Skocz do zawartości
fal

Wysokość zbiornika 90 cm SPS czym oświetlić

Rekomendowane odpowiedzi

Kessil A360N (wąskokątny model) oświetli w zadowalający sposób korale na głębokość 150cm, w połączeniu z HQI albo T5 mogłaby być bardzo rozsądna kombinacja...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kessil A360N (wąskokątny model) oświetli w zadowalający sposób korale na głębokość 150cm, w połączeniu z HQI albo T5 mogłaby być bardzo rozsądna kombinacja...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji jestem pewien, że najnowsze hybrydy ATI T5+LED doświetlą taką głębokość.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kessil A360N (wąskokątny model) oświetli w zadowalający sposób korale na głębokość 150cm, w połączeniu z HQI albo T5 mogłaby być bardzo rozsądna kombinacja...
A ten sam model tylko z soczewka o szerokim kacie doswietli korale na gl. 90 cm

Wysłane z mojego LG-P880 przy użyciu Tapatalka


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio były z rzędu dwa TOTMy na ledach.

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/149-tank-of-the-month

Zbiornik 190l - 200W w ledach z czego 70% białych, świecenie białe na 75%, niebieskie 90.

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/150-tank-of-the-month

Zbiornik 1200l - 1440W w ledach

Oba przykłady nieco kłócą się z teoriami funkcjonującymi w Polsce czyli białe na 30-50% a niebieskie na 100 a do tego białych 2-3 razy mniej niż niebieskich a ilośc ledów max 0,5W/l. Osobiste doświadczenia też ma wyraźnie inne. W szczytowym momencie świeciłem 700W ledów nad niespełna 800 litrowym akwa. Jak było mniej korale wolno rosły a z wybarwieniem też różnie bywało. Na ledach zyskuje się głównie poprzez brak konieczności wymiany świetlówek czy żarników niż na pobieranej mocy i na braku chłodzenia latem.

Inna sprawa to przyzwyczaić korale do mocnego ledowego światła.

A co do tematu wątku, ja bym się zdecydował na HQI 250W x 3 plus T5. Gdybym teraz miał na nowo decydować o źródle światła wybrałbym właśnie HQI z T5.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa na rynku oczwiscie rozne razwiazania led ...

Jasne że są. Obserwuję temat od chwili pojawienia się na forum, ze szczególnym uwzględnieniem migracji. No i niestety zauważam że bardzo wiele osób przechodzi przez etap ledów, zarówno samoróbek jak i firmowych, by skończyć na świetlówkach. Marketingiem korali nie nakarmisz.Led moga mieć fajne blinki czy kolory, ale zobacz choćby na zbiorniki Krzysztofa Tryca czy Pawła (Foxa) - nie wiem jak Krzysztof, ale Paweł miał ledy i to najlepsze dostępne. Obecnie ma świetlówki.

W wypadku tego zbiornika bym dał ze 3 x hqi i 4 świetlówki - Chyba żeby się okazało że same świetlówki doświetlą dno - może jakaś lampa ATI ? Ich odbłyśniki ładnie skupiają wiązkę...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile technologi tyle teori, dla mnie t5 i Hqi są nie do przyjęcia z powodu ich częstych wymian temperatury pracy i tak dalej co się równa koszty. Oczywiście każdy ma swoje preferencje, a takie tematy jak ten zawsze skończą się zporem zwolenników takiego czy innego światła.

Wysłane z mojego LG-P880 przy użyciu Tapatalka


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 90cm to LADY z wąskimi soczewkami... a najlepiej z możliwością regulacji mocy per moduł żeby nie popalić tego co by było wyżej. .. mazarra ? Tak 6-8 modułów bym obstawiał na taki zbiornik. ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - są koszty, są zwolennicy i przeciwnicy. Ja staram się uczyć i wnioskować po decyzjach innych - nie stać mnie na błędy. A sparzyłem się już na kilku forach - było tam sporo marketingowych porad osób "pomagających odpłatnie - na zasadzie wykonania tego i owego". A poza tym, bardzo często porad udzielają ludzie którzy niewiele sami sprawdzili. Dlatego mogę jedynie podpierać się zbiornikami ludzi którzy to przerabiali, a które są dla wielu niedościgłymi wzorcami.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - są koszty, są zwolennicy i przeciwnicy. Ja staram się uczyć i wnioskować po decyzjach innych - nie stać mnie na błędy. A sparzyłem się już na kilku forach - było tam sporo marketingowych porad osób "pomagających odpłatnie - na zasadzie wykonania tego i owego". A poza tym, bardzo często porad udzielają ludzie którzy niewiele sami sprawdzili. Dlatego mogę jedynie podpierać się zbiornikami ludzi którzy to przerabiali, a które są dla wielu niedościgłymi wzorcami.

