czy to przypadkiem nie bryopsis ? Nie dziw się poziomowi NO3 i PO4 - glony wszystko spożytkowały . Nawet jeśli to jakieś glony nitkowe to nie cyjano - 3 dni zaciemnienia nic nie da .

Sucha skała już dawno oddała co miała oddać i to nie to . Fosforany może oddawać skała która była w jakimś totalnym bagnie ( coś o tym wiem ) . Jeśli była z dobrego źródła to nawet specjalne płukanie nie było konieczne ( ja kiedy wymieniałem skałę która oddawała do wody fosforany na suchą skałę - po prostu opłukałem ją w wiadrze z RO - wsadziłem raz , dwa co by jakiś większy syf czy pył się zmył i siup do akwarium )

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Felek nie zgodze się z Tobą co do faktu, że skała już dawno oddała co miała oddać. Ponadto skała nie musiała leżeć "w bagnie", by zawierać w sobie spore ilości fosforanów. Znam przypadki skały, gdzie ilość 40kg potrafiła oddać do wody (w obiegu ponad 600 litrów) tyle fosforanów, że pomimo obecność absorberów poziom fosforanów wynosił 2ppm'y. A skała na prawdę nie wyglądała, by leżała w "bagnie"


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała była bardzo dobrze przepłukana wodą z ro. Wyleciało kupę syfu aż się nie spodziewałem. Przy znam się że skała ponoć wylądowała też na trawie w ogródku. Żona po śmierci męża który się opiekował baniakiem nie wiedziała co robić i wywaliła wszystko z życiem do ogródka. Ale zają się tym szwagier i stąd ją mam. Przedtem nie było z nią problemów. Przyznaje że myślałem o zmianie skały na żywą ale to się wiąże z re startem a tego się obawiam. Dlatego chciałem jakoś z tym po walczyć.


502e4a16930e414107ee22b6198c578f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na razie skałe odłożył na bok, najczestsze problemy sa przez karmienie a raczej przekarmianie. Jakiej wielkosci jest akwa bo chyba mi umknęło, ile karmisz, czy płuczesz mrożonki? Ile rybek?


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sucha skała.... i wszystko jasne :)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karnie raz dziennie polową kostki mrożonki. Plucze w wodzie z akwa. Co do ryb to mam 5 chromisów, 2 nemo, salariasa i mandaryna oraz mala ekipę czyszczą. Baniak ma 60x50x40 czyli ~120l.


502e4a16930e414107ee22b6198c578f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dlamnie tragedi nie ma...jak nie chcesz kombinowac z różnego rodzaju specyfikami i metodami typu vsv to kup sobie dolabelle na kilka tygodni jak sie z nimi upora to odsprzedaj ja komuś.Skala jak cos oddaje to kiedyś musi tez przestać i sie ustabilizować...zacznij lac bakterie do wody.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem i dolabelle ale po paru dniach padła. Te glony są już z 2-3 miesiące i żadnej poprawy. Pokombinuje z wódką. Zobaczymy.

Lepszych fotek nie dam rady zrobić

20141004 120806

20141004 120759

Edytowane przez mariusz21lp (wyświetl historię edycji)

502e4a16930e414107ee22b6198c578f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hodowla makroglonów ograniczyła mi te glony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz szału nie robi...a musisz wiedzieć ze przy stosowaniu wódki trzeba mieć bardzo wydajny odpieniacz...masz go na maximum rozkręcoengo?Na jaki rodzaj piany chodzi?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz mnie zastanawia ... Używasz soli IO, nie lejesz ballinga... Masz reaktor?

Bo widzę, że masz całkiem sporo "twardych"... To skąd Ca 600?

Skała to nie tyle sucha, co wysuszona i nieoczyszczona odpowiednio przed ponownym użyciem żywa. Ja bym to obstawiał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie masz przesoloną wodę (Ca=600), nagromadzenie pierwiastków powoduje wysyp glonów.

Potwierdź u kogoś zasolenie, obniż do właściwego poziomu a po paru (może szybciej) miesiącach glony same zejdą.

Warto zaszczepić jakiś rekomendowany szczep bakterii i pędzić go pomalutku na wódce - zawsze pomoże.

Kaskada i porcelana zapycha się syfem co tylko pogarsza warunki, jeżeli ja czyścisz regularnie to zabijasz bakterie w ceramice i to nie działa tak jak powinno - w mojej ocenie lepiej z tego zrezygnować.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glon wygląda na derbersie i ten meszek występuje w akwariach przenawożonych mikroelelmentami. Podmianki robisz na IO wi,ęc albo za dużo podajesz innych środków albo w czymś je dostarczasz. Skałę bym nie obwiniał choć nie znam jej pochodzenia, jeśli nie było na niej wcześniej takich glonów to obwinianie jej jest bez sensu. Sposób na te glony jest ale trudny. Mechanicznie musisz je usunąć, czyli szczypce które nie wiele dają radę a potem szczotka do zębów lub paznokci i jedziesz. Wkładasz na cyrkulacje watę na gumce i zbierze resztę. Potem cyrkulacja przedmuchujesz te miejsca bo jak sprawdzisz pod glonem jest taki muł i to trzeba przedmuchać. Do tego kupujesz 20 ślimaków na glony na skale Turbo i tak robisz 3-4 podmianki. Potem juz tylko pilnujesz czy nie podajesz za duzo zelaza i jodu, może potasu.

Kloega wyżej, dobrze Ci podpowiada. Może stąd ten nadmiar mikro. Sposób sprawdzony, pracochłonny i czasochłonny ale chyba najlepszy i najmniej inwazyjny.

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiflu

Zasolenie mierzylem refraktometrem i nie tylko u siebie. Wychodzi 1.025. Nie wiem skąd takie wysokie ca. Nic nie używam. Czyli według ciebie powinienem wywalić kaskadę. A po wiesz co polecasz w zamian? Znam osoby które ją posiadają i wszystko ładnie rośnie. Może co innego tam wpakować.

Bober6662

Odpieniacz od kręcony na maksa. Pieni ładnie. Ustawiony na mokrą pianę.

Nie podaje żadnych mikroelementów wiec skąd takie wzbogacenie?

Edytowane przez mariusz21lp (wyświetl historię edycji)

502e4a16930e414107ee22b6198c578f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki to refraktometr dobrze go sklaibrowałeś?I mierzysz tak jak się powinno mierzyć?w odpowiedniej temperturze wody i otoczenia itd...?Maciek może mieć racje z tym wysokim CA


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uzywasz IO i prawidlo masz posolone to Ca z powietrza sie nie bierze albo popełniasz błąd pomiarowy zasolenia albo wapna. Stawiam na posolenie.

Kaskada zazwyczaj nie polepsza, u kolegów może to jest ok ale prawdopodobnie dlatego, że to co do wody oddaje to się bilansuje - odrobina szczęścia - której czasem zabraknie. Ja osobiście bym ją odłączył - takie mam zdanie z którym oczywiście nie musisz się zgodzić. A co w zamian - nic, bakterie i pożywka powinny sobie poradzić.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup czyścicieli tj.kraba pustelnika i/lub mitraxa (mitrax ponoć lepszy), trochę tego zjedzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiflu

Mogę spróbować bez kaskady. Zobaczymy co wyjdzie. Każda podpowiedź jest godna sprawdzenia. A zasolenie sprawdze jeszcze u kogoś. Refraktometr był kalibrowany na czystym ro. Mierze tak jak mi pokazywano. Posiada kompensacje temperatury jak się dobrze wyrażam.


502e4a16930e414107ee22b6198c578f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę bym nie obwiniał choć nie znam jej pochodzenia, jeśli nie było na niej wcześniej takich glonów to obwinianie jej jest bez sensu.

Ale czytałeś to:

Przy znam się że skała ponoć wylądowała też na trawie w ogródku. Żona po śmierci męża który się opiekował baniakiem nie wiedziała co robić i wywaliła wszystko z życiem do ogródka. Ale zają się tym szwagier i stąd ją mam.

??

Po takim zabiegu nie włożyłbym skały (nawet wypłukanej dobrze w ro) do akwarium. Użyłbym np. chloru, albo jak ktoś na forum pisał wielokrotnego moczenia i suszenia na przemian... Było parę tematów na ten temat.

Kaskada zazwyczaj nie polepsza, u kolegów może to jest ok ale prawdopodobnie dlatego, że to co do wody oddaje to się bilansuje - odrobina szczęścia - której czasem zabraknie.

Co kaskada oddaje do wody? Pytam poważnie.

Wysoki poziom wapnia może być też spowodowany błędnie wykonanym, albo wadliwym testem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.