Pamiętaj że te zbiorniki o których piszesz to nie są bańki typu low tec w przeważającej większości kipią sprzętem (często z najwyższych półek) lampę kupisz i tak, taką do jakiej jesteś i byłeś przekonany zakładając ten wątek. Czasami trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy ja jestem dla akwa cy akwa dla mnie, jak w tej kwest wszystko będzie ok to jaki by ten zbiornik nie był i czym byś sobie tam nie świecił to będziesz happy.


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główne światło to HQI i ja bym dał tutaj 400W i świetlówki T54W dla uzyskania lepszych kolorów korali


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozklejanie akwa to dosyć problematyczna sprawa. Poprawne sklejenie akwarium tej wielkości nie jest łatwe. Pozostaje modyfikacja w obszarze futryny bądź futryn.

LED bym nie przekreślał w tym przypadku. To akwarium nie jest typu "słupek" lecz "tafla". Da się rozłożyć punkty świetlne na dużej powierzchni tak by utworzyć strefy gdzie nieco jaśniej a gdzie ciemniej. W przypadku HQI wydaje się lepszym rozwiązaniem więcej punktów 250W jak mniej 500W. Problemem będzie odprowadzenie ciepła od oświetlenia dla zbiornika ponad 1.7m3 tak by w pomieszczeniu nie zrobiła się sauna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio ledy mi sie podobają ale chinskie z soczewkami. nad moja tumidą ktora pod Black Pythonem malo nie zdehła wisi 100W z soczewa skupiajacą i koral rosnie jak glupi. ma tez swietlowki co mysle jest tu kluczowe, ale ten eksperyment pokazuje ze nie ma grozby przeswietlenia korali. bez zadnego aklimatyzowania dolaczylem do 400W T5 tą skupiona wiazkę 100W z leda. zaraz zrobie zdjecia i tu wkleje.

tu galazka tuz pod ledem:

20141005_223724.jpg

On po prostu buzuje.

a tu widac jak soczewka jest ustawiona i jaki stozek daje, wylaczylem inne lampy:

20141005_223837.jpg

Na dnie leza kawalki tego korala i tak somo dobrze rosną.

Jak dojdzie drugi zasilacz do drugiego leda moze wylacze calkiem t5 i bede patrzył czy tez sie tak slabo bedzie czuł jak pod cree.

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że ledy są ok lub be, ale tumida u mnie też pod ledami rosła jak głupia, natomiast były korale, które sobie gorzej radziły.

Poglądowo czerwona talerzówka monti na dole zrobiła się biała, a wyżej posadzona tumida sobie spokojnie rosła

Tak więc pewnie da się i na ledach, ale medal temu kto dogodzi wszystkim koralom jednocześnie.

9318000530_4cd71306ee_b.jpgUntitled by foxPL, on Flickr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montipory to koralowce które w naturze rosną w obszarach o słabym lub umiarkowanym świetle. Dlatego na efekt prześwietlenia reagują najszybciej - zrzucając zooksantele.

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..ale medal temu kto dogodzi wszystkim koralom jednocześnie.

no właśnie..

Zazwyczaj staramy się wepchnąć do akwarium zwierzaki, które w naturze wcale obok siebie nie żyją i dobrać im jakiś kompromis w zakresie warunków.

W zoo obok siebie potrafią na wybiegu być żyrafy i niedźwiedź polarny - ale ciężko powiedzieć żeby jednocześnie jednym i drugim pasował klimat.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie..

Zazwyczaj staramy się wepchnąć do akwarium zwierzaki, które w naturze wcale obok siebie nie żyją i dobrać im jakiś kompromis w zakresie warunków.

W zoo obok siebie potrafią na wybiegu być żyrafy i niedźwiedź polarny - ale ciężko powiedzieć żeby jednocześnie jednym i drugim pasował klimat.

pozdrawiam

Dla tego własnie to hobby nie jest takie proste.

@fal wrzuć fokę tej bańki, bo jestem ciekaw tych wymiarów


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.